W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie Skarbu Pastwa Rafa Baniak i Pawe Tamborski, przedstawiciele zwizkw zawodowych z Zakadw Azotowych w Puawach oraz Tarnowie, reprezentacja zwizkw zawodowych z Zakadw Azotowych w Kdzierzynie, a take przedstawiciele zarzdw Zakadw Azotowych w Puawach, Tarnowie i Policach.
Kto zaprasza
Na wstpie minister Rafa Baniak poinformowa zebranych, e spotkanie ma charakter roboczy, konsultacyjny i powicone jest zmianom w strukturze akcjonariatu, ale take – by moe w strukturze przyszej dziaalnoci dwch duych grup chemicznych. Zapewni, e ministerstwo jest otwarte na tego typu spotkania. – Pastwa gos jest bardzo wany, ale nie jest decydujcy – powiedzia. Zaproponowa, by takie posiedzenia odbyway si regularnie w czasie procesu konsolidacji, np. raz w miesicu. Stwierdzi, e jego zdaniem nie trzeba tego formalizowa poprzez uchwa Komisji Trjstronnej.
Przedstawiciele NSZZ Solidarno z Kdzierzyna zauwayli, e na sali znajduj si osoby, ktre nie otrzymay zaproszenia – przedstawiciele kdzierzyskiej Solidarnoci oraz OPZZ. Dowiedzieli si oni o tym spotkaniu nieoficjalnie, ale uznali, e sprawa dotyczy take ich, std ich obecno. Zaakcentowali, eby bra pod uwag istnienie w grupie Zakadw Azotowych w Kdzierzynie. Minister Baniak stwierdzi, e nie ma on kopotu z obecnoci zwizkowcw z innych zakadw nalecych do grupy, a obecny skad zawdziczamy wnioskodawcom, ktrymi jego zdaniem byli zwizkowcy z Puaw i Tarnowa, bo oni przysyali pisma w tej sprawie. Zapewni, e planowane jest take spotkanie z inicjatywy ministerstwa ze wszystkimi zwizkami z obu grup. Przewodniczcy NSZZ Solidarno w Zakadach Azotowych w Tarnowie-Mocicach Andrzej Sikora zapyta, jaki jest zatem cel tego spotkania i z czyjej dokadnie inicjatywy si ono odbywa. Jego zdaniem to dua niezrczno, e nie zostali zaproszeni przedstawiciele zwizkw ze wszystkich zakadw, poniewa oni take zabiegali o podobne spotkanie. Odpowiedzia Roman Gra, wiceprzewodniczcy KM NSZZ Solidarno ZA „Puawy”, informujc, e prawdopodobnie chodzi o pismo jego organizacji i to wanie „Solidarno” z Puaw zabiegaa o to, by minister spotka si ze zwizkowcami. Zapewne gdyby minister Rafa Baniak nie przerwa przepychanki sowami: Kruszymy kopie niepotrzebnie, doczyliby kolejni, wykazujc, e i oni zabiegali o to, by si spotka. Jak wida, dla niektrych wci wany jest sam fakt, e kto mg ich powanie potraktowa, nie za meritum.
Skonsolidowa i sprzeda
Minister Pawe Tamborski zda relacj z sytuacji, z ktr mamy obecnie do czynienia. Zacz od przypomnienia, e znajdujemy si w okresie konsolidacji ze wzgldu na to, e obie spki s wpisane do programu prywatyzacji, ktry rzd przyj na lata 2012-2013, co oznacza intencj rzdu – sprzeda. Podkreli, e to nie nowy pomys i sprzeda obu spek planowana jest od lat. Byy rne koncepcje, w tym konsolidacja. By pomys sprzeday spek Ciech, Puaw i Tarnowa razem, jednemu inwestorowi. By pomys Nafty Polskiej i jak zauway minister, ta koncepcja rwnie bya rozpatrywana w dzisiejszej sytuacji.
