11.07.2025 03:01
Sprawozdanie Zarz±du ZZPRC
Zwi±zkowe
Podczas pierwszego roku VI kadencji w³adz Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego w sk³adzie ¶cis³ego zarz±du pracowali, poza mn±, Ryszard Szubstarski, Krzysztof Bohdan, Marek Goldsztejn i Witold G³os (do czasu usuniêcia go ze zwi±zku).

Funkcje przewodnicz±cych oddzia³owych organizacji zwi±zkowych pe³nili:

w Zak³adzie Elektrociep³owni – Dariusz Kozak
w Zak³adzie Nawozów –  Dariusz  Mieleszko
w Zak³adzie Melaminy – Piotr Kruk
w Zak³adzie Kaprolaktamu – Witold G³os (do z³o¿enia rezygnacji)
w Zak³adzie Amoniaku – Krzysztof Skawiñski
w Wydziale Laboratoriów – Edyta Dobosz
w Wydziale Pakowni – Ryszard Czarnecki
w Wewnêtrznej S³u¿bie Ochrony – Andrzej Nogal
w CTL KOLZAP – Pawe³ Górnik
w Kole Zwi±zkowym – Zbigniew Cie¶lak
w DW „Jawor” - Iwona Sikora

W czasie kadencji odby³y siê 2 posiedzenia Poszerzonego Zarz±du oraz 22 posiedzenia ¦cis³ego Zarz±du.

W Komisji Rewizyjnej pracowali: Jerzy Tokarzewski, Andrzej Bartuzi i Jacek Nowacki

W Komisji Socjalnej pracowali: Przemys³aw Miroñczuk, Marek Goldsztejn i Zbigniew Cie¶lak

W Komisji Mieszkaniowej pracowali: Edyta Dobosz i Jerzy Tokarzewski

Z ramienia naszej organizacji zwi±zkowej w Radzie Pracowników nie pracowa³ nikt.

W Komisji BHP pracowa³: Marek Goldsztejn

W Komisji P³acowej pracowali: Marek Goldsztejn, Ryszard Szubstarski i Krzysztof Bohdan

W Radzie Nadzorczej Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA reprezentowa³ nas Andrzej Bartuzi.

Nasza dzia³alno¶æ dotyczy³a przede wszystkim nastêpuj±cych obszarów:

W okresie od 23 maja 2013 r. do 4 marca 2014 r. roku nasze prace koncentrowa³y siê g³ównie na dzia³aniach zwi±zanych z wdro¿eniem obowi±zuj±cych zasad wynagradzania, doprowadzeniu do wzrostu realnych wynagrodzeñ pracowników o 25% oraz na obronie interesów pracowników
w skonsolidowanej ju¿ Grupie Azoty.

23 maja ubieg³ego roku odby³y siê w naszym zwi±zku wybory. Zmianom uleg³ sk³ad zarz±du i komisji rewizyjnej, które to zmiany przedstawi³em przed chwil±.

Jeszcze w maju wraz ze Spo³ecznym Zwi±zkiem Zawodowym, Zwi±zkiem Zawodowym In¿ynierów i Techników  wstawili¶my siê za pracownikami, którym kazano p³aciæ za uszkodzone (nie z ich winy) przepustki tak jak za zgubione.  Nasza organizacja by³a te¿ pierwsz±, która rozpoczê³a protest pod Kancelari± Prezesa Rady Ministrów przeciwko zmianom w Kodeksie pracy. Nasze protesty trwa³y do lipca i zaowocowa³y wrze¶niowym wybuchem spo³ecznego niezadowolenia zwanym Ogólnopolskimi Dniami Protestu.

W czerwcu w Józefowie nad Wis³± spotkali¶my siê z przedstawicielami zak³adowych i miêdzyzak³adowych zwi±zków zawodowych ruchu ci±g³ego Grupy Azoty, tj. z Kêdzierzyna, Tarnowa i Polic. Ustalili¶my, ¿e sytuacja polskich przedsiêbiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej, a tak¿e zatrudnionych w nich pracowników wymaga podjêcia pilnych dzia³añ celem zabezpieczenia przedsiêbiorstw przed przejêciem, poprawienia bytu materialnego i warunków pracy zatrudnionych w nich pracowników oraz gwarancji utrzymania istniej±cych i tworzenia nowych miejsc pracy.

