25,997,862 unikalnych wizyt
Negocjacje

O 8.30 spotkanie otworzył Tomasz Hryniewicz. Odnosząc się do propozycji organizacji związkowych z dnia 2021.10.29 zakomunikował, iż jest wstępna zgoda na przedstawione tam propozycje.

Wątpliwości ze strony zarządy nasuwa propozycja wpisania do układ ZUZP L2, ze względu na możliwość kumulowania się urlopów zaległych, co będzie generować dodatkowe odpisy i jednocześnie pomniejszać zysk firmy.

Prezes zakomunikował, że jest zgoda na przywrócenie dodatków funkcyjnych, proponowanych w omawianym piśmie pod warunkiem, że zostaną ponownie przeliczone i dopasowane do wskazanego źródła finansowania (fundusz dyrektorski ok 1.65 mln, a koszt wdrożenia dodatków pochłonie dodatkowe 1.5 mln – wartość proponowanych dodatków prawdopodobnie będzie wynosić połowę). Odbyła się w tej sprawie krótka dyskusja.

Następnie, w imieniu sygnatariuszy propozycji z 2021.10.29, zabrał głos Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, wyrażający głębokie oburzenie tym, w jaki sposób ta propozycja stała się publiczna, skoro była skierowana tylko do zarządu firmy. Domagano się od zarządu, aby podjął się sprawdzenia, jak ta propozycja stała się publiczna ( czyli trafiła na stronę zzprc).

Pani Czarnecka dodała, że pracownicy nie muszą znać „kuchni negocjacji z zarządem”.

Następnie głos zabrał Piotr Kruk, odnosząc się do stanowiska pozostałych organizacji, że ZZPRC popiera część propozycji z pisma z dnia 2021.10.29.

Rozbieżność powstaje, co do sposobu dyspozycji środków przeznaczonych na podwyżki w roku 2022, czyli 5.6 %.

ZZPRC zaproponował 5.6%, czyli 19.6 mln, przeznaczyć w całości na przywrócenie dodatku stażowego.  Zaproponowano okres przywracania dodatku podzielić na 2 lata. Kwota na przywrócenie dodatku w całości to 47 mln.

Zaproponowaliśmy, aby przy wdrażaniu dodatku stażowego wziąć pod uwagę także pracowników byłej APT w okresie, w którym świadczyli pracę dla ZAP.

Zadeklarowaliśmy również możliwość dalszego wdrażania dodatku stażowego, w formie negocjacji wskaźnika wynagrodzeń na  rok 2023.

Argumentowaliśmy to tym, iż środki przyznane na podwyżki przez zarząd mogą być spożytkowane w najlepszy możliwy sposób, czyli na rzecz przywrócenia dodatku stażowego. Przy spłaszczeniu płac ta propozycja jest najkorzystniejszą opcją dla każdego.

Propozycję poparł Andrzej Skwarek wskazując, że ta propozycja załatwia w największym stopniu potrzeby finansowe pracowników, w stosunku do możliwości finansowych firmy.

Do propozycji odniósł się prezes Tomasz Hryniewicz przedstawiając stanowisko, że zarząd przeznaczył kwotę na podwyżki i nie ma nic przeciwko, aby podwyżki odbyły się w formie przywracania dodatku stażowego. Prezes Hryniewicz wyraził wątpliwość, czy aby te podwyżki zostaną uznane za ogólne i powszechne, aby nie pojawiły się zarzuty typu: nie było podwyżek, tylko pieniądze poszły w dodatek.

Z naszej strony padła deklaracja, że wszystko co przybliży nas w stronę dodatku zostanie zaakceptowane.

Potem głos zabrał Sławomir Kamiński stwierdzając, że propozycja którą firmuje jest odzwierciedleniem oczekiwań pracowników. On też uważa, że propozycja procentowych podwyżek jest lepsza.

Ponowiliśmy apel, aby skoro jest zgoda zarządu na dowolne dysponowanie pieniędzy w ramach środków, to nie ma powodu kierować się w stronę innych działań.