16 maja Grupa Acron zoya wezwanie na Tarnw, za 18 czerwca Synthos na Puawy. Skarb Pastwa znalaz si w sytuacji, gdy pojawiy si dwie konkretne oferty na akcje i powanie podszed do tych wezwa. Przeanalizowano je, wzito pod uwag reakcje akcjonariuszy i uwzgldniajc wszystkie parametry, nie tylko cen, uznano (take po bezporednim kontakcie z przedstawicielami Acronu), e ofert rosyjskiej spki uzna naley za prb wrogiego przejcia. Skarb Pastwa postanowi broni pozycji w akcjonariacie Tarnowa.
Rwnolegle Puawy byy przedmiotem wezwania Synthosu. Przedstawiciele Skarbu Pastwa przeanalizowali to wezwanie i po ocenie doradcy oraz na podstawie analiz wasnych uzna, e cena zaproponowana przez Synthos nie jest satysfakcjonujca. Zaczto bra pod uwag konsolidacj i stworzenie firmy, ktra odnajdzie si na rynku europejskim jako istotny gracz. Ma ona dba o interes akcjonariuszy, ale i kraju. Zdaniem ministra Tamborskiego, jako Grupa Azoty mamy szans sta si numerem dwa w Europie. Grupa znajdowa si ma pod kontrol Skarbu Pastwa. Chodzi w tej koncepcji take o to, by uchroni si jednoczenie przed wrogim przejciem przez Acron Zakadw Azotowych w Tarnowie. W wyniku tych analiz i w odpowiedzi na przedstawion przez zarzd Tarnowa strategi, czyli konsolidacj sektora znajdujemy si wanie w obecnej sytuacji. Mamy szans stworzy wielk firm – powiedzia minister Tamborski. Gwarantem tego, e Skarb Pastwa bdzie kontrolowa grup jest statut Zakadw Azotowych w Tarnowie-Mocicach, ktry gwarantuje, e aden podmiot nie moe mie wicej ni 20% udziaw w spce. Zatem 33% udziaw, ktre posiada dzisiaj Skarb Pastwa, sprawia, e s one pakietem kontrolnym.
Ale to nie zamyka tematu prywatyzacji. Proces konsolidacji potrwa na tyle dugo, e do koca 2013 roku nie bd obie spki gotowe do prywatyzacji. Co dalej? Minister stwierdzi, e dopiero bdzie to rozwaane. Jak podkreli, nikt nie kwestionuje, e na rozwijajcym si rynku, gdy mamy szans sta si firm, ktra moe by liderem, to warto skorzysta.
Dyskusja o szczegach
Po wystpieniu ministra Pawa Tamborskiego, przewodniczcy Spoecznego Zwizku Zawodowego „Puawy” Leszek Lewicki zapyta o techniczn stron przekazania akcji Puaw do Tarnowa oraz o umow spoeczn. Minister Tamborski wyjani, e transakcja dokonana ma by w dwch etapach, o czym ju informowa. Pierwszy etap odby si, gdy Tarnw zoy wezwanie na Puawy i naby t drog 10% akcji. Drugi etap odbdzie si, gdy Tarnw wezwie do wymiany akcji. Ma si to odby do stycznia 2013 roku. Wwczas Tarnw stanie si wacicielem wikszociowym Puaw, bo ju ma gwarancj Skarbu Pastwa, e ten odda mu swoje akcje.
W zwizku z tym Leszek Lewicki zapyta, czy nie zasadnym byoby po utworzeniu Grupy Azoty wcignicie jej na list spek strategicznych oraz zapyta o sposb zarzdzania tym podmiotem. Minister Tamborski odrzek, e w tej chwili nie jest rozwaany taki wariant. Spki Wielkiej Syntezy Chemicznej nie znajduj si na tej licie i nie jest rozwaane wprowadzenie na ni Grupy Azoty. Co do sposobu zarzdzania, minister powiedzia, e w tej chwili zarzdy obu spek zawary porozumienie, ktre mona okreli jako „maa konstytucja”, ktra upowani do podpisania tzw. „duej konstytucji”. Jednak ze wzgldu na otoczenie zewntrzne, w tym Uni Europejsk, w tej chwili za wczenie, by mwi o szczegach zarzdzania.
