Oznacza to, e Rosjanie wywiesili bia flag i nie bd si ju starali nabywa kolejnych akcji Grupy Azoty, aby powikszy swoje udziay w firmie powyej 20% kapitau akcyjnego i w konsekwencji wprowadzi swojego przedstawiciela do rady nadzorczej, a tym samym uzyska wgld w strategiczne dokumenty.
Rosjanie ju wiedz, e skoro nie zdyli tego wszystkiego uzyska podczas rzdw PO-PSL, to tym bardziej nie uda im si zrealizowa pomysu, na ktry w latach 2012-2013 wydali ponad 1 mld z, teraz podczas rzdw Prawa i Sprawiedliwoci.
2. Przypomnijmy tylko, e caa sprawa z prb przejcia wtedy jeszcze Zakadw Azotowych w Tarnowie zacza si w lipcu 2012 roku.
wczesny premier Donald Tusk i minister skarbu Mikoaj Budzanowski stawali wtedy wrcz na gowie, aby nie dopuci do tego przejcia przez rosyjsk firm Acron, pakietu wikszociowego Azotw w Tarnowie.
Jak donosiy wwczas media, determinacja rzdu Tuska bya wywoana opracowaniami ABW, ktre czarno na biaym dowodziy, e zainteresowanie Rosjan zakadami w Tarnowie, stanowi zagroenie dla interesw ekonomicznych naszego kraju, gwnie z powodu wielkoci zapotrzebowania na gaz przez t firm, a take jak twierdzi si nieoficjalnie ze wzgldu na posiadanie przez Azoty technologii produkcji grafenu.
W sytuacji, kiedy Rosjanie ogosili na giedzie w Warszawie wezwanie do sprzeday akcji Azotw i na 3 dni przed jego zakoczeniem, podnieli zaproponowan przez siebie cen do 45 z za akcj (a wic sporo wyej ni wczesna wycena tych walorw na giedzie), do kontrakcji ruszy resort skarbu.
3. Mikoaj Budzanowski mwi wtedy publicznie o prbie wrogiego przejcia Azotw przez Rosjan, prowadzi poufne rozmowy z niektrymi PTE – wacicielami OFE, aby nie odpowiaday na to wezwanie, wreszcie ogosi zamiar poczenia Zakadw Azotowych w Tarnowie z Zakadami Azotowymi w Puawach i tym samym zablokowa moliwo zdobycia przez Acron wikszociowych udziaw w spce.
Ostatecznie za due pienidze Rosjanie wykupili wtedy tylko 12% akcji „Tarnowa” i rzd wwczas otrbi odparcie wrogiego przejcia.
W maju i czerwcu 2013 roku Rosjanie dokonali kolejnych zakupw akcji i ogosili, e posiadaj ju 20% akcji Grupy Azoty i w zwizku z tym maj prawo do delegowania swego przedstawiciela do rady nadzorczej.
4. Wtedy niezalene media (midzy Innymi Gazeta Polska Codziennie) przypomniay o zaangaowaniu byego prezydenta Aleksandra Kwaniewskiego i szefa doradcw premiera Tuska Jana Krzysztofa Bieleckiego, a take niektrych wiceministrw w resorcie skarbu w lobbowanie na rzecz rosyjskiej firmy.
Pono miao by tak, e Rosjanie zanim przystpili do skupu akcji, wtedy jeszcze tarnowskich Azotw prbowali dotrze do ludzi majcych dobre kontakty z premierem Tuskiem i zorientowa si czy bd mile widzianym inwestorem.
A skoro pniej zaczli intensywnie skupowa akcje Azotw to ten sygna musia by pozytywny.
Zrobi si jednak skandal i rzd zacz rozpaczliwie broni Azotw, najpierw powoa Grup Azoty (wczajc do niej wikszo zakadw produkujcych nawozy), a pniej zmieni statut spki, zapisujc w nim, e tylko skarb pastwa moe wykonywa prawa z akcji powyej 20%.
Pniej jeszcze, bo w roku 2015 zostaa przyjta ustawa o kontroli niektrych inwestycji, ktra ma chroni strategiczne polskie spki przed wrogimi przejciami, ale niestety w sprawie tarnowskich Azotw „mleko rozlao” w latach 2012-2013 kiedy to prominentni politycy Platformy i lewicy deklarowali Wiaczesawowi Kantorowi wacicielowi Acronu, e bdzie mile widziany, jako strategiczny inwestor w tej firmie.
5. Pod naporem opinii publicznej i w zwizku ze zbliajcymi si wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w 2015 roku wczesne wadze odegnay si od tego poparcia, ale Acron wprost i przez podstawione firmy wykupi ponad 20% akcji wwczas ju Grupy Azoty.
Nie mg ju jednak ani wprowadzi swojego przedstawiciela do rady nadzorczej firmy, nie osiga take dochodw z dywidendy, bo Grupa Azoty nadzorowana teraz przez ministerstwo rozwoju realizuje ambitny program inwestycyjny i wypacane dywidendy akcjonariuszom nie bd wysokie.
Akcje Grupy Azoty posiadane przez Rosjan s, wic do nabycia, ale w tej sprawie Skarb Pastwa powinien spokojnie czeka, ma pen kontrol nad firm, tym razem to Polakom nie powinno si spieszy.