Wprowadzenie nowego ¶wiêta nie budzi³o wiêkszych kontrowersji. Legislator senacki zg³osi³ jedynie uwagê, ¿e kwestia ¶wi±t regulowana jest m.in. konkordatem, dlatego ustanowienie ¦wiêta Trzech Króli nale¿y uzgodniæ z Ko¶cio³em. W odpowiedzi senator Jan Rulewski stwierdzi³, ¿e jego zdaniem nie ma takiej potrzeby i zaproponowa³ potraktowanie ¦wiêta Trzech Króli jako ¶wiêta ¶wieckiego.
W dalszej czê¶ci wypowiedzi senator Rulewski odniós³ siê do proponowanych zmian w kodeksie pracy. Jego zdaniem w przepisach dotycz±cych czasu pracy panuje obecnie ba³agan i ewentualne poprawki mia³yby znaczenie porz±dkuj±ce. Popar³ go senator Stanis³aw Kogut (wywodz±cy siê z PiS-u i „Solidarno¶ci” kolejowej). W podobnym tonie wypowiedzia³ siê reprezentant Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji. Swojego stanowiska nie przedstawi³o natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej. Nastêpnie przewodnicz±cy komisji Mieczys³aw Augustyn zaprosi³ do zabrania g³osu partnerów spo³ecznych. Odnios³em wra¿enie, ¿e po wyst±pieniu senatora Koguta przedstawiciele „Solidarno¶ci” nie mieli ju¿ ochoty wypowiadaæ siê. Zaprezentowa³em wiêc stanowisko Forum Zwi±zków Zawodowych.
Wprowadzenie ¦wiêta Trzech Króli opiniujemy oczywi¶cie pozytywnie. Natomiast w kwestii zmian do kodeksu pracy poinformowa³em, ¿e ich skutkiem bêdzie praca przez 7-8 dodatkowych dni w roku (w zale¿no¶ci od uk³adu kalendarza). Jest to wynik wyznaczania przez pracodawcê dni wolnych. Tak wiêc wprowadzenie zapisu, ¿e dzieñ wolny przypadaj±cy w ¶wiêto nie zmniejsza wymiaru pracy w danym tygodniu, doprowadzi do tego, ¿e pracodawcy w³a¶nie na ten dzieñ ¶wi±teczny, wypadaj±cy w innym dniu ni¿ niedziela, wyznaczaæ bêd± dzieñ wolny, wynikaj±cy z normy piêciodniowego tygodnia pracy. Tym sposobem dwie normy ochronne: piêciodniowego tygodnia pracy i wolnych od pracy ¶wi±t bêd± mog³y byæ zaspokojone jednym dniem wolnym.
Wprowadzenie takich przepisów doprowadzi³oby do ³amania lub wrêcz wypowiedzenia konkordatu, a tak± sytuacjê trudno sobie wyobraziæ. Skutek bêdzie zatem taki, ¿e norma piêciodniowego tygodnia pracy w niektórych tygodniach zostanie zamieniona na normê sze¶ciodniow±. To z kolei bêdzie ewenementem w skali Europy. Ponadto musimy pamiêtaæ, ¿e piêciodniowy tydzieñ pracy, formu³owany pocz±tkowo jako „wolne soboty”, by³ jedynym uznawanym przez wszystkich, zrealizowanym postulatem Porozumieñ Sierpniowych. Wycofanie siê pañstwa z normy piêciodniowej powoduje, ¿e i ten postulat zostaje niespe³niony.
Zwróci³em uwagê, ¿e pracownicy za dodatkowo przepracowane dni w zwi±zku z powszechno¶ci± zrycza³towanego miesiêcznego wynagrodzenia nie otrzymaj± dodatkowej p³acy. Od tej pracy nie zostan± równie¿ odprowadzone podatki oraz sk³adki na ZUS. Bêdzie to ogromny bonus dla pracodawców. Jaki du¿y? Mo¿na policzyæ ³atwo, mno¿±c 15 milionów zatrudnionych przez 8 dni i przez 8 godzin oraz przez ¶redni± wydajno¶æ pracownika na godzinê. Bêdzie to wielomiliardowy, niczym nieuzasadniony prezent dla pracodawców kosztem pracowników, Skarbu Pañstwa i Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych.
Na koniec stwierdzi³em, ¿e wed³ug Forum Zwi±zków Zawodowych te zmiany nie mog± zostaæ przyjête.
Po mojej wypowiedzi zapanowa³a konsternacja. Nikt siê do niej nie odniós³. Natomiast przewodnicz±cy komisji stwierdzi³, ¿e wobec tak powa¿nych zarzutów nie mo¿na dalej procedowaæ proponowanych zmian. Przerwa³ posiedzenie, daj±c czas na przemy¶lenie i przeanalizowanie problemu. G³osowanie prze³o¿one zosta³o na nastêpny dzieñ.
20 pa¼dziernika o godz. 8.00 senacka Komisja Rodziny i Polityki Spo³ecznej, nie daj±c mo¿liwo¶ci zabrania g³osu przedstawicielom partnerów spo³ecznych, przeg³osowa³a projekt zmian do kodeksu pracy.
S£AWOMIR WRÊGA |