Przedstawiciele zwizkw z Kdzierzyna stwierdzili, e nie byoby Grupy Tarnw, gdyby nie Zakady Azotowe w Kdzierzynie. Std pytanie, czy skoro poszerzenie grupy o zakad w Puawach ma odby si na rwnorzdnych zasadach, to czy rola Kdzierzyna w tej grupie spychana jest na drugi plan. Jakie zatem miejsce w grupie bd miay Police i Kdzierzyn? Minister odpowiedzia, e do komitetu sterujcego wejd zarzdy wszystkich spek, by wsplnie opracowa tzw. „du konstytucj”. Jeli za chodzi o odpowiedzialno biznesow, to wszystkie zarzdy maj zadanie, by doprowadzi do tego, e Grupa Azoty bdzie championem. W tej chwili najwaniejsze jest, by komitet sterujcy zakoczy prac i sfinalizowa przejcie.
Roman Gra z puawskiej Solidarnoci zwrci uwag, e dzi jedynie wezwanie Tarnowa jest dokumentem majcym moc prawn i w tym dokumencie – zdaniem Gry – znajduje zapis mwicy o tym, e zarzd Tarnowa po przejciu puawskich Azotw wycofa je z giedy. Co zatem bdzie, gdy zarzdy obu spek si nie dogadaj? Wwczas Puawy po przeksztaceniu bd miay zupenie inna pozycj. Czy Solidarno nadal ma uspokaja zaog w tym przypadku? – pyta Gra... Odpowiedzia mu prezes Zakadw Azotowych w Tarnowie-Mocicach Jerzy Marciniak. Poda on w swoim wystpieniu argumenty mwice o tym, e nie ma moliwoci „niedogadania” zarzdw. Mwi, e jest prospekt emisyjny, e maj zobowizanie dedykowanych akcji i prowadz biznes zgodnie z polityk spoeczn. Zaprzeczy natomiast insynuacjom, jakoby Puawy miay by wycofane z giedy. Podobnie jak Police, mimo e znajduj si w Grupie Tarnw, nadal s na giedzie. Nigdy nie mwilimy, e wycofamy spki z giedy. Spki zachowuj tosamo – powiedzia prezes Jerzy Marciniak. Odnis si take do pojawiajcych si pyta na temat redukcji zatrudnienia. Stwierdzi, e kady akcjonariusz domaga si redukcji kosztw staych. Ale obnienie kosztw gazu o 1% daje wiksz oszczdno ni redukcja zatrudnienia o 25%. Wracajc do prac nad utworzeniem Grupy Azoty, stwierdzi, e gdyby nawet zaoy, e nie udao si dogada w sprawie utworzenia Grupy Azoty, to wypracowany jest dobry model zarzdzania jak z Kdzierzynem czy Policami. Tu prezes Marciniak wymieni szereg osigni, ktre udao si odnie dziki konsolidacji. Podsumowa swoje wystpienie stwierdzeniem, e Kdzierzyn i Police rozwijaj si dziki konsolidacji. Nasza polityka zapewnia rwnowany rozwj zakadw – zakoczy.
Umowa spoeczna
Nastpnie przedstawiciele zwizkw z Kdzierzyna doczyli si do wniosku Leszka Lewickiego, by jednak pomyle o zabezpieczeniu nowo powstajcej grupy poprzez wczenie jej do listy spek strategicznych, poniewa taka grupa kapitaowa jednak jest obszarem strategicznym dla Polski. Zawnioskowali take o to, by zaj si przygotowaniami umowy spoecznej w caej grupie i by bya ona sygnowana przez ministra skarbu. Roman Gra natomiast zarzuci prezesowi Marciniakowi, e umowa spoeczna nie jest realizowana w Policach i jak to si ma do sw prezesa, e jest inaczej. W odpowiedzi prezes tarnowskich Azotw oraz minister Baniak poprosili wiceprzewodniczcego Gr o wskazanie niezrealizowanych punktw z umowy, czego Gra nie by w stanie zrobi. Z odsiecz przyszed mu przewodniczcy puawskiej Solidarnoci Andrzej Jacyna mwic, e trwa prba zabrania Policom logo. Zapyta take, jak wyglda bdzie sprawa zatrudnienia pracownikw administracji w puawskich Azotach. Szczeglnie, czy nie zostanie przeniesiona do Tarnowa sprzeda, gdy jego zdaniem Puawy dziki dobremu systemowi sprzeday maj wypracowane due zyski. Na koniec wykrzycza pytanie: Jakie Tarnw wypracowa zyski?!
