18,749,903 unikalnych wizyt
O większej samodzielności

Utrzymanie niezależności Grupy Azoty PUŁAWY jest dla nas sprawą priorytetową. Powinien zostać stworzony nowy model organizacji grupy kapitałowej Grupa Azoty, w którym żadna ze spółek nie będzie miała dominującej roli. Wykorzystanie efektu skali oraz innych korzyści, wynikających z przynależności do większej organizacji, nie może się odbywać kosztem największego, czy najprężniej działającego przedsiębiorstwa. Polityka prowadzona przez poszczególne zarządy musi być transparentna. Transfer środków pod różnymi postaciami, z jednej spółki do drugiej, jest niedopuszczalny.

Komentarze
#1 | GrzegorzMandziarz dnia 06.05.2020 12:59:42
Z pytań do kandydata

1. Co tak naprawdę robi Pan w Radzie Nadzorczej?

Początek pracy w radzie to wczucie się w jej mechanizmy i nie da się ukryć auka. Chcąc sprostać oczekiwaniom, ukończyłem kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Później oczywiście były następne, bo finanse czy controlling wymagają ciągłego uzupełniania wiedzy.
W międzyczasie była oczywiście normalna praca w radzie: obrona handlowego, spotkania członków rady ze związkami zawodowymi, bo przecież był to trudny okres sporów, zmiany w Kolzapie, a później w Prozapie, spór o elektrownię i ciągła walka przy konsolidacji i integracji o nasze, puławskie interesy. To tylko niektóre tematy, którymi zajmowaliśmy się w ostatniej kadencji, te bardziej spektakularne.
Większość czasu jednak zajmują zawsze wyniki firmy. W końcu to rada nadzorcza współpracuje z audytorami i opiniuje sprawozdania finansowe. Są to tematy objęte zazwyczaj klauzulą tajności, więc musicie mi wybaczyć, że były przeze mnie jedynie sygnalizowane. Mam tu na myśli chociażby rozliczenia wewnątrz grupy, ceny transferowe czy opłaty za logo. Przeoczenie ich wzrostu mogłoby np. skutkować brakiem premii w słabszych kwartałach, a to już uderza w nasze, pracownicze interesy.
Sprawa, na której szczególnie mi zależało, to temat przepełnionych parkingów, a zwłaszcza przy bramie nr 3. Mimo moich wielokrotnych interwencji zarząd w poprzednim składzie, a właściwie jego część nigdy nie związana z Puławami, skutecznie blokował przejęcie terenu pod tę inwestycję. Po odwołaniu części zarządu temat ruszył, wkrótce rozpocznie się budowa. Jak bardzo ten problem dotykał pracowników, świadczy fakt, że jak słyszałem aż dwóch moich kontrkandydatów deklaruje wybudowanie parkingu przy bramie nr 3. Ja wiem, że jak mówi przysłowie "sukces ma wielu ojców", ale niesmak pozostaje.

2. Jaki ma Pan wpływ na to co się dzieje w spółce?
Dziś pracownicy mają dwóch przedstawicieli na sześciu członków rady nadzorczej, czyli są w mniejszości. Reszta to przedstawiciele właściciela, czy też skarbu państwa. Jednak większość jest ważna tylko przy głosowaniach.
Przy dużej aktywności członka rady wiele tematów można rozstrzygnąć na swoją korzyść już przed głosowaniem. Doświadczenie, odpowiednie argumenty czy też wcześniejszy lobbing, a przede wszystkim współdziałanie z silną, propracowniczą organizacją związkową plus do tego wsparcie lokalnych polityków potrafią zdziałać wiele. Poza tym zauważyłem, że pozostali członkowie rady nadzorczej chcą wiedzieć, co się dzieje w spółce z innego punktu widzenia niż to przedstawia zarząd. Bardzo chętnie wysłu*kwiatek*ą więc rzetelnego stanowiska kolegi z rady. Musi to być jednak bezkompromisowy realista znający zakładową rzeczywistość.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Czy publikowanie na stronie informacji o patologiach w zarządzaniu firmą oceniasz jako:

konieczne
konieczne
71% [17 głosów]

potrzebne
potrzebne
25% [6 głosów]

niepotrzebne
niepotrzebne
0% [0 głosów]

szkodliwe
szkodliwe
4% [1 głos]

Ogółem głosów: 24
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 29.11.2019 17:34

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Radek
11.08.2020 20:45
No tak, najlepiej to zmniejszać obsady na produkcji...na pewno będzie bezpieczniej, zawsze będzie można powiedzieć, że nikt niczego nie zauważył Frown

smageil
11.08.2020 16:39
Co się zaczęło ? Bardzo dobrze, że zwracają na to uwagę. Można przyjrzeć się zabezpieczeniom i procedurom ponownie, aby ustrzec się przed tym co się stało w Bejrucie.

Nowy1
11.08.2020 10:13

kamyk
06.08.2020 10:42
Witam ma ktoś numer do osoby która w naszej firmie zajmuje się lux med?

Marek-ZZPRC
05.08.2020 10:51
3775-88

Morison
05.08.2020 08:58
Witam . Nr Tel do socjalnego potrzebuje . Dzieki

MrNobody
01.08.2020 21:01
https://www.wnp.pl
/chemia/azoty-trac
a-przychody,410061
.html

magister
01.08.2020 19:34
czy chodzi o likwidację KOLTARu,bo ta pani się do tego nadaje najlepiej?

magister
01.08.2020 19:27
https://www.money.
pl/gospodarka/jej-
firmy-bankrutowaly
-a-teraz-jest-prez
esem-panstwowej-sp
olki-wsparcie-pis-
pomoglo-6538359070
967937a.html

putin
01.08.2020 10:11
tach 1,1 mln na obiekt, czy to zagorzały PO-wiec i choćby miał upaść DW Jawor nie schyli się po PIS-wskie pieniądze !