11.07.2025 20:16
Zwi±zkowiec zdejmuje kufajkê i chce kupiæ giganta
Artyku³y
Rz±d jeszcze w tym roku mo¿e wskazaæ nabywcê pu³awskich Azotów. Na sprzeda¿ skarb pañstwa wystawi od 10 do 50,67 proc. udzia³ów w tej jednej z najwiêkszych firm chemicznych. - Czekamy na rekomendacje doradcy co do oceny z³o¿onych ofert w Pu³awach - mówi Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu pañstwa.

To w³a¶nie Leszkiewicz spowodowa³, ¿e do wy¶cigu prywatyzacyjnego przyst±pi³a spó³ka pracownicza Chemia-Pu³awy. - Na jednym ze spotkañ prosili¶my wiceministra skarbu pañstwa, ¿eby rz±d nie sprzedawa³ ca³ych Pu³aw i zostawi³ sobie pakiet kontrolny. Odpowiedzia³ nam, ¿e „je¶li chcecie braæ udzia³ w grze, to za³ó¿cie spó³kê i przedstawcie ofertê kupna”. To za³o¿yli¶my - mówi prezes spó³ki Chemia-Pu³awy Rafa³ Nowak, ekonomista i starszy specjalista ds. taryf w pu³awskich Azotach.

Jeszcze wiosn±, kiedy by³o wiadomo, ¿e w tym roku rozstrzygnie siê przysz³o¶æ Pu³aw, sze¶æ zwi±zków zawodowych usiad³o do rozmów na temat kupna firmy. Za ka¿dy udzia³ pracownicy musieli zap³aciæ 100 z³. Powo³ali spó³kê pracownicz± Chemia-Pu³awy. W zarz±dzie jest przedstawiciel ka¿dego ze zwi±zków. Na razie spó³ka ma 29 udzia³owców. W kolejce na przyjêcie czeka kolejnych 780.

- Chodzi o to, ¿eby firmê przejê³a spó³ka pracownicza, a nie kapita³ zagraniczny, który restrukturyzacjê rozumie g³ównie przez zwolnienia - mówi Nowak. - Je¶li zak³ad kupi ¶wiatowy koncern, to mo¿e zrobiæ z firm±, co chce. Po co mu ksiêgowo¶æ w Pu³awach, jak dla ca³ego koncernu pracuje taki dzia³ np. pod Krakowem? Po co laboratorium, je¶li ma w³asne? Po co ekipa remontowa, je¶li koncern ma w³asn±, lotn± obje¿d¿aj±c± ca³y kraj? To oznacza zwolnienie w ZA od razu 600 osób - argumentuje.

Kapitalizm z ludzk± twarz±

Prywatyzacja przez spó³kê pracownicz± to w Polsce nadal nowo¶æ. Kiedy tylko pojawi³a siê informacja, ¿e za³oga chce kupiæ Pu³awy, g³os zabrali eksperci. - W Europie Zachodniej spó³ki pracownicze pokaza³y, ¿e s± bardziej odporne na kryzys oraz bardziej ni¿ zwyk³e spó³ki inwestuj± w nowe miejsca pracy. W Polsce nie ma klimatu dla spó³ek pracowniczych - uwa¿a na przyk³ad prof. Pawe³ Ruszkowski i dodaje, ¿e g³ówn± przeszkod± s± pieni±dze. - Pracownicy nie maj± pieniêdzy na analizy spó³ek, o które zabiegaj±, nie s± w stanie ud¼wign±æ procesu.

Inni mówi±, ¿e jak wielki koncern poka¿e, ¿e ma zaplecze kapita³owe i dysponuje technologi±, to pracownicy s± bez szans.