Prezes Jerzy Marciniak zapyta, skd wzi si temat logo Polic, bo on o niczym takim nie sysza. Co do sprzeday jego zdaniem wyniki Polic pokazuj, e po konsolidacji jest nawet lepiej. Nastpnie minister Rafa Baniak zaapelowa do przedstawicieli zakadowej Solidarnoci z Puaw, by na takich spotkaniach nie insynuowali czego, co nie jest prawd, a jeli stawiaj zarzuty, to by popierali je dowodami. Doda take, e umowa spoeczna jest tematem pracy zespow roboczych. Po nim gos zabra przewodniczcy ZZIT w puawskich Zakadach Azotowych Andrzej Smtek stwierdzajc, e po wysuchaniu prezesa Marciniaka on inaczej odbiera to, co mwi prezes, a inaczej to co strona spoeczna. W ocenie strony spoecznej nie chcemy Tarnowa, a oceniam obecny zarzd Puaw jako najlepszy w historii – zakoczy. Nastpnie o gos poprosi Leszek Lewicki z SZZ „Puawy”, ktry wracajc do merytorycznej debaty, poprosi, by jednak wzi pod uwag gwarancje ochrony przed wrogim przejciem caej grupy, i po raz kolejny poprosi o zajcie si spraw wczenia grupy do listy spek strategicznych. Minister Rafa Baniak stwierdzi, e chyba nie jest sukcesem samo wpisanie spki na tak list, ale reakcja rzdu w momencie prby kupna. Obroniono dwa zakady i – zdaniem ministra – nie ma zagroenia ze strony pastwa, e wycofa si z tych spek. – Nie spodziewamy si dzisiaj kolejnych wezwa - podkreli minister. Zagroenia nie ma. Stwierdzi take, e umowy spoeczne istniej indywidualnie w kadej ze spek i bd nadal respektowane, chyba e zostan wynegocjowane inne rozwizania.
Nastpnie przedstawiciele zwizkw zawodowych z Kdzierzyna potwierdzili sowa prezesa Marciniaka, e ich zakad skorzysta na konsolidacji. Widzimy korzyci w tym, e jestemy w grupie – powiedzieli. Podkrelili jednak, e nie wszystko zawdziczaj tylko Tarnowowi. Przypomnieli, e gdy powstawaa grupa, mieli te same wtpliwoci co ich koledzy z Puaw. Niektre s aktualne do dzisiaj.
