12,099,607 unikalnych wizyt
Prywatyzacją pracownicza.
Z Firmy

W dniu 15 lipca 2010r. 29-ro pracowników założyło spółkę pracowniczą, pod nazwą „Spółka pracownicza „Chemia-Puławy” sp. z o. o.” Wśród założycieli są m. in. członkowie Rady Nadzorczej ZAP – przedstawiciele załogi, reprezentanci wszystkich grup zawodowych pracowników ZAP. Do spółki przystąpić mogą wszyscy pracownicy ZAP, spółek- córek oraz emeryci i renciści tychże podmiotów.


Jak w każdym procesie gospodarczym istnieją szanse i zagrożenia dla uczestników. Szansą jest wzięcie odpowiedzialności za sprawy naszej firmy we własne ręce. Zagrożeniem jest ewentualna strata części lub całości wpłaconych kwot na udziały spółki pracowniczej.


Celem spółki jest uczestnictwo w prywatyzacji pracowniczej Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Prywatyzacja pracownicza w Polsce ma małe doświadczenie, więc posiłkujemy się doświadczeniem zagranicznym. Z analizy przebiegu prywatyzacji pracowniczej wynika, iż jest ona rozwiązaniem powszechnie występującym w najwyżej rozwiniętych gospodarkach świata – np. we Francji jest 2,5 mln akcjonariuszy-pracowników (jeden pracownik na siedmiu jest akcjonariuszem pracownikiem), w Wielkiej Brytanii działa od 500 do 1 tys. przedsiębiorstw z udziałem własności pracowniczej, generujących roczne obroty wysokości ok. 50 mld funtów szterlingów i zatrudniających do 250 tys. pracowników.

Prywatyzacja pracownicza była także sposobem prowadzenia przekształceń własnościowych stosowanym w krajach dokonujących transformacji gospodarczej. Na Węgrzech w prywatyzacji pracowniczej wzięło udział 80 tys. pracowników, a metodą tą objęto 14% prywatyzowanych przedsiębiorstw. W Słowenii większość przedsiębiorstw sprywatyzowano przez wewnętrzny wykup lub bezpłatne przekazanie akcji pracownikom.

Przedsiębiorstwa zarządzane przez pracowników wykazują się wysoką zdolnością do funkcjonowania na rynku. W b. NRD na ponad 3 tys. przedsiębiorstw, które podlegały prywatyzacji menedżersko-pracowniczej zanotowano 371 zgłoszeń o ogłoszenie upadłości (niewiele ponad 10%). Na Węgrzech spośród ponad 1,7 tys. sprywatyzowanych przedsiębiorstw upadło zaledwie 5 przekształconych metodą prywatyzacji pracowniczej.

Jeżeli chodzi o efektywność działania przedsiębiorstw pracowniczych, to np. na Węgrzech zysk brutto na 1 pracownika jest o 40% wyższy, niż w pozostałych podmiotach gospodarczych. W Wielkiej Brytanii najnowsze badania wykazały, że spółki pracownicze radziły sobie w pierwszym kwartale 2009 r.; a to jest okres kryzysu finansowego!!!; znacznie lepiej niż pozostałe podmioty (ceny udziałów tych pierwszych spadły o 2,4%, natomiast tych drugich aż o 10,2%).
W niektórych krajach problematyka prywatyzacji pracowniczej posiada wysoki priorytet w ramach polityki gospodarczej państwa. Przykładowo we Francji, rząd wraz z Prezydentem Nicolasem Sarkozym opowiadają się za dalszym rozwojem akcjonariatu pracowniczego, jako formą struktury własnościowej i zarządzania, która ma przyczyniać się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw.

Rozwój prywatyzacji pracowniczej następuje w oparciu o szerokie podstawy prawne. Szczególnie znaczący w tym zakresie jest przykład Hiszpanii, gdzie rozbudowano regulacje prawne w celu upowszechnienia własności pracowniczej. Stosowne prace legislacyjne są aktualnie prowadzone we Włoszech.

O efektywności i skuteczności prywatyzacji pracowniczej najlepiej świadczą przykłady przedsiębiorstw z udziałem pracowników lub przez nich zarządzanych. Nierzadko są to podmioty znaczące w swoich branżach, rozpoznawalne także poza granicami macierzystych krajów. Do przedsiębiorstw ze znaczącym udziałem własności pracowniczej należą m.in. największe europejskie podmioty sektora energetycznego (np. Suez, EDF), bankowego (np. BNP Paribas, Deutsche Bank) czy stalowego (np. Voestalpine). Z kolei wśród największych przedsiębiorstw zarządzanych przez pracowników wymienić można hiszpański wielobranżowy koncern Mondragon czy brytyjski John Lewis Partnership.

