27,297,611 unikalnych wizyt
prywatyzacja.
Artykuły

Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymało plan prywatyzacji spółek chemicznych. Nie rozpocznie się w najbliższym czasie nie tylko sprzedaż państwowych pakietów akcji Puław i Ciechu, ale także Azotów Tarnów, na które lock-up (zakaz sprzedaży) wygasa po Nowym Roku

– Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach, która ma niekorzystny wpływ m.in. na wyceny spółek, decyzje o wznowieniu procesów prywatyzacji zostały wstrzymane. W ocenie MSP ich wszczęcie w obecnym okresie obciążane jest ryzykiem niezamknięcia transakcji i uzyskania niesatysfakcjonujących ofert – wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

Nie uda się szybko rozpocząć prywatyzacji Ciechu (Skarb Państwa skupia 44,15 proc. walorów), bo nie dopięto kwestii formalnoprawnych.

– W najbliższym czasie na stronie MSP opublikowane zostanie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy prawnego w procesie sprzedaży akcji tej spółki – informuje Wewiór. Poprzedni przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia.

Wczoraj Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, poinformował, że nie dał zielonego światła PKN Orlen na sprzedaż litewskiej spółki Orlen Lietuva, do której należy rafineria w Możejkach (MSP ma 27,52 proc. walorów płockiej firmy).

– To nie jest czas, który sprzyja dezinwestycjom. Projekt sprzedaży Możejek jest zawieszony. Kiedyś powróci, ale to zależy od sytuacji rynkowej – podkreślił Mikołaj Budzanowski.

Podtrzymał z kolei plan sprzedaży 53,2 proc. akcji Lotosu – do 20 grudnia Skarb Państwa czeka na ostateczne oferty od inwestorów i 52,13 proc. walorów Enei – do rozmów chce powrócić w I kwartale przyszłego roku.

PARKIETi jeszcze z 14.12.2012

Nie ruszy w najbliższym czasie sprzedaż państwowych akcji Puław i Ciechu, a także Azotów Tarnów, na które lock-up wygasa po Nowym Roku. Maciej Wewiór, rzecznik resortu zapewnia jednak: - Ministerstwo chce kontynuować prywatyzację spółek chemicznych

- Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach, która ma niekorzystny wpływ m.in. na wyceny spółek, decyzje o wznowieniu procesów prywatyzacji zostały wstrzymane. W ocenie MSP ich wszczęcie w obecnym okresie obciążane jest ryzykiem nie zamknięcia transakcji i uzyskania ofert niesatysfakcjonujących – uzasadnia Maciej Wewiór.  O tym, kiedy miałaby się rozpocząć kolejna próba rozmawiać nie chce.

Jak dowiedział się „Parkiet" resort nie przystąpił nawet do wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla Azotów Tarnów, choć wcześniej zapowiadał, że państwowe pakiety ich akcji miałby być wystawione na sprzedaż po pierwszym tygodniu stycznia przyszłego roku.

Nie uda się też w najbliższym czasie rozpocząć prywatyzacji Ciechu, bo nie dopięto kwestii formalnoprawnych. - Procedura wyboru doradcy jest aktualnie prowadzona. W najbliższym czasie na stronie MSP opublikowane zostanie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy prawnego w procesie sprzedaży akcji spółki – informuje Maciej Wewiór. Poprzedni przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia, choć konkretne oferty były już na stole.

Do rozpoczęcia prywatyzacji gotowe są tylko zakłady azotowe Puławy – MSP ma doradcę do tego procesu; to te same firmy, które wybrano jeszcze w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Według analityków najbardziej prawdopodobny termin startu prywatyzacji to pierwsza połowa przyszłego roku.

– Proces ruszyć powinien najpóźniej w II kwartale 2012 roku, a zakończyć nawet w trzy miesiące później – uważa Konrad Anuszkiewicz, analityk Ipopema Securities. W jego przekonaniu mniejsze obawy budzi prywatyzacja Ciechu, bo wycena grupy powinna rosnąć.

- Spółka eksportując ponad 60 proc. produkcji korzysta na słabej złotówce. Z kolei w przypadku Puław i Azotów Tarnów niekorzystny wpływ na wycenę ich akcji mieć mogą podwyżki cen gazu – uzasadnia.

MSP ma 44,15 proc. akcji Ciech, 50,67 proc. walorów Puław i 32,05 proc. akcji Azotów Tarnów.

parkiet.com
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

ubot
26.06.2022 11:26
Nasze dzieci i rodziny pytają się czy nas jeszcze stać na godne życie.

Fair play
26.06.2022 10:12
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy skąd w Was tyle nienawiści? Czy "żywa gotówka" jest tego warta? To czytają nasze rodziny, dzieci. Jaki dajecie im przykład?

Azot07
25.06.2022 21:09
Przecież jak byk jest napisane ze od 1.06.2022. Czyli najbliższa wypłata będzie większa o 4,4%

Krzysiek pulawy
25.06.2022 20:22
aparat 24.06.2022 15:46:34 Ktoś sie orientuje w tym bur*elu całym ile i od kiedy te ochłapy? Co cię tak obchodzą te ochłapy? Nik tak nie pyta kiedy jak ty.

aparat
25.06.2022 15:45
Panie Sławku od kiedy podwyżki?

Najlepszy ZZ czlonek
25.06.2022 12:50
Czy czlonkowie Panie Kaminski Pana zwiazku sa zadowoleni ile zes Pan wynegocjowal i ze popierasz Pan takie podwyzki? I ze sam negocjuesz to znaczy bardziej sprzedajesz inne ZZ?

Argon
25.06.2022 10:39
Może jestem naiwny, ale żadne pieniądze nie są warte takiego zeszmacenia (choć przez 6 ostatnich lat standardy mocno poszły w dół).

Bogdanek
25.06.2022 10:19
Solidarność pasożycie,życzę Tobie żeby ten ciepły stolek zaczął tak cie palic w *kwiatek* żeby ci ją usmolił i żebyś trafil, iżebyś trafił na stanowisko gdzie na swoją pensję trzeba uczciwie zarobić a

GrzegorzMandziarz
25.06.2022 09:26
Kłamco Kamiński kiedy zobaczę przeprosiny na waszej stronie? I czy jak kłamałeś w jednej sprawie co jest bezsporne to kłamiesz również w innych?

solidarnosc
25.06.2022 09:18
Panie MamJużDość, sądząc po wcześniejszych wpisach, używa Pan słów których znaczeń Pan nie rozumie, a już na pewno nie stosuje. Bezradny

aparat
25.06.2022 08:55
Od kiedy podwyzki i ile?

MamJuzDosc
25.06.2022 00:11
Kamiński powiem Ci coś, o czym nie masz pojęcia. Godność jest więcej warta od pieniędzy. Przemyśl to przed snem.

iskra
24.06.2022 22:44
NSZZ Solidarność.Kamińs
ki myśli że jego działalność tu to oznaka słabości.Ale to zamierzone,ma się maksymalnie odsłonić.Kłam Pinokio kłam...

iskra
24.06.2022 22:41
Walić to że mdli.To trzeba powtarzać do znudzenia bo może nie wszyscy zrozumieli.To samozadowolenie "Kamiński vel solidarność" jest tu potrzebne aby skompromitować pseudozwiązek pod nazwą

solidarnosc
24.06.2022 22:34
Panie Radku może to ciąża? Czekania na Pana nagroda Rockefellera w wysokości 1 miliona dolarów Wink