03.12.2024 18:06
Wizyta MSP
Z FirmyAktualno¶ci - 2010   Wtorek, 27 Kwiecieñ 2010 12:00

26 kwietnia, na Lubelszczy¼nie go¶ci³ Minister Skarbu Pañstwa - Aleksander Grad. Podczas wizyty, odwiedzi³ równie¿ nasze Zak³ady. Ministrowi towarzyszy³ wiceprzewodnicz±cy komisji skarbu – pose³ W³odzimierz Karpiñski, którego zapytali¶my o cel i przebieg wczorajszej wizyty Ministra Grada oraz o wiod±ce tematy prywatyzacyjne. Oto co powiedzia³:

Minister Skarbu Pañstwa – Aleksander Grad po raz pierwszy odwiedzi³ Zak³ady Azotowe „Pu³awy” S.A. Wizyta trwa³a tylko dwie godziny, ale pan minister by³ pod du¿ym wra¿eniem – zw³aszcza mog±c ogl±daæ Zak³ady z wie¿y granulacyjnej mocznika, gdzie widaæ ogólny uk³ad technologiczny instalacji, du¿o zieleni. Wys³ucha³ te¿ prezentacji wyników Spó³ki i jej strategicznych projektów. Zarówno wyniki, jak i plany inwestycyjne zrobi³y równie¿ du¿e wra¿enie na panu ministrze.

Prywatyzacja pierwszej grupy spó³ek chemicznych jest dla „Pu³aw” o tyle wa¿na, ¿e poka¿e jakie jest zainteresowanie chemi± w¶ród inwestorów. Zak³ady Azotowe „Pu³awy” s± ju¿ czê¶ciowo sprywatyzowane przez gie³dê. Jednym z akcjonariuszy s± pracownicy Spó³ki. Ministerstwo Skarbu, które krytycznie patrzy na dzia³ania ministrów przez dwie poprzednie kadencje, postrzega prywatyzacjê jako proces zabezpieczaj±cy dalszy rozwój firm. Prywatyzacja ma zabezpieczaæ spó³kê na przysz³o¶æ w sensie rozwoju technologii, a przez to - miejsc pracy i p³aconych podatków.

Takie procesy prywatyzacyjne zakoñczy³y siê na Lubelszczy¼nie, je¶li chodzi o PZL ¦widnik – proszê zauwa¿yæ, ¿e ta spó³ka by³a przez ostatnie 10 lat na skraju upad³o¶ci – dzisiaj ma stabilnego inwestora – potê¿ne konsorcjum w³osko-angielskie, które zabezpiecza rozwój my¶li konstrukcyjnej dla polskich in¿ynierów. Bardzo ciekawa by³a prywatyzacja zabezpieczaj±ca rozwój Bogdanki, która przecie¿ jeszcze niedawno mia³a byæ skonsolidowana i zarz±dzana z Poznania. Dzisiaj, po wizytach Premiera Tuska i decyzjach Ministerstwa Skarbu kierowanego przez ministra Grada, zosta³a z tej konsolidacji wy³±czona i jest to pierwsza prywatna kopalnia w Polsce, która jest najefektywniejsz± i najbezpieczniejsz± kopalni± w Polsce, a tak¿e na tle Europy. Prywatyzacja zabezpiecza jej rozwój, a wiêc podwojenie zdolno¶ci wydobywczych i jednocze¶nie akcjonariuszami tam jest 14 funduszy emerytalnych, a wiêc m.in. od efektywno¶ci tej kopalni zale¿± nasze emerytury.

