19.04.2025 22:47
Podwy¿ki, a podwy¿ki - zobacz ró¿nicê

Na dzisiaj s± dwie propozycje p³acowe:

  • zaprezentowana przez zarz±d firmy i poparta przez niektórych dzia³aczy czterech zwi±zków zawodowych (podkre¶lam – nie przez organizacje zwi±zkowe, a przez niektórych dzia³aczy tych organizacji),
  • opracowana przez Komitet Strajkowy po szerokich konsultacjach z za³og±.

Jakie s± miêdzy nimi ró¿nice? Dlaczego za³oga podjê³a kroki ostateczne, rozpoczynaj±c strajk?

 

Propozycja pierwsza – zg³oszona przez pracodawcê – zak³ada:

1. Uruchomienie 6-procentowej podwy¿ki powszechnej z podniesieniem górnych warto¶ci w poszczególnych kategoriach tabeli p³ac o 9%.

Podczas rozmów nikt nie potrafi³ obroniæ tej propozycji. Nie by³o argumentów uzasadniaj±cych podniesienie o 3 punkty procentowe stawek ponad naliczone pieni±dze. Pytali¶my, czy chodzi o to, aby po raz kolejny zabraæ ¶rodki finansowe najmniej zarabiaj±cym i przeszmuglowaæ je do najwy¿ej op³acanej kadry. Oczywi¶cie us³yszeli¶my zaprzeczenia.

2. Naliczenie 4% funduszu p³ac z przeznaczeniem na podwy¿ki motywacyjno-regulacyjne. Tego pojêcia równie¿ jego pomys³odawcy nie umieli obroniæ. Kiedy pytali¶my, w jaki sposób ma taka podwy¿ka zadzia³aæ, to najpierw tylko kiwali g³owami, nastêpnie za¶ us³yszeli¶my, ¿e czê¶æ pieniêdzy z komórek, w których pracownicy maj± ju¿ stawki docelowe, zostanie przesuniêta tam, gdzie wystêpuj± braki. Tak istniej±ce ró¿nice maj± zostaæ zniwelowane.

3. 5% funduszu p³ac przeznaczyæ na premie. Nikt nie wie i nawet nie próbuje siê domy¶laæ, jak mia³yby wygl±daæ ramy nowego regulaminu premiowania, ale ju¿ uruchamia siê ¶rodki finansowe na ten cel. Zastanawiaj±ca jest zgoda na taki tryb „in blanco”. Czy którykolwiek przedstawiciel pracowników pomy¶la³ o tym, zanim z³o¿y³ swój podpis pod propozycj± pracodawcy?

Dzi¶ mo¿emy ju¿ wykonaæ symulacjê, jak propozycja pracodawcy wp³ynie na wynagrodzenia pracowników. I tak:

Aparatowy, maj±cy stawkê 2400 z³, dostanie 6% podwy¿ki, czyli 144 z³, plus 4% w ramach regulacji, tj. ok. 102 z³. W ten sposób otrzyma podwy¿kê wynagrodzenia zasadniczego o 246 z³, czyli jego nowa stawka wyniesie 2646 z³.

I dalej:

Sterowniczy: stawka 3100 z³ + 6% podwy¿ki, tj. 186 z³ + 4% regulacji, tj. 131 z³, czyli razem 317 z³ podwy¿ki = nowa stawka 3418 z³.

Specjalista: stawka 4000 z³ + 6% podwy¿ki tj. 240 z³ + 4% regulacji, tj. 170 z³, czyli razem 410 z³ = nowa stawka 4410 z³.

Dyrektor: stawka 9900 z³ + 6% podwy¿ki, tj. 594 z³ = nowa stawka 10494 z³.

Do tego wszyscy mog± liczyæ, ¿e kiedy¶ dostan± premiê. Nikt jednak nie wie jak±, kiedy i… czy akurat oni siê na ni± za³api±.


Komitet Strajkowy zaproponowa³ natomiast podzielenie ca³ej puli ¶rodków na dwie czê¶ci.

