ty odcie zwizkw zawodowych
Maciej Staczyk Dziennikarz Onetu
Moe skupia tylko dziesi osb – dyrektorw, menederw, asystentw. Wystarczy, e bd zaufanymi ludmi prezesa i popr kady pomys zarzdu, a ten bdzie mia ju otwart furtk do przeprowadzenia zmian, na ktrych moe straci zdecydowana wikszo pracownikw. Czym s tzw. te zwizki zawodowe?
Wyobramy sobie tak sytuacj. Dua spka zatrudniajca kilka czy nawet kilkanacie tysicy osb proponuje zmian regulaminu wynagradzania pracownikw lub chce zamrozi np. wypaty z funduszu socjalnego. Firma argumentuje to np. trudn sytuacj na rynku i koniecznoci zaciskania pasa. Swoj propozycj konsultuje z kilkoma dziaajcymi w zakadzie zwizkami zawodowymi, ktre solidarnie uznaj, e nowe zmiany s niekorzystne dla pracownikw. Negocjacje trwaj, ale obie strony nie potrafi doj do porozumienia. Z sojuszu zwizkowego wyamuje si jednak jeden may, marginalny tak naprawd zwizek skupiajcy np. kilkunastu pracownikw, w tym, dajmy na to, kilku menederw niszego szczebla, kogo z administracji, z dziau kadr, asystentk prezesa. Wystarczy, e bdzie to dziesi osb, ktre jako jedna organizacja zwizkowa popr polityk firmy, a ta ju bdzie miaa otwart furtk do przeprowadzenia proponowanych zmian, na ktrych straci zdecydowana wikszo pracownikw. Przy bezsilnoci pozostaych organizacji, bo gdy w firmie dziaa wicej zwizkw zawodowych musz by one jednomylne.
– My nie musimy sobie wyobraa takiej sytuacji. Doskonale znamy to zjawisko, kiedy jeden zwizek wyamuje si ze wsplnego stanowiska pozostaych organizacji i daje pracodawcy moliwo wprowadzania zmian bez koniecznoci ich konsultacji – mwi nam Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarno.
ty, czyli jaki?
Zwizkowcy mwi wtedy, e ta maa z reguy organizacja to tzw. ty zwizek, czyli taki, ktry czciej staje po stronie pracodawcy ni pracownika. Nierzadko taki ty zwizek powstaje z inspiracji przeoonych, po to wanie, by burzy jedno zwizkowego rodowiska podczas np. kluczowych negocjacji podwyek pac, kiedy nawet na co dzie dalekie sobie ideowo organizacje (jak Solidarno i OPZZ) potrafi mwi jednym gosem. „ci” potrafi wtedy odwrci sytuacj przy stole negocjacyjnym i zwiza rce pozostaym organizacjom.
Oczywicie powiedzie wprost, e dany zwizek ma charakter fasadowy, inspirowany jest przez pracodawc i "po cichu" dziaa w jego interesie, jest bardzo trudno, nawet jeli zwizek zakadaj zaufani ludzie zarzdu. Taka organizacja dziaa legalnie, a w swoim statucie ma zapisane ochron interesu pracownikw. Decyzje o poparciu dziaa zarzdu te potrafi zawsze argumentowa, wic udowodnienie takim dziaaczom, e wspieraj szefw, a nie zaog jest wrcz niemoliwe.
Mamy due rozdrobnienie zwizkw zawodowych, w niektrych firmach s one naprawd poszatkowane, a kady reprezentuje interesy np. innej grupy zawodowej. W takiej sytuacji atwo o sprzeczno i wzajemne oskarenia Andrzej Radzikowski
Dr Adam Mrozowicki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocawskiego, ktry naukowo zajmuje si zwizkami zawodowymi, mwi nam, e trzeba rozrni dwie kwestie. – Znane s przypadki, kiedy zwizki zawodowe cile wsppracuj z kierownictwem firmy, albo maj charakter menederski, przez co wpisuj si w definicj tych zwizkw zawodowych. Wydaje si jednak, e taka sytuacja jest marginalna. Czciej mamy jednak do czynienia z sytuacj, kiedy w danej firmie dziaa kilka zwizkw i ten radykalny przykleja temu spolegliwemu etykiet tego tzw. tego zwizku – mwi nam dr Adam Mrozowicki.
W podobnym tonie wypowiada si Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczcy Oglnopolskiego Porozumienia Zwizkw Zawodowych. – Temat jest zoony. Mamy due rozdrobnienie zwizkw zawodowych, w niektrych firmach s one naprawd poszatkowane, a kady reprezentuje interesy np. innej grupy zawodowej. W takiej sytuacji atwo o sprzeczno i wzajemne oskarenia, e skoro oni nie chc tego, co my – to s tym zwizkiem – mwi nam Radzikowski. – Oczywicie mamy sygnay, e istniej zwizki tworzone np. przez kadr kierownicz, ktre w negocjacjach bardziej skaniaj si do argumentw zarzdu ni reszty pracownikw, ale trudno udowodni, e dziaaj z inspiracji prezesw – dodaje.
Bada dotyczcych tzw. tych zwizkw zawodowych nikt w Polsce nie prowadzi. Swego czasu pisano o ich dziaalnoci w kontekcie konfliktw (na linii pracodawca – organizacje zwizkowe) w oddziale midzynarodowego koncernu, ktry ma swoj fabryk pod Warszaw, ale te w przypadku duej sieci handlowej, powiatowego szpitala i pastwowego monopolisty.
