24.11.2024 23:59
Spr zbiorowy

6 marca 2012 r. odbyo si XVIII Walne Zebranie Delegatw Zwizku Zawodowego Ruchu Cigego Zakadw Azotowych „Puawy” SA. Podjta zostaa wwczas decyzja o przeprowadzeniu strajku w Zakadach Azotowych „Puawy” SA. Termin rozpoczcia strajku wyznaczono na 17 marca br., za jako form wybrano strajk okupacyjny.


Uchway Walnego Zebrania realizowa Komitet Strajkowy w skadzie:

  1. Krzysztof Bohdan

  2. Marek Goldsztejn

  3. Ryszard Szubstarski

  4. Andrzej Krakowiak

  5. Piotr Kruk

  6. Leszek Lewicki

  7. Sawomir Wrga


Natychmiast przystpilimy do przygotowania akcji strajkowej. Przede wszystkim powiadamialimy pracownikw zakadw o decyzjach Walnego Zebrania. Zgodnie z zapisami ustawy o rozwizywaniu sporw zbiorowych informacja o strajku zostaa przekazana pracodawcy, z ktrym ustalono kwestie istotne dla bezpieczestwa, m.in. sposb komunikowania si, miejsca gromadzenia si strajkujcych pracownikw oraz sposoby zachowania si w sytuacjach nadzwyczajnych. Zarzd Zwizku podpisa umow ze spk STO-ZAP na dostarczanie strajkujcym pracownikom gorcych posikw – niada, obiadw i kolacji. Zabezpieczone zostay rodki na zakup podstawowych produktw takich jak woda czy owoce. Zakupilimy wyposaenie dla strajkujcych – piwory i karimaty, a take namiot i banery informujce o akcji strajkowej na terenie zakadu pracy.


Wyznaczeni zostali koordynatorzy strajku. Byli to:

  • w Zakadzie Kaprolaktamu – Witold Gos i Jerzy Ogrek

  • w Zakadzie Mocznika – Piotr Kruk

  • na Wydziale Melaminy - Wiesaw Rudny

  • na Wydziale Nadtlenku Wodoru – Jacek Nowacki

  • w Zakadzie Elektrociepowni – Krzysztof Bohdan, Darek Kozak i Krzysztof Szymaski

  • na Amoniaku I – Jerzy Tokarzewski i Artur Dudkowski

  • na Azocie II - Darek Mieleszko i Przemysaw Miroczuk

  • na Pakowni Saletry – Ryszard Czarnecki i Konrad Trzeniowski

  • na Gazach Technicznych i w Laboratorium Jakoci – Marek Kozie i Wiesaw Gabrielski

  • w Wytwrni Opakowa – Adam Smoliski


Strajk rozpocz si w sobot, 17 marca o godz. 14.00. Zacza go brygada A, ktra tego dnia pracowaa na pierwszej zmianie. Po zakoczeniu pracy 167 pracownikw rozpoczo okupacj zakadu. W cigu pierwszej doby liczba strajkujcych zwikszya si ponad trzykrotnie – w poniedziaek, 19 marca dostarczylimy strajkujcym pracownikom 527 niada. Niektre z pomieszcze wyznaczonych dla strajkujcych okazay si za mae. W kilku przypadkach musielimy poprosi cz strajkujcych o to, by udali si do domu i odpoczli. W konsekwencji Komitet Strajkowy podj decyzj o wprowadzeniu systemu rotacyjnego, ktry umoliwia wypoczynek i ogranicza liczb pracownikw pozostajcych na terenie zakadu pracy.


