24.05.2026 18:33
Szef bdzie mg odmwi dni wolnych na danie
Artykuy
– Urlop na danie to ewenement w europejskim prawie pracy. Chcemy go ucywilizowa, by przesta by narzdziem protestw. Nie twierdzimy, e pracownicy go naduywaj, ale zdarzao si, e wikszo zaogi jednego dnia skadaa wnioski urlopowe – mwia Monika Gadoch, ekspert Pracodawcw RP.

Przedsibiorcy przygotowali projekt nowelizacji, zgodnie z ktrym skrceniu ulegby wymiar urlopu na danie. Zaproponowali, by zmniejszy si z czterech do dwch dni w roku.

– Uwaam, e nie ma uzasadnienia dla obnienia wymiaru akurat do dwch dni. Jeli ju, to raczej naley zrezygnowa z urlopu na danie, tak jak proponowaa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy – uwaa prof. Jerzy Wratny z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ponadto zmieniby si te termin skadania wniosku o udzielenie takiego urlopu. Pracownik miaby go zgasza najpniej w dniu poprzedzajcym dzie rozpoczcia urlopu. Obecna tre przepisu, zgodnie z ktrym pracownik ma zgosi danie udzielenia urlopu najpniej w dniu jego rozpoczcia, budzi wiele kontrowersji i pozwala zaskakiwa pracodawc, uniemoliwiajc mu wprowadzenie zmian, ktre zminimalizuj skutki nieobecnoci z powodu urlopu.

Ponadto w kodeksie miaby si znale przepis uprawniajcy do odmowy udzielenia tego urlopu w razie wystpienia wanych potrzeb pracodawcy. To wanie ta propozycja wzbudzia najwicej kontrowersji. Zdaniem Biura Legislacyjnego Sejmu i PIP prawo odrzucenia wniosku urlopowego pozbawioby ten urlop nadzwyczajnych przymiotw. Pracodawcy podkrelali, e zgodnie z obecnym orzecznictwem Sdu Najwyszego obowizek udzielenia urlopu na danie nie jest bezwzgldny, a pracodawca moe odmwi go pracownikowi ze wzgldu na szczeglne okolicznoci, ktre powoduj, e zasugujcy na ochron interes wymaga obecnoci pracownika w firmie (wyrok Sdu Najwyszego z 18 padziernika 2009 r., sygn. akt II PK 123/09).

Przeciwny wprowadzeniu przepisu pozwalajcego na odmow udzielenia urlopu jest prof. Jerzy Wratny. Jego zdaniem takie prawo pracodawca ma ju dzi i mona je wywie z art. 8 k.p.

W czasie dyskusji przedstawiciele Ministerstwa Pracy przypomnieli, e w Komisji Trjstronnej trway niedawno negocjacje dotyczce urlopu na danie i warto by je uwzgldni. Wymiar tego urlopu pozostaby na dotychczasowym poziomie, ale pracownik mgby skorzysta tylko z jednego dnia w kadym kwartale.

Posowie zdecydowali, e projekty skieruj do Biura Analiz Sejmowych oraz do legislatorw i wrc do nich po uzyskaniu opinii.

Tomasz Zalewski
www.rp.pl
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· WSPÓŁPRACA Z MEDICOVER
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
· UBEZPIECZENIA
· Materiały przekazane do publikacji przez Andrzeja Skwarka i Piotra Kruka
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Ostro
23.05.2026 11:18
W I kwartale 2026 skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1 137 mln zł i wynik EBITDA w wysokości 129 mln zł, przy marży EBITDA 11,3%.

Antek
22.05.2026 09:00
Panie Sławku.Kiedy jakieś info od Prezesa?

Ostro
21.05.2026 08:57
Bociany przyleciały i upominają się o to co pożyczył

Rysiek_Wodzirej
21.05.2026 05:51
Jeszcze nikt, nic nie ustalił, a chłop się pyta kiedy będzie na koncie Wink

Azot_I
21.05.2026 03:35
Ale z wypłatą, czy wcześniej?

Ostro
20.05.2026 23:02
500zl które później odejmą od gruszy. Taki scenariusz widzę.

Slawomir Wrega
20.05.2026 12:31
Złe wieści przekazał by przez związki zawodowe. Skoro bierze na siebie to musi być sukces.

Aparatowy96
20.05.2026 11:33
Czyli albo spotkanie się z prezesem nie odbędzie bo znowu przełoży albo powie że sytuacja się poprawia ale trzeba dalej zacisnąć zęby i przetrwać

Slawomir Wrega
20.05.2026 09:04
Odpowiedź macie obok w notatce ze spotkania z ministrem.

Azot_I
20.05.2026 08:49
A kiedy można się spodziewać kasy na dzień chemika? I jakie to mogą być pieniądze?

Aparatowy96
20.05.2026 00:55
Jest szansa na podwyżki czy dla nas standard brakuje i musimy my pracownicy zaciskać dalej pas ?

Slawomir Wrega
19.05.2026 06:06
Były dwa spotkania, z ministrem i prezesem. Wróciliśmy w nocy, dzisiaj przygotujemy relację.

Gazowiec
18.05.2026 15:21
Jak po spotkaniu z Ministrem Buczanem? Co wymyslij nowego?

Slawomir Wrega
17.05.2026 21:30
Za rok.

THORpeda
17.05.2026 14:44
A te 92 tysie to wynagrodzenie za jaki okres?

Wygenerowano w sekund: 0.12 96,935,086 unikalnych wizyt