Pracodawca zrezygnowa z presji czasu, przekadajc termin podpisania porozumienia z ,,do 30 kwietnia" na ,,po 11 maja". pozostae warunki nie zmieniy si. Kluczowym pytaniem na dzisiejszym spotkaniu byo : dlaczego pracodawca chce uzyska moliwo nie wypacania pracownikom nagrody na Dzie Chemika ? Na to pytanie reprezentujcy pracodawc dyrektor Bartczak nie potrafi odpowiedzie. Dlatego propozycja strony zwizkowej polega na wykreleniu z proponowanego porozumienia paragrafu 1, mwicego o niewypacaniu nagrody.
Wedug propozycji strony zwizkowej pracownicy otrzymaliby ; nagrod na Dzie Chemika w wysokoci 430 z oraz bony wiosenne na kwot 1300 z.
Na pocztku dyskusji reprezentacja jednej organizacji zwizkowej, oraz poowa reprezentacji innej organizacji wspieray pracodawc. Po duszej dyskusji i wykazaniu, e niewypacenie nagrody stanowio by naruszenie wewntrzzakadowego prawa wymienieni ,,przeleli przez barykad na waciw stron" i zaprezentowalimy wsplne stanowisko.
Jeeli chodzi natomiast o spr zbiorowy i podstawienie taczki pozostae organizacje s za przeoeniem tego na pniejszy czas, w zarzdzie naszego zwizku na razie niema jednomylnoci. Ze wzgldu na konieczno potwierdzenia terminu orkiestrze prowadz w tej sprawie konsultacje telefoniczne. O wynikach napisz.
Poniej zamieszczamy przedruk ze strony zzit:
"Komentarz do sytuacji:
1. Wielko nagrody na Dzie Chemika nie jest podmiotem negocjacji (chyba, e jest tak jak to si dzieje obecnie, gdy pracodawca chce zamiast gotwki wypaci bony).
2. Pracodawca musi wypaci nagrod w min. wysokoci 10% redniej pacy (w gestii pracodawcy jest te zwikszenie tej nagrody).
3. Gdyby wyniki Spki wg stanu na dzie 30 kwietnia s ujemne pracodawca moe zwrci si do zwizkw o wstrzymanie wypaty nagrody. Jeli zwizki si to nie zgodz to pracodawca musi nagrod wypaci,
4. Dzi pracodawca nie moe publicznie mwi o wynikach Spki na dzie 30 kwietnia, bo jestemy spk giedow, (gdy tworzono ukad zbiorowy tak nie byo). Moe to uczyni dopiero we wrzeniu, po zakoczeniu kwartau.
5. Pracodawca proponuje zmian daty z 30 kwietnia na 31 marca, bo wtedy o wynikach firmy mona mwi w maju.
6. Zmiana taka nie stwarza zagroenia wypaty nagrody na dzie Chemika w przyszoci, bo i tak pozostaje zapis, e aby j wstrzyma musi by zgoda zwizkw.
7. W zamian za zmian pracodawca oferuje 1300 z w bonach (okoo 1050 z netto), zamiast obligatoryjnych 430 z brutto (okoo 290 z netto),
8. Stanowisko pracodawcy jest takie, e w przypadku braku porozumienia w tej materii wypaci nagrod w minimalnej wysokoci tj. 430 z brutto
Zarzd ZZIT po przeanalizowaniu zagadnienia i biorc pod uwag obecne wyniki Spki gotowy jest podpisa bezpieczne porozumienie po to by wypaci pracownikom wysze pienidze.
Podobne zdanie na spotkaniu prezentowaa rwnie inna reprezentatywna organizacja zwizkowa.
Majc na uwadze jak bardzo wana jest jedno organizacji zwizkowych notatka ze spotkania zostaa podpisana przez wszystkie organizacje."
W ZUZP okrelona jest minimalna kwota nagrody, kwota do wypaty jest przedmiotem negocjacji. Nieprawd pisze wic A. Smtek, e nagroda nie podlega negocjacjom. Nie mona rwnie zgodzi si z pogldem Kryski jakoby wynik spki nie mia znaczenia w negocjacjach. O wiele atwiej domaga si wysokiej nagrody przy dobrych wynikach ni przy zych. Na 30 kwietnia wynik z reguy jest lepszy ni na 31 grudnia. Dlatego w interesie zaogi powinien zosta zapis o wynikach na 30 kwietnia.