Przygotowali¶my dwie atrakcyjne imprezy w o¶rodku na Wólce z okazji Dnia Chemika. Zosta³y one bardzo dobrze przyjête przez naszych cz³onków, zatem wydaje siê, ¿e stan± siê tradycj±.

Zarz±d ¦cis³y ZZPRC po posiedzeniu 2 lipca z³o¿y³ bardzo wa¿n± deklaracjê, szczególnie w kontek¶cie tego, co wydarzy³o siê w kolejnych miesi±cach w sprawie podwy¿ek. Otó¿ zauwa¿y³, ¿e pomimo zapowiedzi zarz±du Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA , ¿e je¿eli nie bêdzie strajków
i niepokojów, to podwy¿ki bêd± wiêksze ni¿ w roku obrotowym 2011-2012 (strajk da³ 15% wzrost sta³ych sk³adników wynagrodzeñ), w minionym roku obrotowym nie uruchomiono ¿adnych podwy¿ek dla za³ogi. W zwi±zku z czym
w nowym roku obrotowym bêdziemy siê domagali przede wszystkim podwy¿szenia sta³ych sk³adników wynagrodzeñ o 25%, podpisania umowy gwarancyjnej w tre¶ci zaproponowanej przez zwi±zki zawodowe oraz zaniechania zatrudniania na umowy czasowe i za po¶rednictwem agencji pracy tymczasowej. Deklaracja jest o tyle istotna, ¿e do tych 25% jeszcze nam brakuje 19%, mimo ¿e jedne negocjacje p³acowe ju¿ siê odby³y. I bêdziemy o te dodatkowe 19% walczyæ wbrew propagandzie uprawianej przez jednego
z naszych cz³onków, a przy tym reprezentanta za³ogi
w organach spó³ki, który stara³ siê udowodniæ, w swoim okoliczno¶ciowym wydawnictwie kolportowanym na zak³adzie, ¿e wynegocjowane w ubieg³ym roku 6% to wielki sukces w porównaniu z 15% z roku strajkowego.

Powo³ana zosta³a Komisja Statutowa w sk³adzie: Krzysztof Bohdan, Andrzej Wrona i Henryk Nowak.

Ze wzglêdu na to, ¿e Sejm przyj±³ niekorzystne zmiany
w Kodeksie pracy, nasz protest przeciwko tym zmianom przeniós³ siê spod kancelarii premiera pod Pa³ac Prezydencki na Krakowskim Przedmie¶ciu w Warszawie. Pierwsz± protestuj±c± ekip± znów byli zwi±zkowcy z Pu³aw. Towarzyszy³y nam pielêgniarki z pu³awskiego szpitala.

We wrze¶niu odby³y siê Ogólnopolskie Dni Protestu, które by³y konsekwencj± naszych dzia³añ na rzecz zapobie¿enia zmianom w prawie pracy. Tu nale¿y wspomnieæ, ¿e nasz zwi±zek odegra³ w tym procesie bardzo wa¿n± rolê pocz±wszy od mojego udzia³u w pracach Zespo³u Trójstronnego ds. prawa pracy i uk³adów zbiorowych, poprzez protesty, które inicjowali nasi cz³onkowie. Podczas dni protestu w Warszawie cz³onkowie ZZPRC ZA Pu³awy SA protestowali pierwszego i ostatniego dnia.

Pod tego koniec miesi±ca do biura przes³ana zosta³a uzgodniona przez zarz±dy spó³ek umowa spo³eczna, któr± odrzucili¶my, ¿±daj±c negocjacji. Odbywa³y siê one systematycznie, niestety z marnym skutkiem, bo jak czytali¶my w komunikatach zamieszczanych na naszej stronie przez negocjatorów, wa¿ne by³o wówczas, ¿e negocjacje siê odbywaj± a nie ich skutek.

