Wy¿szy jest te¿ poziom kwalifikacji i kompetencji pracowników. Jednak¿e w mojej opinii jest jeszcze wiele stanowisk kierowniczych – od brygadzisty pocz±wszy, a na dyrektorze skoñczywszy – które zajmuj± ludzie nieposiadaj±cy predyspozycji i umiejêtno¶ci niezbêdnych do kierowania pracownikami. I z tego w³a¶nie powodu nale¿y zachowaæ wiêksz± staranno¶æ przy doborze kadry kierowniczej.
Poza wspomnianymi kwalifikacjami i kompetencjami szczególn± wagê powinno przyk³adaæ siê do umiejêtno¶ci kierowania zespo³em. Tak¿e to, w jaki sposób pracownik traktowany jest przez prze³o¿onego w kontek¶cie jego kluczowej pozycji w procesie pracy, nabiera szczególnego znaczenia. Jestem daleki od sugerowania zarz±dowi naszej firmy, jakie kryteria powinien przyj±æ, dobieraj±c kadrê kierownicz±, jednak niech powiedzenie, ¿e „miar± cz³owieczeñstwa jest stosunek do drugiego cz³owieka” bêdzie tu wystarczaj±cym drogowskazem.
Do¶wiadczenie 26 lat pracy zawodowej (przed oddelegowaniem do pracy w organizacji zwi±zkowej) uprawnia mnie do wyra¿enia opinii, ¿e powo³anie niektórych osób do kierowania za³og± jest nieporozumieniem. Ponadto w czasie siedmiu lat pracy w zwi±zku zawodowym zetkn±³em siê z wieloma przypadkami uw³aczaj±cego godno¶ci ludzkiej traktowania pracowników przez prze³o¿onych. Podw³adny, do którego szef odnosi siê z godno¶ci±, czuje siê dowarto¶ciowany, ma wiêkszy komfort psychiczny i to motywuje go do lepszej i wydajniejszej pracy. Apelujê wiêc do osób odpowiedzialnych w naszej firmie za dobór kadry kierowniczej – eliminujmy wszelkie przejawy niew³a¶ciwego traktowania pracowników, a na pewno wszyscy na tym zyskamy!
Uczestniczy³em ostatnio w konferencji otwieraj±cej program Kapita³ Ludzki dla województwa lubelskiego. Lubelszczyzna otrzyma 11 mld z³ z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego na rozwój takich obszarów, jak edukacja, przedsiêbiorczo¶æ, integracja i pomoc spo³eczna oraz zatrudnienie. Fakt, ¿e Unia Europejska tak hojnie wspiera rozwój cz³owieka, dobitnie ¶wiadczy o tym, ¿e stanowi on najwa¿niejszy czynnik, od którego zale¿y wzrost gospodarczy.
Ryszard Szubstarski |