Pierwszy z nich, budz±cy najwiêcej kontrowersji, dotyczy ograniczenia do dwóch dni urlopu na ¿±danie, a tak¿e wyra¼nego wyposa¿enia pracodawcy w uprawnienie do odmowy udzielenia takiego urlopu. Dzieñ przed Co ciekawe, w±tpliwo¶ci pos³ów wzbudzi³o nie samo skrócenie o po³owê urlopu, jaki pracownik mo¿e wykorzystaæ w dowolnej chwili, ale przewidziane w projekcie zastrze¿enie, ¿e chêæ jego wykorzystania musia³by zg³osiæ dzieñ wcze¶niej. – Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e pracownik w drodze do firmy bêdzie mia³ wypadek samochodowy. Powinien mieæ w takiej sytuacji mo¿liwo¶æ wziêcia takiego urlopu – t³umaczy³ Adam Szejnfeld, zastêpca przewodnicz±cego komisji. – Nie wszystko mo¿na przewidzieæ dzieñ wcze¶niej. W±tpliwo¶ci pos³ów wzbudzi³ tak¿e zapis wprowadzaj±cy do kodeksu pracy mo¿liwo¶æ odmowy udzielenia takiego urlopu z wa¿nych przyczyn. Obecna na posiedzeniu komisji przedstawicielka Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej t³umaczy³a, ¿e dla pracodawcy wszystkie okoliczno¶ci s± wa¿ne, wiêc po zmianach móg³by odmówiæ udzielenia takiego urlopu praktycznie w ka¿dej sytuacji. Reprezentant pomys³odawców zmian dr Monika G³adoch ripostowa³a, ¿e pracodawcy ju¿ teraz mog± odmówiæ udzielenia urlopu na ¿±danie. Wynika to z orzecznictwa S±du Najwy¿szego. – Wiêkszo¶æ firm w Polsce to ma³e i ¶rednie przedsiêbiorstwa, które nie korzystaj± na co dzieñ z us³ug prawniczych i nie znaj± orzecznictwa s±dów. Zmiany, które wyja¶ni± i uproszcz± przepisy, s± wiêc potrzebne, ale pomys³odawcy powinni je dopracowaæ – podsumowa³ wczorajsze prace Szejnfeld.
– W ci±gu najbli¿szych dwóch tygodni z³o¿ymy do Sejmu poprawione, zgodnie ze wskazówkami pos³ów, projekty – zapewni³a „Rz” dr Monika G³adoch.
Mo¿liwo¶æ odmowy
W nowej wersji ma siê pojawiæ mo¿liwo¶æ odmowy udzielenia takiego urlopu w razie szczególnych (a nie wa¿nych, jak jest obecnie) potrzeb pracodawcy lub gdy uzna on, ¿e ten konkretny pracownik jest mu tego dnia niezbêdny. Jeszcze nie ma rozstrzygniêcia, który z tych zapisów znajdzie siê w nowym projekcie. Pomys³odawcy bêd± te¿ pewnie musieli zrezygnowaæ z wymogu zg³oszenia chêci skorzystania z takiego urlopu dzieñ wcze¶niej.
Poprawki bêd± dotyczy³y tak¿e drugiego projektu z³o¿onego przez Pracodawców RP. Ma on upro¶ciæ procedurê karania. Obecnie jest ona bardzo d³uga, wymaga konsultowania kary ze zwi±zkiem zawodowym dzia³aj±cym w firmie. Ten obo- wi±zek ma znikn±æ. Pracodawcy proponuj± te¿, by z kodeksu wykre¶liæ zapisy o tym, ¿e ukarany ma siedem dni na wniesienie sprzeciwu od kary, a do utrzymania jej w mocy trzeba ten sprzeciw wyra¼nie odrzuciæ w ci±gu 14 dni. Inaczej zgodnie z przepisami bêdzie uwzglêdniony. Po zmianach procedura odwo³ywania siê i odpowiedzi pracodawcy zniknê³aby z kodeksu, a ukarany mia³by 14 dni na z³o¿enie odwo³ania od razu do s±du pracy.
Zdaniem pos³ów w projekcie powinien znale¼æ siê tak¿e termin dla pracodawcy na cofniêcie tej kary, poniewa¿ obecnie nie jest uregulowany. Pracownik bêdzie wiêc, ich zdaniem, czeka³ do ostatniej chwili ze z³o¿eniem odwo³ania do s±du, przez co mo¿e przegapiæ termin.