1. 9% naliczonych ¶rodków przeznaczyæ na regulacje p³acowe. Celem by³oby wype³nienie zasad wynagradzania zapisanych w Zak³adowym Uk³adzie Zbiorowym Pracy. Ka¿dy pracownik w swojej umowie o pracê ma zapis, który mówi, ¿e warunki wynagradzania s± zawarte w³a¶nie w ZUZP. Niestety, pracodawca od lat uparcie utrzymuje taki stan rzeczy i systemowo dzieli pracowników na lepszych, tj. wynagradzanych zgodnie z zasadami, i tych gorszych, których jest zdecydowana wiêkszo¶æ. Nie by³o i nie ma zgody na taki stan rzeczy, czego pracownicy dobitnie dali wyraz w czasie strajku. Dzi¶ mówi± wyra¼nie: „Nie zgadzamy siê na dalsze traktowanie nas jak pracowników drugiej kategorii i bêdziemy g³o¶no upominaæ siê o nasze prawa”. Nasz zwi±zek, traktuj±c powa¿nie swoich cz³onków oraz ogó³ pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA, nie mo¿e i nie chce zgodziæ siê na kontynuowanie takich praktyk przez pracodawcê. Niestety s± one popierane przez niektórych dzia³aczy czterech ma³ych organizacji zwi±zkowych.

2. 6% przeznaczyæ na powszechne podwy¿ki, z waloryzacj± wszystkich warto¶ci w tabeli p³ac, czyli minimum i maksimum. Je¶li chodzi o efekt, to ta propozycja jest spójna z tym, co oferuje zarz±d – indywidualne podwy¿ki bêd± naliczane dla ka¿dego. Belk± w oku jest jednak tzw. „ ruch na tabeli”. Mimo ¿e np. na dyrektora zostanie naliczone 6%, co da kwotê 10494 z³, to jednak wskutek waloryzacji tabeli maksymalna stawka podnios³aby siê do 10791 z³. Ró¿nica wynios³aby 297 z³ – o tym siê jednak nie mówi, niby ona nie istnieje.

Nie³atwo jest precyzyjnie wyliczyæ efekty naszej propozycji z uwagi na fakt uporczywego ograniczenia dostêpu do informacji p³acowych, jaki od lat stosuje dzia³ personalny. Podwy¿ka w wysoko¶ci 6% jest podobna z tym co proponuje pracodawca. Z ma³ym wyj±tkiem. Nie widzimy ani potrzeby, ani sensu waloryzowania tabeli o wiêcej ni¿ 6%, czyli tyle, ile wyniesie naliczenie, z zastrze¿eniem, ¿e waloryzujemy wszystko – tak górne, jak i tak dolne warto¶ci w ka¿dej kategorii w tabeli p³ac.

Bardziej istotna jest druga czê¶æ podwy¿ek, czyli regulacje p³acowe. Na ten cel chcemy przeznaczyæ 9% wzrostu funduszu p³ac. W trakcie rokowañ wraz z przedstawicielami zarz±du Zenonem Pokojskim i Markiem Kap³uch± doszli¶my do wniosku, ¿e wewnêtrzne prawo nale¿y szanowaæ i przyjête zasady musz± byæ stosowane wobec wszystkich pracowników jednakowo. Wiele czasu po¶wiecili¶my na wyt³umaczenie, w czym jest problem i wydawa³o siê, ¿e wreszcie co¶ do Panów dociera. Niestety, gdy ju¿ pojawia³o siê ¶wiate³ko nadziei, jaka¶ rêka z tylnego fotela zawraca³a ich my¶lenie na „w³a¶ciwe” tory. Dlatego nie mogli¶my siê dogadaæ.

Wróæmy jednak do szczegó³ów naszej propozycji i – mimo skromnych danych – spróbujê przedstawiæ, o co chodzi i jaki cel chcemy osi±gn±æ.

Mechanizm regulacji p³ac mia³by obejmowaæ wszystkich pracowników niezale¿nie od zajmowanego stanowiska. Naliczenie ¶rodków odby³oby siê na podstawowe komórki organizacyjne (brygady, zespo³y).

Oto algorytm:

1. Ustalamy kwotê przeznaczon± na regulacje np. 9%, co daje ok. 20 mln z³ na rok.

2. Sprawdzamy obecne stawki zasadnicze pracowników i liczymy, o ile s± one ni¿sze od MAKSYMALNYCH stawek w grupie docelowej dla danego stanowiska. Przyk³ad: specjalista ma 4000 z³, a jego maksimum w grupie 7 wynosi 5580 z³, tak wiêc ró¿nica wynosi 1580 z³. Dla aparatowego podobnie: stawka 2400 z³, a maksimum to 3630 z³; ró¿nica wynosi zatem 1230 z³. W taki sposób wyliczamy ró¿nicê w stawce zasadniczej posiadanej a maksymalnej mo¿liwej dla ka¿dego pracownika. Wielko¶æ tê nazwijmy delt±.