Poszerzony Zarz±d Zwi±zku na zebraniu 13 sierpnia ubieg³ego roku podj±³ decyzjê o udzieleniu Andrzejowi Bartuziemu oraz Andrzejowi Wronie rekomendacji w wyborach do rady nadzorczej.

W wyborach przedstawiciela za³ogi do Rady nadzorczej obaj kandydaci naszej organizacji przeszli do drugiej tury wyborów. Uwa¿amy to za sukces. Ostatecznie swoje stanowiska w Radzie utrzymali dotychczasowi cz³onkowie.

Po raz kolejny wnioskowali¶my o 25% podwy¿ki, co spotka³o siê z powszechnym poparciem pozosta³ych organizacji
(z wyj±tkiem ZZ Kadra).

Rozpoczê³y siê tak¿e negocjacje wska¼nika przyrostu przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia. Pracodawca zaproponowa³ 3%, strona zwi±zkowa – 15%. Te negocjacje zakoñczy³y siê fiaskiem i pracodawca okre¶li³ wska¼nik samodzielnie.

Nie uda³o siê tak¿e wynegocjowaæ 25% podwy¿ek, bo znów negocjatorzy stawiali na dialog, a nie na za³atwienie powierzonej im sprawy wynagrodzeñ za³ogi. W komunikatach publikowanych przez negocjatora czytali¶my wiêc o sukcesach nie w za³atwianiu podwy¿ek, a w umacnianiu dialogu. Sukcesy te by³y tak wielkie, ¿e w pewnym momencie negocjator umawia³ siê na spotkania z reprezentacj± Spó³ki prywatnie, z pominiêciem dotychczasowej ¶cie¿ki, nie informuj±c o tym pozosta³ych cz³onków zarz±du, co jak siê okaza³o, nast±pi³o na wyra¼ne ¿yczenie strony pracodawcy. Podczas negocjacji dosz³o do kolejnej skandalicznej sytuacji – prezes Spó³ki, wyra¼nie zachêcony uleg³o¶ci± negocjatorów, stara³ siê ingerowaæ w tre¶æ komunikatów na naszej stronie internetowej.

Negocjacje ostatecznie zakoñczy³y siê rozszerzeniem tabeli w ka¿dej kategorii o 4% i podwy¿szeniem minimalnego wynagrodzenia do kwoty 1750 z³ (nadal nie dogonili¶my Biedronki). Na podwy¿ki przeznaczono 8,7 mln z³. Negocjatorzy podpisali zmiany w tabeli samodzielnie, bez uzgodnienia z poszerzonym zarz±dem.

W listopadzie negocjacje podwy¿kowe by³y kontynuowane. Tym razem wynegocjowano 2% podwy¿ki regulacyjnej. Negocjatorzy bali siê wzi±æ odpowiedzialno¶æ za swoj± pracê i za¿±dali zwo³ania poszerzonego zarz±du, by za nich podj±³ decyzjê o podpisaniu porozumienia p³acowego, które nie wymaga³o zmian w ZUZP. Wcze¶niej takiej potrzeby nie widzieli.

W grudniu w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA wyrzucono z pracy dzia³acza zwi±zkowego za to, ¿e wykonywa³ rzetelnie swoje obowi±zki zwi±zkowe. Stwierdzono, ¿e powodowa³ konflikt z pracodawc± i nara¿a³ go na szkody. Warto w tym miejscu przypomnieæ, ¿e zadaniem zwi±zkowca jest wykuwanie rozwi±zañ dla dobra pracowników poprzez wchodzenie w konflikt z pracodawc±. Nie ma innej metody, co zosta³o udowodnione przez pó³ roku prób prowadzenia tzw. dialogu, który nie przyniós³ ¿adnych pozytywnych efektów, a jedn± z jego konsekwencji by³a próba rozbicia naszej organizacji. Od maja ubieg³ego roku wyrz±dzono naszej organizacji wiele szkód. Niestety rêkami jej cz³onków. Dlatego za dzia³anie na szkodê ZZPRC ZA Pu³awy SA
w styczniu 2014 roku ze zwi±zku wyrzucony zosta³ Witold G³os.

