artyku³ pochodzi ze strony www.fzz.org.pl
Ponad 23 tysi±ce osób z trzech reprezentatywnych central zwi±zkowych zgromadzi³o siê 11 wrze¶nia pod Sejmem, na pikiecie rozpoczynaj±cej czterodniowe manifestacje zorganizowane pod has³em „do¶æ lekcewa¿enia spo³eczeñstwa”. Obecne by³y wszystkie organizacje cz³onkowskie Forum Zwi±zków Zawodowych, a najliczniej bran¿a transportowa, s³u¿ba zdrowia i s³u¿by mundurowe.
„Je¿eli ten Rz±d nie zacznie z nami rozmawiaæ, je¶li nie przestanie nas lekcewa¿yæ, to jego dni s± policzone. Nie damy siê d³u¿ej mamiæ opowie¶ciami o „zielonej wyspie”, gdy ludzie ¿yj± za g³odowe pensje, gdy stale ro¶nie liczba biednych pracuj±cych” - mówi³ Przewodnicz±cy Tadeusz Chwa³ka w wyst±pieniu otwieraj±cym pikietê. Podkre¶la³, ¿e pod Sejmem zebrali siê przedstawiciele wszystkich trzech central zwi±zkowych pokazuj±c Rz±dowi, ¿e potrafi± siê zjednoczyæ, ¿e razem s± i bêd± silni. Podziêkowa³ wszystkim zebranym, a w szczególno¶ci tak licznie przyby³ym przedstawicielom Forum Zwi±zków Zawodowych.
„Gorzej ni¿ Polakom ¿yje siê tylko Rumunom i Bu³garom. Takiej sytuacji nie mo¿emy i nie chcemy dalej tolerowaæ” - mówi³ przewodnicz±cy Forum. Zaznaczy³, ¿e zwi±zki wróc± do sto³u rozmów w Komisji Trójstronnej tylko wtedy, gdy Rz±d zacznie traktowaæ je powa¿nie.
Tadeusz Chwa³ka podkre¶la³, ¿e premier Donald Tusk nie tylko nie rozumie zwi±zkowców, jak sam deklarowa³ w ostatnich dniach, ale nie rozumie ju¿ w ogóle spo³eczeñstwa, nie rozumie ludzi, którzy musz± emigrowaæ za chlebem, albo pracowaæ za grosze na umowach ¶mieciowych.
Po wyst±pieniach przewodnicz±cych trzech central (poza Tadeuszem Chwa³k± pikietê otwierali równie¿ Piotr Duda i Jan Guz), przedstawione zosta³y sprawozdania z pikiet pod poszczególnymi ministerstwami. Z ramienia Forum Zwi±zków Zawodowych wyst±pili: Przewodnicz±ca OZZPiP Lucyna Dargiewicz (pikieta pod ministerstwem zdrowia), Przewodnicz±cy NSZZP Grzegorz Nems (pikieta pod MSWiA oraz resortem sprawiedliwo¶ci) i Przewodnicz±cy PZZ Kadra Dariusz Trzcionka. Wszyscy dziêkowali za liczne uczestnictwo cz³onkom swoich organizacji. Podkre¶lali te¿ fakt, i¿ do manifestantów nie wyszed³ ¿aden z ministrów. Podobnie by³o zreszt± pod ministerstwami: skarbu, transportu, rolnictwa, a nawet pracy mimo, ¿e minister W³adys³aw Kosiniak-Kamysz obiecywa³ pisemnie spotkanie z delegacj± manifestuj±cych. W efekcie zwi±zkowcy podkre¶lali, ¿e dowodzi to niechêci do dialogu ze strony przewodnicz±cego Trójstronnej Komisji, którym jest w³a¶nie minister pracy.
W imieniu Forum Zwi±zków Zawodowych, podczas pikiety pod ministerstwem pracy, przemawia³ cz³onek prezydium Krzysztof Ma³ecki. Jak powiedzia³ - „dialog spo³eczny faktycznie w Polsce od wielu lat nie istnieje”.
„Po 1980 r. wszystkie ekipy polityczne os³ania³y pracownicze uzgodnienia i znaczenie Kodeksu pracy. Wed³ug obecnej koalicji rz±dz±cej, stosunki pracy maj± byæ zast±pione liberalnymi stosunkami zatrudnienia o charakterze wrêcz niewolniczym” - mówi³. Wyja¶ni³ te¿, ¿e centrale zwi±zkowe domagaj± siê odwo³ania ministra, poniewa¿ on, ani jego zastêpcy, ju¿ od d³u¿szego czasu nie realizuj± polityki spo³ecznej i nie reprezentuj± interesów ludzi pracy.