3. Sumujemy delty, czyli te w³a¶nie ró¿nice do maksimów w brygadach i zespo³ach, a nastêpnie w ca³ej firmie. Za³ó¿my, ¿e suma ta wyniesie w skali roku 30 mln z³. Zestawiaj±c posiadane ¶rodki z potrzebami, dowiemy siê, ¿e mamy np. 2/3 pieniêdzy okre¶lonych jako delta.

4. Uruchamiamy mechanizm naliczenia 2/3 delty. Dla przyk³adowego specjalisty, gdzie ró¿nica wynosi 1580 z³, zastosowanie wspó³czynnika 0,66 pozwoli naliczyæ dla niego 1046 z³ podwy¿ki. Dla aparatowego bêdzie to odpowiednio: 1230 z³ * 66% = 812 z³.

5. Ustalamy wielko¶æ ¶rodków naliczanych na komórkê organizacyjn±. Za³ó¿my, ¿e w komórce organizacyjnej pracuje piêciu specjalistów. Wówczas trafia do niej: 1046 z³ * 5 = 5230 z³

6. Bezpo¶redni prze³o¿ony dokonuje podzia³u otrzymanych ¶rodków i ustala nowe stawki dla pracowników swojego zespo³u.

Wed³ug tego algorytmu dochodzimy do takich oto wynagrodzeñ w trzech wariantach (nie znamy dok³adnej wielko¶ci delt, dlatego tabelka pokazuje trzy wspó³czynniki: 40%, 50% i 60%).

 

 

 

Tak wiêc sami oceñcie, która propozycja jest lepsza i kto stara siê wykonaæ ruch na korzy¶æ pracowników, a kto jedynie podlizuje siê zarz±dowi.

Na koniec chcia³bym siê odnie¶æ do pomówieñ, ¿e Komitet Strajkowy, a w³a¶ciwie ZZPRC blokuje podwy¿ki.

ZZPRC mo¿e blokowaæ jedynie zmiany w ZUZP. Nigdy nie blokowali¶my i nie blokujemy podwy¿ek p³ac. Pracodawca mo¿e uruchamiaæ podwy¿ki co miesi±c, bez pytania o zgodê kogokolwiek.

 

Marek Goldsztejn

Komentarze
#1 | Marek-ZZPRC dnia 03.04.2012 09:06:52
z Kodeksu Pracu ku rozwadze:

art. 183c

§ 1. Pracownicy maj± prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakow± pracê lub za pracê o jednakowej warto¶ci.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie sk³adniki wynagrodzenia, bez wzglêdu na ich nazwê i charakter, a tak¿e inne ¶wiadczenia zwi±zane z prac±, przyznawane pracownikom w formie pieniê¿nej lub w innej formie ni¿ pieniê¿na.

§ 3. Pracami o jednakowej warto¶ci s± prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrêbnych przepisach lub praktyk± i do¶wiadczeniem zawodowym, a tak¿e porównywalnej odpowiedzialno¶ci i wysi³ku.
#2 | dziadek dnia 03.04.2012 11:51:25
magister72 odpowiedz mi na proste pytanie - dlaczego, przy powszechnej zgodzie na 6% podwy¿ki dla wszystkich, 4zz i zarz±d forsuj± na si³ê podwy¿kê górnych wide³ek o 9%?
a co do powodu dzia³añ - gdyby KS dzia³a³ z pobudek o jakich piszesz, to bez szemrania podpisa³by zdradzieckie porozumienie, poniewa¿ mia³by z tego bezpo¶redni± i wymiern± korzy¶æ.
#3 | Marek-ZZPRC dnia 03.04.2012 12:38:11
symulacje na fabryce pokaza³y prawdziwe oblicze podpisanych papierów.
na brygady trafi³o poni¿ej 10%.

gdzie te regulacje warto by zapytaæ? znasz odpowied¼?
#4 | dziadek dnia 03.04.2012 12:52:48
Dziadku odpowiedzi± na Twoje pytanie mo¿e byæ pytanie : a dlaczego nie 10%?

