14.04.2025 13:55
RN

Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania w składzie  Rady Nadzorczej nowego członka, Pana Henryka Łucjana.

Na wstępnie zapoznano nas z podsumowaniem półrocza, wykonanym przez zewnętrzną firmę audytorską, przeprowadzającą przegląd sprawozdań finansowych, która potwierdziła trudna sytuację rynkową i finansową spółki.

Następnie, rozpatrzono raport zarządzania ryzykiem, którego głównym punktem były kwestie związane z zatrzymaniem instalacji melaminy i kaprolaktamu. Omówiono kluczowe dla tych instalacji zagadnienia, tj. surowce i rynek zbytu.

Rada została zapoznana z czynnikami, które obecnie najbardziej kształtują sytuację spółki, a były to w kolejności: ceny surowców (gaz - od lat niezmiennie najistotniejsza pozycja, energia, węgiel), ceny emisji CO2 oraz import nawozów na rynki krajowe z kierunków wschodnich. Napływ nawozów w roku 2023 oszacowano na 830 tys. ton, a do końca sierpnia 2024 roku oszacowano już na 1.3 mln ton. Podkreślono, że to więcej, niż potrzeby naszego rynku krajowego, co stawia nas w wyjątkowo trudnej sytuacji w jesiennym sezonie nawozowym, ale również może mieć wpływ na sezon wiosenny.

Kolejnym punktem było omówienie działań zarządu w sprawie stabilizacji finansowej spółki w perspektywie najbliższych miesięcy. Zarząd podjął działania oszczędnościowe w wielu obszarach, aby poprawić płynność finansową spółki.

Rada Nadzorcza została zapoznana z raportami na temat prowadzonych w ostatnich latach inwestycji.  Przedstawiono planowane harmonogramy tych inwestycji, ich opóźnienia oraz wskazano inwestycje, na które zostały spółce cofnięte dotacje. Najważniejszymi inwestycjami w chwili obecnej są BW-100 i nowy kwas azotowy.  Inwestycje te mają na bieżąco aktualizowany harmonogram  i zbliża się termin ich oddania do ruchu tak, aby mogły jak najszybciej pracować.

Zarząd zaprezentował zestawienia najistotniejszych transakcji z podmiotami powiązanymi za pierwsze półrocze 2024r. Z uwagi na sytuację finansową spółki tych operacji nie było wiele.

W następnym punkcie zarząd omówił stopień wdrażania nowej struktury organizacyjnej firmy. Odbyła się dyskusja o zasadności i skutkach tych działań. Zarząd zobowiązał się przedstawić konkretne korzyści płynące z pełnego wdrożenia nowej struktury.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie aktualizacji kolejnego planu finansowego przedsiębiorstwa - do zakończenia roku 2024. Plan został sporządzony na podstawie zaktualizowanych cen surowców i w oparciu o czekające spółkę wyzwania rynkowe. Plan należy ocenić, jako trudny i ambitny, a jednocześnie zdecydowanie uzależniony od zmienności cen naszych głównych mediów, czyli gazu, energii i węgla, na które, niestety, spółka nie ma wpływu. Otoczenie rynkowe w postaci niekontrolowanego importu nawozów, niestety, mocno oddziałuje na sytuację naszej spółki.

W następnym punkcie zarząd streścił przebieg negocjacji, mających na celu zawieszenie części zapisów ZUZP. Odbyła się szeroka dyskusja w tym temacie. Przedstawiciele załogi odnieśli się negatywnie do informacji o tym, że zarząd podjął uchwałę mówiącą o zamiarze wypowiedzenia ZUZP. W wyniku dalszej dyskusji wręczono członkom Rady Nadzorczej kopie obowiązującej Umowy Społecznej, zawartej w związku przejęciem ZAP przez GA w 2014r. Zgodnie z intencją obu  stron, umowa ta jasno mówi o trwałości Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w przejmowanych ZAP oraz wskazuje elementy, które zostały pracownikom  zagwarantowane np.  podwojenie funduszu socjalnego.