Dzisiaj Minister Grad by³ te¿ na wyk³adzie akademickim w ramach promowania obywatelskiej prywatyzacji poprzez ofertê PZU. Tutaj znów przypomnê, ¿e m±dra polityka doprowadzi³a do tego, ¿e Eureko bêdzie siê wycofywa³o z PZU nie obci±¿aj±c kosztami Skarbu Pañstwa. Jednocze¶nie jest to bardzo powszechna prywatyzacja, dedykowana zarówno podmiotom indywidualnym, jak i instytucjonalnym, z ciekaw± propozycj± powi±zania podmiotów indywidualnych programem lojalno¶ciowym, by jak najd³u¿ej trwali przy Spó³ce. I je¶li chodzi o „Pu³awy” tu jest podobna sytuacja. Proces trwa, wybór – jak na przyk³adzie innych lubelskich prywatyzacji, czy PZU - bêdzie sprowadza³ siê do tego, by jak najpe³niej zabezpieczyæ interesy Spó³ki – jej rozwój, miejsca pracy i perspektywy dla nastêpnych pokoleñ. St±d te¿ Pan Minister wnikliwie wys³ucha³ wszystkich planów inwestycyjnych Spó³ki, chodzi tutaj o kompleks nawozowy oraz o bardzo dobrze przygotowany, ciekawy kompleks energetyczny - mowa tu o elektrowni pu³awskiej. Jak równie¿ informacji o projekcie akwizycji w inne podmioty – mowa tu o Anwilu, - który w przypadku powodzenia móg³by doprowadziæ do powstania tutaj du¿ego konsorcjum, które bêdzie dominowa³o na rynku nawozów i niektórych chemikaliów w naszym regionie Europy. Bior±c to pod uwagê, jestem spokojny, ¿e decyzje MSP zwi±zane z przekszta³ceniami w³asno¶ciowymi, musz± zabezpieczaæ interesy rozwoju Spó³ki – ja osobi¶cie bêdê tego pilnowa³.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zwiazkowiec
03.12.2024 15:23
Piotrek nie mecz sie tymi notatkami bo to bez sensu jak nic nie mozna tam napisac wkolko to samo . Szkoda pary

ubot
03.12.2024 10:17
Ludzie kończą szkoły i w ciuchy robocze nie bardzo mają ochotę wskakiwać to się tworzy dla nich etaty bo to przecież nasze dzieci.

OtwartyUmysl
02.12.2024 20:13
Biurokracja ma skłonność do samo-reprodukcji: raz stworzony dział, procedura lub etat rzadko są likwidowane, nawet jeśli cyfryzacja mogłaby je zastąpić.

Andrzej By
02.12.2024 19:13
Pytanie o biura nie powinno być czy mają być tylko ile ich ma być i jest to kwestia zarządzania , nie ekonomii

Zwiazkowiec
02.12.2024 17:45
Patrzcie sie SaK bedzie pikiety pod dyrekcja urzadzal no normalnie szok jeszcze rok temu nie pasowaly a niszczyli wszystko

Andrzej By
02.12.2024 17:39
heniek ileś biur musi być, nie unikniesz tego

heniek
02.12.2024 17:32
Andrzej a jaka to ekonomia utrzymać te wszystkie biura w każdym czajnik do kawy (energia droga a nam się nie opłaca jej produkować) a jakie zużycie papieru toaletowego

Andrzej By
02.12.2024 16:59
technicznie rzecz biorąc to wystarczy 2 kotły i zero turbin

Andrzej By
02.12.2024 16:09
dawno już są takie czasy, że nie tylko produkcja ale i ekonomia.Oprócz technicznych racji bytu są też ekonomiczne racje bytu

heniek
02.12.2024 16:06
Andrzej gdyby na ruchu byli tacy fachowcy jak są w biurach to ten cały grajdoł już dawno by nie miał racji bytu

Andrzej By
02.12.2024 16:06
na starej EC ZAP

Radek
02.12.2024 15:49
Gdzie się nie opłaca?

Andrzej By
02.12.2024 15:13
mówi się w biurach , że produkcja prądu znów sie nie opłaca czyli chemicy do EC dopłacają

24sto
02.12.2024 15:01
Andrzej By czy możesz rozwinąć swoją myśl?

Andrzej By
02.12.2024 14:42
ponoć na EC historia zatoczyła koło

Wygenerowano w sekund: 0.20 41,586,722 unikalnych wizyt