20,271,468 unikalnych wizyt
Karawana jedzie dalej
Od pewnego czasu zauważamy pewien trend. Coraz więcej młodych pracowników, takich, którzy nie mogą pamiętać pierwszego strajku w Zakładach Azotowych Puławy, a w większości nie pamiętają też strajku z 2012 roku, przychodzi do biura naszego związku z radykalnym nastawieniem i zapisują się do naszej organizacji.

Rozmawiamy z nimi o pracy i ich sytuacji. Wydaje się, że przecież jest dobrze. Pamiętamy czasy, gdy trzeba było walczyć o zabezpieczenia socjalne dla biedniejącej załogi, gdy jednym z ważniejszych argumentów, przyciągających do związków zawodowych, była walka o sprawy materialne. Dziś ten argument nie przeważa.

Młodzież przychodzi i mówi: „Wy jesteście organizacją, która o nas walczy. Nie tylko o nasze pieniądze, ale o nas. Żeby nami nie gardzono. Wystarczy wejść na waszą stronę i przejrzeć historię wpisów. Cofnąć się 10-15 lat i czytać. To jest historia walki. Zanim do was przyszliśmy, zajrzeliśmy na wszystkie strony związkowe. Rozmawialiśmy ze starymi pracownikami. I wiecie co nas przekonało? Gdy usłyszeliśmy - tam nie idźcie. To wariaci. Oni ciągle są niezadowoleni i ciągle prowokują spory. I poczytaliśmy. Tak, wy ciągle prowokujecie spory. Cały czas walczycie. I dlatego jesteśmy”.

Niedługo będziemy obchodzić jubileusz powstania naszej organizacji. Te spotkania i rozmowy z młodymi pracownikami spowodowały, że sami zaczęliśmy sięgać do archiwów, żeby przygotować organizację na podsumowanie. Czytając dokumenty, przypominając sobie sytuacje i ludzi, którzy się przez nie przewijały, widzimy pewne niezmienne elementy. Jednym z nich jest stały zestaw „przeszkadzaczy”. Mają wciąż te same szyldy, te same metody działania. Ich przedstawiciele niezmiennie rozbłyskują na związkowym firmamencie, by za chwilę spektakularnie skonsumować swoje zaangażowanie, łasząc się na stanowiska. Tym mniej ambitnym wystarczy torba długopisów i karnetów na imprezy sportowe. Niezmiennie, od lat, ten sam typ związkowca, z tymi samymi kompetencjami i podobnymi metodami działania zyskuje uznanie garstki pracowników i całego garnituru menadżerów.

Niezmienna jest arogancja kolejnych ekip i ich wiara w nieomylność. Niezmienny jest stosunek zarządzających do załogi, która pracuje na ich pensje. Niezmienne jest ich zbliżenie z pracownikami, gdy starają się wejść do Zakładów, i ich natychmiastowe oddalenie się od spraw pracowników, gdy tylko zajmą stanowiska. Niezmienne jest - na szczęście z kilkoma wyjątkami - wchodzenie wybranych przez załogę przedstawicieli w nieswoje buty. Niezmienna jest wiara w to, że wybór na reprezentanta załogi niweluje różnice w wykształceniu, wychowaniu, w kompetencjach i nagle jest się kimś lepszym. Niezmienna jest degradacja moralna tych „lepszych" i ich wiara w to, że nie są narzędziami w rękach wykorzystujących ich cynicznie zarządzających. I coś, co nas od zawsze intryguje też jest niezmienne, czyli grymas pogardy na twarzach kadry zarządzającej, gdy wręczają im suweniry za dobrze wykonane zadanie.

 Niezmiennie nas to fascynuje, że ten grymas odbierany jest przez obdarowywanych jako specyficzny rodzaj, zarezerwowanego specjalnie dla nich uśmiechu. Ten rodzaj uśmiechu nazywa się pogardą, drogie koleżanki i szanowni koledzy.  

