Organizacje zwi±zkowe zg³osi³y szereg zastrze¿eñ do tego pomys³u. Obejmowa³y one nastêpuj±ce kwestie:
1. Rachunek ekonomiczny Po co p³aciæ po¶rednikowi za co¶, co sami do tej pory bez problemów robili¶my zatrudniaj±c pracowników sezonowych.
2. Legalno¶æ takiego zatrudnienia Ustawa o agencjach pracy tymczasowej zabrania zatrudniania pracowników „tymczasowych” przy pracach szczególnie niebezpiecznych, a zdaniem organizacji zwi±zkowych wszystkie prace, o których mowa, do takich nale¿±.
3. Organizacja pracy Pracownika z agencji mo¿na zatrudniaæ przez 6 miesiêcy, a potem trzeba szukaæ nowego. Po burzliwych negocjacjach ustalono, ¿e na pa¼dziernik pracownicy sezonowi aktualnie pracuj±cy w ZAP otrzymaj± umowy z naszej firmy, a pozostali – z agencji.
Tymczasem ju¿ w pa¼dzierniku ustalono, ¿e tym pracownikom, którzy maj± umowy na pracê sezonow± podpisan± z ZAP zaproponowana zostanie sta³a praca na instalacjach produkcyjnych, a o pozosta³ych rozmawiaæ bêdziemy w listopadzie. Ze wzglêdu jednak na nieznalezienie propozycji sta³ej pracy dla wszystkich objêtych ustaleniami, w pa¼dzierniku okres tzw. przej¶ciowy wyd³u¿ony zosta³ na listopad. Stan na dzisiaj wygl±da nastêpuj±co: do koñca listopada pracodawca zaproponuje sta³± pracê wszystkim pracownikom sezonowym, a nastêpnie wrócimy do rozmów o celowo¶ci korzystania z agencji pracy tymczasowej.
S£AWOMIR WRÊGA |