Trzeciego dnia strajku w godzinach przedpoudniowych ok. 300 strajkujcych pracownikw podeszo pod bram nr 1. W ten sposb zamanifestowali oni swoje poparcie dla Komitetu Strajkowego prowadzcego z Zarzdem spki rokowania. Przed budynkiem dyrekcji naczelnej zgromadzio si ponad stu pracownikw, ktrzy z rnych przyczyn tego dnia nie brali udziau w strajku. Tego dnia, po kilkugodzinnych rokowaniach pojawia si nadzieja na porozumienie. Komitet Strajkowy uzyska od zarzdu firmy wstpn akceptacj dla podziau rodkw przeznaczonych na podwyki, zgodnie z metodologi wypracowan wsplnie ze strajkujcymi pracownikami. Polegaa ona na uruchomieniu powszechnych 6-procentowych podwyek oraz przeznaczeniu pozostaych 9% na regulacje pacowe. Zarzd poprosi o przerw, by skonsultowa t metodologi podziau z organizacjami zwizkowymi niebdcymi w sporze zbiorowym. Po rozmowach z przewodniczcymi trzech organizacji zwizkowych, Zarzd firmy przekaza Komitetowi Strajkowemu informacj, e pozostae organizacje zwizkowe nie zgadzaj si na zmian podpisanych wczeniej dokumentw pacowych. W pierwszej chwili nie uwierzylimy w to, uznajc t informacj za prowokacj pracodawcy. Niestety, jak okazao si pniej, informacja Zarzdu bya prawdziwa. Z przykroci i ubolewaniem musimy stwierdzi, e nie byo to ani pierwsze ani ostatnie z dziaa podejmowanych przez niektrych dziaaczy wspomnianych wyej organizacji zwizkowych przeciwko strajkujcej zaodze. amic podstawowe midzynarodowe standardy poprzez otwarte wystpienie przeciwko strajkujcym i opowiedzenie si po stronie Zarzdu, doprowadzili oni do impasu w dalszych rokowaniach.


Kolejne dwa spotkania z Zarzdem, ktre odbyy si w czasie trwania strajku, nie doprowadziy do podjcia negocjacji przez Zarzd spki. Wzmocniony postaw czci organizacji zwizkowych pracodawca wymusza na Komitecie Strajkowym podpisanie dokumentw przygotowanych i podpisanych wczeniej przez innych dziaaczy. 26 marca, w dziesitym dniu strajku Komitet Strajkowy postanowi zawiesi akcj strajkow. Podejmujc t decyzj, kierowalimy si odpowiedzialnoci. Liczylimy na refleksj i kontynuowanie rokowa w spokojnej atmosferze, co – naszym zdaniem – powinno sprzyja porozumieniu, a przede wszystkim doprowadzi do przeamania impasu.


Od dnia zawieszenia strajku Komitet Strajkowy prowadzi dziaania majce na celu doprowadzenie do zawarcia porozumienia. Nie byo jednak takiej woli po drugiej stronie. Zawieszenie strajku uznano za sabo Komitetu Strajkowego i zamiast podj dziaania prowadzce do merytorycznego zaegnania sporu, zaostrzono ataki na przedstawicieli zwizkw bdcych w sporze zbiorowym. Wykorzystano do tego sualstwo niektrych czonkw organizacji zwizkowych oraz podlego subow pracownikw dziau kadr i dyrekcji naczelnej. Cay nacisk pooono na propagand. Prbowano zmusi Komitet Strajkowy do zakoczenia sporu, wmawiajc pracownikom, e tylko zakoczenie sporu pozwoli na uruchomienie podwyek.


Stan cichej kolaboracji pomidzy niektrymi dziaaczami czterech organizacji zwizkowych a Zarzdem nie mg trwa w nieskoczono. Strajk obnay ten proceder w caej rozcigoci. Andrzej Jacyna, Marek Maraszek i Andrzej Smtek wystpili oficjalnie przeciwko strajkujcej zaodze. Podwaajc wyniki referendum i legalno strajku, oficjalnie stanli po stronie zarzdu spki. Haba amistrajkom.




Podsumowujc:


Trwajcy dziesi miesicy spr zbiorowy oraz dziesiciodniowy strajk:


  1. wymusiy na zarzdzie firmy zgod na kilkunastoprocentowe zwikszenie funduszu pac,

  2. doprowadziy do deklaracji pracodawcy poprawienia standardw zarzdzania poprzez opracowanie kodeksu etyki,

  3. doprowadziy do nagonienia spraw zwizanych z bezpieczestwem pracy,

  4. spowodoway ujawnienie relacji czcych zarzd firmy z niektrymi dziaaczami zwizkowymi.


Niestety nie udao si nam:


  1. doprowadzi do stosowania obowizujcych w Zakadach Azotowych „Puawy” SA zasad wynagradzania,

  2. w obszarze zarzadzania pracownikami i bezpieczestwa uzyskalimy w wikszoci deklaracje bez konkretnych ustale.


Szanowni Delegaci!