Zamieszczonego stanowiska ZZIT nie rozumie, czy oznacza ono cofnicie podpisu pod wsplnym zwizkowym stanowiskiem w sprawie nagrody ? Moje wtpliwoci zwiksza informacja, e A. Smtek na skrzynki meilowe czonkw ZZIT rozsya inny tekst, mwicy o rzekomym zamiarze podstawienia pod dyrekcj wiskiej klatki czemu on Smtek da zdecydowany sprzeciw. Poza tym od pitkowego spotkania do dzisiaj nie odbyo si posiedzenie zarzdu ZZIT. Skd wic stanowisko zwizku w sprawie treci notatki ze spotkania ?
Kol. Kryska spk giedow nie zostalimy wczoraj. Pod rzdami obecnych przepisw wypacone zostao wiele Nagrd na Dzie Chemika. W aden sposb data 30 kwietnia nie przeszkadza w wypaceniu nagrody. Tak samo brak publikacji wynikw. Zamiast usprawiedliwia idiotyczne pomysy proponuj przypomnie Wojtusiowi kogo reprezentuje.
Kol. Shortyadam wszyscy jestemy omylni, czasami trzeba sign dna eby si od niego odbi. Wedug mnie dzisiejsza reprezentacja zaogi w organach spki to najniszy moliwy poziom. Moe by ju tylko lepiej.
Droga Dyrekcjo Nagroda na Dzie Chemika jest w rwnej wysokoci dla wszystkich. Nie da si wic gra podziaami. Prbujc w tych negocjacjach zastosowa mechanizm jakim ogralicie pracownikw w ubiegym roku popenilicie bd. Za bdy trzeba paci.
Legalne procedury polegają między innymi na poddaniu wprowadzanych zmian, do umów o pracę, kontroli sądu. O to nam chodziło.
Slawomir Wrega
10.04.2025 06:04
Czeluść wora jest lustrem w którym przejrzeli się decydenci, obraz jaki zobaczyli zmienił ich i zaniechali nielegalnych działań inicjowanych przez tarnowiaków.
realista
09.04.2025 21:21
Temat tzw. "porozumień" się skończył po przesłuchaniu ostatniego "oportunisty".Parę tygodni temu.Czy to sukces?A teraz co?Wypowiedzenia?!
jagienka
09.04.2025 21:06
Sławomirze,czas potrząsania mitycznym worem którego nikt nie widział już powinien minąć.Czekamy na coś realnego.
Slawomir Wrega
09.04.2025 06:35
Po owocach poznacie. Wymuszanie podpisywania ,,porozumień" skończyło się.
THORpeda
08.04.2025 22:51
Oby to nie był tylko kiepski żart, Sławku.
Slawomir Wrega
08.04.2025 13:58
Tak, nic tak nie przemawia jak czeluść wora.
THORpeda
08.04.2025 10:48
Brawo pilarz 01. W punkt. Te worki to już z 10lat noszą, nie?
Lukasik
08.04.2025 10:00
Ponadto gdzie podwyżki jak i awanse ludzie z mniejszą grupa szkolą tych z większą gdzie jest godność i poszanowanie by równać stawki
Lukasik
08.04.2025 09:57
Liczba pracowników maleje już nie rozmawiamy o tym czy uruchomić jakiś wydział tylko który do wyłączenia następny
pilarz01
08.04.2025 09:36
Nie no tak.Lepiej w jutowych workach spacerować.kabaret
Slawomir Wrega
08.04.2025 08:20
Z jakiego powodu mielibyśmy utrudniać życie mieszkańcom Lublina? Mamy gryźć jak ślepy pies?
Zwiazkowiec
08.04.2025 07:21
O czym mowa na pikiete nie bylo komu przyjsc ... Dramat
Antek
07.04.2025 19:20
Jutro Bogdanka wychodzi na ulice Lublina, my nadal czekamy na odpowiedni moment. U nas załoga by się nie odważyła.
ubot
06.04.2025 20:27
Pomogło im to wezwanie Kantora na Tarnów.Łatwiej im było wcisnąć ciemnotę że tak trzeba.
Wedug propozycji strony zwizkowej pracownicy otrzymaliby ; nagrod na Dzie Chemika w wysokoci 430 z oraz bony wiosenne na kwot 1300 z.
Na pocztku dyskusji reprezentacja jednej organizacji zwizkowej, oraz poowa reprezentacji innej organizacji wspieray pracodawc. Po duszej dyskusji i wykazaniu, e niewypacenie nagrody stanowio by naruszenie wewntrzzakadowego prawa wymienieni ,,przeleli przez barykad na waciw stron" i zaprezentowalimy wsplne stanowisko.
Jeeli chodzi natomiast o spr zbiorowy i podstawienie taczki pozostae organizacje s za przeoeniem tego na pniejszy czas, w zarzdzie naszego zwizku na razie niema jednomylnoci. Ze wzgldu na konieczno potwierdzenia terminu orkiestrze prowadz w tej sprawie konsultacje telefoniczne. O wynikach napisz.