Sławomir Kamiński stwierdził, że on jest głównym pomysłodawcą przywrócenia dodatku stażowego i może siądziemy do rozmów na jego temat po pierwszym kwartale przyszłego roku, a może później.

Oczywiście tu nastąpiła pełna zgoda co do tego, skąd pomysł się wziął (kampania wyborcza do Rady Nadzorczej)

Zwróciliśmy uwagę, że to przecież postulaty wyborcze Piotra Śliwy i Agnieszki Kowali i jest okazja je zrealizować, mając przychylność zarządu.

Niestety, to nic nie dało. Nerwy zaczęły się udzielać sygnatariuszom propozycji z dnia 29.10.2021 i prezes zakończył spotkanie, zapraszając do następnych negocjacji na 05.11.2021 na 8.30.

Na tym spotkanie zakończono.

Komentarze
#1 | To Ja dnia 03.11.2021 14:18:24
Teraz niech wszyscy się zastanowią co byłoby lepsze dla załogi. Podwyżka czy jednak stażowe. Moim zdaniem stażowe które co roku by rosło każdemu. A swoją drogą ładnie zjechali z wysokością podwyżki z 12% na 5,6%. Jak cygan z lewym towarem. Warto z takim robić interesy?
#2 | Marek-ZZPRC dnia 03.11.2021 14:37:08
Dziś przywrócenie dodatku stażowego leży w gestii organizacji związkowych.

My niezmiennie uważamy to za dobre i bardzo korzystne rozwiązanie.
#3 | Saletrzak dnia 03.11.2021 15:18:17
Czy praca w spółkach "córkach" ZAP będzie wliczane do stażowego tj. jak proponowana APT ???
#4 | PKruk dnia 04.11.2021 08:43:06
Po wczorajszym spotkaniu negocjacyjnym uważam że prezes Hryniewicz prezentując stanowisko zarządu w odniesieniu do propozycji przedstawionych przez stronę społeczną stanął na wysokości zadania .
- 5.6% wzrostu wskaźnika wynagrodzeń na rok 2022 - proszę bardzo. Dogadajcie się jak to będzie najkorzystniej dla ludzi. Jeżeli miał by to być dodatek stażowy nie chcę zarzutu że podwyżki nie miały charakteru ogólnego i powszechnego.
- dodatkowa godzina L2 wpisanie do układu. Nie ma sprawy. Dodajmy tylko że każdy kto chce z niej korzystać musiał by mieć wykorzystany urlop zaległy w pierwszym kwartale w roku. I jest akceptacja.
- dodatki funkcyjne. Jest zgoda tylko w mniejszej kwocie.
- o odpisie do ZFŚS po 2500 zł na pracownika na rok 2021 nie było rozmowy bo sprawa jest już chyba oczywista. Nikt nie ma nic przeciwko

