21.04.2024 22:50
prywatyzacja.
Artykuły

Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymało plan prywatyzacji spółek chemicznych. Nie rozpocznie się w najbliższym czasie nie tylko sprzedaż państwowych pakietów akcji Puław i Ciechu, ale także Azotów Tarnów, na które lock-up (zakaz sprzedaży) wygasa po Nowym Roku

– Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach, która ma niekorzystny wpływ m.in. na wyceny spółek, decyzje o wznowieniu procesów prywatyzacji zostały wstrzymane. W ocenie MSP ich wszczęcie w obecnym okresie obciążane jest ryzykiem niezamknięcia transakcji i uzyskania niesatysfakcjonujących ofert – wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

Nie uda się szybko rozpocząć prywatyzacji Ciechu (Skarb Państwa skupia 44,15 proc. walorów), bo nie dopięto kwestii formalnoprawnych.

– W najbliższym czasie na stronie MSP opublikowane zostanie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy prawnego w procesie sprzedaży akcji tej spółki – informuje Wewiór. Poprzedni przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia.

Wczoraj Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, poinformował, że nie dał zielonego światła PKN Orlen na sprzedaż litewskiej spółki Orlen Lietuva, do której należy rafineria w Możejkach (MSP ma 27,52 proc. walorów płockiej firmy).

– To nie jest czas, który sprzyja dezinwestycjom. Projekt sprzedaży Możejek jest zawieszony. Kiedyś powróci, ale to zależy od sytuacji rynkowej – podkreślił Mikołaj Budzanowski.

Podtrzymał z kolei plan sprzedaży 53,2 proc. akcji Lotosu – do 20 grudnia Skarb Państwa czeka na ostateczne oferty od inwestorów i 52,13 proc. walorów Enei – do rozmów chce powrócić w I kwartale przyszłego roku.

PARKIETi jeszcze z 14.12.2012

Nie ruszy w najbliższym czasie sprzedaż państwowych akcji Puław i Ciechu, a także Azotów Tarnów, na które lock-up wygasa po Nowym Roku. Maciej Wewiór, rzecznik resortu zapewnia jednak: - Ministerstwo chce kontynuować prywatyzację spółek chemicznych

- Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach, która ma niekorzystny wpływ m.in. na wyceny spółek, decyzje o wznowieniu procesów prywatyzacji zostały wstrzymane. W ocenie MSP ich wszczęcie w obecnym okresie obciążane jest ryzykiem nie zamknięcia transakcji i uzyskania ofert niesatysfakcjonujących – uzasadnia Maciej Wewiór.  O tym, kiedy miałaby się rozpocząć kolejna próba rozmawiać nie chce.

Jak dowiedział się „Parkiet" resort nie przystąpił nawet do wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla Azotów Tarnów, choć wcześniej zapowiadał, że państwowe pakiety ich akcji miałby być wystawione na sprzedaż po pierwszym tygodniu stycznia przyszłego roku.

Nie uda się też w najbliższym czasie rozpocząć prywatyzacji Ciechu, bo nie dopięto kwestii formalnoprawnych. - Procedura wyboru doradcy jest aktualnie prowadzona. W najbliższym czasie na stronie MSP opublikowane zostanie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy prawnego w procesie sprzedaży akcji spółki – informuje Maciej Wewiór. Poprzedni przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia, choć konkretne oferty były już na stole.

Do rozpoczęcia prywatyzacji gotowe są tylko zakłady azotowe Puławy – MSP ma doradcę do tego procesu; to te same firmy, które wybrano jeszcze w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Według analityków najbardziej prawdopodobny termin startu prywatyzacji to pierwsza połowa przyszłego roku.

– Proces ruszyć powinien najpóźniej w II kwartale 2012 roku, a zakończyć nawet w trzy miesiące później – uważa Konrad Anuszkiewicz, analityk Ipopema Securities. W jego przekonaniu mniejsze obawy budzi prywatyzacja Ciechu, bo wycena grupy powinna rosnąć.

- Spółka eksportując ponad 60 proc. produkcji korzysta na słabej złotówce. Z kolei w przypadku Puław i Azotów Tarnów niekorzystny wpływ na wycenę ich akcji mieć mogą podwyżki cen gazu – uzasadnia.

MSP ma 44,15 proc. akcji Ciech, 50,67 proc. walorów Puław i 32,05 proc. akcji Azotów Tarnów.

parkiet.com
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Sylwek
21.04.2024 19:47
Karol tylko o wazelinie nie zapomnij.

Czlowiekzzasadami
21.04.2024 14:10
Może i ambitny ,ale opini dobrej nie ma

Karol
21.04.2024 11:51
Ambitny chłopak z naszego miasta musi o nas zadbać, w nim cała nadzieja. Panie prezezesie liczymy na Pana.

Czlowiekzzasadami
20.04.2024 23:25
Tego dyspozytora to mu Ogrodnik wymyślił. Jak tysiac innych kłamstw na jego temat

superpracus
20.04.2024 22:18
a Piotrek Kruk to już został dyspozytorem?

ubot
19.04.2024 16:23
Miejmy nadzieję że obecny prezes nie będzie uprawiał polityki z Koordynatorem do spraw polityki samochodowej w samochodzie.Poczek
amy i zobaczymy.

superpracus
19.04.2024 16:22
Widać ze Kamoli zależy zeby to podnieść oby i dla pracowników w końcu coś zmieniło się na plus.

superpracus
19.04.2024 16:17
mam wrażenie ze przez ten tydzień więcej się zadziało na azotach niż przez cały rok . w końcu jakieś decyzje w dobrą strone są podejmowane

Czlowiekzzasadami
19.04.2024 13:38
Nowy stary. Kiedy w końcu wezmą się za resztę ?

Slawomir Wrega
19.04.2024 13:17
Nie znaczy to jednak, że prezesa nie będzie woził koordynator do spraw polityki. Osoba się zmieniła, obyczaj pozostał.

Czlowiekzzasadami
19.04.2024 12:02
Czy to prawda,że kierowca kierownik już jest wartownik?

heniek
19.04.2024 11:34
Jakie konkursy o czym wy piszecie to są nominacje (najczęściej partyjne) nazywajmy sprawy po imieniu i to nie fachowcy tylko ,,plecaki"

wombat
19.04.2024 09:14
Konkursy na wyższe stanowiska to fikcja. Ustawione zawsze pod konkretną osobę

Czlowiekzzasadami
18.04.2024 20:55
Kamola to powinien sprawdzić jak konkursy przebiegały.Gdzie wygrywał Pan X a na stanowisko szedł przy*kwiatek*s JJ

Czlowiekzzasadami
18.04.2024 20:52
Jest 5 razy więcej specjalistów niż było plus są 5 razy głupsi. Zamiast konkursów to powinni dyktanda pisać na ocenę.Najlepsza weryfikacja

Wygenerowano w sekund: 0.14 30,321,634 unikalnych wizyt