Klub Ruchu Palikota wspólnie z Kancelari± Sprawiedliwo¶ci Spo³ecznej Piotra Ikonowicza przygotowuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Partia chce m.in., by prawo do tworzenia zwi±zków zawodowych mieli wszyscy pracownicy, a nie tylko zatrudnieni na umowê o pracê. Jak poinformowa³a, na konferencji prasowej pos³anka Ruchu Palikota Anna Grodzka, projekt ma byæ gotowy do maja. Na 1 maja Ruch Palikota zapowiada zorganizowanie kongresu ¶rodowisk lewicowych.
Projekt ma byæ odpowiedzi± na propozycje zmiany prawa pracy przygotowane przez Business Centre Club. BCC proponuje m.in. likwidacjê "urlopu na ¿±danie", a tak¿e wprowadzenia zasady, ¿e pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pierwsze 3 dni zwolnienia lekarskiego oraz wprowadzenie obowi±zku o¶wiadczenia pracownika o miejscu pobytu w czasie choroby d³u¿szej ni¿ 3 dni.
BCC postuluje ponadto przywrócenie instytucji tzw. "porzucenia pracy przez pracownika", zniesienie ochrony dzia³aczy zwi±zkowych przed zwolnieniem z pracy, za wyj±tkiem zwolnienia z powodów wykonywania zadañ dzia³alno¶ci zwi±zkowej oraz wprowadzenie odpowiedzialno¶ci karnej i cywilnej dla organizatorów nielegalnego strajku.
Ikonowicz przekonywa³ na konferencji prasowej, ¿e tego typu obostrzenia nie obowi±zuj± w ¿adnym kraju Unii Europejskiej, obowi±zywa³y - jak mówi³ - w Chile za rz±dów dyktatora Augusto Pinocheta. Wed³ug Ikonowicza, wbrew utartym stereotypom bieda w Polsce wcale nie wynika wy³±cznie z braku pracy. Jak argumentowa³, kilkana¶cie procent gospodarstw domowych w naszym kraju, cierpi z powodu ubóstwa, mimo ¿e oboje rodziców pracuje. Ponadto - mówi³ Ikonowicz - kilkana¶cie procent gospodarstw domowych przeznacza po³owê swych odchodów na sp³atê kredytów, które zaci±ga na wydatki pierwszej potrzeby.
Ruch Palikota proponuj±c nowelizacjê Kodeksu pracy chce m.in. przyznaæ prawo do tworzenia zwi±zków zawodowych wszystkim zatrudnionym, a nie wy³±cznie pracownikom zatrudnionym na umowê o pracê. Proponuje te¿ przyznaæ prawnikom zwi±zkowym uprawnieñ do reprezentowania cz³onków zwi±zku tak¿e w sprawach cywilnych zwi±zanych z ich zatrudnieniem; dzisiaj jest to ograniczone do spraw tocz±cych siê przed s±dem pracy.
Partia chce te¿ pozbawiæ pracodawcê prawa do ¿±dania od zwi±zku zawodowego przekazania imiennej listy cz³onków. Ponadto pracodawca nie móg³by domagaæ siê od pracowników zrzeszonych w zwi±zkach zawodowych ujawniania tego faktu. Ruch chce te¿, by pracownik, który ujawni³ przed organami w³adzy publicznej, ¿e pracowa³ na czarno, nie ponosi³ negatywnych konsekwencji; dzisiaj jest ¶cigany za zatajenie wysoko¶ci otrzymywanych dochodów.
W przygotowywanym projekcie nowelizacji ma te¿ znale¼æ siê zapis, ¿e przy rozwi±zaniu umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony konieczna bêdzie konsultacja wypowiedzenia z reprezentuj±cym pracownika zwi±zkiem zawodowym, a pracodawca bêdzie zobowi±zany do udzielenia odpowiedzi na pismo zwi±zku w tej sprawie.
Ruch Palikota chce te¿ zobowi±zaæ pracodawcê do podania powodów wypowiedzenia wszystkich rodzajów umowy o pracê (za wyj±tkiem umowy na okres próby), a nie wy³±cznie umowy na czas nieokre¶lony. Autorzy projektu, zwracaj± uwagê, ¿e dzisiaj prawo chroni przed nieuzasadnionym zwolnieniem wy³±cznie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas nieokre¶lony.
Partia chce te¿ przed³u¿yæ termin na wniesienie odwo³ania od wypowiedzenia umowy o pracê z 7 dni do terminu odpowiadaj±cego d³ugo¶ci okresu wypowiedzenia pracownika w sytuacji, gdy domaga siê on przywrócenia do pracy. W sytuacji, gdy pracownik ¿±da tylko odszkodowania, wyd³u¿enie tego terminu mia³oby siêgaæ a¿ 3 lat.
Inny postulat Ruchu Palikota to, by praca wykonywana "w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcê i pod jego kierownictwem" by³a traktowana jako zatrudnienie w ramach stosunku pracy choæby pracownik i pracodawca, zgodnie zawarli wcze¶niej umowê cywilnoprawn± (o dzie³o lub umowy zlecenia). Dzisiaj - argumentuj± autorzy propozycji - wbrew przepisom Kodeksu pracy, coraz czê¶ciej traktuje siê podpisanie umowy o dzie³o i zlecenia pod ekonomiczn± presj± pracodawcy, jako wykluczaj±cego istnienie stosunku pracy.
Partia chce te¿ wprowadziæ odpowiedzialno¶æ odszkodowawcz± pracodawcy za naruszenie przepisów o czasie pracy, bo - zdaniem Ruchu - obecnie prawa pracownika s± w tej kwestii ograniczone.
¼ród³o: PAP |