W czasie pe³nienia przez W. Glosa funkcji wiceprzewodnicz±cego zwi±zku Zak³ad Kaprolaktamu zosta³ wydzielony
z pionu produkcji i poprzez struktury zarz±dcze po³±czony
z Zak³adem Kaprolaktamu w Tarnowie.

Na pocz±tku roku z³o¿yli¶my do Zarz±du wniosek o urealnienie warto¶ci bonu na posi³ek regeneracyjny.

Od nowego roku zmieniony zosta³ sk³ad reprezentacji ZZPRC na spotkaniach z zarz±dem spó³ki oraz na negocjacjach umowy spo³ecznej. Na styczniowym spotkaniu z zarz±dem zaproponowali¶my  uruchomienie funduszu stypendialnego dla dzieci tragicznie b±d¼ przedwcze¶nie zmar³ych naszych kolegów na wniosek Oddzia³owej Organizacji Zwi±zkowej Melaminy i Mocznika. Czêsto osierocone dzieci nagle popadaj± w bardzo ciê¿k±, a czasem tragiczn± sytuacjê ¿yciow± i materialn±. Taki fundusz umo¿liwi³by im zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Spotka³o siê to
z akceptacj± ze strony pracodawcy, a nawet uzyska³o poparcie Radny Nadzorczej, której cz³onkowie z wyboru za³ogi wymienieni zostali jako twórcy tej inicjatywy przez przewodnicz±cego RN Cezarego Mo¿eñskiego.


Na styczniowym spotkaniu z zarz±dem pojawi³ siê pomys³ wy³±czenia 30 stanowisk dyrektorskich i kierowniczych poza obecny taryfikator, w celu objêcia ich odrêbnym systemem wynagradzania. Zarz±d spó³ki widzi tak¿e potrzebê zmiany nagrody z zysku na nagrodê roczn±. Naszym zdaniem oba te ruchy spowoduj± zamro¿enie p³ac pracowników na najbli¿sze kilka lat.

Tak¿e w styczniu, po kilkumiesiêcznej przerwie spowodowanej prowadzonymi w ZAP negocjacjami p³acowymi, odby³o siê spotkanie stron pracuj±cych nad Porozumieniem – Umow± Spo³eczn± dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA. Po miesi±cach ja³owych dyskusji zaproponowali¶my konkretne zapisy maj±ce na celu wzmocnienie interesów pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.

Zaproponowali¶my zapisanie w umowie daleko id±cych zabezpieczeñ pracowników przed zwolnieniami, wydzieleniem do innych podmiotów, czy przeniesieniem do innego miasta. Reprezentanci Grupy nie chc± siê zgodziæ na twarde zapisy, argumentuj±c tym, ¿e nie mo¿emy kategorycznie przes±dziæ, i¿ nie bêdzie niezbêdnych zmian organizacyjnych, które mog± wymusiæ tego rodzaju skutki dla pracowników.

Zaproponowali¶my, aby jednym z elementów umowy by³ zapis o zaprzestaniu zatrudniania na umowy ¶mieciowe,
a w szczególno¶ci poprzez agencjê pracy tymczasowej. Strona zwi±zkowa przedstawi³a zastrze¿enia do takiej formy zatrudniania pracowników do prac o charakterze sta³ym i ca³orocznym, gdzie praca nie ma nic wspólnego z prac± dorywcz±, czy chocia¿by sezonow±. Jest to, przede wszystkim, bardzo niesprawiedliwe w sytuacji, kiedy tê sam± pracê wykonuj± ludzie na ró¿nych zasadach.

Negocjowali¶my zapisy dotycz±ce wzrostu wynagrodzeñ, premii prywatyzacyjnej, rekompensaty za wycofanie spó³ki z gie³dy i zwiêkszenie odpisu na Zak³adowy Fundusz ¦wiadczeñ Socjalnych. W pierwszej czê¶ci negocjacji dyrektor Koziara stwierdzi³, ¿e w tej formie, jak± zaproponowali¶my, zapisy s± nie do przyjêcia i stwierdzi³ kategorycznie, ¿e nie ma na nie zgody. Po d³ugiej rozmowie, w której strony przedstawi³y obszernie swoje argumenty, zmodyfikowa³ swoje stanowisko. Do tematu wrócimy na kolejnym spotkaniu.

