21.11.2024 09:59
.

Wszystkie związki zawodowe reprezentowały zgodne stanowisko, że są gotowe do negocjacji i natychmiastowego podpisania porozumienia, w treści uzgodnionej pomiędzy organizacjami.

Zarząd przedstawił nam projekt, który zawierał jego poprzednie propozycje,  rozszerzone o nasze wewnątrzzwiązkowe uzgodnienia – co czyniło propozycję najgorszą ze wszystkich, jakie zostały podpisane w pozostałych lokalizacjach Grupy. Jest to jawnym zaprzeczeniem tego, co mówił Pan Prezes Leszkiewicz, że porozumienia mają być porównywalne. Nasze jest najgorsze dla Załogi. Dlatego wszystkie organizacje uznały, że nie może być zaakceptowane i zaproponowały kolejną treść porozumienia. Zarząd opuścił negocjacje – twierdząc że pozostaje ze związkami zawodowymi w dialogu.

Komentarze
#1 | Normalny dnia 29.08.2024 19:44:54
Pomimo obietnic o poprawie sytuacji finansowej grupy, jedynym zauważalnym efektem działań nowych władz wydają się być oszczędności na ludziach. Niestety, te działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – kluczowe zakłady, takie jak Kapro i melamina ,stoją w miejscu, a pozostała działalność przynosi straty. W tej sytuacji rodzi się pytanie: gdzie są obiecywane działania polityków, które miały poprawić kondycję firmy i zabezpieczyć jej przyszłość?
#2 | amoniakalny dnia 29.08.2024 21:23:50
Tam gdzie realizacja konkretów. Czego nie rozumiesz?
#3 | putin dnia 30.08.2024 08:39:18
Wywiad z Prezesem Grupy Azoty PUŁAWY
29 sierpnia 2024 Piotr Górecki Korporacyjne, Ze spółki
Wywiad z Prezesem Zarządu Grupy Azoty Puławy – Hubertem Kamolą po zakończeniu negocjacji zawieszenia niektórych zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Grupy Azoty Zakłady Azotowe ‘Puławy” S.A.

Panie Prezesie, nie osiągnęliśmy Porozumienia z organizacjami związkowymi. Żałuje Pan tego?

Hubert Kamola (Prezes Grupy Azoty PUŁAWY): Uważam, że to duża strata, przede wszystkim dla Pracowników, ale też w jakimś stopniu wizerunkowa dla naszej Spółki. Instytucje finansowe inaczej spojrzą na Puławy, w których nie doszło do Porozumienia. Jednak z perspektywy pracowników przede wszystkim dlatego, że proponowane rozwiązania w Porozumieniu dotyczyły zawieszenia wybranych elementów, które realnie w stosunku do całego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy nie byłyby uciążliwe. Przede wszystkim takie elementy, jak Nagroda roczna, premie kwartalne, Nagroda na Boże Narodzenie uzależnione są od zysku. Gdybyśmy te zyski mieli, byłaby całkiem inna rozmowa. My tych zysków niestety nie mamy, więc zawieszenie tych świadczeń teoretyczne nie ma fundamentalnego znaczenie. Miało to na celu uniknięcia takich sytuacji jakie mieliśmy w tym roku, kiedy została wypłacona premia kwartalna i przyznana nagroda na Dzień Chemika pomimo strat na działalności liczonych w setkach milionów złotych – kwartał po kwartale. Zawieszone nagrody jubileuszowe nie przepadałyby pracownikom, bo zostałyby wypłacone po okresie zawieszenia – pod warunkiem powrotu do określonego poziomu zysków. Jeszcze korzystniejsze rozwiązania zapisaliśmy w przypadku odpraw emerytalno-rentowych. Jeśli w okresie zawieszenia ZUZP pracownik przeszedłby na emeryturę w miesiącu i roku nabycia uprawnień, a de facto zadeklarowałby przejście z uwzględnieniem miesięcy, które zdecydowaliśmy się wprowadzić z uwagi na waloryzację rent i emerytur przez ZUS, wtedy otrzymywałby odprawę i nagrodę jubileuszową wg zapisów dotychczas obowiązującego naszego ZUZP, a w przypadku spełnienia wymogu odpowiedniego poziomu zysku otrzymałby również nagrodę roczną i premię. W zakresie odpisu na ZFŚS proponowaliśmy zawieszenie świadczenia w zakresie wykraczającym ponad zapisy ustawowe – i to od 1 stycznia 2025 roku, zatem rok 2024 mamy po staremu. Organizacje związkowe wnioskowały z kolei zawieszenie wypłat z funduszu nagród specjalnych, które na ten rok i tak nie były planowane oraz zawieszenie wypłat dodatkowego wynagrodzenia dla audytorów wewnętrznych, gdzie składnik ten dotyczy bardzo niewielkiej liczby pracowników w naszej Spółce. Finalnie zgodziliśmy się na te dwa punkty.

