Zespó³ Dialogu Spo³ecznego
Zarz±dy Zak³adów Azotowych Tarnów i Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA w celu optymalnego przeprowadzenia procesu konsolidacji obu przedsiêbiorstw powo³a³y Komitet ds. Konsolidacji oraz 14 zespo³ów problemowych. Jednym z nich jest Zespó³ Dialogu Spo³ecznego, który zainaugurowa³ dzisiaj (1 marca) swoj± pracê, spotykaj±c siê w Pu³awach. Spotkanie, w którym udzia³ wziêli przedstawiciele strony zwi±zkowej z czterech zak³adów wchodz±cych w sk³ad Grupy Azoty, Rada Pracowników z Pu³aw, przedstawiciele zarz±dów Pu³aw i Tarnowa oraz firmy doradczej Boston Consulting Group, mia³o na celu przekazanie informacji dotycz±cych procesu konsolidacji po przejêciu kapita³owym Pu³aw przez Tarnów.
Szczegó³owo opisano planowany przebieg prac poszczególnych zespo³ów problemowych. Niestety nie uda³o nam siê dowiedzieæ, w jakiej formie i nad jakimi zadaniami ma pracowaæ Zespó³ Dialogu Spo³ecznego. Pytania te pada³y wielokrotnie, niestety nikt nie udzieli³ na nie konkretnej odpowiedzi. Nie wiemy nawet, w jakim sk³adzie osobowym ma pracowaæ zespó³, wiemy tylko kto bêdzie reprezentowa³ pracodawcê.
Nie wiadomo zatem kiedy i w jakim sk³adzie siê spotkamy po raz kolejny. Do koñca marca powinna zostaæ wypracowana forma pracy i – miejmy nadziejê – cel tego zespo³u, który na dzieñ dzisiejszy nie zosta³ zdefiniowany.
|
RELACJA Z PIERWSZEGO SPOTKANIA ZESPO£U DIALOGU SPO£ECZNEGO
Aktualno¶ci - 2013
Pi±tek, 01 Marzec 2013 19:01; Czytane 467
1 marca w Pu³awach odby³o siê spotkanie informacyjne dla Liderów Organizacji Zwi±zkowych i Rad Pracowników z Grupy Azoty i Zak³adów Azotowych PU£AWY SA. Spotkanie to rozpoczê³o de facto prace zespo³u do spraw dialogu spo³ecznego powo³anego w ramach projektu konsolidacji. Z ramienia Spó³ek udzia³ wziêli reprezentanci Pracowników w Zarz±dach: - Artur Kopeæ z Tarnowa i Wojciech Kozak z PU£AW oraz dyrektorzy - Jerzy Koziara z Tarnowa i Ryszard Bartczak z PU£AW. Spotkanie moderowa³ Marcin Jêdrzejewski z Boston Consulting Group.
Na spotkanie przyby³o ponad trzydziestu przedstawicieli organizacji spo³ecznych. Zebranym przedstawiono g³ówne cele konsolidacji, akcentuj±c siln± pozycjê skonsolidowanej Grupy na rynku krajowym i miêdzynarodowym. Omówiono równie¿ ramowy plan prac w ramach projektu konsolidacyjnego, który wystartowa³ 21 lutego, a którego efektem ma byæ pod koniec marca - jak to okre¶li³ Marcin Jêdrzejewski - dobry plan konsolidacji. Zaprezentowano te¿ strukturê organizacyjn± ca³ego projektu konsolidacji i jego czterna¶cie zespo³ów roboczych.
W Rozg³o¶ni zostanie w poniedzia³ek zaprezentowany zapis d¼wiêkowy prezentacji przygotowanej na to spotkanie.
Strona spo³eczna zg³osi³a szereg obaw i problemów dotycz±cych zarówno samej konsolidacji, jak i przyjêtej formy prac zespo³u do spraw dialogu spo³ecznego. Oczekiwaniem strony zwi±zkowej jest wpisanie w cele konsolidacji kwestii spo³ecznych i wypracowanie rozwi±zañ zabezpieczaj±cych interesy pracowników w Grupie Azoty. Kwestia otwarta jest, czy bêd± to rozwi±zania przyjête dla poszczególnych spó³ek, czy dla ca³ej Grupy. Strona spo³eczna zg³osi³a te¿ oczekiwanie, ¿e ze strony Zarz±dów Grupy Azoty i Zak³adów Azotowych PU£AWY SA pojawi± siê jakie¶ wyj¶ciowe gwarancje spo³eczne, które bêd± punktem wyj¶cia do dalszych prac.
W odpowiedzi na g³osy zwi±zkowców, zapewniono, ¿e dialog spo³eczny bêdzie realizowany, a jego formu³a ma byæ wspólnie wypracowana.Zapewniono, ¿e g³osy z tego zespo³u bêd± przekazywane do Komitetu Konsolidacji i dalej do Zarz±dów spó³ek. Kilkakrotnie podkre¶lono, ¿e celem konsolidacji nie jest restrukturyzacja zatrudnienia a stworzenie silnej grupy nawozowo-chemicznej o stabilnej pozycji na rynku europejskim. Przypominano, ¿e konsolidacja Grupy Azoty i Zak³adów Azotowych PU£AWY SA zasadza siê na dwustronnej umowie zarz±dów podpisanej 14 listopada 2012 roku. Obecna struktura projektu konsolidacyjnego te¿ podkre¶la równ± reprezentatywno¶æ partnerów. Priorytetem Komitetu i tego zespo³u roboczego jest dialog. Jego formu³ê trzeba wspólnie wypracowaæ.
Celem prac tego zespo³u ma byæ komunikowanie jak przebiega projekt konsolidacji, tak, by równie¿ za po¶rednictwem strony spo³ecznej rzetelna informacja trafia³a do pracowników. Zarazem oczekuje siê od strony spo³ecznej okre¶lenia jakich rozwi±zañ na rzecz pracowników oczekuje, przy czym zespó³ do spraw dialogu spo³ecznego ma wypracowaæ rozwi±zanie akceptowalne przez obydwie strony.
Termin kolejnego spotkania zespo³u zostanie zakomunikowany w przysz³ym tygodniu po spotkaniu Komitetu Konsolidacyjnego.