15,452,749 unikalnych wizyt
Konsolidacja branży wokół Polic i Puław?
Związkowe
Konsolidacja branży wokół Polic i Puław?

wnp.pl (Piotr Apanowicz)
27.03.2008 13:19

Decyzje odnośnie przyszłości sektora chemicznego w Polsce nie powinny zapadać odgórnie, w gabinecie ministra, ale na podstawie konkretnych propozycji, przedstawionych przez zarządy poszczególnych spółek z tej branży, w których skarb państwa posiada kontrolę - przekonuje Włodzimierz Karpiński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa.

Jakie mogą być scenariusze dalszego rozwoju krajowego sektora chemicznego po zakończeniu procesu prywatyzacji poprzez giełdę Zakladów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn? Czy pozostaną jeszcze jakieś zadania dla Nafty Polskiej?

Chemia jest obecnie w gasnącym cyklu koniunkturalnym. Dobra koniunktura trwająca od kilku lat na tym rynku dała duży oddech spółkom z tej branży, ale w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać odwrócenia cyklu, stąd pośpiech w przygotowywaniu ofert publicznych Tarnowa i Kędzierzyna. Uważam, że korzystając z dobrej koniunktury trzeba było przygotować dobre projekty inwestycyjne i pozyskać kapitał na wzmocnienie tych spółek i na tym rola Nafty Polskiej powinna się wyczerpać.

Jakie zatem powinny być główne kierunki działań po upublicznieniu tych spółek?

Police i Puławy powinny przedstawić skarbowi państwa pomysły na rozwój swoich projektów. W moim przekonaniu te dwa ośrodki mogą przedłożyć najbardziej efektywne i konkurencyjne rozwiązania, które przyniosą skutki dla skarbu państwa.
Jeżeli dzisiaj mamy w Puławach ponad 2 mld zł obrotu, przyzwoity zysk i niewykorzystane pieniądze z debiutu giełdowego w 2005 roku, w sposób oczywisty może to, przy dobrym zarządzaniu, stanowić podstawę do dalszej konsolidacji rynku. Należy budować na tym, co już się sprawdziło na rynku publicznym. Dlatego te dwa ośrodki powinny we współpracy wypracować plan działań dla całej branży.
Są pewne obszary wspólnych działań, w jednej firmie dominuje produkcja nawozów azotowych, a w drugiej fosforowych, pewne działania można zatem uzupełniać, tak w pakiecie handlowym, jak operacyjnym. Także wspólne przedsięwzięcia natury inwestycyjnej mogą tu być realizowane.
Stoję na stanowisku, że konkretne rozwiązania dla branży powinni tworzyć sami zainteresowani, przedstawiając je skarbowi państwa jedynie do zatwierdzenia. Tworzenie koncepcji teoretycznych przy każdej ekipie miało to do siebie, że najpierw następowało częściowe lub całkowite odrzucenie pomysłów poprzedników, później w dużej mierze powrót do nich, a chwilę potem kończyła się kadencja.

Tyle że chęć na odegranie dominującej roli w procesie konsolidacji rynku mają także inne podmioty, choćby Ciech czy należący do PKN Orlen Anwil.

I bardzo dobrze, ja wcale nie przesądzam, że najlepsze pomysły na rozwój tej branży będą miały wlaśnie Puławy i Police. Równoprawnymi partnerami w tej grze na projekty podnoszące wartość sektora czy wykazujące skutecznie efekty synergii z konsolidacji lub wspólnego działania, są również Ciech czy Anwil. Po prostu niech podmioty, które już sprawdziły się na rynku, ścigają się na najlepsze projekty. Urzędowe czy administracyjne podchodzenie do tego typu kwestii z punktu widzenia właściciela, czyli ministra skarbu, niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Dowodzi tego choćby niedaleka przeszłość, kiedy próba konsolidacji chemii ciężkiej wpędziła Tarnów i Kędzierzyn w spore kłopoty, a Police i Puławy dosyć udanie zadebiutowały na giełdzie.

Rozumiem, że dopuszczalna jest z czasem utrata przez skarb państwa kontroli nad tymi spółkami.

Oczywiście, jak najbardziej. Nie ma żadnej granicy udziałów, poniżej której skarb państwa nie może zejść. Ufam, że te pomysły, które pojawią się z różnych ośrodków w tym sektorze, będą pomysłami na rozwój i wzmocnienie firm jako takich, bez względu na to jaka będzie ich struktura własności. Skarb państwa, w wydaniu polityczno-urzędniczym, o którym mówiliśmy, często wręcz przeszkadza w rozwoju spółek. Najważniejszy jest pakiet inwestycyjny, który gwarantuje rozwój firm i całego sektora, a nie struktura własnościowa.

Czy pana zdaniem możliwe jest wyraźne zwiększenie wartości spółek z sektora chemicznego bez znaczącej konsolidacji na tym rynku?

W moim przekonaniu cala gospodarka się globalizuje, więc nie możemy tu wyważać otwartych drzwi, ale konsolidacja to nie może być cel sam w sobie, niech on się materializuje poprzez wspólne projekty. Właśnie dlatego poszukujemy najlepszych specjalistów, którzy będą podnosili wartość tych spółek poprzez najlepsze projekty inwestycyjne. Wszyscy mamy świadomość

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Mówi się o nim przy każdych wyborach. Trudno rozpoznać autora. Rozpala ogromne emocje. Istnieje tylko w przekazie ustnym. Czy chodzi o:

Podwyższenie dodatku brygadzistowskiego?
Podwyższenie dodatku brygadzistowskiego?
21% [4 głosów]

Utworzenie pionu miłości?
Utworzenie pionu miłości?
0% [0 głosów]

Przywrócenie dodatku stażowego?
Przywrócenie dodatku stażowego?
79% [15 głosów]

Ogółem głosów: 19
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 08.03.2019 15:11

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Www
16.09.2019 15:03
Nie wiadomo kiedy będzie wyrównanie..., miało być we wrześniu ale do tej pory jak widać ciszą.. Nie spieszy im się żeby nam dba

KREATYWNY48
16.09.2019 09:25
Co z tą nagrodą w grupie Azoty,może by się ktoś wypowiedział,i kiedy to wyrównanie na koncie bo chyba coś jest tu nie tak,ile można naliczać? Shock

Morison
13.09.2019 20:01
I Anwil tam nie ma problemow z podpisywaniem kontraktow za 1.3 mld zl .

Morison
13.09.2019 18:55
Dla wszytskich . i dodatkowo dla tych dwoch dzialow

Marian
13.09.2019 14:32
weź sobie poczytaj bo mi brakuje słów http://tarnow.grup
aazoty.com/files/1
378373170/broszura
_dla_pracownikow_2
013.pdf

Www
13.09.2019 14:23
Marian nagroda ale nie dla aparatowych..czyta
j dokładnie co jest na stronie w Tarnowie

Marian
13.09.2019 13:09
źródło: strona zzprc tarnów

Marian
13.09.2019 13:08
Nagroda zostanie wypłacona do 10 września z wynagrodzeniem za miesiąc sierpień.

Marian
13.09.2019 13:06
Tak się robi w Grupie Azoty: Informujemy, że Zarząd Grupy Azoty S.A. podjął decyzję o uruchomieniu nagrody motywacyjnej za II kwartał 2019 roku dla wszystkich

Nowy1
11.09.2019 06:24
Np. usunąć pierwsza gr a stanowiska portiera i pocztowca przenieść do gr 2. I po robocie. Smile