Brak rozstrzygnięcia negocjacji w sposób akceptowalny dla obu stron może eskalować konflikt, między stroną społeczną i zarządem firmy. Rada będzie na bieżąco monitorować ten proces.

Ostatnim punktem, jakim Rada się zajmowała, było omówienie realizacji celów poszczególnych  członków zarządu za rok 2023. W związku brakiem uzyskania absolutorium nagroda roczna nie zostanie wypłacona.

 

Piotr Kruk

Przedstawiciel Pracowników w Radzie Nadzorczej

Komentarze
#11 | madraglowa dnia 20.09.2024 18:29:56
Ludzie to mają dosyć pracy w tej chorej firmie, brak szacunku, mobbing to chleb powszedni gdzie się człowiek nie obejrzy. Najgorsze jest to że nie ma komu się poskarżyć bo takie standardy wprowadza się na najwyższym szczeblu zarządzania i jest to powszechnie akceptowalne. W sprawach pracowniczych to można co najwyżej poskarżyć się do PIP a nie nawet do przewodniczącego komisji moobbingowej bo on sam do świetych nie należy z tego co tu czytamy na tej stronce. Ludzie sami odchodzą na prawde Pracodawca nie musi nikogo prosić. Smutne to....
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna �apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu�awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Slawomir Wrega
10.04.2025 06:07
Legalne procedury polegają między innymi na poddaniu wprowadzanych zmian, do umów o pracę, kontroli sądu. O to nam chodziło.

Slawomir Wrega
10.04.2025 06:04
Czeluść wora jest lustrem w którym przejrzeli się decydenci, obraz jaki zobaczyli zmienił ich i zaniechali nielegalnych działań inicjowanych przez tarnowiaków.

realista
09.04.2025 21:21
Temat tzw. "porozumień" się skończył po przesłuchaniu ostatniego "oportunisty".Parę tygodni temu.Czy to sukces?A teraz co?Wypowiedzenia?!

jagienka
09.04.2025 21:06
Sławomirze,czas potrząsania mitycznym worem którego nikt nie widział już powinien minąć.Czekamy na coś realnego.

Slawomir Wrega
09.04.2025 06:35
Po owocach poznacie. Wymuszanie podpisywania ,,porozumień" skończyło się.

THORpeda
08.04.2025 22:51
Oby to nie był tylko kiepski żart, Sławku.

Slawomir Wrega
08.04.2025 13:58
Tak, nic tak nie przemawia jak czeluść wora.

THORpeda
08.04.2025 10:48
Brawo pilarz 01. W punkt. Te worki to już z 10lat noszą, nie?

Lukasik
08.04.2025 10:00
Ponadto gdzie podwyżki jak i awanse ludzie z mniejszą grupa szkolą tych z większą gdzie jest godność i poszanowanie by równać stawki

Lukasik
08.04.2025 09:57
Liczba pracowników maleje już nie rozmawiamy o tym czy uruchomić jakiś wydział tylko który do wyłączenia następny

pilarz01
08.04.2025 09:36
Nie no tak.Lepiej w jutowych workach spacerować.kabaret

Slawomir Wrega
08.04.2025 08:20
Z jakiego powodu mielibyśmy utrudniać życie mieszkańcom Lublina? Mamy gryźć jak ślepy pies?

Zwiazkowiec
08.04.2025 07:21
O czym mowa na pikiete nie bylo komu przyjsc ... Dramat

Antek
07.04.2025 19:20
Jutro Bogdanka wychodzi na ulice Lublina, my nadal czekamy na odpowiedni moment. U nas załoga by się nie odważyła.

ubot
06.04.2025 20:27
Pomogło im to wezwanie Kantora na Tarnów.Łatwiej im było wcisnąć ciemnotę że tak trzeba.

Wygenerowano w sekund: 0.11 54,237,424 unikalnych wizyt