Wskaza³ antyspo³eczne dzia³ania rz±du, takie jak np. wyd³u¿enie wieku emerytalnego, akceptacjê dla rosn±cych lawinowo umów ¶mieciowych, uelastycznienie czasu pracy czy brak kontroli nad samowol± pracodawcy.
Manifestacjê pod Ministerstwem Zdrowia rozpoczêto Hymnem Narodowym. W imieniu FZZ g³os zabra³a Przewodnicz±ca OZZPIP Lucyna Dargiewicz.
„Mia³o byæ tak piêknie - s³yszymy to co 4 lata. Dzi¶ jest próchnica i arogancja ze strony w³adzy” – o¶wiadczy³a na wstêpie. Nastêpnie zobrazowa³a 20-letni± wspó³pracê zwi±zków z Ministerstwem Zdrowia, której nieustann± cech± jest niedotrzymywanie s³owa przez stronê rz±dow±.
„Jeste¶my tu zawsze, gdy zagro¿ony jest pacjent i bêdziemy tu zawsze razem! Dzi¶ tak¿e mówimy jednym g³osem: Nale¿y nam siê godno¶æ i prawo do odpoczynku. 33 lata temu by³ karnawa³ Solidarno¶ci – dzi¶ w Polsce zaczyna siê karnawa³ godno¶ci” - doda³a.
Reprezentacje trzech central przekaza³y nastêpnie petycjê ministrowi, przez którego osobi¶cie nie zosta³y jednak przyjête. Kolejnym etapem pikiety by³y wyst±pienia Zofii Czy¿, która przekaza³a informacjê o sytuacji w szpitalu w Siedlcach oraz Teresy Arendarych, która mówi³a o trudnej sytuacji pracowników w szpitalu w Koszalinie.
W pikiecie pod Ministerstwem Spraw Wewnêtrznych w imieniu FZZ g³os zabra³ Przewodnicz±cy NSZZ Policjantów Grzegorz Nems. Mówi³, ¿e manifestanci chc± u¶wiadomiæ w³adzy ogromne niezadowolenie spo³eczne z sytuacji, która obecnie ma miejsce w Polsce.
„Pracownicy s³u¿by mundurowych protestuj± g³ównie przeciwko antypracowniczym zmianom w kodeksie Pracy. Domagaj± siê podjêcia dialogu, ale rz±d jest g³uchy na g³os funkcjonariuszy, np. w sprawie zwolnieñ L4 dla s³u¿b mundurowych” - mówi³.
Nastêpnie g³os zabra³ Przewodnicz±cy NSZZ Pracowników Po¿arnictwa Krzysztof Hetman, który wo³a³ do zebranych zwi±zkowców - „Niech nasz g³os bêdzie us³yszany, niech nasza manifestacja bêdzie us³yszana. Pozdrawiamy Ministra Spraw Wewnêtrznych. Niech nasz g³os bêdzie us³yszany”.
Jako trzeci wyst±pi³ Mariusz Tyl, Przewodnicz±cy NSZZ Funkcjonariuszy Stra¿y Granicznej - „Wszyscy jeste¶my razem by powiedzieæ: do¶æ zubo¿ania funkcjonariuszy i ich rodzin. Do¶æ przywilejom. To co nam siê nale¿y to nie przywileje. Niektórzy nie rozumiej± , ¿e to w³a¶nie od funkcjonariuszy zale¿y sytuacja w naszym kraju. Powiedzmy w koñcu do¶æ!” – podkre¶li³.
Kolejnym mówc± by³ Czes³aw Tu³a, Przewodnicz±cy NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Wiêziennictwa.
„Jak tak na was patrzê to serce siê cieszy, jak patrzê na Ministerstwo Spraw Wewnêtrznych p³akaæ siê chce. Dzisiaj powinni¶my byæ na posterunkach, na s³u¿bach. Pan Minister Spraw Wewnêtrznych to co powiedzia³, to tylko to, ¿eby zabraæ nam 20 proc. ” - powiedzia³. Uczestnicy manifestacji uczcili minut± ciszy wszystkich poleg³ych funkcjonariuszy, wrêczyli petycjê skierowan± do ministrów: spraw wewnêtrznych oraz sprawiedliwo¶ci, pod które udali siê spod MSWiA.
