03.12.2024 17:58
Prywatyzacja
Nowinki

14.01. Warszawa (PAP) - Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedzia³ PAP, ¿e resort skarbu zdecydowa³ siê zamkn±æ bez rozstrzygniêcia postêpowanie dotycz±ce sprzeda¿y akcji Zak³adów Azotowych w Pu³awach oraz Zak³adów Chemicznych w Policach.



"Taka decyzja jest rekomendowana przez naszego doradcê prywatyzacyjnego. Po analizie ofert wi±¿±cych i ich uzupe³nieniu doszli¶my do wniosku, ¿e ten proces w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych oraz wewnêtrznych w tych spó³kach nale¿y zakoñczyæ" - podkre¶li³ wiceminister skarbu.

W po³owie grudnia ub.r. MSP wezwa³o inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Pu³aw i Polic do uzupe³nienia ofert do 11 stycznia 2011 r. Pod koniec listopada min±³ termin sk³adania ofert wi±¿±cych na akcje obu chemicznych firm. MSP nie poinformowa³o jednak, ile ofert wp³ynê³o.

Wcze¶niej do resortu trafi³y cztery oferty wstêpne na zakup akcji ZA Pu³awy oraz dwie w sprawie kupna akcji ZCh Police. Wiadomo, ¿e w przypadku pierwszej spó³ki ofertê z³o¿y³a spó³ka pracownicza "Chemia - Pu³awy", a ofertê kupna ZCH Police - ZA Pu³awy.

Wiceminister skarbu podkre¶li³, ¿e zmieni³a siê sytuacja finansowa spó³ek chemicznych. "Poprawi³a siê sytuacja w tym sektorze oraz wyniki finansowe firm, ro¶nie równie¿ warto¶æ akcji. W zwi±zku z tym propozycje cenowe zawarte w ofertach przez inwestorów nie odzwierciedlaj± aktualnej warto¶ci rynkowej spó³ek. Same oferty s± warunkowe i zawieraj± wiele elementów, które determinuj± transakcjê w istotny sposób, a przy tym nie spe³niaj± w pe³ni naszych oczekiwañ" - zaznaczy³.

"Wiadomo, ¿e by³y cztery oferty wstêpne na Pu³awy i dwie na Police. Wszyscy inwestorzy przyst±pili do badania spó³ek. Potem zosta³y z³o¿one oferty wi±¿±ce. Ale poniewa¿ niektórzy inwestorzy zastrzegli, by nie podawaæ ich nazw w przypadku ich niewy³onienia, to resort skarbu nie bêdzie informowa³ o liczbie ofert wi±¿±cych oraz o tym, kto dok³adnie je z³o¿y³" - doda³.

Leszkiewicz wyja¶ni³, ¿e w¶ród tych podmiotów byli zarówno inwestorzy z zagranicy, jak i z Polski, ale "raczej bran¿owi".

Zapewni³, ¿e MSP nie rezygnuje z prywatyzacji Polic i Pu³aw. "Uwa¿amy, ¿e jest ona jednym z g³ównych wyzwañ, a zarazem szans± dla polskiej chemii. Chcemy na prze³omie pierwszego i drugiego kwarta³u okre¶liæ strategie prywatyzacyjne dla poszczególnych podmiotów z bran¿y chemicznej. Czas na decyzje uwarunkowany jest trwaj±cymi w spó³kach procesami" - powiedzia³.

Zaznaczy³, ¿e po przejêciu przez Skarb Pañstwa nale¿±cych do Nafty Polskiej akcji Zak³adów Azotowych Tarnów i Kêdzierzyn, dopiero w marcu ukszta³tuje siê nowa struktura akcjonariatu tych spó³ek. "Bêdziemy mieæ w Tarnowie oko³o 52 proc., a w Kêdzierzynie blisko 48 proc. Musimy na to poczekaæ, by wiedzieæ, ile akcji mo¿emy zaoferowaæ" - wyja¶ni³.

Ponadto - jak zaznaczy³ wiceminister skarbu - Zak³ady Azotowe w Pu³awach podjê³y akwizycje w Gdañskich Zak³adach Nawozów Fosforowych "Fosfory". "¯eby znów je wystawiæ do sprzeda¿y, chcemy poczekaæ na realizacjê tej transakcji. Do Zak³adów Azotowych Pu³awy wchodzi istotny podmiot, który bêdzie mia³ wp³yw na wycenê ca³ej grupy" - powiedzia³.

