09.04.2025 02:26
RN

Obrady Rady Nadzorczej rozpoczęły się od wręczenia przez Przewodniczącego Rady wszystkim jej członkom pisma informującego,---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Odbyła się długa i szczegółowa dyskusja. Pismo zostało zaadresowane również do Zarządu.

Następnie Rada Nadzorcza zapoznała się z raportem Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym za okres I-IX 2024r. Prezentacji dokonała przewodnicząca Komitetu Audytu Rady Nadzorczej pani Agnieszka Kania. W dalszym ciągu najistotniejszymi ryzykami dla naszej firmy są kolejno: ryzyko związane z ograniczeniami możliwości zbytu kaprolaktamu, pogorszenie bilansu popytowo - podażowego na niektóre produkty, ryzyko możliwości utraty płynności przedsiębiorstwa czy ryzyko dotyczące ceny i dostępności zakupu surowców. Ryzyka te nie zmieniły się od poprzednich posiedzeń Rady.

Następnie przeanalizowano Raport Wdrażania Standardów i Regulacji Korporacyjnych w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” w III kwartale 2024r. Przedstawiał on stopień wdrożenia procedur, zaleceń dla GA ZA Puławy. Rada zaopiniowała pozytywnie przebieg tych procesów.

Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez Zarząd listy kancelarii prawnych, które będą obsługiwały Spółkę i jej organy, wraz z ich specjalizacjami i stawkami godzinowymi.

Rada zapoznała się również z raportem Komisji Technicznej powołanej w związku ze zdarzeniem, które miało miejsce w dniu 24.06.2024 (wypadek zbiorowy na instalacji Amoniak 1 – podgrzewacze E-101). Rada poprosiła Zarząd o przygotowanie sprawozdania z realizacji zaleceń Komisji Technicznej oraz wskazanie sposobów ich finansowania. Instalacja Amoniaku wymaga dodatkowego zabezpieczenia aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

W następnym punkcie obrad Rada wysłuchała sprawozdania Zarządu na temat bieżącej kondycji Spółki. Omówiono sytuację finansową Spółki oraz działania jakie Zarząd podjął i podejmuje celem dalszego porządkowania kolejnych obszarów. Szczególną uwagę Zarząd i Rada zwrócili na stronę kosztową związaną z cenami praw do emisji Co2. Z roku na rok są coraz droższe i zaczynają zajmować coraz wyższe miejsca w tabeli kosztów. W przypadku niektórych produktów, koszt ten jest tak istotny, że zmusza do dyskusji o opłacalności dalszej produkcji. Omówiono obszary, w których udało się wygenerować oszczędności-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejnym punktem obrad, bardzo istotnym, było przedstawienie postępów związanych z uruchomieniem bardzo ważnej i niezwykle kosztownej inwestycji, tj. BW100. Harmonogram oddania inwestycji do użytku został ponownie zaktualizowany i przedłużony. Streszczono stan spraw związanych z wyegzekwowaniem kar umownych od Polimeksu oraz możliwe scenariusze z tym związane. Trwa wymiana korespondencji między firmami. Rada dalej będzie bardzo wnikliwie obserwować ten proces. Są duże oczekiwania związane z zakończeniem prac nad tą inwestycją i oddaniem jej do użytku.

Obszarem, który w ramach inwestycji również omawiano, to nowa Instalacja Kwasu Azotowego, która istotnie zwiększyłaby moce produkcyjne Zakładu. Rada Nadzorcza oczekuje informacji o terminie jej ukończenia. W ramach tej inwestycji omówiono prace związane z zakończeniem i oddaniem do ruchu drugiej linii mechanicznej granulacji saletry.

Następnie Rada zajęła się obszarem IT-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Rada poprosiła o uzupełnienie raportu o kolejne elementy.

