26,267,799 unikalnych wizyt
.

Obserwując to, co się dziś dzieje w firmie, zaczynam mieć wrażenie, że niemal  wszystkie procesy konsolidacji, po przejęciu naszej spółki przez Tarnów, dobiegły końca. Zaczęło się w obszarze handlu na wiosnę 2018 r.  Piewcami nowych porządków byli  dyr. handlowy Zarosiński (czyli jakoś to będzie) i ówczesny prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki (czyli uśrednienie zysków całej grupy, ponieważ Puławy raziły na tle grupy). Czym to się dla nas skończyło, jako spółki?  Podzieliliśmy rynek krajowy i zagraniczny oraz dilerów miedzy spółki GA. Podzieliliśmy się technologią i mocami wytwórczymi np. na RSM, NOXY.

Wcześniej zmiany dotknęły SBT czyli kapro ( jeszcze za rządów PO i PSL). Na szczęście, po zainteresowaniu w 2018r RN tematem cen transferowych formuła rozliczeń, dzięki staraniom A. Skwarka, została zmieniona na korzystniejszą dla nas.

Zostały ujednolicone opakowania na towary, żeby lepszy towar (a za taki są uznawane nawozy z Puław) nie eliminował z rynku słabszego, a należącego do GA. Sprzedaż pakietowa, czyli powiazanie bardzo chodliwych towarów (np. mocznik z Puław) z innym nawozem np. wieloskładnikowym o kiepskiej sprzedawalności. Świadczy o tym m.in. wyrok sądu, który oddala powództwo GA przeciw  ZZPRC i S. Wrędze (czytaj).  Analizując zyski spółek z ostatnich lat operacja, z punktu widzenia zarządu GA, się powiodła. Wszystkie zakłady osiągają oczekiwane zyski i żaden nie wybija się na tle innych (a pamiętamy kto był liderem). Nie trzeba walczyć o dywidendę w jednym z zakładów, co jest wizerunkowo kiepsko odbierane przez społeczność zakładową, jak i lokalną. Operacja im się udała, pacjent żyje, ale podzielił się narządami.

Z tego, jakie informacje otrzymujemy, jako organizacja związkowa należy wywnioskować, że konsolidacja w pozostałych obszarach firmy dobiegła do końca lub jest na finiszu. Finanse, logistyka, itd.

Po wykonaniu tych ruchów obecnie poszukuje się firmy do audytu racjonalizacji zatrudnienia prawdopodobnie po to, żeby zbadać czy po konsolidacji zatrudnienie jest adekwatne do obowiązków i obszarów, za które odpowiadamy, jako firma.

Audyt zapewne obejmie  pracowników administracji, jak i produkcji.

Przytaczając te wszystkie aspekty konsolidacji cały czas mam w głowie spotkania w kuluarach, gdzie mówiło się coraz głośniej i śmielej o UJEDNOLICENIU UKŁADÓW ZBIOROWYCH GRUPY AZOTY. Z wrzutek na radzie nadzorczej wynikało jednak, że nikogo nie stać by wdrażać Układ Zbiorowy PUŁAW i rozwiązania w nim zawarte. Oznaczałoby  to dla nas "RÓWNAJ W DÓŁ"

I oto, dziwnym zbiegiem okoliczności, we wrześniu tego roku zarząd prezesa  Hryniewicza (jednocześnie wiceprezesa Grupy Azoty) przedstawia porozumienie płacowe, jak się można domyślić, kopiuj wklej z pozostałych spółek GA. Porozumienie prawdopodobnie stworzone zgodnie ze zwyczajami tarnowskimi, pasujące do pozostałych spółek, nie do nas. Zasady u nas nie praktykowane i nie stosowane. Razi zwłaszcza kwotowy wzrost dodatku zmianowego.

Czy to ostatni etap KONSOLIDACJI?? Konsolidacja w obszarze PRAW Pracowniczych czyli ZUZP-ów??

