04.07.2025 06:45
Sukces pilota¿owego zgazowania wêgla pod ziemi±
Artyku³y

"Trwaj±ca dwa tygodnie próba przebieg³a pomy¶lnie. Dokonano m.in. rozeznania jak bezpiecznie sterowaæ takim procesem, jak dobieraæ media zgazowuj±ce. Oceniono te¿, jaki mamy wp³yw na jako¶æ produktu" - powiedzia³a rzeczniczka G³ównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, do którego nale¿y kopalnia, Sylwia Jaros³awska-Sobór.

Eksperyment przeprowadzono w podziemnym georeaktorze, czyli odizolowanym od wyrobisk pok³adzie wêgla wielko¶ci ok. 5 na 15 metrów i grubo¶ci ok. 1,5 m. Doprowadzano tam mieszaninê gazów: powietrza, tlenu i pary wodnej. W ci±gu dwóch tygodni zgazowano ok. 12-15 ton wêgla z prêdko¶ci± ok. 40 kg na godzinê.

Efektem spalania by³y tzw. gazy odlotowe, wyprowadzane na powierzchniê i spalane w specjalnej pochodni. To tlenek i dwutlenek wêgla, metan i wodór. Eksperyment by³ ukierunkowany w³a¶nie na zbadanie mo¿liwo¶ci pozyskania tego ostatniego gazu, który w przysz³o¶ci móg³by znale¼æ zastosowanie jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej.

"Udzia³y poszczególnych sk³adników w powstaj±cej w wyniku zgazowania mieszaninie gazów zale¿± od warunków termodynamicznych prowadzenia procesu oraz od zastosowanego czynnika zgazowuj±cego" - wyja¶ni³a rzeczniczka.

Zawarto¶æ poszczególnych gazów w mieszaninie by³a ¶ci¶le monitorowana. Wyniki s± jeszcze opracowywane i bêd± przedstawione podczas konferencji podsumowuj±cej projekt, 12 maja. Wiadomo jednak, ¿e ilo¶æ uzyskanego wodoru nie odbiega³a od za³o¿eñ i wynosi³a ok. 30 proc., ró¿ni±c siê jednak w poszczególnych fazach procesu.

Pierwsz± podziemn± próbê zgazowania wêgla poprzedzi³y dwuletnie badania w reaktorze powierzchniowym. Dziêki nim mo¿na by³o prawid³owo zaprojektowaæ reaktor podziemny i zaplanowaæ eksperyment w warunkach rzeczywistych.

Kierownik projektu, prof. Krzysztof Stañczyk z GIG podkre¶la, ¿e próba by³a prowadzona w otamowanym miejscu i nie mog³a wymkn±æ siê spod kontroli. W zwyk³ej kopalni naukowcy nie mieliby takiego komfortu. Eksperci s± jednak w stanie przeprowadziæ symulacje takich procesów, zanim przeprowadz± faktyczne eksperymenty.

 

"Dzisiaj rozwój technik informatycznych pozwala na coraz trafniejsze modelowanie procesu podziemnego zgazowania wêgla. W naszych obecnych badaniach chcemy po³o¿yæ na to silny nacisk, by stworzyæ model zgazowania dostosowany do zadanych warunków zewnêtrznych" - wyja¶ni³a rzeczniczka.

Pilota¿owe zgazowanie przeprowadzono w ramach miêdzynarodowego projektu Huge (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), wspó³finansowanego ze ¶rodków Funduszu Badawczego Wêgla i Stali oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego. Oprócz GIG, pe³ni±cego w projekcie rolê koordynatora, uczestnicz± w nim tak¿e partnerzy z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Belgii, Ukrainy oraz inne polskie podmioty.

Podziemne zgazowanie wêgla, którego koncepcja powsta³a na pocz±tku ubieg³ego wieku w Anglii, jest metod± pozyskiwania energii z wêgla bezpo¶rednio w miejscu jego zalegania. Dokonuje siê to poprzez doprowadzenie do zapalonego z³o¿a czynnika zgazowuj±cego (np. powietrza, tlenu, pary) i odbiór wytworzonego gazu na powierzchni. W ocenie ekspertów, w porównaniu do metod powierzchniowych podziemne zgazowanie jest procesem du¿o bardziej z³o¿onym i trudnym w realizacji.

