27,297,545 unikalnych wizyt
Trudne związki
Artykuły
Trudne związki

Powiedziałem kiedyś, że mogę jutro obudzić się bezpartyjny, ale umrę związkowcem. Trawestując słowa Marszałka powiedziałem też, że kto nie był związkowcem za młodu, ten będzie świnią na starość. Biorąc to wszystko pod uwagę, z głębokim żalem obserwuję to, co się dzieje na Zakładach Azotowych ze związkami zawodowymi i panem Sławomirem Wręgą.

Dla porządku dodam, że z panem Wręgą różni nas bardzo wiele. W czasach mojej aktywności w biuletynie związkowym Solidarności ustawialiśmy się wzajemnie w narożnikach i bez litości okładaliśmy, że aż miło. Doprowadziło nas to nawet na salę sądową. Czemu to piszę? Po to, żeby uświadomić czytelnikowi, że posądzanie mnie o jakieś szczególne sympatie dla pana Wręgi jest, no powiedzmy, śmiałe. Pisaliśmy o sobie i mówiliśmy różne rzeczy i rożni nas światopoglądowo naprawdę sporo. Nigdy nie słyszałem żeby ktoś powiedział, że pan Wręga to człowiek złych intencji, przedkładający dobro osobiste nad dobro innych, czy kolaborant z jakimkolwiek pracodawcą. Zdarzały się sojusze, ale nigdy kolaboracja. Nikt też nie twierdził, że Wręga to tchórz i malwersant i że sprzedał się komukolwiek za osobiste korzyści. Co nie jest wcale takie powszechne i oczywiste. Gdyby było inaczej, jestem pewien, że podczas obecnego sporu szybko by mu to wyciągnęli.

Po tym wstępie przejdę do sedna. To, że Wręga flekuje się z zarządem, no cóż, taki fach jednych i drugich i nikt się temu nie dziwi, bo to dzieje się od lat. Ale to, że do kopania Wręgi dołączają się inne związki zawodowe, to już jest bardzo dziwne. Jeśli wypływa z głupoty i nierozumienia rzeczywistości, to pół biedy, gorzej jeśli jest to planowe działanie albo, co gorsza, działanie na zlecenie. Zakładam ten pierwszy wariant, bo boję się myśleć, że ludzie zaufania społecznego, wybrani do zarządów związków, łajdaczą się za srebrniki lub nawet za zwyczajne poklepanie po ramieniu i stwierdzenie „swój chłop”. Niektórzy mają jakąś dziwną skłonność do aspirowania na salony, mimo że nie będą tam szanowani. Oni jednak pchają się do pańskiego pierścienia. Jeśli zatem panowie związkowcy nie rozumieją prostych zależności i zasad to spieszę je wyłożyć:

1)
Nikt - poza organami nadzoru i to w ograniczony sposób - nie jest w stanie wstrzymać podwyżek. Jeśli zarząd chce dać, to daje bez względu na wszystko i nie potrzebuje żadnych okoliczności ani niczyich zgód i popisów. Wystarczy dobra wola albo tylko wola.

2)
Wysokość obecnych podwyżek to efekt nieprzejednanej postawy ZZPRC. Jaki na to dowód? Proszę bardzo: w ilu zakładach pracy, w których działają „merytoryczne” związki zawodowe, mówimy o takiej skali podwyżek? No… właśnie, chyba wiele się nie da wymienić. Tylko tam, gdzie postawiono na sztorc kosy, dało się wywalczyć tak dużo.

3)
Nigdy dla związkowców zarząd nie jest przyjacielem. Może i powinien być partnerem, ale nie powinno się dla dobra zakładu pracy zacieśniać więzów przyjaźni, bo można się wzajemnie zadusić. Dlatego tak ostentacyjna pro-zarządowa postawa związków zawodowych jest tyleż kuriozalna, co szkodliwa dla nich samych, bo jaki pracownik zaufa związkowcom, co z założenia mają go bronić przed zarządem, gdy wie, że pracodawca i związkowcy są zblatowani.

4)
Czemu zarząd zmierza do „zabicia” największego związku zawodowego potrafiącego pociągnąć za sobą ludzi? Zakładając, że takie działanie nie jest nieświadome, to jaki jest cel? Ja widzę dwa: że dzięki takiej eliminacji w przyszłości nie będzie konieczności dawania kolejnych tak hojnych podwyżek, albo cel jest zgoła inny i powiązany z wizytami naszego premiera Tuska u Arabów albo z wizytą Chińczyków u nas. Podczas obu tych wizyt wytrawne ucho słyszało słowa chemia.

Podsumowując, jeśli jedynym efektem całego zamieszania jest osłabienie ZZPRC, żaden inny związek zawodowy nie rośnie w siłę, a jedynym beneficjentem jest zarząd firmy, to nie jest to efekt dobry dla załogi, bo zarząd reprezentuje interesy właściciela, a nie pracowników, niezależnie od tego, co mówi przez megafony. No cóż, mimo całej zaszłości historycznej i różnic ideowych pozostaje mi przychylić się do racji pana Wręgi. A ludziom daję pod rozwagę, żeby czytając gazety oraz portale, zwrócili uwagę jakie są reklamy i czy napawa to optymizmem obiektywizmu. Pozostaje mi jak zwykle wierzyć w to, że ludzie są zdolni do samodzielnej analizy oraz że ci, którzy czynnie uczestniczyli w szykanowaniu kolegów związkowców, będą zdolni do tego by przeprosić, jeśli dojdą do wniosku, że byli manipulowani.