Na koniec obrad Rady zapoznano się z wynikami prac zespołów zadaniowych w obszarach Melaminy i Kaprolaktamu. Szczegółowo omówiono możliwe scenariusze dla funkcjonowania tych segmentów w GA ZAP. Zaprezentowano perspektywy związane z możliwością pozyskiwania tańszych surowców, obniżenia kosztów logistyki oraz dalszego funkcjonowania tych wytwórni w obecnej sytuacji (instalacje w postoju). Przedstawiciele pracowników w Radzie podkreślili potrzebę ochrony pracowników tych instalacji w czasie postoju. Jeśli produkcja z czasem zostanie przywrócona, a dobrych i doświadczonych ludzi bardzo trudno będzie odzyskać.

 

Piotr Kruk

Przedstawiciel Załogi w RN

Komentarze
#1 | Slawomir Wrega dnia 03.12.2024 11:49:05
Marek po co zamieściłeś powyższy materiał? Jeżeli coś z niego wynika to napisz proszę co?
#2 | Proletariusz dnia 03.12.2024 15:29:22
Nastała ogólna cisza.... warto jest informować na bieżąco- nawet jeśli nie ma tzw. "Bomby" informacyjnej... Z tego pisma wynika więcej niż z części komentarzy zamieszczonych przez przewodnoczącego. Pytanie odnośnie spotkania organizowanego przez NSZZ: co takiego się stało że zaczęliśmy wspierać ich działalność? Tyle razy ich zarząd pokazał że ma nas głęboko... a tu taki kwiatek. Kto jak kto ale proszę SW nie idź tą drogą... z dotychczasowych wpisów wynikało że mamy rozbieżne priorytety(delikatnie to ujmując) a tu taki kwiatek. Nie mogę nadążyć za tak dynamicznymi zmianami...
#3 | Radek dnia 03.12.2024 16:31:19
Notatka poprawna i tyle, żeby się nikomu nie narazić....wszyscy wiemy, że sytuacja w firmie pod względem finansowym kiepska, wiemy o postojach instalacji....wiemy tez o zwolnieniach. Sytuacja trochę kiepska jeśli chodzi przede wszystkim o zagranie P&R-owe, ale niech tam będzie...My, pracownicy, chcemy wiedzieć jakie stanowisko w RN zabierają nasi przedstawiciele w sprawie zwolnień pracowników, w sprawie postojów instalacji i w sprawach zwiazanych ze zbytem produktów. Jak wygląda sytuacja z reorganizcją i w jaki sposób bronią tych spraw. W RN jest jeden przewodniczący, który zabiera głos wiadomo w jakiej sprawie a tu jest inny przewodniczący, który oficjalnie pyta o sprawy pracownicze....źle? Nikomu już nie jest do śmiechu, bo sprawy za poważne. Co tu udawać, czy się wypada spytać czy nie?
#4 | Slawomir Wrega dnia 03.12.2024 16:45:05
Kolego Proletariusz, pytam tak jak zapytałem Marka - czego dowiedziałeś się z powyższej notatki? Jeżeli niczego poza tym co już wiedziałeś to po co ta publikacja?
Daniel Obajtek zadeklarował wyjaśnić publicznie dlaczego niszczona jest nasza firma. Nie jesteś ciekawy? Tracący pracę są. Dzisiaj priorytetem jest utrzymanie firmy i miejsc pracy, naszym, solidarności i wielu innych. Jakie są Twoje priorytety? Napisz proszę.
#5 | tojestmocznikkoniecswiata dnia 03.12.2024 16:53:41
Sławku przestań juz z tym Obajtkiem. Mieli wszystkie narzędzia by nam pomóc przez 8 lat i tego nie zrobili. Gdyby był taki pomocny i miał by chęci czy możliwość to by nam pomógł. Mieli wszystko z większością parlamentarną czy prezydentem to i mogli wymusi na tarnowie zmiany jakich potrzebowaliśmy. Gadabie by gadać. Ps dobrze że Marek wkleja takie notatki i tyle. A nie Twoje podejście jak ktoś jest ciekawy to niech przyjdzie do biura związku... a może to wy zacznijcie w końcu przychodzić do ludzi?Jakby nie było to wy pracujecie dna nas a nie odwrotnie...
#6 | Radek dnia 03.12.2024 17:02:21
Ci też mają wszystkie narzędzia.....od roku nam pomagają...
#7 | heniek dnia 03.12.2024 17:07:20
tojestmocznik..... święta prawda podzielam twoje zdanie był czas że mogli coś zrobić to nie zrobili nic a teraz gdy nie mogą zrobić nic to będą obiecywać złote góry i pluć jadem
#8 | Proletariusz dnia 03.12.2024 17:48:37
