ZASADY SPRAWOWANIA PROFILAKTYCZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD PRACOWNIKAMI SPӣKI
I BADANIA PROFILAKTYCZNE
1
Badania wstpne
1. Badaniom wstpnym podlegaj: 1/ osoby przyjmowane do pracy, 2/ pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na ktrych wystpuj odmienne warunki i charakter pracy ni na dotychczas zajmowanym stanowisku.
2. Przyjcie nowego pracownika do Zakadw Azotowych „Puawy” S.A. poprzedzone jest badaniami lekarskimi, dokumentowanymi zawiadczeniem lekarskim, o ktrym mowa w ust. 8.
3. Osoba przyjmowana do pracy zobowizana jest podda si wymaganym badaniom wstpnym.
4. Na badania wstpne skadaj si: 1/ badania lekarskie, 2/ badanie psychologiczne przydatnoci zawodowej - w przypadku stanowisk, na ktrych wykonywane s prace wymagajce szczeglnej sprawnoci psychofizycznej. „Wykaz rodzajw prac wymagajcych szczeglnej sprawnoci psychofizycznej, wystpujcych w Zakadach Azotowych „Puawy” S.A.”, opracowany na podstawie Rozporzdzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., powoanego na wstpie niniejszego polecenia subowego - stanowi zacznik Nr 2 do niniejszych zasad.
5. Komrk kierujc na badania wstpne nowo przyjmowanych pracownikw jest Dzia Administracji Kadrowej, ktry wydaje kandydatowi do pracy „Skierowanie na badania profilaktyczne” (wstpne) - sporzdzone wedug wzoru, stanowicego zacznik Nr 1 do niniejszych zasad. Dzia Administracji Kadrowej wypenia skierowanie po uzgodnieniu z kierownikiem jednostki/komrki organizacyjnej, w ktrej ma by zatrudniony pracownik.
6. Lekarz przeprowadzajcy badanie wstpne kieruje kandydatw do pracy na stanowiskach wymagajcych szczeglnej sprawnoci psychofizycznej na badania psychologiczne, wystawiajc odpowiednie skierowanie.
7. Psycholog po przeprowadzeniu bada, dokonuje oceny psychologicznej przydatnoci zawodowej kandydata do pracy.
8. Na podstawie wynikw badania lekarskiego i (w wymienionych przypadkach) oceny psychologicznej przydatnoci zawodowej, lekarz wydaje zawiadczenie w ktrym orzeka, e kandydat do pracy (pracownik): 1/ wobec braku przeciwwskaza zdrowotnych - jest zdolny do wykonywania pracy na okrelonym stanowisku lub 2/ wobec przeciwwskaza zdrowotnych – jest niezdolny do wykonywania pracy na okrelonym stanowisku lub 3/ wobec przeciwwskaza zdrowotnych utraci zdolno do wykonywania dotychczasowej pracy z dniem ... .
9. Zawiadczenie, o ktrym mowa w ust. 8, sporzdzane jest w 2 egzemplarzach, z ktrych: 1/ jeden egzemplarz (orygina) wydawany jest pracownikowi/kandydatowi do pracy, 2/ drugi egzemplarz ZOZ sprawujcy profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki przekazuje do Dziau Administracji Kadrowej. Orygina zawiadczenia pracownik przekazuje kierownikowi jednostki/komrki organizacyjnej, jako podstaw dopuszczenia do pracy. Egzemplarz ten jest przechowywany w aktach jednostki/komrki organizacyjnej. Na danie pracownika, kierownik zobowizany jest wyda mu orygina zawiadczenia, sporzdzajc przedtem kserokopi, ktra pozostaje w aktach.
10. Jeeli w zawiadczeniu lekarskim, o ktrym mowa w ust. 8, w stosunku do kandydata orzeczono przeciwwskazania zdrowotne tj. niezdolno do wykonywania pracy na okrelonym stanowisku, wwczas z takim kandydatem nie mona zawrze umowy o prac.
2
Badania okresowe
1. Badaniom okresowym podlegaj wszyscy pracownicy Zakadw Azotowych „Puawy” S.A.
2. Na badania okresowe kieruje pracownika kierownik jednostki/komrki organizacyjnej, wystawiajc „Skierowanie na badania profilaktyczne” (okresowe), wg wzoru stanowicego zacznik Nr 1 do niniejszych zasad, z zastrzeeniem ust. 3.