Ponad tysic pracownikw, ktrzy wzili udzia w strajku, to elita naszych zakadw. Ich postawa oraz liczba daje nadziej na ryche zbudowanie w naszej spce waciwych spoeczestwu obywatelskiemu relacji. Historia pokazuje, e zawsze znajd si kolaboranci. Byo tak podczas zaborw, w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dziaania podejmowane wsplnie przez pracodawc i niektrych dziaaczy zwizkowych doskonale wpisuj si w obchody niechlubnej 220. rocznicy konfederacji targowickiej.


Dzisiejsze podwyki wywalczyli protestujcy pracownicy! Jeszcze rok temu, gdy wystpilimy z wnioskiem o podniesienie pac, Zarzd spki odsya nas do pomocy spoecznej. Teraz moemy otrzyma wywalczone pienidze, jednak niestety ze wzgldu na fakt, e cztery organizacje zwizkowe wyamay si ze sporu zbiorowego i wziy udzia w propagandowych rozgrywkach pracodawcy, podwyki nie bd na oczekiwanym poziomie. Warto w tym miejscu przywoa przykad wocawskiego Anwilu, gdzie zwizkowcy w tym samym czasie co my walczyli o lepsze warunki wynagradzania pracownikw. Groba strajku bya tam realna – zaoga w referendum jednomylnie opowiedziaa si za t form protestu. Tam jednak wszystkie organizacje zwizkowe mwiy jednym gosem. I osigny sukces bez koniecznoci wprowadzenia strajku.


Tymczasem zarzdzajcy Zakadami Azotowymi „Puawy” SA okazali si toksycznymi menaderami. Inwigilacja, zastraszanie pracownikw oraz kupowanie dziaaczy zwizkowych etatami dla czonkw rodzin oraz ich samych to metody zarzdzania stosowane przez te osoby. Dziaania podejmowane przez Zarzd w czasie strajku budziy najwysze zdumienie. Posuwano si do niespotykanych w III Rzeczpospolitej metod znanych z poprzedniego systemu. Dezinformacja zaogi oraz caego spoeczestwa, take z wykorzystaniem mediw, bya na porzdku dziennym. Ulotki, powtarzane do znudzenia komunikaty w zakadowym radiowle, take w godzinach nocnych (np. o godzinie 3 nad ranem), pokazowe dziaania policji na zamknitym terenie zakadu pracy to tylko niektre ze stosowanych metod. Budziy one zniesmaczenie i zaenowanie. Na przestrzeni 15 lat dziaalnoci ZZPRC wsppracowalimy z kilkoma zarzdami. Jak wszyscy pamitamy, nie byo atwo. Zdarzay si protesty i spory zbiorowe. Jednak zawsze, wczeniej czy pniej, udao si osign konsensus. Nigdy nie bylimy zmuszeni do rozwiza ostatecznych takich jak strajk.


W ostatnich dniach z nachaln propagand Zarzd wyszed nawet poza zakad. Pracownicy zakadw nkani s ju w domach, prbuje si skci rodziny, wysyajc listy ze skrupulatnymi wyliczeniami podwyek i kuszcymi kwotami premii.


Na koniec chciabym doda, e protest pracownikw naszych zakadw odbi si szerokim echem we wszystkich rodowiskach pracowniczych. O listach poparcia, ktre napyway do nas w czasie strajku, informowalimy na bieco. Dzi pragn poinformowa, e obradujca 7 maja Rada Sekcji Chemikw OZZZPRC wyrazia poparcie dla naszych dziaa, wybierajc czonka Komitetu Strajkowego Andrzeja Krakowiaka na swojego przewodniczcego.



Szanowni Delegaci!


Dzisiaj zgodnie z posiadanymi kompetencjami prosimy Was o podjcie decyzji w sprawie zmian w zasadach wynagradzania zapisanych w Zakadowym Ukadzie Zbiorowym Pracy oraz w sprawie sporu zbiorowego.