– Nie rozumiem, dlaczego pos³owie chc± wprowadziæ to ograniczenie, gdy¿ nasza propozycja jest bardzo propracownicza – stwierdzi³a G³adoch. – W ten sposób pracodawca nie bêdzie mia³ mo¿liwo¶ci wycofania kary, gdy np. zawrze ugodê z pracownikiem przed s±dem.
Opinia
Bart³omiej Raczkowskiadwokat z Kancelarii Prawa Pracy
Oceniam te zmiany bardzo pozytywnie. Jestem wrêcz za wykre¶leniem z kodeksu urlopu na ¿±danie. Najczê¶ciej jest nadu¿ywany w celu organizowania nielegalnych strajków czy leczenia kaca. W praktyce zwykli pracownicy z niego nie korzystaj±, gdy¿ informacja o tym musi znale¼æ siê w ¶wiadectwie pracy. Mo¿e odstraszyæ wiêc nowego pracodawcê od zatrudnienia takiej osoby. Je¶li chodzi o karanie pracowników, nie jestem pewien, czy warto rezygnowaæ z wewn±trzzak³adowego trybu odwo³ania od kary. Jestem zwolennikiem zostawiania jak najwiêkszej liczby spraw do rozstrzygniêcia pomiêdzy firm±, pracownikami i zwi±zkami zawodowymi.
Nie możesz się zalogować? Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
iskra
03.04.2025 22:09
Ciekawe komu zabraknie na wypłatę? Tym razem "Puławiaki" stanęli na wysokości zadania.Pierwszy raz od wielu lat...Ale jest też "niuans" jak mawiają Rosjanie...
Gazowiec
03.04.2025 20:49
Czyli co trzeba iść jak najszybciej na wczasy... bo mogę nic nie zobaczyc..
Slawomir Wrega
03.04.2025 20:34
Mamy wspólne konto z tarnowem, więc kto pierwszy temu starczy.
Pszemo
03.04.2025 17:33
Też jestem w szoku. I to nawet podwójnym. Nie dość, że wypłata dzisiaj to jeszcze bez wczasów pod gruszą o które składałem kwit
Argon
03.04.2025 14:54
Co się stało, że dzisiaj przyszła wypłata?
ubot
02.04.2025 17:47
Już geniuszy od restrukturyzacji zatrudnienia opisują w Policach.
Normalny
02.04.2025 17:24
Tusk ma plan, spokojnie... Inwestor z Kataru już w drodze! 😂
Rysiek_Wodzirej
02.04.2025 16:14
Albo się znajdą pieniądze na jakiekolwiek podwyżki albo tak to właśnie będzie wyglądać, że ludzie zaczną szukać szczęścia gdzieś indziej
Andrzej By
02.04.2025 12:32
to jest proces likwidacji was.Pytanie jak daleko zajdzie ten proces?
ubot
02.04.2025 12:24
Odchodzą najlepsi ludzie.Nie ważne czy na wcześniejsze emerytury czy się zwalniają.Zostają biura przepełnione.To jest jakaś kpina panie prezesie.
Slawomir Wrega
02.04.2025 06:43
Zniszczyły tarnowiaki najlepsze chemiczne przedsiębiorstwo. To prawda, że część tzw ,,kadry" kolaboruje z barbarzyńcami, na nich czeka wór.
iskra
01.04.2025 22:08
odejdą ale "papierów" nie ma. "Papiery" już są.Z końcem kwietnia odchodzą kolejne 2 osoby a to blisko 15% obsady...Płacić mu jako "KIEROWNK"?!
iskra
01.04.2025 21:52
Jestem ciekaw.Jeszcze 6 tygodni temu "kierownik" grupy EC(zwany powszechnie "ogryzkiem" mówił że straszą iż
iskra
01.04.2025 21:48
Czyżby to byli elektrycy?Dezinteg racja służb elektrycznych trwa.EC,Dyspozycja Mocy,Warsztaty dniówkowe... To się już rwie.Co na to"przełożeni"?
iskra
01.04.2025 21:43
Ten typ twierdzi że że płace w ZAP są konkurencyjne.Mało tego:Odchodzą prawie tylko emeryci bo oprócz tego to tylko 10 osób się zwalnia...