21.11.2024 13:09
Fantomowy Zarz±d Pu³aw

Zarz±d Zak³adów Azotowych Pu³awy nie istnieje od 2012 roku. Nie istnieje w ¶wiecie realnym, bo nie zarz±dza. Jego wyobra¿ony byt mo¿na porównaæ do utraconej koñczyny, np. rêki. Boli, pomimo tego, ¿e nie istnieje. B³êdem jest wiêc pok³adanie jakichkolwiek nadziei w tym fantomowym bycie i oczekiwanie czegokolwiek.

Na nic dobrego nie mo¿emy równie¿ liczyæ ze strony rzeczywistego decydenta, czyli zarz±du tarnowskiego kanibala.

Wyrwaæ siê to jedyna nasza nadzieja.

Komentarze
#1 | Argon dnia 25.09.2023 21:48:53
Pytanie: jak to zrobiæ?
#2 | PKruk dnia 04.10.2023 22:15:54
Wczoraj, to jest 3 pa¼dziernika 2023r., odby³ siê poszerzony zarz±d Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego Zak³adów Azotowych Pu³awy. G³ównymi tematami by³y: przebieg ostatniego spotkania z zarz±dem Spó³ki, sytuacja naszej firmy oraz ewentualne przejêcie przedsiêbiorstwa przez spó³kê Orlen.