Moje priorytety są niezmienne czyli stabilizacja i godne wynagrodzenie za rzetelną pracę. Niestety wygląda na to że mogę o tym zapomnieć a w bonusie dostane upadek miasta w którym się osiedliłem. Szczerze mówiąc upadek ZAP (negatywne zmiany) zauważyłem dużo wcześniej - niestety byłem blokowany za tzw. szerzenie antypracowniczej propagandy ale cóż zrobisz... Jestem człowiekiem który nie traktuje ZZ jako expresu do awansu w strukturach firmy, uważam że związki zawodowe są potrzebne każdemu pracownikowi jako wsparcie/pomoc w różnych sytuacjach(czasami poza zakładem pracy). Martwi mnie jednak rozłam jaki obserwuje od dłuższego czasu... rozłam wewnątrz ZZPRC I nie pytajcie po czym to wnoszę bo odsłon strony jest wiele i nie jestem sam. Osobiście jestem wszędzie tam gdzie powinien być pracownik gdy wodzi kak jego firma upada- czy to coś da nie wiem ale czuje że tak trzeba. Obajtek jak i reszta nam nie pomoże, do tej pory również solidarność miała na wszystko swój punkt widzenia( można by ich tłumaczyć tym że są zależni od swojej centrali a tam wiadomo kto z kim interesy załatwia...). Każdy wie że gospodarka w Polsce nie może się rozwijać bo nikomu nie jest to na rękę(kacapom,szwabom nawet wujkowi zza oceanu) ale na to my w ZAP nie mamy wpływu. Jest wiele poblikacji i niewygodnych relacji świadków geopolitycznych rozgrywek ale to temat na serial w ilości 1000 odcinkow. Podsumowując naszą sytuację to widzę że ZZ nie mają poparcia wśród pracowników bo sobie na to zasłużyły ale z drugiej strony pamiętajmy że to ZZ reprezentują pracowników czyli jednych bez drugich nie ma... Związki powinny zacząć rozmowy z każdym pracownikiem poprzez delegatów, oddziałowych etc aby naprawić te utracone (ciężko zdobyte ) relacje. Nie mówcie proszę że każdy może przyjść do biura bo to moim zdaniem jest lenistwo zarządu ZZ. Albo się pozbieramy i zawalczymy albo gasimy światło jeszcze przed wyścigiem.
#9 | PKruk dnia 03.12.2024 18:03:39
Notatka wygląda jak ostatnio. Treści moim zdaniem ważne dla pracowników nie uzyskały zgody na publikację. Pierwsze wykropkowanie dotyczy ostatniej notatki którą tu opublikowałem i rozdawałem na sterowniach. Wręczonego mi pismo mówiące o odpowiedzialności finansowej jak i dyscyplinarnej. O tym jak to "mogłem ujawnić " tajemnicę przedsiębiorstwa. Dramat..
W drugiej wykropkowanej części są spostrzeżenia Przewodniczącego na temat oszczędności na remontach.
Następne wykropkowanie dotyczy oceny i analizy wydzielenia służb IT z ZAP do GA.
Na posiedzeniu żadnych uchwał nie podjęto. Podejmuję kroki celem wprowadzenia "normalności" w komunikacji z załogą ale to wymaga czasu i wygląda to jak wygląda. Pełna notatka jak zwykle będzie w przekazie bezpośrednim lub tak jak ostatnio. Będziemy mieli okazję się spotkać i pogadać.
#10 | Slawomir Wrega dnia 03.12.2024 19:42:13
Dyskusja doprowadziła więc do zgody:
1. Notatka nie zawiera żadnych nowych informacji.
2. Jej niewątpliwą wartością jest pogrubione imię i nazwisko autora.
3. Są różne motywacje przynależności do związku zawodowego, rekomendacje w wyborach załogowych do zarządu i rady nadzorczej to niektóre z nich.
4. Mówienie o różnych motywacjach przynależności do związku zawodowego szkodzi związkowi tak jak mówienie o księżach pedofilach szkodzi kościołowi.
Nie zgodziliśmy się:
1. Im więcej informacji tym lepiej, bez względu na ich wartość. W celu przybliżenia stanowisk możemy przeczytać ,,Krótką historię informacji" Harariego liczącą tylko nieco ponad 600 stron.
2. Wartością samą w sobie jest posiadanie przedstawiciela w organach spółki.
3. Marketing bezpośredni jest lepszy niż reprezentowanie pracowników wobec władzy.
4. Daniel Obajtek jest wartościowym sojusznikiem w obronie ZAP.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

