PAP/ISB/TVN CNBC Biznes - 11-08-2009 15:17, aktualizacja: 11-08-2009 17:32
Jak poda³a TVN CNBC Biznes, rz±d zatwierdzi³ we wtorek plan narodowej prywatyzacji, który zak³ada sprzedanie 10% KGHM i 13% akcji Lotosu - poda³a TVN CNBC Biznes. Prezentujemy listê kluczowych spó³ek, których prywatyzacja planowana jest w 2009 i 2010 r.
Po og³oszeniu tej decyzji za³ama³y siê notowania na GPW. O godzinie 15.05 WIG20 notowa³ spadek 2,19% i wynosi³ 2086,26 pkt.
- Zaktualizowali¶my plan prywatyzacji na lata 2008-2011. Przewiduje on m.in. sprzeda¿ 10 proc. akcji KGHM, ale te¿ udzia³ów w Lotosie, PGE i Tauronie - powiedzia³ premier Donald Tusk na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rz±du. - Zdecydowali¶my siê na zwiêkszenie zakresu prywatyzacji m.in. z powodu ustabilizowania siê sytuacji na gie³dzie - doda³ premier. Na li¶cie firm do prywatyzacji w latach 2009-2010 znajduj± siê 54 podmioty, w tym 15 spó³ek ma byæ sprywatyzowanych do koñca 2009 r., a 39 - w przysz³ym roku - podano w komunikacie Rady Ministrów.
Do prywatyzacji w tym roku przewidziano m.in. spó³ki: Enea, GPW i resztówkê (4,15 procent) Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA).
Z komunikatu wynika, ¿e w 2010 r. s± przewidziane do prywatyzacji m.in. Tauron, KGHM, PGE, a tak¿e Lubelski Wêgiel Bogdanka i Zespó³ Elektrowni P±tnów-Adamów-Konin razem z kopalniami zaopatruj±cymi firmê w paliwo oraz Zak³ady Azotowe Pu³awy, Zak³ady Chemiczne Police i Grupê Lotos.
Poni¿ej prezentujemy listê kluczowych spó³ek, których prywatyzacja planowana jest w 2009 i 2010 r.
Kluczowe spó³ki przewidziane do prywatyzacji w 2009 r: - ENEA; - tzw. I Grupa Chemiczna; - Gie³da Papierów Warto¶ciowych; - Telekomunikacja Polska; - Mondi Packaging Paper ¦wiecie; - Wojewódzkie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy; - Elektrociep³ownia Zabrze; - Nadwi¶lañska Spó³ka Energetyczna; - Wojewódzkie Przedsiêbiorstwo Us³ug Turystycznych; - Fabryka "Sklejka-Pisz"; - Kopex; - Gliwicka Agencja Turystyczna; - Grupa Kêty; - Zespó³ Elektrociep³owni Bytom; - Cersanit; - Elektrobudowa; - Grupa spó³ek z programu NFI (17 spó³ek), pozosta³e resztówki gie³dowe (20 spó³ek z ró¿nych bran¿), resztówki inne (44 spó³ki z ró¿nych bran¿), grupa spó³ek prywatyzowanych wg metody projektowej (12 spó³ek z ró¿nych bran¿).
Kluczowe spó³ki przewidziane do prywatyzacji w 2010 r: - Tauron Polska Energia; - KGHM Polska Mied¼; - Polska Grupa Energetyczna; - Energa; - Pekao; - Lubelski Wêgiel "Bogdanka"; - ZE PAK; - Kopalnia Wêgla Brunatnego Konin; - Kopalnia Wêgla Brunatnego Adamów; - Zak³ady Azotowe Pu³awy; - Telekomunikacja Polska; - Grupa Lotos; - Zak³ady Chemiczne Police; - Mennica Polska; - Kopalnie i Zak³ady Chemiczne Siarki "Siarkopol" w Grzybowie; - Huta Stalowa Wola; - Ruch, - Towarzystwo Obrotu Nieruchomo¶ciami AGRO; - BHwW; - Zak³ady Tworzyw Sztucznych "Gamrat"; - BZ WBK; - Centroz³om Wroc³aw; - Intraco; - Warszawski Rolno-Spo¿ywczy Rynek Hurtowy; - Remag; - Polska ¯egluga Ba³tycka; - Zak³ady Graficzne "Dom S³owa Polskiego"; - Nadwi¶lañska Spó³ka Mieszkaniowa; - BPH; - Zespó³ Uzdrowisk K³odzkich; - Zak³ady Górniczo-Metalowe "Zêbiec"; - Fabryka Os³onek Bia³kowych "Fabios"; - Cefarm-Rzeszów; - Wytwórnia Sprzêtu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz"; - Lubuskie Zak³ady Aparatów Elektrycznych Lumel; - Azoty-Adipol; - OBR Przemys³u Rafineryjnego; - Zak³ady Górniczo-Hutnicze Boles³aw; - Przedsiêbiorstwo Obs³ugi Cudzoziemców Dipservice; - resztówki inne (20 spó³ek z ró¿nych bran¿), grupa spó³ek prywatyzowanych wg metody projektowej (33 spó³ki z ró¿nych bran¿)
Miêdzynarodowy kapita³ ¿±da zap³aty za poparcie jakiego udzieli³ Platformie Obywatelskiej w wyborach oraz w pompowaniu sonda¿y w trakcie kadencji. Sprawa sta³a siê pilna poniewa¿ kryzys mo¿e skoñczyæ siê nadspodziewanie szybko,a wtedy spo³eczeñstwo znowu zacznie patrzeæ rz±dz±cym na rêce.
Kol. Shortyadam ja zgadzam siê z Tob± i nie widzê sprzeczno¶ci w naszych wypowiedziach. Wiadomo, ¿e proces rozpocz±³ siê w 1989 roku zdrad± rz±du Mazowieckiego, szli do wyborów pod has³ami w³asno¶ci obywatelskiej a zastosowali ortodoksyjnie liberalny kapitalizm. Czy by³o to dogadane przy okr±g³ym stole nie wiem. Uw³aszczanie siê na pañstwowym nie jest jednak nasz± polsk± specjalno¶ci±. Wystarczy przypomnieæ sobie Chile, Argentynê, RPA, Rosjê czy wreszcie popatrzeæ co dzieje siê w Iraku. Wszêdzie zastosowano teorie Miltona Friedmana zwane Doktryn± Szoku albo Kapitalizmem Kataklizmowym. Wspomniany przez ciebie Leszek Balcerowicz oddaje Friedmanowi niemal bosk± cze¶æ, czego dowody dawa³ w swoich wypowiedziach. W du¿ym skrócie teorie te g³osz±, i¿ w normalnych warunkach naród nie zgodzi siê na ograbienie z maj±tku, potrzebne s± specjalne okoliczno¶ci aby tego dokonaæ; wojna, kryzys, klêska ¿ywio³owa. Sêpy czekaj± wiêc dopóki co¶ takiego nie nast±pi, gotowe do grabie¿y. Czas ¿erowania (uw³aszczania siê na pañstwowym)charakteryzuje siê natomiast du¿ym po¶piechem, dok³adnie tak jak u wszystkich padlino¿erców. Wynika to w³a¶nie z okresowej dostêpno¶ci do ¿eru.
Co Wy chcecie od tej Wcisło? Wy się sobie przyjrzyjcie. Ile było manifestacji? Cztery., a ile było PRACOWNIKÓW? To do kogo te pretensje! Dawno mówiłem - strajk i odstawianie instalacji! Problem
Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...
Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....
Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?
Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?
OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?
Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rzÄ…d w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC
Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police
OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.
Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.
OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.