Nowaka takie opinie na pocz±tku denerwowa³y. Teraz ¶miesz±: - "Eksperci", którzy siê z nas wy¶miewaj±, nie do koñca wiedz±, co mówi±. Z ka¿dego pioniera kiedy¶ siê ¶miano - nie traci humoru prezes. - Rz±d te¿ nam nie ufa. Ale my¶lê, ¿e jest zaskoczony, bo nie spodziewa³ siê, ¿e podejmiemy rêkawicê. Liczy³, ¿e spó³ki pracownicze bêd± przejmowaæ ¶rednie przedsiêbiorstwa: fabrykê musztardy i cegielnie. Nikt nie s±dzi³, ¿e siê na to porwiemy. Stereotyp zwi±zkowca jest taki, ¿e robi awantury, pali opony i chodzi w kufajce. A my poka¿emy kapitalizm z ludzk± twarz± i bêdziemy w³a¶cicielami naszej firmy - dodaje.

Szans za³ogi nie przekre¶la W³odzimierz Karpiñski, pose³ PO z Pu³aw, ale zauwa¿a: - Faktycznie prywatyzacja obywatelska pomy¶lana zosta³a dla ¶rednich przedsiêbiorców i propozycja z Pu³aw jest zaskoczeniem. Dlatego nie dziwiê siê, ¿e ministrowi skarbu mo¿e zadr¿eæ rêka przy podpisywaniu umowy. Mam pe³ne zaufanie do Aleksandra Grada, jak±kolwiek decyzjê podejmie - dodaje.

Rozmawiaj±c z zarz±dem Chemia-Pu³awy, widaæ optymizm. Ludzie s± pewni siebie. Mówi± jak biznesmeni, a nie pracownicy. Czasami wychodzi twarz zwi±zkowca. - To jest nasza firma. Nie robimy tego dla nas, ale dla naszych dzieci. Chcemy, ¿eby firma siê rozwija³a, ¿eby dawa³a miejsca pracy - mówi Katarzyna G³uszyñska, od sze¶ciu lat zatrudniona w ZA. Przed ni± pracowa³ tu jej ojciec.

- Chcemy pokazaæ kapitalizm z ludzk± twarz±. Nie taki, gdzie obcy kapita³ wyrzuca ludzi z pracy, a rz±d umywa od tego rêce - Nowak zaczyna jak zwi±zkowiec, a po chwili jak mened¿er pokazuje udane przyk³ady pracowniczej prywatyzacji: John Deere, producent samochodów, GDF Suez Gas, Deutsche. - Je¶li to udaje siê w USA i Unii Europejskiej, to dlaczego nie w Polsce? Czy nasza gospodarka rynkowa jest inna? - mówi prezes.

Do z³o¿enia oferty spó³ka przygotowa³a siê rzetelnie. Oferta nie by³a pisana w gara¿u, ale konsultowana z prawnikami, ekonomistami, bieg³ymi rewidentami. Zwi±zkowcy maj± w g³owie dane statystyczne. - Zaledwie 7 proc. upad³ych zak³adów w Wielkiej Brytanii to zarz±dzane przez spó³ki pracownicze. Góra 10 proc. kosztów Azotów to p³ace pracowników. 60 proc. rocznych kosztów to koszt kupna wêgla i gazu - wyliczaj±.

„Eksperci” tylko denerwuj±

Ci "eksperci", którzy prze¶laduj± Nowaka, mówi±, ¿e pracownicy nie maj± szans w prywatyzacji. Nie maj± pieniêdzy. Je¶li liczyæ, ¿e rz±d chce na Pu³awach zarobiæ nawet 800 mln z³, to ka¿dy z ponadtrzytysiêcznej za³ogi musia³by wy³o¿yæ po blisko 250 tys. z³. - Sk³adki nie bêdzie - pó³¿artem mówi Leszek Lewicki, cz³onek zarz±du Chemia-Pu³awy. - Wszystko przedstawili¶my w naszej ofercie. Przez dziesiêæ lat bêdziemy wyp³acaæ pañstwu dywidendê wraz z odsetkami. To tak jak przy kredycie bankowym. Jednocze¶nie skarb pañstwa bêdzie mia³ wgl±d we wszystkie dokumenty spó³ki. S±dzimy, ¿e na sp³atê potrzebujemy siedmiu lat, ale dziesiêæ to zabezpieczenie, gdyby przyszed³ kryzys - dodaje.

