21.11.2024 09:53
Koniec strajków podczas nagle branych urlopów
Artyku³y
Pierwszy z nich, budz±cy najwiêcej kontrowersji, dotyczy ograniczenia do dwóch dni urlopu na ¿±danie, a tak¿e wyra¼nego wyposa¿enia pracodawcy w uprawnienie do odmowy udzielenia takiego urlopu.

Dzieñ przed

Co ciekawe, w±tpliwo¶ci pos³ów wzbudzi³o nie samo skrócenie o po³owê urlopu, jaki pracownik mo¿e wykorzystaæ w dowolnej chwili, ale przewidziane w projekcie zastrze¿enie, ¿e chêæ jego wykorzystania musia³by zg³osiæ dzieñ wcze¶niej.

– Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e pracownik w drodze do firmy bêdzie mia³ wypadek samochodowy. Powinien mieæ w takiej sytuacji mo¿liwo¶æ wziêcia takiego urlopu – t³umaczy³ Adam Szejnfeld, zastêpca przewodnicz±cego komisji. – Nie wszystko mo¿na przewidzieæ dzieñ wcze¶niej.

W±tpliwo¶ci pos³ów wzbudzi³ tak¿e zapis wprowadzaj±cy do kodeksu pracy mo¿liwo¶æ odmowy udzielenia takiego urlopu z wa¿nych przyczyn. Obecna na posiedzeniu komisji przedstawicielka Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej t³umaczy³a, ¿e dla pracodawcy wszystkie okoliczno¶ci s± wa¿ne, wiêc po zmianach móg³by odmówiæ udzielenia takiego urlopu praktycznie w ka¿dej sytuacji. Reprezentant pomys³odawców zmian dr Monika G³adoch ripostowa³a, ¿e pracodawcy ju¿ teraz mog± odmówiæ udzielenia urlopu na ¿±danie. Wynika to z orzecznictwa S±du Najwy¿szego.


– Wiêkszo¶æ firm w Polsce to ma³e i ¶rednie przedsiêbiorstwa, które nie korzystaj± na co dzieñ z us³ug prawniczych i nie znaj± orzecznictwa s±dów. Zmiany, które wyja¶ni± i uproszcz± przepisy, s± wiêc potrzebne, ale pomys³odawcy powinni je dopracowaæ – podsumowa³ wczorajsze prace Szejnfeld.

– W ci±gu najbli¿szych dwóch tygodni z³o¿ymy do Sejmu poprawione, zgodnie ze wskazówkami pos³ów, projekty – zapewni³a „Rz” dr Monika G³adoch.

Mo¿liwo¶æ odmowy

W nowej wersji ma siê pojawiæ mo¿liwo¶æ odmowy udzielenia takiego urlopu w razie szczególnych (a nie wa¿nych, jak jest obecnie) potrzeb pracodawcy lub gdy uzna on, ¿e ten konkretny pracownik jest mu tego dnia niezbêdny. Jeszcze nie ma rozstrzygniêcia, który z tych zapisów znajdzie siê w nowym projekcie. Pomys³odawcy bêd± te¿ pewnie musieli zrezygnowaæ z wymogu zg³oszenia chêci skorzystania z takiego urlopu dzieñ wcze¶niej.

Poprawki bêd± dotyczy³y tak¿e drugiego projektu z³o¿onego przez Pracodawców RP. Ma on upro¶ciæ procedurê karania. Obecnie jest ona bardzo d³uga, wymaga konsultowania kary ze zwi±zkiem zawodowym dzia³aj±cym w firmie. Ten obo- wi±zek ma znikn±æ. Pracodawcy proponuj± te¿, by z kodeksu wykre¶liæ zapisy o tym, ¿e ukarany ma siedem dni na wniesienie sprzeciwu od kary, a do utrzymania jej w mocy trzeba ten sprzeciw wyra¼nie odrzuciæ w ci±gu 14 dni. Inaczej zgodnie z przepisami bêdzie uwzglêdniony. Po zmianach procedura odwo³ywania siê i odpowiedzi pracodawcy zniknê³aby z kodeksu, a ukarany mia³by 14 dni na z³o¿enie odwo³ania od razu do s±du pracy.

Zdaniem pos³ów w projekcie powinien znale¼æ siê tak¿e termin dla pracodawcy na cofniêcie tej kary, poniewa¿ obecnie nie jest uregulowany. Pracownik bêdzie wiêc, ich zdaniem, czeka³ do ostatniej chwili ze z³o¿eniem odwo³ania do s±du, przez co mo¿e przegapiæ termin.

– Nie rozumiem, dlaczego pos³owie chc± wprowadziæ to ograniczenie, gdy¿ nasza propozycja jest bardzo propracownicza – stwierdzi³a G³adoch. – W ten sposób pracodawca nie bêdzie mia³ mo¿liwo¶ci wycofania kary, gdy np. zawrze ugodê z pracownikiem przed s±dem.


Opinia

Bart³omiej Raczkowski adwokat z Kancelarii Prawa Pracy

Oceniam te zmiany bardzo pozytywnie. Jestem wrêcz za wykre¶leniem z kodeksu urlopu na ¿±danie. Najczê¶ciej jest nadu¿ywany w celu organizowania nielegalnych strajków czy leczenia kaca. W praktyce zwykli pracownicy z niego nie korzystaj±, gdy¿ informacja o tym musi znale¼æ siê w ¶wiadectwie pracy. Mo¿e odstraszyæ wiêc nowego pracodawcê od zatrudnienia takiej osoby. Je¶li chodzi o karanie pracowników, nie jestem pewien, czy warto rezygnowaæ z wewn±trzzak³adowego trybu odwo³ania od kary. Jestem zwolennikiem zostawiania jak najwiêkszej liczby spraw do rozstrzygniêcia pomiêdzy firm±, pracownikami i zwi±zkami zawodowymi.


Mateusz Rzemek

www.rzeczpospolita.pl
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?

Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?

OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?

Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rzÄ…d w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC

Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.

tomek75
20.11.2024 19:23
https://www.dzienn
ikwschodni.pl/pula
wy/wcislo-o-premia
ch-dla-zarzadu-azo
tow-te-pieniadze-i
m-sie-nie-naleza,n
,1000353114.html

Radek
20.11.2024 16:48
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police Bezradny

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.

Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.

Radek
20.11.2024 15:45
O jakim zatrudnieniu piszesz? Czego dotyczy?

OtwartyUmysl
20.11.2024 15:31
Tam powstają miejsca pracy w odpowiedzi na potrzeby rynku u nas nie powstają. Jak spojrzysz na Czechy, Szwecję, Adolfów to zatrudnienie waha się od 150 do 500 miejsc pracy. Mało?

Radek
20.11.2024 15:23
I co to za strategia dla Puław: jedna instalacja w Tarnowie? Strategia zapewniająca przychód/ zysk firmie uwzględnia wieloproduktową i wielotonażową sprzedaż.

Radek
20.11.2024 15:10
Gdzie jest do niej dostęp i jaka ilość pracowników jest niezbędna do obsługi instalacji? Bo może 10? Grin

OtwartyUmysl
20.11.2024 14:43
Jest strategia przebranżowienia części pracowników do pracy w fabryce nitrocelulozy w Tarnowie która będziemy sponsorować podcierając du pe szorstkim papierem o ile przyjdzie na wydział.

Wygenerowano w sekund: 0.25 39,820,526 unikalnych wizyt