I niezmienne jest jeszcze coś. Nasza skuteczność. Mierzona ilością sporów z pracodawcą, ilością spraw sądowych, ilością hejtu ze strony niedawnych „przyjaciół", którzy dzięki naszemu wsparciu dorwali się do wymarzonych stanowisk. To jest niezmienne. I z satysfakcją możemy napisać, że niezmienny jest szacunek załogi, który powoduje, że nadal jesteśmy jedną z największych i najskuteczniejszych organizacji zakładowych w całej Polsce. 

Za to Wam dziękujemy.
Komentarze
#1 | Morison dnia 16.10.2020 18:30:07
Z tym dorwaniem do stanowisk to o co chodzi? Bo tak to wszytsko pieknie
#2 | Morison dnia 16.10.2020 18:32:35
Ale no prawda jest jedna. Nizmiennie od zarzadu i opcji politycznych ZZPRC caly czas walczy . A reszta to zalezy co im kto zaproponuje, ale podwyzki itp wziol kazdy nawet sie nie zajaknal
#3 | SaszaBielecki dnia 16.10.2020 19:58:01
Stare ubeckie metody, wróg to albo drobny pijaczyna albo wariat
#4 | gorsiejszy sort dnia 17.10.2020 06:42:27
Morison " opcji politycznych "? Pojechałeś, z tym się nie zgodzę
#5 | SaszaBielecki dnia 19.10.2020 14:30:25
W jaki sposób gardzą młodymi pracownikami? Może jakieś konkretne przykłady , a nie tylko ogólniki. Klasyczna Marksistowska walka klas. Klasa zmianowców kontra klasa jednozmianowców. Panie Sławku może tak szerzej spojrzeć na społeczność zakładową?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Czy publikowanie na stronie informacji o patologiach w zarządzaniu firmą oceniasz jako:

konieczne
konieczne
73% [19 głosów]

potrzebne
potrzebne
23% [6 głosów]

niepotrzebne
niepotrzebne
0% [0 głosów]

szkodliwe
szkodliwe
4% [1 głos]

Ogółem głosów: 26
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 29.11.2019 17:34

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

gorsiejszy sort
27.10.2020 17:55
Badania należy zrobić po zakończeniu stanu epidemii, ale nie dłużej niż 60 dni od zakończenia epidemii

gorsiejszy sort
27.10.2020 17:53
Azotniak, od marca mamy w Polsce wprowadzony stan epidemii i zgodnie z ustawą covidową badania okresowe które kończą się pi 7 marca są ważne

Azotniak7
27.10.2020 12:06
Rząd powinien podjąć decyzję że albo pracownik w dobie koronki nie musi mieć ważnych badań, albo że lekarz ma obowiązek przyjąć pracownika na badania

Azotniak7
27.10.2020 12:03
Jak dla mnie wina rządu, bo to oni rządzą i powinni podejmować decyzje a nie zostawiać w kwestii zakład pracy vs. zakład opieki zdrowotnej

iskra
27.10.2020 08:34
Żywym trupem...Och,super
... Cóż za elegancja... Zakres badań na okresowych to żenada. Równie dobrze na oko można wpisać..

gorsiejszy sort
26.10.2020 22:04
Putin, zdrowym potrafi tak podpisywać

putin
26.10.2020 21:37
3 miesiące więc ciesz się , że na tyle jak jesteś na wpół żywym trupem, bo jakby odmówił podpisania to czeka cię jedynie odwołanie, a następnie zielona trawka Nikt nie będzie brał odpowiedzialności za

gorsiejszy sort
26.10.2020 20:29
Zwłaszcza gdy idzie się do jednego orzecznika co potrafi podpisywać badania nawet na 3 miesiące

gorsiejszy sort
26.10.2020 20:27
Ale tylko, a może aż badania

Marek-ZZPRC
26.10.2020 07:00
Niestety umowa z Medicalem to spadek po poprzedniej władzy. Od dawna jest przedmiotem dyskusji ale póki co nie do ruszenia.