Jako reprezentanci za³ogi zwrócili¶my przedstawicielom Grupy uwagê na problem reprezentacji pracowników
w organach statutowych. Otó¿ w Grupie Azoty - bêd±cej w³a¶cicielem ca³ej tzw. czwórki WSCh, pracownicy wybieraj± trzech reprezentantów do Rady Nadzorczej i jednego do zarz±du. Niestety, w organach Grupy Azoty, gdzie zapadaj± najwa¿niejsze strategiczne decyzje dla wszystkich przedsiêbiorstw, zasiadaj± jedynie ludzie wybierani przez pracowników Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach. Dyrektor Koziara, uznaj±c taki stan za zgodny z prawem, nie widzi powodu do zmian. My natomiast s±dzimy, ¿e skoro nie ma prawnego zakazu ustalenia innej reprezentacji, mo¿emy tak± zmianê wprowadziæ. Znowu, po d³ugiej dyskusji, ustalono, i¿ ca³e zagadnienie zbadaj± prawnicy i zaprezentuj± na przysz³ym spotkaniu.

W lutym zarz±d spó³ki zwróci³ siê do organizacji zwi±zkowych z pro¶ba o opiniê w sprawie op³at za korzystanie
z infrastruktury drogowej Grupy Azoty Zak³ady Azotowe Pu³awy. Proponuje siê ok 25 z³ miesiêcznie za ka¿de uprawnienie do wjazdu na teren zak³adu. Nasza organizacja nie poprze takiego rozwi±zania. Na kolejnym spotkaniu przedstawiciele zarz±du wyja¶nili, ¿e pro¶ba o opiniê w sprawie odp³atno¶ci za wjazdy samochodami na teren fabryki nie oznacza wprowadzenia nowych rozwi±zañ w tym temacie.

Zarz±d ZZPRC podj±³ uchwa³ê o przyjêciu:
· Regulaminu wyboru Spo³ecznych Inspektorów Pracy
w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA
· Regulaminu Zak³adowej Komisji Wyborczej w wyborach Spo³ecznych Inspektorów Pracy w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA
· Podzia³u okrêgowych Komisji Wyborczych w wyborach Spo³ecznych Inspektorów Pracy w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA

Obs³uga prawna

Wspó³pracujemy z Kancelari± Radców Prawnych „Jura³owicz, Herman i Wspólnicy” z Poznania.  Ponadto
w naszym biurze 5 razy w tygodniu adwokat Rafa³ Bochniarz z Kancelarii Bochniarz & Misztal udziela cz³onkom zwi±zku bezp³atnych porad z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, spó³dzielczego, administracyjnego i karnego, a tak¿e pomoc w redagowaniu wszelkiego rodzaju korespondencji prawnej. Kancelaria prowadzi równie¿ wszystkie sprawy wynikaj±ce ze stosunku pracy, które przejê³a od kancelarii z Poznania.

Polityka informacyjna

W okresie sprawozdawczym kontynuowali¶my wydawanie informatora „Nadchodz± Zmiany”. Prowadzili¶my stronê internetow± zwi±zku z otwartym forum dyskusyjnym. Prowadzimy tak¿e stronê w intranecie. Rozwijamy profil
w mediach spo³eczno¶ciowych (facebook). Prowadzimy otwart± politykê medialn±, na bie¿±co przesy³amy mediom komunikaty prasowe, a w momentach kluczowych dla naszej firmy i zwi±zku przeprowadzamy konferencje prasowe. Zaowocowa³o to sta³± obecno¶ci± naszego zwi±zku w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Wspó³praca z ING

Ubezpieczenie funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r. Ubezpieczeniem objêtych jest 278 cz³onków zwi±zku i ich rodzin.

