12,845,017 unikalnych wizyt
Puławy chcą zrobić skok za 8 mld zł
Z Firmy
Spółka chce wykonać milowy krok w dziejach firmy. Będzie to kosztowne przedsięwzięcie, ale innej drogi już nie ma. Do końca roku ma być gotowy zarys strategii do 2020 roku
Zakłady Azotowe Puławy nie chcą tracić czasu na gonienie konkurencji. Spółka przygotowuje się do skoku technologicznego, który pozwoli jej wyprzedzić rywali w tych segmentach produkcji, które stają się najważniejsze - pisze "Puls Biznesu".

— Do połowy 2009 r. opracujemy plan rozwoju do 2020 r. Zamierzamy stworzyć kompleks produkcyjny Puławy II na bazie projektu zgazowywania węgla — mówi Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.

Instalacja ma być zbudowana z Kopalnią Bogdanka. Wytwarzany w niej gaz syntezowy byłby surowcem dla nowego kompleksu amoniakalno-mocznikowego, jaki powstałby także w Puławach. Zarząd Azotów poszukuje obecnie doradcy finansowego, który określi, w jaki sposób spółka mogłaby sfinansować tak gigantyczne przedsięwzięcie. Koszt instalacji do zgazowywania węgla Puławy szacują na 2-4 mld zł. Kompleks amoniakalno-mocznikowy pochłonąłby niewiele mniejszą kwotę.

— Zdolność kredytowa to 1,2 mld zł. Mamy też 600 mln zł gotówki. Wartość aktywów spółki to 1,9 mld zł. Potrzebny będzie więc dodatkowy kapitał z instytucji finansowych i to o międzynarodowych korzeniach — nie ukrywa Lech Kliza, zarządzający finansami spółki.

Zarząd twierdzi, że są już chętni pomóc Azotom sfinansować przełomowy projekt. Ile on tak naprawdę będzie kosztował, będzie wiadomo pod koniec 2008 r. - pisze "Puls Biznesu".

— Wtedy firma Bechtel zakończy prace nad studium wykonalności instalacji zgazowywania węgla. W tym terminie wyłonimy też doradcę finansowego — mówi Paweł Jarczewski.

Przedstawiciele Puław podkreślają, że gaz syntezowy nie zastąpi gazu kupowanego od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ale będzie dodatkowym surowcem potrzebnym do rozwoju produkcji nawozowej oraz produktów pochodnych w ramach kompleksu Puławy II.

Dlaczego spółka stawia na nawozy, skoro przez ostatnie lata zmniejszała ich udział w strukturze produkcji na rzecz innych chemikaliów, np. melaminy?

— W 2012 r. w skali globalnej zabraknie 20 mln ton mocznika, tylko na potrzeby rolnictwa. Zapotrzebowanie na ten produkt rośnie także w sektorze energetycznym, AdBlue oraz w innych przemysłach, jak np. produkcja żywic i klejów dla przemysłu meblarskiego — podkreśla Hubert Kamola, dyrektor części chemicznej Puławy.

Same Puławy będą potrzebowały go coraz więcej na rozwój produkcji AdBlue (wodny roztwór mocznika ograniczający emisję spalin w transporcie samochodowym).

— W przyszłym roku produkcja AdBlue ma wzrosnąć o kolejne 100 tys. ton, czyli do 200 tys. ton — ujawnia Paweł Jarczewski.

Także produkcja melaminy na bazie mocznika ma się zwiększać - pisze "Puls Biznesu".
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Ankieta
Mówi się o nim przy każdych wyborach. Trudno rozpoznać autora. Rozpala ogromne emocje. Istnieje tylko w przekazie ustnym. Czy chodzi o:

Podwyższenie dodatku brygadzistowskiego?
Podwyższenie dodatku brygadzistowskiego?
13% [2 głosów]

Utworzenie pionu miłości?
Utworzenie pionu miłości?
0% [0 głosów]

Przywrócenie dodatku stażowego?
Przywrócenie dodatku stażowego?
87% [13 głosów]

Ogółem głosów: 15
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 08.03.2019 15:11

Archiwum ankiet
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Slawomir Wrega
24.06.2019 10:19
Jak nie muszą to nie płacą. Zawsze tak było. Po to utrzymują żółtą bandę żeby ludzi tumanić. Trzeba im pokazać, że muszą płacić zgodnie z zasadami.

czarocm
24.06.2019 00:26
Jakby dyrektorzy nienmieli swoich grup to raz dwa by bylo dla wszystkich. To jeat kure. Stwo i tyle. Dziesiatki lat dochodzic do swoich grup...

limak
23.06.2019 11:15
Była wycena stanowisk? Były zrobione tabele plac? To pracodawca powinien to przestrzegać. A nie prosić się tyle lat o podwyżki i tak człowiekowi daleko do własnej grupy. Widocznie tabele są dla wybran

Robert2
23.06.2019 09:23
Sławek nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

Slawomir Wrega
23.06.2019 08:59
Nowy pion będzie kosztował. Sam dyrektor do 25 tyś stawki zasadniczej na miesiąc.

Robert2
22.06.2019 21:26
Proponują 70zl podwyżki? A co z tą kasą co miała być na święta?

MrNobody
21.06.2019 11:01
20% jest chyba spoko przy nieosiągnięciu EBITA tak mi się wydaje

Slawomir Wrega
21.06.2019 10:02
Powinny być.

MrNobody
21.06.2019 09:55
Czy będą na nowo zaszeregowania pracowników?? bo przez rok mogło się trochę pozmieniac

Slawomir Wrega
21.06.2019 09:29
Bez rewelacji. Proponują 20% różnicy. Czyli po około 70 zł na pracownika miesięcznie.