Dyskusja dotyczy³a obecnej sytuacji spó³ki, jednak tematem wiod±cym by³ Orlen i wszelkie kwestie dotycz±ce ewentualnego przejêcia. Po d³ugiej dyskusji i widocznym optymizmie zwi±zanym z tym, ¿e multienergetyk mo¿e nas przej±æ staj±c siê antidotum na ca³e z³o, pojawi³y siê nastêpuj±ce w±tpliwo¶ci .
Sytuacja, w której siê znale¼li¶my jest bardzo trudna, mo¿na wrêcz stwierdziæ, ¿e nie pozostawia nam wyboru i wymusza szukanie jakichkolwiek form ratunku przed dalsz± degradacj± przedsiêbiorstwa. Nie mo¿e wiêc dziwiæ, ¿e pojawiaj±ca siê perspektywa przejêcia przez Orlen spowodowa³a poprawê nastrojów w¶ród pracowników, a nawet pewne oznaki optymizmu. Pomimo, i¿ Zak³ady nie maj± wielkich perspektyw na poprawê swojej sytuacji bez ingerencji Orlenu, jest kilka rzeczy które moim zdaniem wymaj± szczególnego podkre¶lenia, gdy¿ mog± byæ trudne do zaakceptowania dla czê¶ci naszej za³ogi. Nale¿y mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e jako przedsiêbiorstwo przejmowane, w trudnej sytuacji finansowej, nasza pozycja negocjacyjna bêdzie s³aba. Analiza dostêpnych dokumentów spó³ki Orlen i Anwil pozwala stwierdziæ, ¿e struktury podmiotów zale¿nych s± bardzo podobne. Tak¿e tre¶ci ich uk³adów zbiorowych s± systematycznie ujednolicane. Nadmiernym optymizmem by³oby s±dziæ, i¿ nasza spó³ka mog³aby liczyæ na odrêbno¶æ w tym zakresie. Istnienie w strukturze Orlenu takich spó³ek jak: Orlen Laboratoria, Orlen Ochrona czy choæby Orlen Serwis sugeruje, ¿e tak¿e nasi pracownicy zostaliby wydzieleni do odpowiednich spó³ek- np. s³u¿by utrzymania ruchu do Orlen Serwis, pracownicy ochrony do Orlen Ochrona, a konsekwentnie nasze laboratoria zosta³yby wcielone do Orlen Laboratoria.
Szczególnego podkre¶lenia wymaga fragment wypowiedzi Prezesa Daniela Obajtka dotycz±cy wyprowadzenia Zak³adów Azotowych Pu³awy z Gie³dy Papierów Warto¶ciowych. Przypominam, ¿e podobny lub wrêcz identyczny scenariusz zak³adany przez Grupê Azoty ( s³ynna strategia) dla Zak³adów Azotowych Pu³awy, wzbudzi³ olbrzymie emocje i protesty organizacji zwi±zkowych kilka lat temu, co doprowadzi³o do odst±pienia od jego realizacji w najbli¿szym czasie. Trudno mi zrozumieæ, dlaczego ten sam scenariusz prezentowany przez Orlen odbierany jest pozytywnie, a wrêcz optymistycznie, jako optymalna ¶cie¿ka dla naszego przedsiêbiorstwa.
Jakie zagro¿enie z tym siê wi±¿±?
Wydzielanie pracowników do spó³ek oznacza oczywi¶cie zmianê pracodawcy, a wiêc nowe warunki pracy, wed³ug nowych uk³adów zbiorowych, których tre¶æ zapewne bêdzie podobna do tych, które funkcjonuj± w pozosta³ych spó³kach. Uk³ady te dostêpne s± na stronie internetowej Anwilu, w zak³adce dokumenty.
Wycofanie spó³ki z GPW powoduje konsekwencje szersze ni¿ wiêkszo¶æ z nas s±dzi. Oprócz konsekwencji finansowych, trudno¶ci organizacyjnych zwi±zanych z procedur± opuszczenia grona spó³ek publicznych, pod du¿ym znakiem zapytania stanie potrzeba utrzymywania pionów zajmuj±cych siê przygotowywaniem szczegó³owych raportów i analiz, które wykorzystywane s± w g³ównej mierze do przygotowania sprawozdañ finansowych publikowanych w raportach gie³dowych. Brak tych raportów spowoduje natomiast, ¿e pracownicy nie bêd± mieli natychmiastowego i prostego dostêpu do danych prezentowanych przez spó³kê w drodze raportów bie¿±cych i okresowych, a przypominam, ¿e poza sprawozdaniami finansowymi i publikacjami wyników, od których uzale¿nione s± w tej chwili nasze premie kwartalne czy nagroda roczna, to w³a¶nie z tych raportów najszybciej i najpewniej dowiadujemy siê o bie¿±cej sytuacji spó³ki, np. o wynikach sprzeda¿y, zmianach w zarz±dzie, planach rozwojowych i inwestycyjnych itp.
Je¿eli Skarb Pañstwa pozbêdzie siê ostatniej akcji w naszych Zak³adach, to mo¿emy straciæ prawo do wybierania przedstawicieli za³ogi w organach spó³ki (zarz±d, rada nadzorcza), przez co w konsekwencji ca³kowicie stracimy wp³yw oraz wiedzê o decyzjach podejmowane przez te organy.
Pomimo, ¿e wydaje siê, i¿ Orlen jest nasz± jedyn± opcj± w tym momencie, to wed³ug mnie ludzie powinni wiedzieæ, ¿e nie wszystkie aspekty tego przejêcia bêd± dla nas ³atwe do zaakceptowania. Prezentowanie Orlenu jako idealnego rozwi±zania, w sytuacji kiedy Grupa Azoty jest dla nas „kamieniem uwi±zanym u szyi” i konsekwentnie ci±gnie nas na dno, przez co nasza pozycja negocjacyjna jest mizerna, a warto¶æ systematycznie spada, jest mocno przesadzone, gdy¿ to przejêcie jest w tej chwili jedyn± mo¿liwo¶ci± ocalenia spó³ki, a nie wybraniem drogi optymalnego rozwoju.