Według mnie wszystko co miało być położone na stole zostało już położone. Trzeba tylko to w sposób najkorzystniejszy dla pracowników wziąć.
Dodatek stażowy wydaje się słusznym kierunkiem nawet jeśli wejdzie w dwóch ratach. Podkreślam pieniądze te same które leżą na stole.
Argumentami oponentów jest to że oni uważają że podwyżka procentowa to najlepsze rozwiązanie. Kolejnym argumentem jest to że powinniśmy wrócić do rozmów nad dodatkiem stażowym po pierwszym kwartale tego roku lub później.
Uważam że jest kilka powodów dla których powinniśmy temat załatwić teraz:
1. Mamy przychylność władz spółki do załatwienia tego teraz. Kto nam zagwarantuje że te władze się nie zmienią. Widzimy jak to wygląda na karuzeli stołków.
2.Końcówka tego roku nie napawa optymizmem jeżeli chodzi o zyski .Ceny gazu szaleją i nikt nie będzie generował dodatkowych kosztów na wskaźniki wynagrodzeń co przełoży się na ceny nawozów. Ministerstwo za takie rozwiązania zapewne by zażądało głów władz spółki.
3.Wskazńik wynagrodzeń zaakceptowany na rok 2022 to 5.6%. Nie pamiętam sięgając do tyłu przynajmniej 10 lat żeby ktoś proponował lub akceptował podobne kwoty ( pomijając podwyżki kwotowe czy wdrażanie taryfikatora). jaką mamy szansę na dodatkowe podwyżki w roku 2022? Teraz dostajemy około 20 mln, ile jeszcze możemy dostać 1% , 2% ? Na jakie wdrożenie stażowego to może starczyć jak to będzie polowa kwoty dostępnej na rok przyszły. Zarząd w swoich poprzednich porozumieniach wyraźnie dawał sygnał że chce zapisów w porozumieniu mówiącym że podwyżki na rok 2022 zamykają drogę negocjacji na ten rok, więc raczej tak to się skończy. Ktoś kto twierdzi inaczej jest może naiwny albo kłamie. co będzie za pół roku z cenami gazu, nawozów, kosztami inwestycji i poziomami nieplanowanych wydatków nikt nie wie. Jak skończy się dla zakłady pandemia? Też nie wiadomo.
Poleganie na zapisach lub pobożnych życzenia*kwiatek*est złudne.
Moim zdaniem, to czy uda się dogadać czy nie w sprawie stażowego leży już tylko po stronie związków. Niestety zauważyłem że zbliża się okres wyborczy w naszej firmie i prawdopodobnie walka o sukcesy lub nie danie sukcesu drugiej stronie może zaważyć losach dodatku stażowego. niestety ofiarami prywatnych animozji i wojenek będą pracownicy.
Jak pokazały ostanie negocjacje kubeł zimnej wody by się niektórym przydał i rozgraniczenie tego jak samemu się wyjdzie na tych podwyżkach. Idzie się tam reprezentować ogół, bo tak mówi ustawa...
#5 | pilarz01 dnia 04.11.2021 09:09:46
Jestem za .Stażowe jak najbardziej.Macie teraz aby się dogadać i będzie gitara.Chyba że zmieniły się poglądy co u niektórych w obietnicach wyborczych.
#6 | MrNobody dnia 04.11.2021 09:40:01
Wiecie czego mi brakuje w tej relacji stanowiska przewodniczącego "S" przecież on sam w wyborach do RN mówił ze bedzie walczyl o wprowadzenie dodatku stazowego, a pani Cz. najchetniej by zataiła wszystko to co sie dzieje w firmie zeby zwykły pracownik nic nie wiedzial ale na nich głosował.
#7 | Slawomir Wrega dnia 04.11.2021 09:51:17
Pracownicy ze stażem zbliżonym do mojego ostatnią podwyżkę dostali w maju 2016 roku, litr oleju jadalnego kosztował wtedy 2 złote. Piszesz Piotrze, że prezes stanął na wysokości zadania, ponieważ ile kto wyszarpie z rzuconego ochłapa jest mu obojętne. Moim zdaniem nie masz racji. Zakłady Azotowe Puławy to spółka kontrolowana przez skarb państwa. Osoby nią zarządzające w zamian za ogromne wynagrodzenia mają obowiązek zarządzać przedsiębiorstwem w zgodzie z polityką państwa. Wysokie wynagrodzenia za pracę są jednym z priorytetów obecnego rządu. W naszym zakładzie pracy tymczasem, wynagrodzenia spadają począwszy od 2017 roku nie tylko do dzisiaj ale według chwalonej przez Ciebie koncepcji do 2023 roku włącznie. Tona mocznika kosztuje 3500 zł, litr oleju rzepakowego adekwatnie 10 zł. Bo zdrożał gaz i zwiększyły się opłaty za korzystanie ze środowiska. Jak w tym drogim świecie ma się znaleźć sterowniczy z mocznika z wynagrodzeniem sprzed 5 lat? Zamiast litra oleju ma kupić 2 setki? Zaoszczędzić na wykształceniu dzieci czy swoim zdrowiu?
#8 | realista dnia 04.11.2021 10:27:24
Adekwatny tytuł.Nic dodać...
#9 | Elektroda dnia 04.11.2021 16:55:53
Może mi ktoś odpowie, dlaczego kwota początkowa podwyżki(300zł) nie była negocjowana tylko od razu zmieniona na system%%? Rozumiem że teraz ZZPRC będzie chciał tę kwotę przeznaczyć na stażowe(co do stażowego to nie do końca jestem przekonany).Tak pięknie było mówione aby nie powiększać tej już istotnej różnicy w dochodach....ico ??? 300zł (nawet niech będzie brutto) to dla większości załogi dużo bardziej korzystne niż 5,6%! Ale co to dla pozostałych.... marne grosze - przecież 5,6% wygląda lepiej.... co tam reszta, ważne że my dostaniemy. Takie mam odczucie i sądzę że spora część załogi również.
#10 | To Ja dnia 04.11.2021 17:15:36
Elektroda jeżeli nie jesteś przekonany do stażowego to przedstawię to tak. Aparatowy w 4B przy stażu 6 lat wyjdzie lepiej jak będzie stażowe.
Tak różnice się powiększą ale tylko w takim przypadku gdy aparatowy z 20 letnim stażem wyszkoli nowego pracownika a stawkę będą mieli taką samą bo tak obecnie jest to za ten staż bardziej doświadczony pracownik dostanie pieniądze, bo w tej chwili mają tyle samo. W tej chwili starszy się oburza ze młodszy ma tyle samo co on doświadczony gdzie często młodszego pracownika trzeba za rączkę prowadzić. A stażowe byłoby wynagrodzeniem za doświadczenie a i młody podrośnie to i on dostanie swoje w swoim czasie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Czy ZZPRC ma podpisać Porozumienia z 5.11.2021 oraz 29.10.2021?

