Praktycznie nie ma mo¿liwo¶ci, aby przyspieszyæ rz±dowy harmonogram prywatyzacji spó³ek Wielkiej Syntezy Chemicznej - nie maj± w±tpliwo¶ci eksperci. Ich zdaniem ju¿ dotrzymanie tego harmonogramu bêdzie nie lada sukcesem.
W zapowiadanym przez resort skarbu pañstwa przyspieszeniu procesu prywatyzacji w drugiej po³owie 2009 roku i w roku 2010 wiele mówi siê o sektorze chemii. Tymczasem zgodnie z dot±d obowi±zuj±cym harmonogramem pierwszy etap prywatyzacji chemii, obejmuj±cy Ciech, Azoty Tarnów i ZAK, powinien siê zakoñczyæ jeszcze w 2009 roku, a kolejny etap, czyli sprzeda¿ Zak³adów Azotowych Pu³awy i Zak³adów Chemicznych Police, w przysz³ym roku.
- Nie ma ¿adnych mo¿liwo¶ci przyspieszenia prywatyzacji chemii, has³o "przyspieszenie" w tym kontek¶cie rozumiem w ten sposób, ¿e resort jest zdeterminowany, aby dotrzymaæ zak³adanych wcze¶niej terminów, co i tak by³oby du¿ym sukcesem - ocenia Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemys³u Chemicznego.
Jego zdaniem jest szansa, ¿e tego harmonogramu uda siê dotrzymaæ, ale pewno¶ci nie ma. - Wiele bêdzie zale¿a³o od tego ilu i jacy inwestorzy zg³osz± siê w pierwszym etapie prywatyzacji. Dobrze by by³o, aby byli to inwestorzy bran¿owi - mówi Jerzy Majchrzak.
Jeszcze wiêkszym pesymist± jest Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. - Trudno braæ powa¿nie kolejne zapewnienia o przyspieszeniu prywatyzacji chemii, skoro tak naprawdê od nieudanej próby sprzeda¿y Azotów Tarnów i ZAK w 2006 roku nic siê w tej sprawie nie dzieje - mówi.
Wed³ug niego ¿aden z dotychczas przedstawianych harmonogramów prywatyzacji nie zosta³ dotrzymany i tak naprawdê Ministerstwo Skarbu Pañstwa nie ma dobrego pomys³u na jej zakoñczenie. - A najlepszy czas na prywatyzacjê min±³ bezpowrotnie w lipcu-sierpniu 2008 roku - ocenia Andrzej Sikora.
Szef Instytutu Studiów Energetycznych przekonuje, ¿e jeszcze rok, dwa lata temu lista potencjalnych inwestorów by³aby relatywnie d³uga i w³a¶ciciel móg³by wybieraæ w zale¿no¶ci od zaoferowanej ceny, ale obecnie sytuacja jest ju¿ diametralnie inna.
- Polska chemia wymaga znacznie wiêkszych pieniêdzy na inwestycje, wiêc kolejka chêtnych nie bêdzie d³uga, co stawia pod znakiem zapytania w ogóle sukces procesu prywatyzacji - ostrzega.
Andrzej Sikora podkre¶la, ¿e sytuacja jest bardzo trudna równie¿ dlatego, ¿e z powodu presji bud¿etu prywatyzacja wydaje siê konieczno¶ci±, a mo¿liwa do uzyskania cena z pewno¶ci± bêdzie znacz±co ni¿sza ni¿ by³aby kilka lat temu.
- Nie bardzo wierzê, ¿e pojawi siê inwestor, który zadeklaruje rozwój krajowego przemys³u chemicznego. A czas, kiedy mo¿na by³o my¶leæ o próbie budowania koncernu chemicznego w oparciu o krajowy kapita³, równie¿ min±³ - uwa¿a prezes ISE.
Nie możesz się zalogować? Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...
Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....
Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?
Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?
OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?
Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rzÄ…d w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC
Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police
OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.
Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.
OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.
Radek
20.11.2024 15:45
O jakim zatrudnieniu piszesz? Czego dotyczy?
OtwartyUmysl
20.11.2024 15:31
Tam powstają miejsca pracy w odpowiedzi na potrzeby rynku u nas nie powstają. Jak spojrzysz na Czechy, Szwecję, Adolfów to zatrudnienie waha się od 150 do 500 miejsc pracy. Mało?
Radek
20.11.2024 15:23
I co to za strategia dla Puław: jedna instalacja w Tarnowie? Strategia zapewniająca przychód/ zysk firmie uwzględnia wieloproduktową i wielotonażową sprzedaż.