Pod Ministerstwem Transportu, w imieniu Forum, przywita³ wszystkich Przewodnicz±cy FZZP PKP Stanis³aw Stolorz. Jak mówi³ - „jeste¶my tutaj, by wyraziæ niezadowolenie z polityki obecnego Rz±du. Nie mo¿emy d³u¿ej tolerowaæ dzia³añ antyspo³ecznych obecnych w³adz. Musz± one s³yszeæ wo³anie ludzi, a nie ignorowaæ je i zamiataæ pod dywan”. Podkre¶li³, ¿e „premier nie mo¿e byæ g³uchy na potrzeby obywateli”. Zwi±zkowcy z bran¿y transportowej wrêczyli reprezentantowi ministra zegar nastawiony na za piêæ dwunasta, podkre¶laj±c tym samym, ¿e czas jego z³ych rz±dów siê szybko koñczy.
W pikiecie pod Ministerstwem Gospodarki FZZ reprezentowa³ Przewodnicz±cy PZZ KADRA Dariusz Trzcionka. Przypomnia³, ¿e brak zdecydowanego NIE ze strony polskiego Rz±du dla Pakietu Klimatycznego stanowi realn± gro¼bê utraty konkurencyjno¶ci przez nasz± gospodarkê i mo¿e spowodowaæ wyprowadzenie przemys³u ciê¿kiego i energoch³onnego z Polski, co grozi likwidacj± kolejnych miejsc pracy. Wskaza³ na: brak przejrzystej polityki energetycznej kraju, odchodzenie od konwencjonalnych ¼róde³ energii takich, jak wêgiel kamienny i brunatny, które s± gwarantami bezpieczeñstwa naszego kraju, brak inwestycji w nowoczesne, wysokosprawne i nisko emisyjne bloki na paliwo sta³e, lobbowanie na rzecz energii odnawialnej i j±drowej.
Za szczególnie szkodliwy uzna³: brak polityki rz±du co do przysz³o¶ci polskiego górnictwa, brak ochrony wêglowego rynku krajowego, otwarcie granic dla importu wêgla, g³ównie ze Wschodu. Dariusz Trzcionka podkre¶li³ jednoznacznie brak akceptacji zwi±zków zawodowych dla takiej polityki obecnego Rz±du. Zauwa¿y³ te¿, ¿e brak dialogu, który spowodowa³ wyj¶cie strony zwi±zkowej z Trójstronnej Komisji zjednoczy³ wszystkie zwi±zki zawodowe, co wyra¼nie widaæ w dzisiejszej manifestacji.
„Jeste¶my tu po to, ¿eby walczyæ o miejsca pracy, ¿eby rz±dz±cy dzia³ali w imiê potrzeb nas, a nie partii politycznych. ¯±damy równego traktowania wszystkich pracowników, wycofania antypracowniczej ustawy o czasie pracy. Zmiany ustawy o referendum, a co za tym idzie zmiany w Konstytucji RP” - powiedzia³ Dariusz Trzcionka. Nastêpnie przedstawiciele wszystkich trzech central zwi±zkowych udali siê do ministerstwa, aby przekazaæ petycjê. Zapewnili, ¿e je¿eli minister bêdzie chcia³ siê z nimi spotkaæ, to s± w Warszawie przez najbli¿sze 4 dni.
Pod Ministerstwem Skarbu w imieniu FZZ wyst±pi³ Przewodnicz±cy OZZZPRC Roman Michalski. Odniós³ siê do wszechobecnej prywatyzacji polskich zak³adów, która mia³a byæ szans± dla rozwoju narodowej gospodarki, a okaza³a siê nagiêciem wszelkich zasad. Stwierdzi³ jednak, ¿e prywatyzacja w tera¼niejszym wymiarze doprowadza do licznych zwolnieñ, braku inwestycji, ucieczki m³odych ludzi z Polski. Nastêpnie cz³onek prezydium FZZ Waldemar Lutkowski podkre¶li³, i¿ „lekcewa¿enie spo³eczeñstwa przez Rz±d jest pora¿aj±ce”. Ostatnim etapem wyst±pieñ by³o przekazanie przez przedstawicieli petycji stronie rz±dowej.
AG |