źródło: www.slawomirkaminski.pl/
Komentarze
#1 | bosman dnia 02.05.2012 20:03:12
Umówmy się, że nie używamy inwektyw. Admin
#2 | dziadek dnia 03.05.2012 13:00:36
szczyt żenady to pisanie do ludzi od lat notorycznie niedopłacanych, że się chcą nachapać.
#3 | dziadek dnia 05.05.2012 17:24:39
A pisanie o marnych pensjach to hipokryzja, bo zarabiacie dużo biorąc pod uwagę o....nie się na zmianach, oglądanie telewizji, granie w karty no i czas pracy - 18 dni w m-cu.

bezczelną hipokryzją trzeba nazwać to właśnie co napisałeś. skoro na zmianach jest tak bosko, to jaki masz problem się przenieść? i jak napisał obywatel worms - macie rekompensatę za naszą pięciobrygadówkę, więc nie bądź bezczelny (albo nie rób z siebie idioty). i co jeszcze jest bezczelną hipokryzją - wywoływanie konfliktów pomiędzy pracownikami zmianowymi i dniówkowymi i zarzucanie tego nam. Twój post jest doskonałym tego przykładem.
#4 | dziadek dnia 06.05.2012 01:56:00
czyli w/g Ciebie zmianowi to lenie i idioci...
#5 | dziadek dnia 06.05.2012 17:19:04
Laptopy i telewizory na sterowniach są często spotykane, nawet na tych trudniejszych instalacjach, a z taką mam doczynienia.

mylisz opieprzanie się w pracy z pozostawaniem w gotowości do jej wykonywania. weź łaskawie pod uwagę również charakter wykonywanej pracy - często jest tak, że proces pracy biegnie swoim torem i nie wymaga ciągłej obsługi np. zaworów. przyznałbym Ci rację w momencie, gdy pracownik ZAMIAST obsługiwać to, co należy, oglądałby telewizję, albo grał w karty. a tak - nie masz racji. równie dobrze można by powiedzieć, że gdyby pracownikom biurowym odciąć internet, to wydajność wzrosłaby o 800%.
#6 | dziadek dnia 06.05.2012 22:09:55
miał chyba na myśli tzw. outsourcing i sądzę, że on widzi to raczej jako zagrożenie, a nie rozwiązanie
#7 | Marek-ZZPRC dnia 08.05.2012 15:03:03
HK sam robił zrzutkę na TV
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

ubot
26.06.2022 11:26
Nasze dzieci i rodziny pytają się czy nas jeszcze stać na godne życie.

Fair play
26.06.2022 10:12
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy skąd w Was tyle nienawiści? Czy "żywa gotówka" jest tego warta? To czytają nasze rodziny, dzieci. Jaki dajecie im przykład?

Azot07
25.06.2022 21:09
Przecież jak byk jest napisane ze od 1.06.2022. Czyli najbliższa wypłata będzie większa o 4,4%

Krzysiek pulawy
25.06.2022 20:22
aparat 24.06.2022 15:46:34 Ktoś sie orientuje w tym bur*elu całym ile i od kiedy te ochłapy? Co cię tak obchodzą te ochłapy? Nik tak nie pyta kiedy jak ty.

aparat
25.06.2022 15:45
Panie Sławku od kiedy podwyżki?

Najlepszy ZZ czlonek
25.06.2022 12:50
Czy czlonkowie Panie Kaminski Pana zwiazku sa zadowoleni ile zes Pan wynegocjowal i ze popierasz Pan takie podwyzki? I ze sam negocjuesz to znaczy bardziej sprzedajesz inne ZZ?

Argon
25.06.2022 10:39
Może jestem naiwny, ale żadne pieniądze nie są warte takiego zeszmacenia (choć przez 6 ostatnich lat standardy mocno poszły w dół).

Bogdanek
25.06.2022 10:19
Solidarność pasożycie,życzę Tobie żeby ten ciepły stolek zaczął tak cie palic w *kwiatek* żeby ci ją usmolił i żebyś trafil, iżebyś trafił na stanowisko gdzie na swoją pensję trzeba uczciwie zarobić a

GrzegorzMandziarz
25.06.2022 09:26
Kłamco Kamiński kiedy zobaczę przeprosiny na waszej stronie? I czy jak kłamałeś w jednej sprawie co jest bezsporne to kłamiesz również w innych?

solidarnosc
25.06.2022 09:18
Panie MamJużDość, sądząc po wcześniejszych wpisach, używa Pan słów których znaczeń Pan nie rozumie, a już na pewno nie stosuje. Bezradny

aparat
25.06.2022 08:55
Od kiedy podwyzki i ile?

MamJuzDosc
25.06.2022 00:11
Kamiński powiem Ci coś, o czym nie masz pojęcia. Godność jest więcej warta od pieniędzy. Przemyśl to przed snem.

iskra
24.06.2022 22:44
NSZZ Solidarność.Kamińs
ki myśli że jego działalność tu to oznaka słabości.Ale to zamierzone,ma się maksymalnie odsłonić.Kłam Pinokio kłam...

iskra
24.06.2022 22:41
Walić to że mdli.To trzeba powtarzać do znudzenia bo może nie wszyscy zrozumieli.To samozadowolenie "Kamiński vel solidarność" jest tu potrzebne aby skompromitować pseudozwiązek pod nazwą

solidarnosc
24.06.2022 22:34
Panie Radku może to ciąża? Czekania na Pana nagroda Rockefellera w wysokości 1 miliona dolarów Wink