Uwa¿am, ¿e nie mamy wyj¶cia i bêdziemy siê musieli, jako¶ w tej sytuacji odnale¼æ. Ogrom pracy przed zwi±zkami zawodowymi ¿eby w³a¶ciwie zabezpieczyæ interesy pracowników. Wspomnieæ te¿ muszê, ¿e same zwi±zki równie¿ nie skorzystaj± na przejêciu, bo do reprezentatywno¶ci u g³ównego pracodawcy, pracowników ze spó³ek siê nie wlicza, wiêc czê¶æ naszych zwi±zków zostanie zmarginalizowanych i zapewne polec± jakie¶ etaty.
Uwa¿am, ¿e takie pytania i w±tpliwo¶ci, jakie przedstawi³em powy¿ej, powinno siê postawiæ publicznie, by daæ czas na dyskusjê i refleksjê przed ewentualnymi dzia³aniami ze strony Orlenu. Nale¿y sobie zdawaæ sprawê, ¿e takie procesy nie trwaj± miesi±c, a zdecydowanie d³u¿ej. Warto wiêc ten czas konstruktywnie wykorzystaæ.
Perspektywa przejêcia przez Orlen w ujêciu wieloletnim wydaje siê dobra, a przynajmniej daje jak±kolwiek szansê na przetrwanie i stabilne funkcjonowanie. Obecna w³adza stawia na ten wielki koncern i w t± stronê zmierza, inne opcje polityczne maj± inne strategie.
Wydaje siê, ¿e Grupa Azoty, bior±c pod uwagê zaci±gniête zobowi±zania finansowe, nie bêdzie w stanie sama przetrwaæ, wiêc mo¿e zdarzyæ siê tak, ¿e po jakim¶ czasie Orlen zechce kupiæ pozosta³± czê¶æ Grupy.
Wszystkie te sprawy s± podstaw± naszego istnienia jako Zak³adów, a tak¿e funkcjonowania lokalnej spo³eczno¶ci, co za tym idzie obojêtno¶æ lub nadmierny optymizm, a czasem wrêcz naiwno¶æ, s± postawami skrajnymi, które nie pomagaj± rozwi±zaæ tej trudnej i wa¿nej dla nas wszystkich sytuacji.
Potrzebna jest dyskusja i opracowanie jednolitej strategii, która pozwoli nam wykorzystaæ tê wydaje siê jedyn± dostêpn± dla nas szansê na przetrwanie.
To s± moje uwagi i przemy¶lenia po analizach wielu dokumentów i wczorajszym posiedzeniu poszerzonego zarz±du zzprc.
Zachêcam do dyskusji chyba ¿e ja mam nieuzasadnione obawy
#3 | aparat dnia 04.10.2023 23:16:41
Jeste¶my miêdzy m³otem a kowad³em, zostac w grupie ¼le pój¶æ do Orlenu te¿ ¼le, nowy uklad zbiorowy 5 brygadowka mo¿e byæ wspomnieniem, wszystkie nagrody itd zapisane pod m³ot...zdjêcie z gie³dy to ju¿ wgl. Nikt nie bêdzie wiedzia³ czy miliard straty czy zysku, a wtedy powiedz± nie ma pieniêdzy....laborantki mechanicy bêd± jako spó³ka i bez nadgodzin nic nie zarobi± ...a niech sami pójd± i niech robi± za miskê ry¿u.... prezesi nasi w garniturach siê wo¿± a nie maj± nawet honoru stawiæ sie na spotkanie z pracownikiem który pracowa³ 2 lata za 4 netto w celu przed³u¿enia umowy....odechcia³o miê siê dalej pisaæ...
#4 | amoniakalny dnia 05.10.2023 09:25:00
Piotrek celne uwagi i zasadne pytania.
Ciekawe jak (je¶li dojdzie to do skutku) bêd± wygl±daæ negocjacje.
Pytanie jak zarabiaj± pracownicy w tych spó³kach. Pytanie jakie warunki ochronne mo¿na by by³o wynegocjowaæ.
Du¿o pytañ a odpowiedzi bêd± znane po...
Zwi±zki i prawników czeka mnóstwo roboty.
#5 | Marek-ZZPRC dnia 05.10.2023 13:10:50
#6 | Slawomir Wrega dnia 06.10.2023 10:05:24
https://www.money.pl/gospodarka/co-stanie-sie-z-pulawskimi-azotami-boimy-sie-ze-orlen-zrobi-z-nami-to-co-z-lotosem-6948559591783040a.html
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...

Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....

Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?

Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?

OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?

Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rzÄ…d w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC

Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.

tomek75
20.11.2024 19:23
https://www.dzienn
ikwschodni.pl/pula
wy/wcislo-o-premia
ch-dla-zarzadu-azo
tow-te-pieniadze-i
m-sie-nie-naleza,n
,1000353114.html

Radek
20.11.2024 16:48
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police Bezradny

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.

Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.

Radek
20.11.2024 15:45
O jakim zatrudnieniu piszesz? Czego dotyczy?

OtwartyUmysl
20.11.2024 15:31
Tam powstają miejsca pracy w odpowiedzi na potrzeby rynku u nas nie powstają. Jak spojrzysz na Czechy, Szwecję, Adolfów to zatrudnienie waha się od 150 do 500 miejsc pracy. Mało?

Radek
20.11.2024 15:23
I co to za strategia dla Puław: jedna instalacja w Tarnowie? Strategia zapewniająca przychód/ zysk firmie uwzględnia wieloproduktową i wielotonażową sprzedaż.

Wygenerowano w sekund: 0.20 39,826,090 unikalnych wizyt