27.07.2026 16:32
gaz dla chemii
Z Firmy

We wtorek rano podpisany zosta przez stron rosyjsk kontrakt krtkoterminowy pomidzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrw szeciennych gazu - poinformowao we wtorek ministerstwo gospodarki.

We wtorek rano podpisany zosta przez stron rosyjsk kontrakt krtkoterminowy pomidzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrw szeciennych gazu - poinformowao we wtorek Ministerstwo Gospodarki.

"Gaz ju pynie, co pozwoli na przygotowanie magazynw do sezonu jesienno-zimowego" - powiedzia PAP we wtorek dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski.

Podpisanie umowy z Gazpromem na dodatkowe dostawy gazu w tym roku zapowiadano na 15 maja; w polskich magazynach gazu jest ju tylko obowizkowa rezerwa surowca.

Krtkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastpi nierealizowan od pocztku roku umow z rosyjsko-ukraisk spk RosUkrEnergo (RUE). Dostarczaa ona do Polski 2,3 mld m sze. gazu rocznie; umowa obowizywaa do koca tego roku. PGNiG uzupenia brakujce dostawy z kierunku wschodniego zwikszonym poborem z magazynw, jednak, jak informowa w ubiegym tygodniu PAP prezes PGNiG Micha Szubski - magazyny s ju niemal puste. Pozostaa w nich jedynie obowizkowa rezerwa ministra gospodarki, czyli 360 mln metrw szeciennych gazu.

Umowa midzy PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw bya parafowana 8 maja podczas wizyty przedstawicieli polskiego rzdu i PGNiG w Moskwie. Ostateczne podpisanie kontraktu miao odby si 15 maja, a niedugo potem rozmowy midzyrzdowe w sprawie dodatkowych dostaw gazu od 2010 roku. Jednak kontrakt zosta sfinalizowany przez stron rosyjsk dopiero we wtorek; a rozmowy midzyrzdowe jeszcze si nie odbyy.

Polska bowiem stara si o dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu w iloci odpowiadajcej kontraktowi z RUE take po 2009 roku; Rosjanie chc, aby dostawy te byy objte porozumieniem midzy rzdami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy midzyrzdowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Obowizuje on do 2022 roku; towarzyszy tzw. kontraktowi jamalskiemu. Na jego podstawie rocznie do Polski wpywa ok. 7 mld m szec. gazu.

"Wydaje si, e w tej chwili kluczowe dla relacji polsko-rosyjskich bdzie zakoczenie negocjacji dotyczcych porozumienia midzyrzdowego, eby zastpi kontrakt z RosUkrEnergo kontraktem bezporednio pomidzy PGNiG a Gazpromem" - mwi w rod PAP wicepremier Waldemar Pawlak. W "krtkim katalogu" spraw, ktre bd negocjowane przez Rosjan, znajduje si kwestia stawek tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski.

Pawlak ma spotka si w czwartek na Forum Ekonomicznym w Petersburgu z przedstawicielami rosyjskiego rzdu. "Bdzie spotkanie z ministrem Szmatko, by moe z wicepremierem Rosji Igorem Sieczinem" - zapowiada w ubiegym tygodniu wicepremier. W Petersburgu maj by te obecni przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.
Komentarze
#1 | 326 dnia 02.06.2009 14:52:37
No to Zarzd traci argument przy negocjacjach pacowych...
#2 | Marek-ZZPRC dnia 02.06.2009 14:57:47
ciekawe co teraz stanie na przeszkodzie merytorycznym rozmowom.
#3 | 326 dnia 02.06.2009 15:04:05
Dezyderat RN
#4 | Marek-ZZPRC dnia 16.06.2009 09:56:56
kolejna dobra informacja ws gazu

http://www.wnp.pl/wiadomosci/82494.html

mimo to zarzd twierdzi e cigle nic nie wie uparcie twierdzi ze ws gazu od grudnia kiedy zawieszalimy spr zbiorowy nic si nie zmienio.

przypominam e wtedy instalacje byy odcione min ze wzgldu na brak gazu. dzi wydaje si e gazu mamy pod dostatkiem.
Panie Prezesie co Pan na to.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· WSPÓŁPRACA Z MEDICOVER
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
· UBEZPIECZENIA
· Materiały przekazane do publikacji przez Andrzeja Skwarka i Piotra Kruka
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andrzej By
27.07.2026 13:30
czyli ciąć koszty, każdy głupi umie rządzić jak nie odpowiada finansowo

Slawomir Wrega
27.07.2026 09:10
Wystarczyło by zaprzestanie wynajmowania zewnętrznych kancelarii żeby dać pracownikom podwyżkę 40%.

Andrzej By
24.07.2026 16:21
a na czym ta pomoc by miała polegać?

wombat
23.07.2026 17:38
Żadna partia polityczna nie ma ani pomysłu ani chęci żeby ratować zakład. Jesteśmy zadłużeni po uszy a banki nie będą pożyczać w nieskończoność

heniek
23.07.2026 08:29
Ta pani z warkoczem to ostatnio się lansowała na Święcie Róży w Końskowoli, tam było przyjęcie z honorami tam nie ma problemów, roszczeń inna atmosfera

Rysiek_Wodzirej
23.07.2026 07:21
Wszyscy zaciekle walczą tylko od 3 lat nie widać efektów tej walki w portfelach zwykłych pracowników.

misiek15
22.07.2026 23:47
Kolego aparat. Ostatnio widziałem panią Wcislo na bilbordzie w Lublinie. Informowała że walczy o nas i nasz zakład.

aparat
22.07.2026 22:01
A gdzie p. Wcisło która tak obiecywala przed wyborami i co teraz unia? Czy może poprzednicy tak źle rządzili... Niektórym naprawdę pasowałoby dać w....

heniek
22.07.2026 19:02
Zamieszczenie jakiejkolwiek informacji tutaj zawsze rodzi się w wielkich bólach, jest na stronie innych związków a u nas ? A może wy nas macie głębiej w d..ie niż dyrekcja 😭

Gazowiec
21.07.2026 15:40
Na Oppz jest odpowiedź zarządu na postulaty... Dalej drążyć nie odpuszczać im nawet kosztem strajku.

Aparatowy96
21.07.2026 15:16
Solidarność już dała info że zarząd coś próbuje grać na czas a tu dalej cisza , urlopy czy głębokie poważanie ?

Kamilos
21.07.2026 12:19
W *kwiatek* nas mają

Rysiek_Wodzirej
21.07.2026 11:53
Co taka cisza? Gdzie jakas odpowiedź?

Antek
20.07.2026 12:44
Panie Sławku, jak sytuacja? Jest odpowiedź zarządu? Kiedy wyniki za 2 kwartał ?

smageil
17.07.2026 09:54
Rysiek wysil się choć odrobinę.

Wygenerowano w sekund: 0.13 97,078,076 unikalnych wizyt