Na spotkanie, organizowane przez Komitet Obrony Pu³aw, stawi³o siê oko³o 100 pracowników. Radê Nadzorcz± reprezentowa³a jej sekretarz, pochodz±ca z wyboru za³ogi Agnieszka Kowalik, jednoosobowa by³a reprezentacja zarz±du spó³ki, stanowi³ j± wybrany przez za³ogê Andrzej Skwarek.
Spotkanie rozpoczê³a dyskusja na temat domniemanych powodów nieobecno¶ci Justyny Majsnerowicz i Jacka Janiszka. Wydaje siê, ¿e pogl±d o obawie kompromitacji zyska³ najwiêcej zwolenników. Nast±pi³o to po informacji o braku wiedzy, w¶ród cz³onków zarz±du, o podstawowych zjawiskach na rynku. Decyzje w ZAP, podejmowane s± w oparciu o wielko¶æ w³asnej produkcji, jej koszty i ceny u innych producentów. Zarz±d, na przyk³ad, nie analizuje sytuacji ogólno¶wiatowej, dotycz±cej popytu na poszczególne produkty. Zupe³nie, jak ¿uczek gnojarek, który widz±c tylko d³ugo¶æ i szeroko¶æ nie potrafi omin±æ pionowej przeszkody na drodze toczonej kulki.
Decyzje o ograniczaniu produkcji nie maj± wiêc, w naszym przypadku, merytorycznego uzasadnienia.
Nastêpnie dyskutowano o sposobach zabezpieczenia zysków Pu³aw przed wyprowadzeniem do Tarnowa.
Nikt z obecnych nie potrafi³ wyja¶niæ opó¼nieñ w realizacji niektórych inwestycji, np. nowej instalacji kwasu azotowego. Wygl±da na to, ¿e prawdziwy powód opó¼niania inwestycji znajduje siê poza Pu³awami.
Odno¶nie ubo¿enia i zastraszania pracowników, uznano, ¿e nie ma ekonomicznych przes³anek do obni¿ania wynagrodzeñ pracowników, które ju¿ dzisiaj stanowi± oko³o 4% kosztów ogólnych przedsiêbiorstwa i w³a¶ciwie s± pomijalne. Tworzony dyskomfort ekonomiczny i psychiczny ma raczej na celu odebranie woli walki o przedsiêbiorstwo i region.
KOP poinformowa³ o trwaj±cej akcji bilbordowej, planowanym spotkaniu samorz±dowców, polityków i zwi±zkowców z zarz±dem ZAP, wiecu w mie¶cie i marszu do Warszawy. |