Posiedzenie Poszerzonego Zarzdu ZZPRC
Ustalenie skadu osb biorcych udzia w negocjacjach pakietu socjalnego, podsumowanie wyborw wadz Oddziaowych Organizacji Zwizkowych oraz Delegatw na XX WZD, a take ustalenie terminu XX Walnego Zebrania Delegatw to najwaniejsze punkty zrealizowane podczas odbywajcego si 21 marca 2013 r. posiedzenia Poszerzonego Zarzdu ZZPRC ZA „Puawy” SA.
Przejcie i co dalej
Na pocztku posiedzenia podsumowano dotychczasowy przebieg procesu konsolidacji Grupy Tarnw z Grup Puawy. Przewodniczcy Sawomir Wrga zwrci uwag, e do dzisiaj nie zostaa przyjta, a take nie bya przedmiotem negocjacji umowa spoeczna, gwarancje pracownicze, ktre to pakiety Skarb Pastwa zobowiza si negocjowa. Jak przypomnia przewodniczcy, ZZPRC by krytykowany za to, e podj si negocjacji pakietu ju w ubiegym roku. Wielokrotnie za to pomawiano przedstawicieli Zarzdu Zwizku. Dzisiaj fakty wskazuj, e to jednak oni mieli racj, e myleli perspektywicznie, e ju pl roku temu pracowali nad zabezpieczeniem pracownikw. Ale niestety wsplna inicjatywa urodzia si niedawno, ju po przejciu Puaw przez Tarnw. Negocjacje bd si odbywa pod dyktando nowego waciciela, co ustawia zwizki w roli petenta.
Czonek Rady Nadzorczej z wyboru zaogi Andrzej Bartuzi zauway, e wadze Zakadw Azotowych „Puawy” SA miay niewielki wpyw na wydarzenia z lata ubiegego roku, gdy Tarnw zoy wezwanie na akcje Puaw. Jak przypomnia Bartuzi to Skarb Pastwa decydowa o tych dziaaniach i to tam zapaday decyzje. Zarzd i Rada Nadzorcza Puaw miay, jego zdaniem, niewielki wpyw na te decyzje. I ograniczon wiedz. Czynnoci, ktra zostaa podjta przez organa Zakadw Azotowych Puawy byo negocjowanie umowy konsolidacyjnej, ktra jest, w jego mniemaniu, precedensem w skali Polski.
Andrzej Bartuzi zauway, e w tej chwili trwa realizacja zapisw z umowy o konsolidacji – powoano 14 zespow roboczych, w ktrych oprcz przedstawicieli poszczeglnych zakadw uczestniczy osoba z firmy Boston Consulting Group, ktra koordynuje prace zespou. Zadaniem zespow jest wybranie najlepszych metody pracy i przedstawienie rekomendacji na komitet sterujcy oraz wdroenie w ycie efektu prac. Ma to si zakoczy do koca kwietnia. Ta deklaracja terminowa miaa due znaczenie w ustaleniu terminu zwoania Walnego Zebrania Delegatw.
Wybory bez skarg
Nastpnie podsumowano przebieg wyborw wadz Oddziaowych Organizacji Zwizkowych oraz Delegatw na WZD. Przede wszystkim stwierdzono, e wybory przebiegy nadzwyczaj sprawnie i nie odnotowano skarg wyborczych. Stwierdzono jednak, e Zwizek ma niespjn ordynacj wyborcz. Kady wydzia sam sobie robi wybory i naley to usprawni w kolejnych latach. Przydaby si projekt nowej ordynacji wyborczej, czym powinien zaj si kolejny zarzd.
Poruszono problem list wyborczych, ktre w niektrych miejscach byy nieaktualne. Jak tumaczy Ryszard Szubstarski dziao si to przez permanentn reorganizacj struktury organizacyjnej naszych zakadw, a take ze wzgldu na fakt wewntrznej migracji pracownikw, o ktrych pracodawca nas nie informuje zasaniajc si ustaw o ochronie danych osobowych, co znacznie utrudnia aktualizowanie danych. Ale mimo takich utrudnie problem nieaktualnych list by jednak marginalny.
Ryszard Szubstarski przedstawi list nowych Czonkw Poszerzonego Zarzdu. S to (w kolejnoci alfabetycznej):
Zbigniew Cielak
Ryszard Czarnecki
Edyta Dobosz
Witold Gos
Pawe Grnik
Dariusz Kozak
Piotr Kruk
Dariusz Mieleszko
Andrzej Nogal
Krzysztof Skawiski
Walne zdecyduje o umowie spoecznej
Poszerzony Zarzd podj take decyzj dotyczc terminu zwoania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatw. Wikszo czonkw poszerzonego zarzdu zgodzio si z tym, e waciwym bdzie poczekanie ze zwoaniem Walnego do chwili, gdy zakocz si prace Zespou Dialogu Spoecznego, ktry ma za zadanie wypracowanie pakietu socjalnego. Czonkowie cisego zarzdu zwizku uznali, e zasadnym bdzie zapytanie o akceptacj wynegocjowanego przez zesp negocjacyjny ksztatu pakietu socjalnego wszystkich delegatw. Uznano, e jest to zbyt powany temat, by w tej sprawie decyzje scedowa na pi osb. Majc zatem na uwadze przytoczony przez Andrzeja Bartuziego harmonogram prac zespow roboczych (zakoczenie pracy zespow wraz z kocem kwietnia) i aby nie zwoywa w krtkim czasie kolejnego Walnego zebrania Delegatw (ze wzgldu na trud organizacyjny, finansowy a take ze wzgldu na pracodawc, by w krtkim czasie nie dezorganizowa pracy zakadu zwalniajc, raz za razem, 100 osb na obrady). Przyjto zatem wsplnie, e optymalnym terminem zwoania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatw bdzie 22 maja 2013 roku.
Wybrano take czonkw zespou negocjujcego umow spoeczn. Powoano do zespou 6 osb, ktre - koordynowane przez Marka Goldsztejna - maj za zadanie uczestniczenie w spotkaniach Zespou Dialogu Spoecznego. W skad zespou wchodz:
Marek Goldsztejn – koordynator
Edyta Dobosz
Mariusz Wrblewski
Witold Gos
Piotr Kruk
Zbigniew Cielak
Ustalono take, e Walne Zebranie Delegatw powoa komisj statutow, ktra zajmie si opracowaniem zmian w statucie, ktre zostan przedstawione na kolejnym Walnym zebraniu Delegatw rok pniej.
|