Czy dodatek zmianowy miał być zawieszony, był przedmiotem tej dyskusji?

H.K.: Absolutnie nie, w ogóle nie było brane pod uwagę, ani dyskutowane zawieszenie dodatku zmianowego, który jest integralną częścią wynagrodzenia. Przypominam, że z pierwotnych 18 punktów generujących koszty po stronie pracodawcy, które wykazaliśmy w czerwcu, zeszliśmy finalnie do 7 – następnie dodaliśmy dwa punkty, które zaproponowały związki zawodowe – i to też uwzględniając głosy strony społecznej, co do szczególnych zasad zawieszenia. Podobnie jak skróciliśmy czas obowiązywania zawieszenia z proponowanych początkowo 36 miesięcy do 27.

Często pojawiają się głosy, że remedium na nasze problemy byłoby wyjście z Grupy Azoty i pytanie, czy to jest jakaś opcja dla nas? Chciałem też powiedzieć, że nie. To nie jest rozwiązanie naszych problemów. Z wielu względów. Po pierwsze z powodów formalnych związanych z przeprowadzonym publicznie procesem zmian właścicielskich, zaakceptowanych przez naszych akcjonariuszy – w tym Skarb Państwa, który ma tylko i aż 33%. Również ze względów biznesowych, bo dzisiaj na świecie prowadzone są procesy konsolidacyjne. Agrofert po przejęciu spółki Borealis ze swoimi zakładami w Niemczech, Austrii i we Francji, planuje kolejną akwizycję w Holandii. Yara ma siedem zakładów, funkcjonujących w pięciu krajach w UE. Problemem jest natomiast niewłaściwe jak dotychczas wykorzystany potencjał naszej Grupy Kapitałowej i nad tym w tej chwili pracujemy jako Zarząd Puław oraz Zarząd Grupy Azoty.

A z czym „Puławy” mają w tej chwili problem?

H.K.: No właśnie – główny problem Puław leży w Puławach. Po pierwsze, wielokrotnie już mówiłem o kwestii inwestycji. Mamy bardzo duże problemy z naszymi kluczowymi inwestycjami, które są przekroczone jeśli chodzi o główne parametry: terminu realizacji, nakładów inwestycyjnych, które są często przekroczone oraz efektów, których się spodziewaliśmy. Zaangażowaliśmy duże ilości pieniędzy, przekroczyliśmy czas i nie mamy efektów z tych wydanych pieniędzy. W ostatnich kwartałach strata skumulowana 1,5 mld złotych. Udało nam się te straty w ostatnim kwartale – mówię o drugim kwartale tego roku – ograniczyć, ale to nie zmienia faktu, że jesteśmy w tym momencie na zupełnie innej stronie rentowności. W dalszym ciągu mamy problem z regulowaniem naszych zobowiązań – korzystamy ze wspólnego „cash poolingu”, czyli narzędzia, które na poziomie całej Grupy Kapitałowej pozwala ograniczać braki gotówki. Ujemna EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację oznacza, że firma więcej dokłada do biznesu, niż z niego wyjmuje. Ta sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Z tym musimy się teraz zmierzyć, dlatego każdy element kosztowy, pro-sprzedażowy pro-przychodowy jest dla nas ważny – każdy! To jest element również naszej wiarygodności w stosunku do instytucji finansowych, które obserwują nasze ruchy, obserwują nasze komentarze, oceniają zdolność do samonaprawy i to czy kierownictwo Spółki, Grupy Kapitałowej, będzie w stanie przeprowadzić restrukturyzację managerską, czy raczej Grupa Kapitałowa będzie musiała przejść twardą restrukturyzację z uwzględnieniem wszystkich procedur – również ustawy o upadłości.

Gdzie zatem szukać winnych za ten stan rzeczy?

