Szanowni Pañstwo
Dobieg³y koñca trwaj±ce od ponad dwóch lat prace nad budow± nowego taryfikatora stanowisk pracy w naszej Spó³ce. Pierwsze rozmowy, bêd±ce genez± podjêcia w ogóle tego tematu, odby³y siê ju¿ w styczniu 2008 roku, a wiêc tu¿ po wprowadzeniu zmian w taryfikatorze, obowi±zuj±cych od 1 stycznia 2008 roku. Strona pracodawcy oraz organizacje zwi±zkowe, dostrzegaj±c niedoskona³o¶ci wprowadzonych wtedy rozwi±zañ, rozpoczê³y rozmowy nad sposobem wypracowania zmian w taryfikatorze. Po wielomiesiêcznych bezskutecznych negocjacjach, Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego zaproponowa³, aby przej¶æ z obowi±zuj±cych w obecnym taryfikatorze kryteriów kwalifikacyjnych formalnych, na kryteria kompetencyjne. W grudniu 2008 roku strony postanowi³y o konieczno¶ci stworzenia taryfikatora przez niezale¿n± firmê zewnêtrzn±. Zespó³ zadaniowy po stronie zwi±zkowej w sk³adzie: Ewa Krawczyñska, Marek Goldsztejn, Roman Góra i Zenon Stasiak wy³oni³ firmê PSI-Meritum spo¶ród 5 firm, które odpowiedzia³y na zapytanie ofertowe w tej sprawie.
Prace nad nowym taryfikatorem z firm± PSI-Meritum by³y prowadzone wraz z powo³anym dla tych celów Zespo³em Konsultacyjnym, sk³adaj±cym siê z przedstawicieli ka¿dej z reprezentatywnych organizacji zwi±zkowych, przedstawicieli pracodawcy oraz konsultantów PSI-Meritum. Proces sk³ada³ siê w skrócie z nastêpuj±cych etapów: 1. Ustalenie warunków brzegowych budowy taryfikatora. 2. Opracowanie metodologii warto¶ciowania pracy na stanowiskach oraz stworzenie listy stanowisk do warto¶ciowania. 3. Przeprowadzenie wywiadów na stanowiskach, opisu i wyceny stanowisk wg przyjêtej metodologii. 4. Hierarchia stanowisk, taryfikator, tabela wynagradzania, zasady stosowania taryfikatora oraz warunki jego wdro¿enia.
Na pocz±tku projektu zosta³y przedstawione i podpisane przez przedstawicieli ka¿dej z reprezentatywnych organizacji zwi±zkowych oczekiwania oraz warunki brzegowe budowy nowego taryfikatora. Jak wynika z tego dokumentu, którego tre¶æ w ca³o¶ci mo¿ecie Pañstwo znale¼æ na naszej stronie intranetowej, strona zwi±zkowa dopuszcza³a zmiany w hierarchii stanowisk pracy uzasadnione wynikami warto¶ciowania, zmianê liczby kategorii zaszeregowania, rozpiêto¶ci wynagrodzeñ, linii polityki p³ac czy stopnia nachodzenia kategorii. Jako jeden z warunków brzegowych wskazano, aby zasadnicze wynagrodzenie minimalne nie by³o ni¿sze od 1650 z³.
Równie¿ kolejny etap, czyli metodologia warto¶ciowania pracy, zosta³ opracowany w ramach Zespo³u Konsultacyjnego i zaakceptowany przez wszystkich jego cz³onków. Kolejne etapy, czyli hierarchia stanowisk oraz powsta³y na jej podstawie taryfikator, s± wynikiem opisu pracy na stanowiskach w trakcie przeprowadzonych wywiadów z przedstawicielami danego stanowiska oraz wycen± tej pracy w oparciu o zaakceptowan± metodologiê. W ka¿dym wywiadzie stanowiskowym mia³ prawo braæ udzia³ ka¿dy z cz³onków zespo³u konsultacyjnego i niejednokrotnie w nim uczestniczy³.
Pomimo powy¿szego, ZZPRC nie podpisa³ dokumentu bêd±cego efektem zastosowania metodologii, tj. hierarchii stanowisk po warto¶ciowaniu, co w sposób niepotrzebny zatrzyma³o prace nad taryfikatorem na kilka miesiêcy. We wrze¶niu 2011 roku Zarz±d, po serii spotkañ z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi, pomimo braku podpisu na etapowym dokumencie jednej z organizacji zwi±zkowych, zwróci³ siê do Konsorcjum PSI-Meritum o kontynuacjê prac, w ramach Zespo³u Konsultacyjnego. Motywem dzia³ania Zarz±du by³o przekonanie ¿e obecnie obowi±zuj±cy taryfikator jest przestarza³y - co równie¿ zosta³o potwierdzone przez stronê spo³eczn± - a nowe rozwi±zania umo¿liwi± wprowadzenie jasnych i czytelnych zasad oraz mo¿liwo¶æ awansu dla pracowników. Kilkumiesiêczna przerwa w pracach zespo³u prze³o¿y³a siê na to, ¿e harmonogram prac pod koniec roku by³ napiêty. Uniemo¿liwi³a te¿ spokojne procedowanie, wyja¶nianie w±tpliwo¶ci czy eliminacjê ewentualnych b³êdów. Jednak prace zosta³y dokoñczone. Koñcowe kompleksowe dokumenty zosta³y w wymaganej formie prawnej - tj. protoko³u dodatkowego - przed³o¿one organizacjom zwi±zkowym do akceptacji w celu wdro¿enia efektu.
Bior±c pod uwagê, ¿e ju¿ w roku 2008 strony dosz³y do wniosku, ¿e obecnie obowi±zuj±cy taryfikator zawarty w ZUZP posiada wiele niedoskona³o¶ci i wymaga zmian oraz, ¿e tworzenie nowego nale¿y powierzyæ wspólnie wybranej niezale¿nej zewnêtrznej firmie eksperckiej, przy aktywnym udziale w jego tworzeniu powo³anego Zespo³u Konsultacyjnego, a tak¿e to, ¿e zrealizowano okre¶lone na pocz±tku projektu warunki brzegowe, brak akceptacji opracowanego taryfikatora jest niezrozumia³y.
Zg³aszane obecnie postulaty przedstawiania kolejnych technicznych wyliczeñ, maj±cych funkcjê pomocnicz± dla firmy do opracowania dokumentów etapowych, mo¿na odczytaæ jako próbê przed³u¿ania atmosfery sporu wobec wdro¿enia taryfikatora, czy eskalacji konfliktu przez ZZPRC. Prace nad taryfikatorem mog³y byæ prowadzone z bezpieczeñstwem czasowym i w pe³nym dialogu stron równie¿ w okresie od marca do wrze¶nia 2011 roku.
W zwi±zku z w±tpliwo¶ciami strony zwi±zkowej, zwi±zanymi z opracowaniem taryfikatora, Pracodawca zwróci siê ponownie do firmy PSI-Meritum w sprawie zorganizowania wspólnego spotkania w celu wyja¶nienia wszelkich w±tpliwo¶ci.
Andrzej Kopeæ
|