to w ¿aden sposób nie jest odpowied¼ na pytanie tylko ucieczka od odpowiedzi.
skoro jest zgoda na podwy¿ki 6% dla wszystkich, wiêc dostaj± i miernoty i wybitni. st±d rozszerzenie o 6% jest zasadne. wybitny pracownik i tak ma maxa w maxie wiêc jest doceniony w stosunku do miernoty w³a¶nie tym maxem. co jasno i wyra¼nie wskazuje na matactwo - ludziom mówimy, ¿e powszechna podwy¿ka o 6%, a swoim damy 9%. po raz kolejny robienie z ludzi idiotów. jak pracownik, z którego pracodawca robi idiotê, ma tego¿ pracodawcê szanowaæ i mieæ do niego zaufanie?
#5 | Marek-ZZPRC dnia 03.04.2012 14:43:06
mo¿e u ciebie akurat tyle ale znam miejsca gdzie dotar³o 9.8%
#6 | dziadek dnia 03.04.2012 19:59:44
ale to jest to co siê uda³o wynegocjowaæ - 15%
#7 | Marek-ZZPRC dnia 04.04.2012 08:49:12
kiedy dyrektor wnioskuje o podwy¿kê dla swojej sekretarki wtedy te¿ musi wyraziæ zgodê organizacja zwi±zkowa?
#8 | dziadek dnia 04.04.2012 10:29:09
azot - a mo¿e niech maj± p³acone od ilo¶ci cz³onków? AS uciek³ od odpowiedzi, to mo¿e Ty wyra¼ swoje zdanie? niech maj± ze sk³adek...
#9 | Marek-ZZPRC dnia 04.04.2012 10:48:36
ACDC - nie wiem jaki to odsetek pracowników ale wyniki naszej bie¿±cej ankiety daj± jaki¶ obraz.
#10 | dziadek dnia 04.04.2012 10:55:07
azot, ja Ci powiem kto siê na pewno nie zgodzi - AS
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andrzej By
18.04.2025 15:08
zwykła ekonomia , coś za coś

Rysiek_Wodzirej
17.04.2025 19:16
https://www.money.
pl/gospodarka/zwol
nienia-grupowe-wst
rzymane-ale-pracow
nicy-nie-skacza-z-
radosci-7147062227
675680a.html w Siarkopolu otrzymali tylko 60% pensji

Dzidek13
17.04.2025 08:57
I na moczniku o tym się mówi mycie i sprawdzanie armatury melaminy 2 .Ale czy się uruchomi przy zmienności zdania naszych władz?

Azotox
16.04.2025 22:26
Podobno Melamina ma ruszyć po remoncie majowym, ktoś potwierdzi?

Jestem
16.04.2025 21:05
Mistrzowie na kapro dostali polecenie zważyć szacunkowo fabryki. Prawdopodobnie liczą wartość złomu.

Dzidek13
16.04.2025 20:33
Panie Sławku nawet gdyby miał pan dla nas złe wieści ,to proszę się nie wahać i pisać bo od pana lepięj się dowiedzieć bo to pewne .A niżeli od jakiś pomawiaczy z emki czy z szatni.

Dzidek13
16.04.2025 20:30
Jak będę mieć konkrety na pewno podam ,bo przez takie informacje ciężko zasnąć w nocy,martwiąc się o przyszłość.

Normalny
16.04.2025 18:05
Informacje o syndyku budzą wątpliwości, natomiast rozbiórka wydaje się bardziej prawdopodobna

Slawomir Wrega
16.04.2025 17:25
Podaj proszę imię i nazwisko tego który mówił. To bardzo niepokojące informacje, jeżeli puszcza je jakiś partyjny naganiacz powinniśmy go poznać.

Dzidek13
16.04.2025 17:12
Ludzie z e brygady to nie moje pomysły.

Slawomir Wrega
16.04.2025 15:36
Kolego Dziaktodek13, kto Ci to mówił?

Dzidek13
16.04.2025 14:47
Czy ktoś ma wiedzie na temat tego ,że na zakłady ma wchodzić Syndyk wyceniać Melaninę i Kapro bo chodzą takie wiadomości po zakładzie.

Andrzej By
16.04.2025 12:47
12razy 20 to około ćwierć miliarda rocznie , czas pozbyć się tłuszczu, na nerki zupa z pokrzyw , na wątrobę żucie ostropestu

Slawomir Wrega
16.04.2025 06:58
Jedna wypłata, około 20 mln zł, to stanowczo za mało, tarnowiaki potrzebują miliarda złotych rocznie żeby ,,prowadzić biznes". Pora pomyśleć o nerkach i wątrobach.

Normalny
15.04.2025 19:10
W duchu solidarności proponuję, by raz w roku cała załoga zrzekła się wypłaty – ku chwale naszych menedżerów. W końcu ich obecność to największy kapitał, jaki nam pozostał

Wygenerowano w sekund: 0.27 54,805,102 unikalnych wizyt