H.K.: Nie chcę dziś wskazywać na nikogo palcem, ale w stosunku do niektórych spraw i procesów prowadzone są działania, które również mogą skończyć się zawiadomieniami do prokuratury. To nie są łatwe procesy. Jest w tej chwili kilka kwestii, które podlegają dyskusji i finalnym decyzjom, m.in. o zawieraniu niekorzystnych umów o zakazie konkurencji, o wydatkach niekrytycznych m.in. związanych ze sponsoringiem i darowiznami, które również są przedmiotem analiz i prawdopodobnie staną się przedmiotem zawiadomienia do prokuratury. W tym zakresie Rada Nadzorcza, zarówno Grupy Azoty Puławy, jak i Grupy Azoty S.A. zwraca uwagę we wszystkich spółkach, bo było to dosyć nagminne nadużywanie finansowania różnych, niecelowych rozwiązań. Zapewne znają Państwo wypowiedzi osób, które np. lobbowały również za paliwem węglowym dla nowego bloku w Puławach. To jest inwestycja bardzo problematyczna, pochłonęła już ponad 1,2 mld złotych, ma ponad dwuletnie opóźnienie, w dalszym ciągu operacyjne problemy z rozruchem technologicznym – zobaczymy jak to się skończy. Natomiast to nie jest inwestycja, która przysporzy naszej firmie dodatkowego zysku. Raczej będzie to proces niwelowania strat. Sporo mówiliśmy też o priorytetach poprzedniego Zarządu, który był do końca aktywny właśnie w tych wydatkach sponsoringowych, ale jednocześnie z punktu widzenia nowych wyzwań, taki*kwiatek*ak dekarbonizacja, wszystkie uregulowania związane z „zielonym” wodorem – praktycznie nic nie zostało zrobione. Nawet dwa projekty związane z farmami fotowoltaicznymi przeleżały kilka lat i nic się z nimi do dziś nie wydarzyło – jak wiemy, żadnej fotowoltaiki w Puławach nie zabudowaliśmy. W zakresie „zielonego” wodoru również żadnego progresu nie dokonaliśmy. Natomiast nasza konkurencja cały czas idzie do przodu w tym zakresie. Oczywiście trudno również oprzeć się wrażeniu pewnej megalomanii jeżeli chodzi o decydentów, co do przeskalowania projektu Polimery Police. Możemy dużo na ten temat dyskutować w Puławach, natomiast na dziś fakt jest taki, że Grupa Azoty, jako cała Grupa Kapitałowa, jest ogromnie zadłużona, generuje negatywne wyniki na poziomie EBITDA. Z wyników szacunkowych Puław, jak i całej Grupy Azoty, widzą Państwo, że to Grupa Azoty Puławy generuje najsłabsze wyniki w całej Grupie Kapitałowej – i to jest również problem, mówiący o naszej przyszłości, ponieważ problemy Puław muszą być rozwiązane tutaj. To my musimy znaleźć rozwiązanie na to co się będzie działo z kaprolaktamem, co będzie z naszymi instalacjami melaminy, co z emisyjnością, w jaki sposób poprawić konkurencyjność naszych nawozów, jak zwiększyć operacyjność i efektywność naszych procesów, jak zniwelować biurokrację, jak poprawić procesy zakupowe? W każdej sferze mamy pracę domową do odrobienia.

Dzisiaj jako Zarząd podjęliśmy uchwałę o zamiarze wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. To oświadczenie przedstawiliśmy Związkom Zawodowym i zgodnie z procedurą przewidzianą w ZUZP – rozdział 12 art. 74 – będziemy dalej procedować.

Dziękuję za rozmowę.
#4 | heniek dnia 30.08.2024 08:51:01
Negocjacje=rozmowy i w rezultacie porozumienie a u nas takie podejście i zachowanie zarządu to jest despotyzm
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?

Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?

OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?

Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rząd w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC

Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.

tomek75
20.11.2024 19:23
https://www.dzienn
ikwschodni.pl/pula
wy/wcislo-o-premia
ch-dla-zarzadu-azo
tow-te-pieniadze-i
m-sie-nie-naleza,n
,1000353114.html

Radek
20.11.2024 16:48
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police Bezradny

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.

Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.

Radek
20.11.2024 15:45
O jakim zatrudnieniu piszesz? Czego dotyczy?

OtwartyUmysl
20.11.2024 15:31
Tam powstają miejsca pracy w odpowiedzi na potrzeby rynku u nas nie powstają. Jak spojrzysz na Czechy, Szwecję, Adolfów to zatrudnienie waha się od 150 do 500 miejsc pracy. Mało?

Radek
20.11.2024 15:23
I co to za strategia dla Puław: jedna instalacja w Tarnowie? Strategia zapewniająca przychód/ zysk firmie uwzględnia wieloproduktową i wielotonażową sprzedaż.

Radek
20.11.2024 15:10
Gdzie jest do niej dostęp i jaka ilość pracowników jest niezbędna do obsługi instalacji? Bo może 10? Grin

OtwartyUmysl
20.11.2024 14:43
Jest strategia przebranżowienia części pracowników do pracy w fabryce nitrocelulozy w Tarnowie która będziemy sponsorować podcierając du pe szorstkim papierem o ile przyjdzie na wydział.

Wygenerowano w sekund: 0.26 39,820,669 unikalnych wizyt