Zwizkowcy zwrcili uwag na fakt, i mimo e dialog spoeczny uznawany jest za „sine qua non” przeciwstawiania si kryzysowi gospodarczemu i – cile zwizanemu z nim – kryzysowi zatrudnienia, to ostatni rok pokaza, e np. w Polsce dialog spoeczny jest mitem.
Polski rzd ignoruje opinie Komisji Trjstronnej na poziomie krajowym, kierujc do parlamentu projekty ustaw cakowicie odmienne od ustale tej komisji, bd nie pytajc komisji o opini w ogle. Kilka dni temu polski parlament przyj ustaw o przedueniu wieku emerytalnego do 67 lat, dokadnie wedug projektu rzdowego (mczyznom przeduono czas pracy o 2 lata, a kobietom o 7 lat). Ustaw przyjto bez adnych konsultacji spoecznych, co wicej – zignorowano wniosek o referendum w tej sprawie poparty podpisami ponad 2 milionw obywateli.
Nasz sprzeciw dotyczy nie tylko naruszenia istoty dialogu spoecznego, ale rwnie cakowicie bdnych rozwiza wycznie przeduajcych wiek, w ktrym mona otrzyma emerytur. Przyjte rozwizania lekcewa fakt, e mamy w Polsce bezrobocie na poziomie ponad 13%, e wyduenie wieku koniecznego do signicia emerytury nie przyczynia si do utworzenia choby jednego miejsca pracy.
Faktycznie oznacza to, e ronie niebezpieczestwo zwikszenia si bezrobocia wrd ludzi modych, ktre i tak jest dramatycznie wysokie (obecnie jest to blisko 30%, a niektrych regionach kraju osiga nawet prawie 60%).
Oceniamy, e brak dialogu spoecznego w Polsce spowodowany jest przede wszystkim powszechnie niskim poziomem stosowania prawa wolnoci zwizkowej oraz prawa do rokowa zbiorowych. Istnieje wiele zych praktyk na poziomie przedsibiorstw, ktre mimo gwarancji prawnych praktycznie d do zwalczania zwizkw zawodowych. Rwnie stosowanie nowych, zych form zatrudnienia, zwaszcza ludzi modych, powodujcych brak zabezpieczenia spoecznego, w praktyce uniemoliwia organizowanie si pracownikom.
Ponadto naley wskaza na nieustann i powszechn propagand antyzwizkow oraz cakowity brak w systemie edukacyjnym informacji na temat praw pracowniczych i roli zwizkw zawodowych.
Wikszo skarg kierowanych do prokuratury, dotyczca naruszania wolnoci zwizkowej jest umarzana z powodu – jak to si okrela w jzyku prawniczym – „niskiej szkodliwoci spoecznej czynu”. Rodzi to dodatkowe frustracje i poczucie nieskutecznoci prawa.
Zwizkowcy zaapelowali do Midzynarodowej Organizacji Pracy o zwrcenie baczniejszej uwagi na aspekt wolnoci zwizkowej w Polsce. Autorami stanowiska byli: Roman Michalski i Edmund Szynaka (FZZ), Tomasz Wjcik i Anna Wolaska „Solidarno”, a take Piotr Ostrowski i Bolesaw Bartnik (OPZZ). |