3. Czonkowie Zarzdu Spki, spoeczny inspektor pracy oraz pracownicy zwolnieni z obowizku wiadczenia pracy na okres sprawowania funkcji w zarzdzie zakadowej organizacji zwizkowej, s kierowani na badania okresowe przez Dzia Administracji Kadrowej.
4. Pracownika naley kierowa na kolejne badanie okresowe przed upywem terminu wyznaczonego w zawiadczeniu lekarskim z ostatniego badania. 5. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na ktrych s wykonywane prace wymagajce szczeglnej sprawnoci psychofizycznej - podlegaj w ramach okresowych bada lekarskich badaniom psychologicznym.
„Wykaz rodzajw prac wymagajcych szczeglnej sprawnoci psychofizycznej, wystpujcych w Zakadach Azotowych „Puawy” S.A.”, opracowany na podstawie Rozporzdzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. powoanego na wstpie niniejszego polecenia subowego, stanowi zacznik Nr 2 do niniejszych zasad. O potrzebie przeprowadzenia bada psychologicznych decyduje lekarz, korzystajc z informacji zawartej w skierowaniu, o ktrym mowa w ust. 2.
6. Kierownicy jednostek/komrek organizacyjnych, kierujcy na badania okresowe pracownikw wykonujcych prace wymagajce szczeglnej sprawnoci psychofizycznej, zobowizani s do szczegowego okrelania rodzaju tych prac w pkt. 5 „Skierowania... ”, o ktrym mowa w ust. 2.
7. Skierowania na badania okresowe ratownikw chemicznych powinny by oznaczone napisem „Ratownik chemiczny”, natomiast skierowania pracownikw upowanionych do uywania ochron drg oddechowych - napisem „Upowaniony do uytkowania ochron drg oddechowych typu izolujcego”.
8. Kierownicy jednostek/komrek organizacyjnych powinni prowadzi ewidencj pracownikw penicych funkcj ratownikw chemicznych oraz pracownikw upowanionych do uytkowania ochron drg oddechowych typu izolujcego.
9. Po przeprowadzeniu bada okresowych lekarz wydaje zawiadczenie, zgodnie z ustaleniami 3 ust. 4 Rozporzdzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spoecznej z dnia 30 maja 1996 r. powoanego na wstpie niniejszego polecenia subowego.
10. Pracodawca nie dopuszcza do pracy osoby, dla ktrej lekarz orzek przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
11. Zawiadczenie, o ktrym mowa w ust. 9, jest przekazywane zgodnie z ustaleniami 1 ust.9.
3 Badania kontrolne
1. Badaniom kontrolnym podlegaj pracownicy - w przypadku niezdolnoci do pracy trwajcej duej ni 30 dni spowodowanej chorob - w celu ustalenia zdolnoci do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
2. Na badania kontrolne kieruje pracownika kierownik jednostki/komrki organizacyjnej, wystawiajc „Skierowanie na badania profilaktyczne” (kontrolne), wg wzoru stanowicego zacznik Nr 1 do niniejszych zasad, z zastrzeeniem ust. 3.
3. Czonkowie Zarzdu Spki, spoeczny inspektor pracy oraz pracownicy zwolnieni z obowizku wiadczenia pracy na okres sprawowania funkcji w zarzdzie zakadowej organizacji zwizkowej, s kierowani na badania kontrolne przez Dzia Administracji Kadrowej.
4. Pracownik podlegajcy badaniu kontrolnemu obowizany jest zgosi si po skierowanie, o ktrym mowa w ust. 2, do jednostki/komrki organizacyjnej, w ktrej jest zatrudniony.
5. Kierownik jednostki/komrki organizacyjnej w przypadku wtpliwoci odnonie stanu zdrowia lub predyspozycji psychofizycznej pracownika, uniemoliwiajcych mu waciwe wykonywanie obowizkw na zajmowanym stanowisku, moe skierowa tego pracownika na badania kontrolne. Badanie kontrolne moe by przeprowadzone take na wniosek pracownika.
6. Po przeprowadzeniu bada kontrolnych lekarz wydaje zawiadczenie w 2 egzemplarzach, ktre jest przekazywane zgodnie z ustaleniami zawartymi w 1 ust. 9.