Je¶li nie uda siê sp³aciæ ministerstwa, to Azoty wróc± do pañstwowej puli. Bêdzie je mo¿na znów prywatyzowaæ.

- Eksperci mówi± te¿, ¿e zwi±zkowcy nie znaj± siê na zarz±dzaniu tak± firm±. A my mamy by³ych cz³onków rady nadzorczej spó³ki i dyrektorów - mówi Nowak. Poza tym pracownicy ju¿ uzgodnili, ¿e ¿aden zwi±zkowiec nie wejdzie do zarz±du ZA. - Bêdzie konkurs na cz³onków zarz±du. Sprowadzimy prawdziwych mened¿erów za dobre pieni±dze. Przecie¿ nie bêdzie ich obowi±zywa³a ustawa kominowa - dodaje.

Pracownicy maj± te¿ plan restrukturyzacyjny. Przede wszystkim ¿adnych zwolnieñ. Ludzie maj± odchodziæ tylko na emerytury. Mo¿na te¿ nie zatrudniaæ nowych. - Zwolnienia to nie ¿adna oszczêdno¶æ. Szukamy ich w racjonalizacji pracy. Ludzi, którzy teraz maj± za ma³o pracy, mo¿na skierowaæ do innych zadañ albo przenie¶æ do nowych inwestycji - mówi Lewicki.

Na przysz³o¶æ spó³ki s± te¿ pomys³y bardziej idealistyczne. - Teraz dla ludzi to wszystko jest pañstwowe, czyli niczyje. Po prywatyzacji niektórzy poczuj± wiêksz± odpowiedzialno¶æ. Teraz ludzie my¶l±, ¿e i ¶rubka im siê przyda albo ¶wiec± ¶wiat³o na hali przez ca³y dzieñ - mówi Mieczys³aw Wiejak. - Jak firma bêdzie nasza, to cz³owiek pomy¶li: aha, mam swoje udzia³y. Za parê lat, jak sp³acimy ministerstwo, to ich warto¶æ wzro¶nie. To ja muszê zwiêkszaæ warto¶æ rynkow± firmy, ¿eby za kilka lat starczy³o dla wnuków na mieszkanie - duma.

O planach rozwoju nie chc± du¿o mówiæ. Bo wszystko jest w tajnej ofercie. Ale zwi±zkowcy zapewniaj±, ¿e bêd± nowe inwestycje i stawianie na zielon± energiê.

Problemem mo¿e byæ to, ¿e rz±d bêdzie chcia³ ca³± kwotê za Pu³awy od razu. Zwi±zkowcy s± gotowi na pocz±tku wp³aciæ zaliczkê. Ile, z czego? To na razie tajemnica oferty.

Jak± maj± szansê?

Wiceminister Adam Leszkiewicz zapewnia, ¿e zwi±zkowcy bêd± traktowani tak samo jak inni oferenci. - Liczy siê jako¶æ oferty. By³y ju¿ prywatyzacje, gdzie spó³ki aktywno¶ci pracowniczej sta³y siê nowym w³a¶cicielem, jak chocia¿by Przedsiêbiorstwa Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodê WODROL Olsztyn w Dywitach sp. z o.o. czy Strzegomskich Zak³adów Mechanicznych ZREMB SA - wylicza.

Powiedzieæ kolegom, ¿e nie bêdzie podwy¿ek

- Nie znam szczegó³ów oferty pracowników. Ale cieszê siê, ¿e podjêli takie dzia³anie, kiedy w koñcu rz±d naprawdê realizuje prywatyzacjê obywatelsk± - mówi Karpiñski, ale dodaje. - Trudno mi oceniaæ szanse pracowników, ale nie chcia³bym, ¿eby ruch zwi±zkowców podszyty by³ wy³±cznie jakimi¶ strachami, ¿e przyjdzie kto¶ i zacznie zwalniaæ. Najwa¿niejsze jest to, co mog± zaproponowaæ, je¶li chodzi o rozwój firmy. Restrukturyzacja jest potrzebna, ale pytanie, jaka i czy bêdzie opiera³a siê na nowych inwestycjach - kwituje pose³.