Komisja trjstronna i negocjacje
Jednym z ostatnich dziaaczy, ktry zabra gos podczas spotkania, by przewodniczcy ZZPRC Zakadw Azotowych „Puawy” SA, a zarazem wiceprzewodniczcy Forum Zwizkw Zawodowych – Sawomir Wrga. Podzikowa za zorganizowanie spotkania, bo dialog zawsze naley wysoko ceni. Nastpnie powiedzia, e podpisuje si pod wnioskiem Jerzego Wrbla (NSZZ „Solidarno” – Sekcja Krajowa Przemysu Chemicznego), e takie spotkania powinny mie miejsce w ramach Zespou Trjstronnego ds. Brany Chemicznej lub podstolika do spraw konsolidacji. Zdaniem Wrgi nie ma sensu tworzenie kolejnych bytw, gdy zesp dziaa. Nie byoby wwczas tej dyskusji na temat tego, kto jest obecny, a kto nie i na czyj wniosek zwoano spotkanie. Nastpnie przypomnia, e koncepcja konsolidacji Wielkiej Syntezy Chemicznej zostaa wypracowana 10 lat temu przez rodowiska puawskie. Pocztkowo wszystkie organizacje zwizkowe w Zakadach Azotowych „Puawy” SA podpisay si pod ni, a nastpnie Rada Miasta podja uchwa w tej sprawie. Koncepcja ta zostaa nastpnie przekazana premierowi, ministrowi, posom i mediom. Mwi o tym, bo bya to koncepcja zawierajca wszystkie cele, ktre powinna zawiera taka koncepcja, w tym spoeczne i makroekonomiczne – podkreli Sawomir Wrga. W tej zaprezentowanej przez oba zarzdy „maej konstytucji” nie byo natomiast celw spoecznych i to jest niedopuszczalne. Te wnioski, by negocjowa umowy spoeczne, s tak samo wane jak negocjacje zarzdw firm w sprawie zarzdzania. Stronami do tych negocjacji po stronie zwizkowej powinni by przedstawiciele reprezentatywnych central zwizkowych, bo negocjacje w grupie 60 osb po prostu s niemoliwe. To musz by zespoy 6-9 osobowe. Moim zdaniem signicie do spoecznej koncepcji konsolidacji z 2002 roku jest istotne i panu ministrowi oraz panom prezesom gorco polecam ten dokument – podsumowa Wrga.
Nastpnie przewodniczca Kadra-Azoty z Puaw Anna Czarnecka zauwaya, e porwnywanie Puaw do pozycji Polic podczas konsolidacji jest nieporozumieniem, bowiem to Puawy z tym zarzdem wypracoway najlepsze zyski. Odpowiedzia jej prezes Zakadw Chemicznych „Police” Krzysztof Jaosiski, tumaczc, e w roku, gdy Police wchodziy do grupy, miay rekordowy zysk w swojej historii. Jego zdaniem zawayy inne argumenty – chodzio o utworzenie grupy, ktra bdzie dziaaa na europejskim poziomie. Pani Czarnecka przeprosia za swoje wystpienie. Ale w tym momencie gos zabra przewodniczcy puawskiej Solidarnoci Andrzej Jacyna, ktry podniesionym gosem zwrci si do Sawomira Wrgi: Z pamici co nietgo u Pana! Nastpnie postanowi wykaza si wasn pamici i przypomnia, e jedyn koncepcj konsolidacyjn bya ta wypracowana – jego zdaniem - w 2002 roku przez Naft Polsk. Wykrzycza: Panie Wrga, nikt tego nie podpisywa! Nastpnie zapyta pod czyim kierunkiem dziaa Wrga i zakoczy stwierdzeniem, e pokazuje on „nasz” zarzd w zym wietle.
Wystpienie prezesa Jarczewskiego
Na to wystpienie Sawomir Wrga zareagowa, przepraszajc zgromadzonych za wystpienie przedmwcy i zapewniajc, e nie ma na niego adnego wpywu. W tym momencie na swoim krzele podnis si nieco prezes Zakadw Azotowych „Puawy” Pawe Jarczewski i wskazujc rk w stron miejsca, gdzie siedzia przewodniczcy Sawomir Wrga krzykn: Co si Pan tak patrzy! W okno niech si Pan patrzy, jak nie ma gdzie! Byo to jedyne wystpienie przedstawiciela zarzdu puawskiej spki tego dnia. Jak sami moemy oceni, przedstawiciele zarzdw spek z Tarnowa i Polic byli nieco bardziej merytoryczni. Niestety, take w chwili, gdy way si los naszej spki i gdy mona byo sta si liderem konsolidacji. Jak wida, co innego zajmuje myli i emocje przedstawicieli Puaw.
Na zakoczenie minister Rafa Baniak zwrci si do wspprzewodniczcego Zespou Trjstronnego ds. Brany Chemicznej o przygotowanie uchway w sprawie utworzenia podstolika ds. konsolidacji, ktra zostanie przyjta w trybie obiegowym. Zapewni take, e wniosek o negocjacje pakietu konsolidacyjnego zostanie rozpatrzony przez komitet sterujcy. Na tym spotkanie zakoczono.
Dokument dostpny w cigalni (kliknij obrazek)
|