4
Badania profilaktyczne okrelonych grup pracowniczych
1. Badania profilaktyczne pracownikw: 1/ naraonych zawodowo na dziaanie promieniowania jonizujcego, 2/ zatrudnionych na stanowiskach zwizanych z obsug taboru kolejowego - przeprowadzane s wycznie przez uprawnionych lekarzy i uprawnione placwki suby zdrowia, na zasadach okrelonych w odrbnych przepisach. 2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na ktrych wykonywane s prace zwizane z obsug taboru kolejowego, kierowani s na badania profilaktyczne na podstawie „Skierowania na badania wstpne/okresowe/kontrolne* pracownika zatrudnionego na stanowisku zwizanym z obsug taboru kolejowego”, stanowicego zacznik Nr 3 do niniejszych zasad. Przy kierowaniu tej grupy pracownikw na badania profilaktyczne i wypenianiu skierowania, kierownicy jednostek/komrek organizacyjnych winni uwzgldnia „Charakterystyk stanowisk bezporednio zwizanych z prowadzeniem i bezpieczestwem ruchu kolejowego oraz prowadzcych pojazdy kolejowe”, stanowic zacznik Nr 4 do niniejszych zasad. Zainteresowani pracownicy zgaszaj si z wypenionym skierowaniem do ZOZ sprawujcego profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki, gdzie jest ono rejestrowane, po czym pracownik uzyskuje informacje odnonie dalszego postpowania. 3. Dodatkowo - poza przepisami Rozporzdzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spoecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia bada lekarskich pracownikw, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzecze lekarskich wydawanych do celw przewidzianych w Kodeksie pracy - powoanego na wstpie niniejszego polecenia: 1/ pracownikw zatrudnionych na stanowiskach kierowcw obowizuj przepisy Rozporzdzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie bada lekarskich kierowcw oraz osb ubiegajcych si o uprawnienia do kierowania pojazdami, powoanego na wstpie niniejszego polecenia, 2/ pracownikw ochrony fizycznej obowizuj przepisy Rozporzdzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spoecznej z dnia 23 marca 1999r. w sprawie bada lekarskich i psychologicznych osb ubiegajcych si o wydanie licencji oraz posiadajcych licencj pracownika ochrony fizycznej, powoanego na wstpie niniejszego polecenia.
4. Dla pracownikw: 1/ ubiegajcych si o zatrudnienie na stanowiskach obsadzanych w drodze rekrutacji wewntrznej, 2/ awansowanych na stanowiska, na ktrych wystpuj funkcje zwizane z kierowaniem, niezalenie od bada lekarskich przeprowadzanych na podstawie ”Skierowania…” (ktrego wzr stanowi zacznik Nr 1 do niniejszych zasad), wystawianego przez Dzia Administracji Kadrowej - mog by przeprowadzane badania psychologiczne. Decyzj o przeprowadzeniu bada psychologicznych podejmuje Dzia Rozwoju Zasobw Ludzkich. Na podstawie wynikw bada, psycholog sporzdza pisemn ocen, ktr przekazuje Kierownikowi Dziau Administracji Kadrowej oraz Kierownikowi Dziau Rozwoju Zasobw Ludzkich. Nastpnie zapoznaje z jej treci kierownika jednostki/komrki organizacyjnej, w ktrej pracownik ma by zatrudniony.
5. Zawiadczenie lekarskie wydawane przez ZOZ sprawujcy profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki dla grup pracownikw okrelonych w niniejszym paragrafie, jest przekazywane zgodnie z ustaleniami zawartymi w 1 ust. 9. 6. Zawiadczenia lekarskie wystawiane pracownikom, o ktrych mowa w niniejszym paragrafie przez inne ni okrelona w ust. 5, uprawnione placwki suby zdrowia, zainteresowani pracownicy przedkadaj kierownikom jednostek/komrek organizacyjnych, w ktrych s zatrudnieni. Kierownik pozostawia zawiadczenie w aktach komrki, sporzdzajc 2 kserokopie, z ktrych jedn wysya do Dziau Administracji Kadrowej, a drug do ZOZ „Medical” Sp. z o.o.