Na to wygląda. Wyłamując raz zasady stosowane u nas, będzie ciężko wrócić do stanu obecnego. Zasady wypracowane w układzie zbiorowym były poważną wartością dodaną szanującej się firmy. Trzeba naprawdę na to spojrzeć nie przez pryzmat chwilowych zysków, ale przez korzyści z trwałych i twardych zasad układowych, które były mozolnie budowane w naszym ZUZP przez nasze organizacje związkowe.

Niestety jako że nie posiadamy nikogo w radzie nadzorczej firmy,  są to tylko informacje, które kiedyś tam funkcjonowały. Jednak, niepokojąco dziwnie składa się to w całość.

 

G.M.

Komentarze
#1 | Radek dnia 15.12.2021 10:58:39
Ja zawsze mówiłem, że jak znowu dojdzie do panowania żółtków, to tak jak zaczęli konsolidację w 2012 roku tak ją kończą dzisiaj, za zgodą obecnego zarządu pod kierunkiem prezesa.
#2 | To Ja dnia 15.12.2021 11:52:44
Tak właśnie jest skoro na giełdzie akcje GA poszły do góry o 30% a w tym samym czasie nasze o 7% ale w dół
#3 | Marek-ZZPRC dnia 15.12.2021 12:32:50
#4 | heniek dnia 15.12.2021 14:22:00
Marku w rubryce ,,zawód'' jest wpisane ,,prezes'' a na takie stanowisko w Spółkach Skarbu Państwa w obecnych czasach nie mianuje się fachowców tylko ,,wiernych'' ślepo oddanych gotowych wykonać każde polecenie-żądanie góry bo inaczej to na to miejsce przychodzi kto inny jeszcze wierniejszy i biznes się kręci
#5 | realista dnia 15.12.2021 15:29:01
Grzegorz nieźle to zebrał i to wydaje się mieć sens.Teraz to już chyba tylko "na waciki" będą szukać.Takim działaniem wydaje się pilne polecenie zebranie oświadczeń ile to naszytych na ubraniach "jaskółek" mamy(do 6 grudnia).Jak do tej pory jeszcze nikt nie pytał o gatunek tego co w spodnia*kwiatek*est... Podpowiem że można jeszcze wytatuować pracownikom "jaskółki" i też brać licencję...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Czy ZZPRC ma podpisać Porozumienia z 5.11.2021 oraz 29.10.2021?

Tak
Tak
44% [29 głosów]

Nie
Nie
56% [37 głosów]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05.11.2021 13:55

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

iskra
22.01.2022 00:22
Kilka lat trwało dotarcie do tajnej "Umowy konsolidacyjnej".Ty
m razem jest inaczej.Stąd jawne publiczne imienne wystąpienie przeciw.

Radek
21.01.2022 20:58
Wszystko co tajne to wiadomo jakie....jakby mieli się czym chwalić to nic by nie utajniali...

zakladziak
21.01.2022 20:58
Pan Sliwa z Pania Kowalik zaslonia sie pewnie tajemnica spolki

Zmianowiec
21.01.2022 20:56
Dlaczego strategia firmy jest tak tajna, że nawet pracownicy nie mają do niej dostępu? Nie pojmuję tego totalnie

Radek
21.01.2022 20:51
Nie czmychnąłem, jestem. Mnie też zależy na tym, żeby Zakłady Azotowe w Puławach nadal istniały.

blokowany
21.01.2022 20:17
Jednak w Tworka*kwiatek*est
internet Hejka

zakladziak
21.01.2022 20:08
I chcialbym teraz zobaczyc teraz stamowisko przedstawicieli z rady nadzorczej czy nadal im jest dobrze.... Zapewne im tak

j-23
21.01.2022 20:04
CO RADKU znowu czmychnąłeś. Dzięki.

zakladziak
21.01.2022 19:59
Jezeli te jakies 400 stron jest mega tajne to skad wiecie ze to jest zapisane akurat na tych stronach?

j-23
21.01.2022 19:57
Dlatego po raz któryś z kolei proszę . PANOWIE wodzowi związkowi .Dogadajcie się.