– U nas drugi zwizek pojawi si akurat w momencie, kiedy negocjowalimy ksztat nowego regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania, gdzie okrelone s zasady premiowania – mwi nam przedstawiciel jednego ze zwizkw zawodowych dziaajcego w pastwowej instytucji.
Jego organizacja skupia prawie 2 tys. czonkw. Nowy zwizek – gra kilkadziesit osb. Na jego czele stoi wicedyrektor jednego z oddziaw urzdu. Dwie organizacje do tej pory nie mogy doj do porozumienia i kierownictwo urzdu zapowiedziao, e wprowadzi regulamin wanie ze wzgldu na brak wsplnego stanowiska zwizkw. Jeli do tego dojdzie, zwizkowcom zostanie tylko droga sdowa. – Wtedy bdzie ju jednak pozamiatane – mwi nasz rozmwca i prosi o zachowanie anonimowoci. Sprawa nie jest przesdzona, a zwizek tak naprawd chciaby osign kompromis i unikn wczenia si po sdach.
Poszatkowani
We wspomnianym wyej urzdzie dziaaj dwa zwizki zawodowe, co wydaje si wrcz komfortow sytuacj. Duo wicej dziaaczy spotka mona w PKP, gdzie funkcjonuje kilkadziesit organizacji. – Niektre to zwizki widma, waciwie trudno z nimi nawet znale kontakt. Ale przy takim rozdrobnieniu trudno podj wspln decyzj – mwi Stanisaw Kokot z sekcji krajowej kolejarzy NSZZ Solidarno.
W przypadku Poczty Polskiej jest podobnie. Dziaa tam ponad 70 zwizkw zawodowych, ktre mnoyy si po kolejnych reorganizacjach spki. Bogumi Nowicki z pocztowej Solidarnoci mwi nam, e otwartego szkodnictwa mniejszych zwizkw nie ma, ale takie poszatkowanie nie suy wypracowaniu wsplnego stanowiska np. w kwestii zakadowego ukadu zbiorowego pracy, nad ktrym ostatnio toczyy si negocjacje. Nowicki mwi nam, e dwie reprezentatywne organizacje zwizkowe – OPZZ i Solidarno – podpisay taki ukad, co kilka mniejszych zwizkw uznao za bd. Zwizkowcy mieli te inne zdania w kwestii negocjowanych podwyek pac. Jedni informowali, e osignli porozumienie, a drudzy je dementowali.
Ostre spory i pluralizm
Obecna sytuacja to splot kilku zjawisk. Z jednej strony bylimy wiadkami ostrego, ideologicznego sporu midzy dwoma najwikszymi zwizkami zawodowymi – Solidarnoci i OPZZ. Obie organizacje do jednoznacznie angaoway si w polityk, co w pewnym sensie przeoyo si na zainteresowanie w ogle dziaalnoci zwizkow. W przeprowadzonych w 2014 roku badaniach CBOS czonkostwo w zwizkach zawodowych zadeklarowao szeciu na stu Polakw. W 1991 roku byo to 19 proc.
Rozdrobnieniu suyy za to wprowadzone po 1989 roku regulacje prawne, ktre stworzyy przestrze dla zwizkowego pluralizmu. Z krgw Solidarnoci i OPZZ zaczy wyodrbnia si kolejne organizacje, a w zakadach pracy powstaway te mae, autonomiczne zwizki.
Jak czytamy w raporcie "W trosce o prac" (Raport o Rozwoju Spoecznym Polska 2004, Programu Narodw Zjednoczonych ds. Rozwoju) wanie wtedy zarzdy (firm – red.) "prboway niekiedy same dyskretnie zakada ulegle wadzy, tzw. te zwizki, ktre miay za zadanie uniemoliwienie prowadzenia przez pozostae zwizki jednolitej polityki. Praktyki te zostay do pewnego stopnia ukrcone w wyniku zmian regulacji ustalajcych zasady reprezentatywnoci zwizkw. Jednak zdyy istotnie obniy presti caego ruchu zwizkowego".
I nawet jeli dzi pozycja zwizkw jest lepsza ni wtedy, gdy powstawa cytowany wyej raport, sporo jest jeszcze do poprawy.
– Przede wszystkim musimy skupi si na tym, eby wicej pracownikw naleao do zwizkw zawodowych. Po drugie, w zakadach pracy powinna obowizywa transparentno prowadzonego dialogu. te zwizki buduj kapita wanie na rozmowach, ktre tocz si za zamknitymi drzwiami. Trzeba to zmieni – mwi nam Grzegorz Sikora z Forum Zwizkw Zawodowych.
Nowa ustawa po wyroku Trybunau
Tymczasem w ubiegym tygodniu do konsultacji spoecznych trafi projekt nowelizacji ustawy o zwizkach zawodowych. W wietle projektowanych przepisw osoby pracujce na podstawie umw cywilnoprawnych i tzw. osoby samozatrudnione bd miay prawo do zrzeszania si w zwizkach zawodowych. Przygotowana nowela przepisw to efekt wyroku Trybunau Konstytucyjnego, ktry w czerwcu 2015 roku orzek, e takie osoby powinny mie prawo wstpowania do zwizkw. Przy okazji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spoecznej podwyszyo tzw. prg reprezentatywnoci organizacji zwizkowych, co zdaniem np. Solidarnoci jest krokiem w kierunku ograniczenia m.in. wpywu tzw. tych zwizkw.
rdo: onet.pl |