5
Postanowienia kocowe
1. Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy, badania okresowe i kontrolne przeprowadza si, w miar moliwoci, w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w zwizku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
2. W razie przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowoci, pracownikowi przysuguje zwrot kosztw przejazdu wedug zasad obowizujcych przy podrach subowych. Polecenie wyjazdu subowego wystawia jednostka/komrka organizacyjna zatrudniajca pracownika - na podstawie skierowania wydanego pracownikowi przez ZOZ sprawujcy profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki
3. Dla zachowania przepisw ustawy o ochronie danych osobowych - zobowizuje si kierownikw jednostek/komrek organizacyjnych, ktrzy otrzymuj zawiadczenia lekarskie dotyczce podlegych pracownikw, do zastosowania rodkw technicznych i organizacyjnych, zapewniajcych ochron informacji zawartych w tych dokumentach.
II OKULARY DO PRACY PRZY MONITORACH EKRANOWYCH
6
1. Pracownikom zatrudnionym przy obsudze monitorw ekranowych przez co najmniej poow dobowego wymiaru czasu pracy, Zakady Azotowe „Puawy” S.A. zapewniaj okulary korygujce wzrok, wwczas gdy: 1/ lekarz okulista w trakcie bada profilaktycznych stwierdzi potrzeb stosowania takich okularw, a te, ktrych pracownik uywa w yciu codziennym nie mog by stosowane przy obsudze monitora ekranowego, 2/ pracownik w yciu codziennym nie uywa okularw korygujcych wzrok, a zgodnie z opini lekarza powinien je stosowa przy obsudze monitora ekranowego.
2. Na badania profilaktyczne okulistyczne pracownicy zgaszaj si ze „Skierowaniem…” sporzdzonym wg wzoru stanowicego zacznik Nr 1 do niniejszych zasad, w ktrym w pkt. 4 „Czynniki szkodliwe i uciliwe” - Obsuga monitora ekranowego, naley zaznaczy opcj: „powyej 4 h na zmian robocz”. Powysza informacja jest dla ZOZ sprawujcego profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki podstaw do przeprowadzenia bada okulistycznych, w wyniku ktrych lekarz okulista w miar potrzeb: 1/ zaleca stosowanie przy obsudze monitora ekranowego okularw korygujcych wzrok, wydajc zawiadczenie wg wzoru stanowicego zacznik Nr 5 do niniejszych zasad, 2/ wypisuje recept na okulary korygujce wzrok, niezbdne do pracy przy obsudze monitora ekranowego.
3. Zakady Azotowe „Puawy” S.A. pokrywaj koszty zakupu okularw korygujcych wzrok do kwoty 200 z.
4. W przypadku realizacji recepty (zakupu okularw) o wartoci wyszej ni podana w ust. 3, rnic ponad t kwot pokrywa pracownik.
5. Recept na okulary pracownik realizuje we wasnym zakresie, przy czym za zakupione okulary powinien pobra faktur VAT (wystawion na Zakady Azotowe “Puawy” S.A. z wpisanym numerem NIP Zakadw i kwot podatku VAT), a nastpnie wraz z zawiadczeniem przedoy kierownikowi jednostki (komrki) organizacyjnej.
6. Kierownik jednostki/komrki organizacyjnej opracowuje faktur przedoon przez pracownika, wpisujc: 1/ kwot, ktr naley zaliczy w koszty tej jednostki/komrki organizacyjnej, a nastpnie wypaci pracownikowi, 2/ MPK jednostki/komrki organizacyjnej, ktre naley obciy kwot, o ktrej mowa w pkt.1/, 3/ nazwisko i imi oraz numer ewidencyjny pracownika, ktremu przysuguje zwrot kosztw, a nastpnie podpisuje, piecztuje i razem z zawiadczeniem przekazuje do Dziau Zarzdzania rodkami Pieninymi.
7. Kasa zakadowa wypaca pracownikowi kwot okrelon w opracowaniu faktury.
III CHOROBY ZAWODOWE
7
1. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej lub podejrzenia choroby zawodowej, ZOZ sprawujcy profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki zgasza ten fakt: 1/ Kierownikowi jednostki/komrki organizacyjnej zatrudniajcej tego pracownika, 2/ Gwnemu Specjalicie Bezpieczestwa i Higieny Pracy, 3/ Pastwowemu Terenowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Puawach. 2. Pastwowy Terenowy Inspektor Sanitarny na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego przez jednostk referencyjn (np. Wojewdzki Orodek Medycyny Pracy), wydaje decyzj stwierdzajc wystpowanie u pracownika choroby zawodowej albo stwierdza brak podstaw do uznania schorze wystpujcych u pracownika za chorob zawodow.
