21.11.2024 12:39
Prywatyzacj± pracownicza.
Z Firmy

W dniu 15 lipca 2010r. 29-ro pracowników za³o¿y³o spó³kê pracownicz±, pod nazw± „Spó³ka pracownicza „Chemia-Pu³awy” sp. z o. o.” W¶ród za³o¿ycieli s± m. in. cz³onkowie Rady Nadzorczej ZAP – przedstawiciele za³ogi, reprezentanci wszystkich grup zawodowych pracowników ZAP. Do spó³ki przyst±piæ mog± wszyscy pracownicy ZAP, spó³ek- córek oraz emeryci i renci¶ci tych¿e podmiotów.


Jak w ka¿dym procesie gospodarczym istniej± szanse i zagro¿enia dla uczestników. Szans± jest wziêcie odpowiedzialno¶ci za sprawy naszej firmy we w³asne rêce. Zagro¿eniem jest ewentualna strata czê¶ci lub ca³o¶ci wp³aconych kwot na udzia³y spó³ki pracowniczej.


Celem spó³ki jest uczestnictwo w prywatyzacji pracowniczej Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. Prywatyzacja pracownicza w Polsce ma ma³e do¶wiadczenie, wiêc posi³kujemy siê do¶wiadczeniem zagranicznym. Z analizy przebiegu prywatyzacji pracowniczej wynika, i¿ jest ona rozwi±zaniem powszechnie wystêpuj±cym w najwy¿ej rozwiniêtych gospodarkach ¶wiata – np. we Francji jest 2,5 mln akcjonariuszy-pracowników (jeden pracownik na siedmiu jest akcjonariuszem pracownikiem), w Wielkiej Brytanii dzia³a od 500 do 1 tys. przedsiêbiorstw z udzia³em w³asno¶ci pracowniczej, generuj±cych roczne obroty wysoko¶ci ok. 50 mld funtów szterlingów i zatrudniaj±cych do 250 tys. pracowników.

Prywatyzacja pracownicza by³a tak¿e sposobem prowadzenia przekszta³ceñ w³asno¶ciowych stosowanym w krajach dokonuj±cych transformacji gospodarczej. Na Wêgrzech w prywatyzacji pracowniczej wziê³o udzia³ 80 tys. pracowników, a metod± t± objêto 14% prywatyzowanych przedsiêbiorstw. W S³owenii wiêkszo¶æ przedsiêbiorstw sprywatyzowano przez wewnêtrzny wykup lub bezp³atne przekazanie akcji pracownikom.

Przedsiêbiorstwa zarz±dzane przez pracowników wykazuj± siê wysok± zdolno¶ci± do funkcjonowania na rynku. W b. NRD na ponad 3 tys. przedsiêbiorstw, które podlega³y prywatyzacji mened¿ersko-pracowniczej zanotowano 371 zg³oszeñ o og³oszenie upad³o¶ci (niewiele ponad 10%). Na Wêgrzech spo¶ród ponad 1,7 tys. sprywatyzowanych przedsiêbiorstw upad³o zaledwie 5 przekszta³conych metod± prywatyzacji pracowniczej.

Je¿eli chodzi o efektywno¶æ dzia³ania przedsiêbiorstw pracowniczych, to np. na Wêgrzech zysk brutto na 1 pracownika jest o 40% wy¿szy, ni¿ w pozosta³ych podmiotach gospodarczych. W Wielkiej Brytanii najnowsze badania wykaza³y, ¿e spó³ki pracownicze radzi³y sobie w pierwszym kwartale 2009 r.; a to jest okres kryzysu finansowego!!!; znacznie lepiej ni¿ pozosta³e podmioty (ceny udzia³ów tych pierwszych spad³y o 2,4%, natomiast tych drugich a¿ o 10,2%).
W niektórych krajach problematyka prywatyzacji pracowniczej posiada wysoki priorytet w ramach polityki gospodarczej pañstwa. Przyk³adowo we Francji, rz±d wraz z Prezydentem Nicolasem Sarkozym opowiadaj± siê za dalszym rozwojem akcjonariatu pracowniczego, jako form± struktury w³asno¶ciowej i zarz±dzania, która ma przyczyniaæ siê do zwiêkszenia efektywno¶ci i konkurencyjno¶ci przedsiêbiorstw.

Rozwój prywatyzacji pracowniczej nastêpuje w oparciu o szerokie podstawy prawne. Szczególnie znacz±cy w tym zakresie jest przyk³ad Hiszpanii, gdzie rozbudowano regulacje prawne w celu upowszechnienia w³asno¶ci pracowniczej. Stosowne prace legislacyjne s± aktualnie prowadzone we W³oszech.

O efektywno¶ci i skuteczno¶ci prywatyzacji pracowniczej najlepiej ¶wiadcz± przyk³ady przedsiêbiorstw z udzia³em pracowników lub przez nich zarz±dzanych. Nierzadko s± to podmioty znacz±ce w swoich bran¿ach, rozpoznawalne tak¿e poza granicami macierzystych krajów. Do przedsiêbiorstw ze znacz±cym udzia³em w³asno¶ci pracowniczej nale¿± m.in. najwiêksze europejskie podmioty sektora energetycznego (np. Suez, EDF), bankowego (np. BNP Paribas, Deutsche Bank) czy stalowego (np. Voestalpine). Z kolei w¶ród najwiêkszych przedsiêbiorstw zarz±dzanych przez pracowników wymieniæ mo¿na hiszpañski wielobran¿owy koncern Mondragon czy brytyjski John Lewis Partnership.