Stąd nasz wielki apel o jak najszersze uczestnictwo w tym procesie!!!!
Nic o nas bez nas!!!!!
Każdy kupi tyle udziałów ile go będzie stać. Koszt zakupu jednego udziału to 100 zł.
Na pierwszym zebraniu walne zgromadzenie udziałowców postanowiło o wnoszeniu oprócz udziałów opłaty dodatkowej w wysokości 100 złotych, na koszty rejestracyjne spółki (KRS, notariusz), bieżące wydatki (koszty obsługi konta bankowego , umowa –zlecenie dla księgowej, koszty sporządzenia oferty). Na razie zamierzamy się policzyć ile nas jest , więc apelujemy o deklaracje wykupu udziałów spółki pracowniczej (najsprawiedliwiej tak jak założyciele : 2 udziały + opłata dodatkowa; 2x100+100 = 300 zł). Deklaracje można składać w biurach związków zawodowych działających w ZAP.

Komentarze
#1 | Slawomir Wrega dnia 19.07.2010 21:43:47
Zasady nabywania udziałów przez pracowników opracujemy w przyszłym tygodniu. Teraz musimy skoncentrować się na przygotowaniu oferty, najpóźniej w piątek musimy złożyć ją w MSP. Na moje oko 330000 zł to chyba rzeczywiście za dużo. Inna sprawa, że do spółki może przystąpić np. 1200 pracowników a nie 3300.
Co do zasad nabywania udziałów kluczowe będzie określenie ilości udziałów jaką nabywa jeden pracownik. Ja jestem zwolennikiem nabywania jednakowej ilości przez wszystkich przystępujących do spółki. Według mnie tylko wtedy pracowniczy charakter spółki zostanie utrzymany. Umożliwienie gromadzenia udziałów przez jedną osobę może doprowadzić do przejęcia przez nią kontroli nad całością, a nie o to przecież chodzi.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Czy uważasz, że Shoutbox powinien mieć:

tak jak teraz 50 znaków
tak jak teraz 50 znaków
13% [3 głosów]

tak jak było 150 znaków
tak jak było 150 znaków
61% [14 głosów]

nieograniczona ilość znaków
nieograniczona ilość znaków
17% [4 głosów]

Shoutbox powinien być skasowany
Shoutbox powinien być skasowany
0% [0 głosów]

komentarze i forum są zbędne, wystarczy shoutbox
komentarze i forum są zbędne, wystarczy shoutbox
9% [2 głosów]

Ogółem głosów: 23
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 14.07.2016 12:58

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

robokop
15.12.2018 11:17
Związki wyjjasnily by sprawę jakby były utrzymywane wyłącznie ze składek czlonkowskich

Nowy1
14.12.2018 17:46
Dziwne. No ale od czego są związki? Trzeba iść do swojego związku. Niech wyjaśnią sprawę. Olek120

Olek120
14.12.2018 13:25
Pakowniami nikt nigdy się nie interesował i nie pojedyńczy przypadek bo dużo osób nie jest w swojej grupie i ani na wiosnę ani teraz nic nie było ...

Nowy1
14.12.2018 08:47
Czyli jest tak jak powinno być od razu. Ktoś nawalił.

marco26
14.12.2018 08:39
Jeżeli ktoś teraz nie dostał tz że już dawno przekroczył kat A i wcześniej dostał podwyżkę do swojej docelowej podgrupy

Nowy1
14.12.2018 08:05
Jak nie dostali na pakowni tzn byli w swoich grupach? Teraz nie była to podwyżka tylko to co powinno wydarzyć się na wiosnę.

marco26
13.12.2018 22:47
Dołożyli do lepszych aut to i może tu doloza Smiech

Krzysiek
13.12.2018 20:48
Tak, zarząd się przestraszy i dołoży Smiech Smiech

marco26
13.12.2018 18:10
Coś wyniknie z waszego pisma czy już wszystko przepadł?

Olek120
13.12.2018 14:34
Związki chyba czas na strajk i teraz pismo do premiera na święta haniebne liczby pracownicy pakowni najciężej pracujący podwyżek nie dostali przykre co się dzieje! l