3. Decyzj, o ktrej mowa w ust. 2, Pastwowy Terenowy Inspektor Sanitarny przekazuje: 1/ zainteresowanemu pracownikowi, 2/ zakadowi pracy, w ktrym pracownik by ostatnio naraony na dziaanie czynnika wywoujcego rozpoznan lub podejrzewan chorob zawodow; w Zakadach Azotowych „Puawy” S.A. decyzj tak otrzymuje Gwny Specjalista Bezpieczestwa i Higieny Pracy, 3/ zakadowi suby zdrowia, ktry dokona rozpoznania klinicznego, 4/ jednostce lub osobie, ktra zgosia podejrzenie o chorob zawodow.
4. Gwny Specjalista Bezpieczestwa i Higieny Pracy po otrzymaniu decyzji stwierdzajcej chorob zawodow, obowizany jest przesa odpisy (kopie) tej decyzji do: 1/ Pastwowego Okrgowego Inspektora Pracy w Lublinie, 2/ nw. jednostek/komrek organizacyjnych w Zakadach Azotowych „Puawy” S.A., w celu podjcia stosownych dziaa w tym zakresie: a/ Dziau Administracji Kadrowej, b/ jednostki/komrki organizacyjnej zatrudniajcej danego pracownika.
5. Gwny Specjalista Bezpieczestwa i Higieny Pracy obowizany jest: 1/ prowadzi rejestry: a/ podejrze o chorob zawodow, b/ stwierdzonych chorb zawodowych, 2/ w porozumieniu z organami Pastwowej Inspekcji Sanitarnej bada przyczyny powstawania chorb zawodowych oraz charakter i rozmiar zagroenia tymi chorobami, 3/ wnioskowa o podejmowanie dziaa zmierzajcych do usuwania we wskazanych jednostkach/komrkach organizacyjnych czynnikw powodujcych powstawanie chorb zawodowych i stosowa inne niezbdne rodki zapobiegawcze.
6. Pracownik, ktry otrzyma decyzj Pastwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego stwierdzajc wystpowanie u niego choroby zawodowej, nabywa prawo do wiadcze odszkodowawczych okrelonych odrbnymi przepisami.
IV PRZENIESIENIE PRACOWNIKA DO PRACY NA INNYM STANOWISKU
8
1. Jeeli lekarz w toku leczenia albo w wyniku bada okresowych lub kontrolnych stwierdzi, e wobec przeciwwskaza zdrowotnych pracownik sta si niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy oraz e wskazane jest przeniesienie pracownika do pracy na innym stanowisku, wydaje stosowne zawiadczenie lekarskie.
2. Na podstawie zawiadczenia, o ktrym mowa w ust. 1, kierownik jednostki/komrki organizacyjnej, w porozumieniu z Dziaem Rozwoju Zasobw Ludzkich i Dziaem Administracji Kadrowej, w miar moliwoci przenosi pracownika do innej pracy w ramach tej samej jednostki/komrki organizacyjnej. Jeli nie jest to moliwe, przekazuje do Dziau Administracji Kadrowej wniosek o przeniesienie pracownika z tej jednostki/komrki organizacyjnej.
3. Dzia Administracji Kadrowej w miar moliwoci przenosi pracownika do pracy zgodnie z zaleceniem zawartym w zawiadczeniu lekarskim, albo inicjuje rozpatrzenie danej sprawy przez Komisj Spoeczno - Lekarsk.
4. Funkcj Przewodniczcego Komisji Spoeczno - Lekarskiej peni Kierownik ZOZ sprawujcego profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki lub upowaniony przez niego lekarz.
5. Ze strony Zakadw Azotowych „Puawy” S.A. w skad Komisji wchodz: 1/ Midzyzakadowy Spoeczny Inspektor Pracy, 2/ przedstawiciel Dziau Administracji Kadrowej.
6. Na posiedzenie Komisji zaprasza si zainteresowanego pracownika oraz kierownika jednostki (komrki) organizacyjnej, w ktrej pracownik jest zatrudniony.
7. Po zapoznaniu si z zawiadczeniem lekarskim i dokumentacj dotyczc zdrowia pracownika, wysuchaniu uwag pracownika oraz informacji kierownika o warunkach istniejcych na stanowisku pracy, Komisja wydaje odpowiedni decyzj dotyczc dalszych moliwoci zatrudnienia pracownika.