St±d nasz wielki apel o jak najszersze uczestnictwo w tym procesie!!!!
Nic o nas bez nas!!!!!
Ka¿dy kupi tyle udzia³ów ile go bêdzie staæ. Koszt zakupu jednego udzia³u to 100 z³.
Na pierwszym zebraniu walne zgromadzenie udzia³owców postanowi³o o wnoszeniu oprócz udzia³ów op³aty dodatkowej w wysoko¶ci 100 z³otych, na koszty rejestracyjne spó³ki (KRS, notariusz), bie¿±ce wydatki (koszty obs³ugi konta bankowego , umowa –zlecenie dla ksiêgowej, koszty sporz±dzenia oferty). Na razie zamierzamy siê policzyæ ile nas jest , wiêc apelujemy o deklaracje wykupu udzia³ów spó³ki pracowniczej (najsprawiedliwiej tak jak za³o¿yciele : 2 udzia³y + op³ata dodatkowa; 2x100+100 = 300 z³). Deklaracje mo¿na sk³adaæ w biurach zwi±zków zawodowych dzia³aj±cych w ZAP.

Komentarze
#1 | Slawomir Wrega dnia 19.07.2010 21:43:47
Zasady nabywania udzia³ów przez pracowników opracujemy w przysz³ym tygodniu. Teraz musimy skoncentrowaæ siê na przygotowaniu oferty, najpó¼niej w pi±tek musimy z³o¿yæ j± w MSP. Na moje oko 330000 z³ to chyba rzeczywi¶cie za du¿o. Inna sprawa, ¿e do spó³ki mo¿e przyst±piæ np. 1200 pracowników a nie 3300.
Co do zasad nabywania udzia³ów kluczowe bêdzie okre¶lenie ilo¶ci udzia³ów jak± nabywa jeden pracownik. Ja jestem zwolennikiem nabywania jednakowej ilo¶ci przez wszystkich przystêpuj±cych do spó³ki. Wed³ug mnie tylko wtedy pracowniczy charakter spó³ki zostanie utrzymany. Umo¿liwienie gromadzenia udzia³ów przez jedn± osobê mo¿e doprowadziæ do przejêcia przez ni± kontroli nad ca³o¶ci±, a nie o to przecie¿ chodzi.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...

Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....

Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?

Arsen97
21.11.2024 09:13
wcislowa uprawia politykę naszym zakładem? - stare nie znałem. O rekordowy imporcie ruskich nawozów nic nie wspomniała?

OtwartyUmysl
21.11.2024 09:05
Panowie i panie czy u was na wydziałach kierownictwo z nowego rozdania po cichu i na miękko wprowadza lub probuje wprowadzać rozwiązania rodem z obozów pracy?

Rysiek_Wodzirej
21.11.2024 08:53
To samo co obecny rzÄ…d w celu realizacji swoich obietnic wyborczych - NIC

Marek-ZZPRC
21.11.2024 08:45
Kogo interesują premie dla zarządu. Niech powie co robi w sprawie zablokowania importu nawozów ze wschodu. Pewnie NIC.

tomek75
20.11.2024 19:23
https://www.dzienn
ikwschodni.pl/pula
wy/wcislo-o-premia
ch-dla-zarzadu-azo
tow-te-pieniadze-i
m-sie-nie-naleza,n
,1000353114.html

Radek
20.11.2024 16:48
Idąc takim tokiem myślenia, to najbezpieczniesze byłyby Police Bezradny

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:46
Jesteśmy strefą buforowa to jasne ale czy zawsze musimy być na kolanach i tworzyć komuś miejsca pracy naszym kosztem? Jak to się skończyło ostatnio wszyscy wiemy.

Rysiek_Wodzirej
20.11.2024 16:36
Przecież logiczne jest, że nikt nie będzie podejmował inwestycji zaraz przy granicy z Ukrainą gdzie toczy się wojna wcale nie tak daleko jak się niektórym wydaje.

OtwartyUmysl
20.11.2024 16:03
Rozmawiamy o nowej inwestycji która powstanie na terenie zakładów azotowych w Tarnowie.

Radek
20.11.2024 15:45
O jakim zatrudnieniu piszesz? Czego dotyczy?

OtwartyUmysl
20.11.2024 15:31
Tam powstają miejsca pracy w odpowiedzi na potrzeby rynku u nas nie powstają. Jak spojrzysz na Czechy, Szwecję, Adolfów to zatrudnienie waha się od 150 do 500 miejsc pracy. Mało?

Radek
20.11.2024 15:23
I co to za strategia dla Puław: jedna instalacja w Tarnowie? Strategia zapewniająca przychód/ zysk firmie uwzględnia wieloproduktową i wielotonażową sprzedaż.

Wygenerowano w sekund: 0.21 39,825,328 unikalnych wizyt