1. Szef suby BHP przedstawi stan bezpieczestwa w firmie pod ktem wypadkw przy pracy. Omwione zostay wypadki, ktre miay miejsce w ostatnim czasie na terenie ZAP. Mimo spadajcej w statystykach liczby zdarze, sytuacja cigle pozostawia wiele do yczenia.
2. Pojawi si postulat zmiany opakowa, w jakich dostarczane s napoje, tzn. przejcie z butelek szklanych na plastikowe typu PET. Temat zostanie przeanalizowany przez STO-ZAP pod wzgldem technicznym i ekonomicznym oraz przedstawiony komisji na kolejnym posiedzeniu.
3. Ze wzgldu na uatwienie dysponentom gospodarowania funduszami przeznaczonymi na oglnie pojte BHP zaproponowano wyczenie tyche kosztw z MP-ekw zakadowych i stworzenie odrbnego stanowiska kosztw dla tych wydatkw. Taka propozycja trafi do odpowiednich sub i zostanie poddana odpowiedniej analizie.
4. Spoeczny Inspektor Pracy z Zakadu Kaprolaktamu kolejny raz wnis spraw bezpieczestwa pracy na stokarzu organicznym, ktry ju wielokrotnie mia zosta zmodernizowany w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznej pracy. W tej sprawie wielokrotnie interweniowa zakadowy SIP oraz nasza organizacja zwizkowa, czego efektem byo wczenie tej modernizacji do planu inwestycyjnego. Niestety od lat projekt ten nie jest realizowany ze wzgldu na brak rodkw. Komisja dosza do wniosku, e przy tak uporczywym „spychaniu” tematu niezbdna bdzie interwencja SIP cznie z powiadomieniem Okrgowego Inspektora Pracy. Przy okazji tej dyskusji okazao si, e problem bezpiecznego rozadunku i zaadunku wagonw kolejowych dotyczy generalnie caych zakadw.
5. Pracownicy suby BHP przeprowadzili przegld stanu techniczno-sanitarnego dyurek sub remontowych i zalecili dokonanie niezbdnych remontw oraz modernizacji tam, gdzie wystpiy nieprawidowoci.
6. Zgodnie z wczeniejszym ustaleniem rozpoczynamy test lekkiego obuwia dla sterowniczych. Przysza ju pierwsza partia tzn. pierwsze 10 par pierwszego modelu do testowania. Kolejne dwa modele spodziewane s lada dzie i wtedy zostan przekazane pracownikom wytypowanym do testw. Model buta, ktry uzyska najwysz ocen w testach, zostanie wpisany do katalogu i wwczas trafi do wszystkich sterowniczych.
7. Rozpoczyna si rwnie test specjalistycznych noy dla pracownikw wytwrni opakowa i pakowni oraz hemw ochronnych i odpornych na uk elektryczny dla sub elektrycznych.
8. Po niedawnym wypadku, do ktrego doszo na terenie magazynw zalecono ponowne szkolenie dla hakowych, z zakresu obsugi suwnic i dwigw. Takie ponowne szkolenia uzupeniajce przejd wszyscy pracownicy posiadajcy stosowne uprawnienia.
9. Zgosiem dwa istotne problemy pracownikw stray przemysowej. Chodzi o pranie mundurw i obuwie. Na dzi mundury stranicy musz pra sobie sami i robi to w swoich domach, co jest niedopuszczalne i powinno zosta czym prdzej zastpione praniem przez zakad pracy. Drugi temat to obuwie naszych wartownikw. Od lat narzekaj oni na bardzo z jako i co gorsza – brak komfortu w codziennym uytkowaniu. Wartownik pracuje praktycznie 12 godzin „na nogach” i wygodne obuwie jest dla niego spraw podstawow dla komfortu pracy, a take ich zdrowia. Musz mie dostosowane obuwie zarwno do warunkw letnich, jak i zimowych. Komisja podzielia moje zdanie w obu sprawach i wyda stosowne zalecenia. |