8. W przypadku braku moliwoci zatrudnienia pracownika w Zakadach Azotowych „Puawy” S.A. lub braku zgody pracownika na zatrudnienie na proponowanym stanowisku, nastpuje wypowiedzenie umowy o prac.
V KOSZTY ZWIZANE Z PROFILAKTYCZN OPIEK ZDROWOTN I RATOWNICTWEM MEDYCZNYM
9
1. Dla potrzeb ewidencji kosztw zwizanych z usugami: 1/ opieki medycznej (dotyczcych opieki profilaktycznej) zakupywanymi w ZOZ sprawujcym profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki. - zostao utworzone odrbne MPK - Badania profilaktyczne; MPK jest budetowane, a odpowiedzialnym za budet jest Gwny Specjalista Bezpieczestwa i Higieny Pracy, 2/ ratownictwa medycznego zakupywanymi w ZOZ sprawujcym profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki. - zostao utworzone odrbne MPK - Ratownictwo medyczne; MPK jest budetowane, a odpowiedzialnym za budet jest Komendant Zakadowej Stray Poarnej.
2. W zwizku z ustaleniami ust. 1 pkt. 1/, zobowizuje si Gwnego Specjalist Bezpieczestwa i Higieny Pracy do: 1/ ustalania projektu rocznego budetu przeznaczonego na badania profilaktyczne, 2/ opracowywania faktur do zapaty (po przeprowadzeniu merytorycznej kontroli prawidowoci ich wystawienia), dotyczcych usug opieki medycznej w zakresie bada profilaktycznych, zgodnie z ustaleniami umowy zawartej pomidzy Zakadami Azotowymi „Puawy” S.A., a ZOZ sprawujcym profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki.
3. W zwizku z ustaleniami ust. 1 pkt. 2/ zobowizuje si Komendanta Zakadowej Stray Poarnej do: 1/ ustalania projektu rocznego budetu przeznaczonego na ratownictwo medyczne, 2/ opracowywania faktur do zapaty (po przeprowadzeniu merytorycznej kontroli prawidowoci ich wystawienia), dotyczcych ratownictwa medycznego, zgodnie z ustaleniami umowy zawartej pomidzy Zakadami Azotowymi ”Puawy” S.A., a ZOZ sprawujcym profilaktyczn opiek zdrowotn nad pracownikami Spki. 4. W celu waciwego rozliczenia kosztw bada profilaktycznych i ratownictwa medycznego za dany miesic: 1/ Dzia Administracji Kadrowej przesya informacj o liczbie zatrudnionych w Spce, wg stanu na ostatni dzie miesica, do Gwnego Specjalisty Bezpieczestwa i Higieny Pracy oraz do Dziau Wynagradzania – w terminie do 3. dnia roboczego nastpnego miesica, 2/ Dzia Wynagradzania w oparciu o dane z Dziau Administracji Kadrowej, dokonuje rozbicia stanu zatrudnienia, o ktrym mowa w pkt. 1/, na MPK poszczeglnych jednostek (komrek) organizacyjnych, a nastpnie przesya do Dziau Ksigowoci Operacyjnej - w terminie do 4. dnia roboczego nastpnego miesica, 3/ Dzia Ksigowoci Operacyjnej na podstawie danych z Dziau Wynagradzania dokonuje rozdziau kosztw zebranych na MPK, o ktrych mowa w ust.1, na MPK poszczeglnych jednostek/komrek organizacyjnych.
VI POMIESZCZENIA DLA KOBIET W CIY I KARMICYCH MATEK
10
Zgodnie z Rozporzdzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 wrzenia 1997 r. w sprawie oglnych przepisw bezpieczestwa i higieny pracy, zobowizuje si kierownikw jednostek/komrek organizacyjnych oraz administratorw obiektw bdcych gwnymi uytkownikami budynkw - do zorganizowania w budynkach, w ktrych na jednej zmianie pracuje wicej ni 20 kobiet, pomieszczenia z miejscami do wypoczynku w pozycji lecej dla kobiet w ciy i karmicych matek, przyjmujc co najmniej jedno miejsce na kadych trzysta kobiet zatrudnionych na jednej zmianie, lecz nie mniej ni jedno miejsce. Powierzchnia w/w pomieszczenia nie moe by mniejsza ni 8 m2.
|