THORpeda
08.04.2025 22:51
Oby to nie był tylko kiepski żart, Sławku.

Slawomir Wrega
08.04.2025 13:58
Tak, nic tak nie przemawia jak czeluść wora.

THORpeda
08.04.2025 10:48
Brawo pilarz 01. W punkt. Te worki to już z 10lat noszą, nie?

Lukasik
08.04.2025 10:00
Ponadto gdzie podwyżki jak i awanse ludzie z mniejszą grupa szkolą tych z większą gdzie jest godność i poszanowanie by równać stawki

Lukasik
08.04.2025 09:57
Liczba pracowników maleje już nie rozmawiamy o tym czy uruchomić jakiś wydział tylko który do wyłączenia następny

pilarz01
08.04.2025 09:36
Nie no tak.Lepiej w jutowych workach spacerować.kabaret

Slawomir Wrega
08.04.2025 08:20
Z jakiego powodu mielibyśmy utrudniać życie mieszkańcom Lublina? Mamy gryźć jak ślepy pies?

Zwiazkowiec
08.04.2025 07:21
O czym mowa na pikiete nie bylo komu przyjsc ... Dramat

Antek
07.04.2025 19:20
Jutro Bogdanka wychodzi na ulice Lublina, my nadal czekamy na odpowiedni moment. U nas załoga by się nie odważyła.

ubot
06.04.2025 20:27
Pomogło im to wezwanie Kantora na Tarnów.Łatwiej im było wcisnąć ciemnotę że tak trzeba.

Slawomir Wrega
06.04.2025 09:29
Nikt nie miał prawa najgorszego przedsiębiorstwa postawić na czele grupy. Polityczne układanki z Gradem były jednak dla Tuska ważniejsze.

Odsiarczanie2012
06.04.2025 08:52
Przeciez wszytko to wina Tuska!

Slawomir Wrega
06.04.2025 06:32
A jak przed wejściem do UE tarnów i police były oddłużane i restrukturyzowane to czyja to była wina?

Sos
05.04.2025 14:50
Brawo 100% racji Normalny w końcu ktoś to napisał. Ja bym dodał do tego, że największą winę za aktualny stan to wina Brukseli

Normalny
05.04.2025 13:56
Nie zapominajmy, kto do tego doprowadził — PO i ich ludzie w Brukseli. Teraz KO tylko dokańcza robotę, niszcząc niezależność i wyciskając pracowników jak cytrynę

Wygenerowano w sekund: 0.14 53,867,276 unikalnych wizyt