"W Policach i Ciechu s± bardzo zaawansowane procesy restrukturyzacyjne, a ich przebieg ma istotny wp³yw na warto¶æ akcji tych spó³ek. Chcemy pod koniec pierwszego kwarta³u powiedzieæ, kiedy i jak bêdziemy uruchamiaæ strategie prywatyzacyjne w poszczególnych podmiotach bran¿y chemicznej, by tak¿e z trwaj±cych procesów konsolidacyjnych, je¿eli takie s±, uzyskaæ maksymalny efekt wspó³pracy" - podkre¶li³.

"W ostatnich tygodniach bior±c pod uwagê zmieniaj±c± siê sytuacjê w polskiej chemii, pojawi³o siê istotne zainteresowanie nowych inwestorów spó³kami z bran¿y Wielkiej Syntezy Chemicznej. To te¿ jest dla nas istotny czynnik, maj±cy wp³yw na to, by dzisiaj tak± decyzjê w sprawie Polic i Pu³aw podj±æ" - doda³.

Leszkiewicz poinformowa³, ¿e do MSP wp³ynê³o kilka listów intencyjnych z zagranicy w sprawie spó³ek z bran¿y chemicznej. "Mo¿na mówiæ równie¿ o pewnym zainteresowaniu polskich inwestorów" - doda³.

Wiceminister skarbu pytany, czy inwestorzy s± bardziej zainteresowani konsolidacj± spó³ek chemicznych, ni¿ pojedynczymi podmiotami z tej bran¿y, odpar³: "Widaæ wyra¼nie, ¿e proces koncentracyjny Tarnowa i Kêdzierzyna wzmóg³ zainteresowanie inwestorów i poprawi³ wizerunek bran¿y. Te procesy konsolidacyjne, które zaczê³y siê dziaæ, s± niew±tpliwie korzystne z punktu widzenia polskiej chemii, choæ na ich efekty trzeba jeszcze poczekaæ".

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zwiazkowiec
03.12.2024 15:23
Piotrek nie mecz sie tymi notatkami bo to bez sensu jak nic nie mozna tam napisac wkolko to samo . Szkoda pary

ubot
03.12.2024 10:17
Ludzie kończą szkoły i w ciuchy robocze nie bardzo mają ochotę wskakiwać to się tworzy dla nich etaty bo to przecież nasze dzieci.

OtwartyUmysl
02.12.2024 20:13
Biurokracja ma skłonność do samo-reprodukcji: raz stworzony dział, procedura lub etat rzadko są likwidowane, nawet jeśli cyfryzacja mogłaby je zastąpić.

Andrzej By
02.12.2024 19:13
Pytanie o biura nie powinno być czy mają być tylko ile ich ma być i jest to kwestia zarządzania , nie ekonomii

Zwiazkowiec
02.12.2024 17:45
Patrzcie sie SaK bedzie pikiety pod dyrekcja urzadzal no normalnie szok jeszcze rok temu nie pasowaly a niszczyli wszystko

Andrzej By
02.12.2024 17:39
heniek ileś biur musi być, nie unikniesz tego

heniek
02.12.2024 17:32
Andrzej a jaka to ekonomia utrzymać te wszystkie biura w każdym czajnik do kawy (energia droga a nam się nie opłaca jej produkować) a jakie zużycie papieru toaletowego

Andrzej By
02.12.2024 16:59
technicznie rzecz biorąc to wystarczy 2 kotły i zero turbin

Andrzej By
02.12.2024 16:09
dawno już są takie czasy, że nie tylko produkcja ale i ekonomia.Oprócz technicznych racji bytu są też ekonomiczne racje bytu

heniek
02.12.2024 16:06
Andrzej gdyby na ruchu byli tacy fachowcy jak są w biurach to ten cały grajdoł już dawno by nie miał racji bytu

Andrzej By
02.12.2024 16:06
na starej EC ZAP

Radek
02.12.2024 15:49
Gdzie się nie opłaca?

Andrzej By
02.12.2024 15:13
mówi się w biurach , że produkcja prądu znów sie nie opłaca czyli chemicy do EC dopłacają

24sto
02.12.2024 15:01
Andrzej By czy możesz rozwinąć swoją myśl?

Andrzej By
02.12.2024 14:42
ponoć na EC historia zatoczyła koło

Wygenerowano w sekund: 0.15 41,586,113 unikalnych wizyt