Skala mo¿liwych zastosowañ produktów podziemnego zgazowania wêgla jest szeroka. Gaz o wysokiej zawarto¶ci wodoru i tlenku wêgla (tzw. gaz syntezowy) mo¿e byæ surowcem dla przemys³u chemicznego, np. do produkcji paliw p³ynnych czy metanolu; mo¿e te¿ zastêpowaæ gaz ziemny. Rodzaj zastosowania zale¿y g³ównie od sk³adu chemicznego uzyskanych gazów, a ten wynika przede wszystkim z rodzaju czynnika zgazowuj±cego.

"Z punktu widzenia prowadzenia syntez chemicznych najcenniejszy jest gaz otrzymywany w procesie zgazowania tlenem lub mieszanin± tlenu z par± wodn±" - wyja¶ni³a Jaros³awska-Sobór.

Prostszym zastosowaniem otrzymanego gazu jest wykorzystanie go do wytwarzania pr±du w turbinach gazowych. Inny sposób to spalanie go w kot³ach ze zmodyfikowanymi palnikami gazowymi w celu produkcji ciep³a. W przysz³o¶ci otrzymywany w procesie zgazowania wodór móg³by byæ stosowany jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji pr±du.

W przysz³o¶ci GIG chcia³by testowaæ podziemne zgazowanie na wiêksz± skalê. Swój projekt w tej dziedzinie instytut zg³osi³ do konkursu, og³oszonego przez Narodowe Centrum Badañ i Rozwoju. Dalsze badania nad zgazowaniem by³yby prowadzone, kosztem ok. 30 mln z³, ok. 400 m pod ziemi±, w jednej z kopalñ Katowickiego Holdingu Wêglowego.

¼ród³o PAP


 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Argon
03.07.2025 08:44
Prędzej z bankami... "Nasze" są przynajmniej do końca 2026.

Zwiazkowiec
02.07.2025 14:30
No jakich ? Naszych pieniędzy premie nagrody odprawy itp

bonet
02.07.2025 11:10
O przedłużeniu jakich porozumień mowa była dzisiaj w radiowęźle?

Slawomir Wrega
02.07.2025 10:42
W piÄ…tek 4 lipca o 8.30.

Rysiek_Wodzirej
01.07.2025 23:05
Kiedy kolejne spotkanie dotyczące negocjacji płacowych?

Ostro
01.07.2025 11:31
Czy basen na Wólce jest czynny? Na intranecie jest oferta pracy dla ratownika wodnego kasjerki i sprzątaczki na okres wakacyjny

putin
30.06.2025 22:13
3 mln ..należy się tylu ludzi zredukowali w ZAP

heniek
29.06.2025 14:03
Takiej hipokryzji to nawet za czasów opluwanej przez wszystkich komuny nie było

Zwiazkowiec
29.06.2025 11:57
Tak jest ubot . Tyle ich obchodzi co wczorajsza kupa

ubot
29.06.2025 11:01
A tych przed bramÄ… to obchodzi.

Ostro
29.06.2025 05:09
Niech pamiętają że podwyżka aparotowego nawet o 1000zl wyjdzie taniej jak wyszkolenie nowego pracownika. Które do samodzielności potrwa że 2-3lata a i tak nie będzie znał wszystkiego top top

Zwiazkowiec
28.06.2025 14:08
Wiedzą że to ich ostatnie miesiące no może rok nachapac się trzeba .... A przed chwilą krzyczały tłuste koty premie itp szok

Slawomir Wrega
28.06.2025 07:28
Na walne tarmowa 30.06 przygotowana uchwała o podniesieniu wynagrodzeń zarządu do 3 mln/rok.

Zwiazkowiec
27.06.2025 20:10
Ta i na mzzp zap słoneczna Sycylia Grin szkoda że stać aby związkowców i przy*kwiatek*sow Grin

smageil
27.06.2025 07:42
Większość związków jest od dojenia kasy za nic, taka prawda. Za dużo ich.

Wygenerowano w sekund: 0.11 62,102,295 unikalnych wizyt