Komitet Strajkowy

Komentarze
#1 | dziadek dnia 09.05.2012 16:34:09
Sawek bd honorowy chop i podaj si w kocu do dymisji, bo Ci tu ju nikt nie chce, nawet Twoi czonkowie i delegaci. gosowanie 60(za podwykami):4(przeciw) mwi samo za siebie

pan sawomir powinien podda s do dymisji. Delegaci pokazali ze jego plugawo jejst nieakceptowalna

tak - delegaci pokazali, e moe podj decyzje, do ktrych nie by upowaniony wczeniej.
a Wy nie musicie mwi o braku honoru, plugawoci i tym podobnych sprawach. i bez tego wiemy, ze macie o tym najwiksze pojcie. Zaamka

Sawek jest tym typem czowieka, e zawsze przekuje porak na sukces

a to jest akurat podana cecha. Wy przekulicie "sukces" w kompletn porak. Bezradny
#2 | dziadek dnia 09.05.2012 23:50:31
No i jak si czujecie Panowie np. noswill, romek,maszyna, muszu, czarny, student1, dziadek, aparatowy? elita naszych zakadw? - ZDRADZENI ?! Czas moe na przemylenia. Dugopisy w do i do biura zwizku marsz.
WYDYMANI 2012

tak, czuj si zdradzony przez 4zzz i wydymany przez zarzd. i dla Twojej informacji (chocia nie wiem czy zrozumiesz) - nigdy nie miaem si za elit zakadw, ani za elit czegokolwiek. jestem zwykym czowiekiem. a pewne sprawy przemylaem ju dawno, niektrzy - niestety - nie.
#3 | dziadek dnia 10.05.2012 16:14:31
Nie wiem, komu i czemu suyy te wszystkie podchody, spory, strajki,

jeeli nie widzicie rnicy pomidzy 6+4+wtpliwe (aczkolwiek prawdopodobne) 5, a 6+9 to pozostaje mi tylko wspczu jasnoci umysu...
a jeli widzicie to, po raz kolejny, pokazujecie, e nie chodzio Wam o sprawiedliwe podwyki.

skoro podwyki jakie dawa zarzd byy i s naprawd wysokie

doskonale wiesz, e nie chodzio o wysoko podwyek, tylko sposb ich podziau. zaczynam powtpiewa...Gupek
#4 | dziadek dnia 11.05.2012 10:34:15
i dlatego podpisali...
#5 | dziadek dnia 13.05.2012 22:39:08
aosne...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Slawomir Wrega
23.11.2024 08:24
Nie tylko ,,S" dźwiga partyjne kajdany, popatrz jaką karierę robi w naszym przemysłowym środowisku ,,dekarbonizacja".

Pszemo
22.11.2024 18:06
A Panowie z "S" ich tak ochoczo bronili jak były protesty Pffft

Argon
22.11.2024 12:53
Ubot trafił w punkt. Rolnikom ruskie nawozy nie śmierdzą dopóki są tańsze.

Dzidek13
22.11.2024 11:11
Zielony Ład +ruski nawóz+Mercosur=kat
astrofa

ubot
22.11.2024 10:54
Jak będziecie liczyć i patrzeć na rolnika to w jego interesie jest tani ruski nawóz i jak najdroższa polska żywność.

Dzidek13
22.11.2024 10:19
Nie przychylne były dla rządów PIS teraz nie przychylne jest dla PO .Mówi jak jest po prostu.A jest źle .W Tv tego nie znajdziecie nawet w TV Republika

Dzidek13
22.11.2024 10:16
Co dzień na YouTube jest materiał filmowy Rolnictwo pl są ciekawe rzeczy pokazywane i pytania trafne ,jest często pan Wilk z Konfederacji.

Pszemo
22.11.2024 10:06
Kolego dziadek13 dobre komentarze w tym artykule Grin jak zborze wjeżdżało to rolnicy pierwsi protestowali a jak chcą nałożyć embargo na ruskie nawozy to płaczą, że im się nie opłaca. Cz

Antek
21.11.2024 20:42
szacun dla tych co pojechali od nas do Szczecina.nastepny
cel i kierunek to Warszawa i KPRM

Dzidek13
21.11.2024 17:26
https://youtu.be/I
1wBlaK1l3Y?si=DAJ1
a3wxtNypsyL_

Dzidek13
21.11.2024 14:47

Radek
21.11.2024 14:38
No jaki problem? Inżyniery niech odstawiają!

THORpeda
21.11.2024 13:36
Co Wy chcecie od tej Wcisło? Wy się sobie przyjrzyjcie. Ile było manifestacji? Cztery., a ile było PRACOWNIKÓW? To do kogo te pretensje! Dawno mówiłem - strajk i odstawianie instalacji! Problem

Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...

Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....

Wygenerowano w sekund: 0.25 40,129,685 unikalnych wizyt