Nowak przyznaje, ¿e rz±dzenie Chemi±-Pu³awy nie bêdzie ³atwe. Zw³aszcza ¿e teraz s± pracownikami - zwi±zkowcami, a po ewentualnej wygranej przejd± na drug± stronê - stan± siê w³a¶cicielami. - Przed za³og± rêczymy w³asnym honorem. Byæ mo¿e bêdziemy musieli powiedzieæ przyjacio³om, ¿e mamy kryzys i musimy wstrzymaæ podwy¿ki, ale im to pó¼niej wyrównamy. Teraz zarz±d pañstwowy mo¿e obiecywaæ, a jak ja wykrêcê jakie¶ ¶wiñstwo, to po ulicach bêdê musia³ chodziæ z workiem na g³owie - mówi Nowak.

"Pu³awy" dla miasta Pu³awy najwiêkszy pracodawca. Oko³o 20 proc. rocznego bud¿etu miasta to w³a¶nie podatki wp³acane przez firmê. Przy drogach w okolicy Pu³aw stoj± tablice reklamuj±ce ZA. Widniej± na nich napisy "mecenas kultury" czy "sportu". Zreszt± zak³ady utrzymuj± nie tylko miasto, ale i ca³y powiat. - Je¶li zak³ad zostanie w³±czony do wielkiego koncernu, to na papierze zmieni siedzibê. Wtedy miasto straci czê¶æ podatków. Czy starczy na sport i miejskie inwestycje? - argumentuj± zwi±zkowcy. Przeciwko prywatyzacji jest te¿ starosta i lokalni pos³owie.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andrzej By
11.07.2025 18:06
ProponujÄ™ taczkÄ™ z transparentem " Dyrektor Czopek"

Andrzej By
11.07.2025 14:29
Jak macie więcej takich dyrektorów to miej Boże w opiece Azoty

Andrzej By
11.07.2025 13:56
Ja grupa azoty majestatus dyrektorus Smiech za samo to taczka się należy

Slawomir Wrega
11.07.2025 10:55
Obraził się o taczkę. Twierdzą, że taczką dla dyrektora ugodziliśmy w ,,dobre imię grupy azoty". Ubaw po pachy.

realista
10.07.2025 22:31
Pomiary dobre,2,5kV.Tylko naoięcie 6KV...Ale co tam.W Policach nie takie awarie mają...Co z tą taczką dla dyrektora pionu energetycznego?!

realista
10.07.2025 22:24
"Mędrcy" w ZA wyłączają rezerwowe transformatory dla"oszczędności".St
are nawet na kablach olejowych...Przy próbie załączenia musi pieprznąć...W deszcz.

bonet
10.07.2025 19:57
To spytaj jutro kierownika po co uskutecznia takie nieprawidziwe biadolenie.

Ostro
10.07.2025 19:54
Bonet to nie są głupoty tylko dla informacja przekazana od kierownika. Dla potwierdzenia osobiście widziałem straż na sygnale obok rozdzielni przy bramie 5. Tam gdzie obsługuje dyspozycja mocy.

bonet
10.07.2025 19:29
Po co wy w ogole gadacie takie głupoty i rozsiewacie plotki? Pszemo i Ostro.

Argon
10.07.2025 16:44
Deszcz - ZAP 1:0.

Ostro
10.07.2025 14:57
Ja Z kolei słyszałem o spalonym transformatorze na dyspozycji przy bramie 5 . Stało tam też dużo straży o 21:30

Zwiazkowiec
10.07.2025 13:30
No jak padał deszcz to jest mokro logiczne

Slawomir Wrega
10.07.2025 13:18
Na nowej saletrze zalało rozdzielnię. Pytałem jak to się stało? okazuje się, że deszcz padał.

Pszemo
10.07.2025 11:40
Zalało rozdzielnie elektryczna na EC podobno

Maria
10.07.2025 09:15
Co to za awaria wczoraj była na zakładach?

Wygenerowano w sekund: 0.14 62,999,563 unikalnych wizyt