Tak
Tak
41% [19 głosów]

Nie
Nie
59% [27 głosów]

Ogółem głosów: 46
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05.11.2021 13:55

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Slawomir Wrega
29.11.2021 11:05
Kol smageil, czyli car dobry a bojarzy źli? Jak w dobie internetu można pozostawać tak naiwnym?

Radek
29.11.2021 09:39
Jak masz ugraną z pracodawcą taką procedurę polityki miłości, że każdy zz ma po jednym głosie, to z góry było wiadomo do czego ona dążyła.

Radek
29.11.2021 09:37
Pisma w sprawie stażowego możesz znaleźć w historii artykułów. Gdyby ten zz szedł w parze z żółtymi pod kierunkiem SK, to wszyscy by powiedzieli, że też w tym brał udział.

Radek
29.11.2021 09:35
Jakbyś znał ten związek, to wiedziałbyś, że tu się pracuje na rzecz pracowników. Nagonka na ten zz od zawsze była duża, Twoja sprawa czy chcesz jej ulegać, bo Ci to pasuje....

pilarz01
29.11.2021 09:24
Wszystko ok tylko dlaczego milczeliscie cały rok a na koniec podniesliscie larum.Czyzby to była kara za przegrane wybory do RN.

Radek
29.11.2021 08:45
Najgorsze obecnie jest szantażowanie i dopuszczenie do zmian w ZUZP w zamian za brak podwyżki w 2021 roku, tylko jednorazową wypłatę.

Radek
29.11.2021 08:43
Ile słyszycie kiedykolwiek o innych zz? Na tym im zależy i nie tylko im, bo nie ma odzewu z Waszej strony. Ja zupełnie tego nie rozumiem, bo na końcu niezadowolonych mamy tysiące, a nie o to w tym cho

Radek
29.11.2021 08:41
Niestety, praca związkowca to nie siedzenie za białym stołem, żeby wszystkim było miło, tylko argumentowanie strony pracowników.Mocne i klarowne.

Radek
29.11.2021 08:37
Ja już to kiedyś napisałem, są takie związki, których zasadą działania jest nic nie robić, a kasa i tak spokojnie przyleci. Na tym też zależy zarządom.

pilarz01
29.11.2021 08:31
Tu się z tobą smageil zgadzam.wszystkie zakłady w grupie maja podwyzki a my będziemy na nich tyrać nie mając nic oprócz dumy dzialaczy