Raport o stanie zwi±zku

Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego ZAP jest cz³onkiem Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Centrala ta zrzeszona jest z kolei w konfederacji – Forum Zwi±zków Zawodowych. W obu tych centralach pe³niê funkcjê wiceprzewodnicz±cego. Czynnie uczestniczymy w gremiach dialogu spo³ecznego wszystkich szczebli: od Powiatowej Rady Zatrudnienia przez Wojewódzk± Komisjê Dialogu Spo³ecznego,
w pracach których uczestniczy Ryszard Szubstarski, po radê wojewódzk± i zespo³y problemowe oraz bran¿owe Trójstronnej Komisji. Od 2012 roku szefem Sekcji Chemików Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego jest Andrzej Krakowiak. Od pó³ roku wspó³przewodniczê tak¿e Zespo³owi Trójstronnemu ds. bran¿y chemicznej.

ZZPRC zrzesza obecnie 1195 osób, z czego 314 to emeryci.

Jeste¶my jedn± z najwiêkszych organizacji zak³adowych
w Polsce, najwiêksz± w chemii. Reprezentowani przez nas pracownicy, czyli pracownicy ruchu ci±g³ego ZAP w stosunku do innych pracowników WSCh maj± najwy¿sze wynagrodzenia zasadnicze, najwy¿szy dodatek zmianowy, najwy¿szy dodatek za ratownictwo chemiczne i najkrótszy czas pracy.

Pozostajemy jedn± z najskuteczniejszych zak³adowych organizacji zwi±zkowych w Polsce.

Za Zarz±d
S³awomir Wrêga

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

realista
10.07.2025 22:31
Pomiary dobre,2,5kV.Tylko naoięcie 6KV...Ale co tam.W Policach nie takie awarie mają...Co z tą taczką dla dyrektora pionu energetycznego?!

realista
10.07.2025 22:24
"Mędrcy" w ZA wyłączają rezerwowe transformatory dla"oszczędności".St
are nawet na kablach olejowych...Przy próbie załączenia musi pieprznąć...W deszcz.

bonet
10.07.2025 19:57
To spytaj jutro kierownika po co uskutecznia takie nieprawidziwe biadolenie.

Ostro
10.07.2025 19:54
Bonet to nie są głupoty tylko dla informacja przekazana od kierownika. Dla potwierdzenia osobiście widziałem straż na sygnale obok rozdzielni przy bramie 5. Tam gdzie obsługuje dyspozycja mocy.

bonet
10.07.2025 19:29
Po co wy w ogole gadacie takie głupoty i rozsiewacie plotki? Pszemo i Ostro.

Argon
10.07.2025 16:44
Deszcz - ZAP 1:0.

Ostro
10.07.2025 14:57
Ja Z kolei słyszałem o spalonym transformatorze na dyspozycji przy bramie 5 . Stało tam też dużo straży o 21:30

Zwiazkowiec
10.07.2025 13:30
No jak padał deszcz to jest mokro logiczne

Slawomir Wrega
10.07.2025 13:18
Na nowej saletrze zalało rozdzielnię. Pytałem jak to się stało? okazuje się, że deszcz padał.

Pszemo
10.07.2025 11:40
Zalało rozdzielnie elektryczna na EC podobno

Maria
10.07.2025 09:15
Co to za awaria wczoraj była na zakładach?

misiek15
09.07.2025 13:09
Ja dostałem dzisiaj całą.

Lukasik
09.07.2025 09:20
Ahh dzisiaj wypłata i wczasy ciekawe tu 2 rata a grusza na ile rat ma być ?

Slawomir Wrega
08.07.2025 09:55
Bardzo dobrze. Szkoda, że poprzednie zarządy nie umiały się postawić. Wprost przeciwnie, jeszcze nas namawiali do uległości.

Zwiazkowiec
07.07.2025 10:57
Panie Sławku dobrze że przynajmniej tyle odwagi mają żeby wcześniej wydać niż im dać

Wygenerowano w sekund: 0.14 62,922,926 unikalnych wizyt