11.07.2025 20:35
prywatyzacja
Z FirmyPrywatyzacja zak³adów chemicznych jest nadal mo¿liwa. W Polsce nigdy nie by³o na to dobrego czasu, s³abe wyniki III kwarta³u nie powinny mieæ na to wp³ywy - powiedzia³ Wojciech S³owiñski, dyrektor Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers podczas Konferencji: "Nafta/Chemia 2009". Udzia³ w niej wziê³o ponad 500 osób z bran¿y, polityki oraz doradztwa.
Zdaniem wiceministra skarbu Adama Leszkiewicz sytuacja w bran¿y siê poprawia. - Martwi jednak w kontek¶cie prywatyzacji ebitda (zysk przedsiêbiorstwa przed potr±ceniem odsetek od zaci±gniêtych kredytów, podatków, deprecjacji i amortyzacji) na szczê¶cie widaæ, ¿e co¶ siê ruszy³o - przyzna³ Leszkiewicz.

Zdaniem wiceprezesa Nafty Polskiej Wies³awa Skwarko - najgorsze ju¿ poza bran¿±. Skwarko przyzna³ jednak, ¿e s³abe rezultaty bran¿y bêd± mia³y wp³yw na prywatyzacjê.

Wed³ug Waldemar Preussner, Rady Administruj±cej PCC (bierze udzia³ w prywatyzacji) - sytuacja chemii nie jest z³a. - W Polsce najwiêkszym problemem jest brak liberalizacji cen gazu. Gdyby rynek gazu by³ otwarty sytuacja bran¿y w Polsce by³by znacznie lepsza. Obawiam siê, ¿e bêdzie bardzo du¿a ró¿nica pomiêdzy oczekiwaniami MSP a co do zaoferowanymi cenami - doda³ Preussner.

Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby przemys³u Chemicznego oceni³, ¿e kryzys w bran¿y chemicznej przebiega w Polsc nieco inaczej. - Polsk chemia to 2,3 proc. Unijnej, gdy np. Niemcy to 25 proc. W UE chemii kryzys rozpocz±³ siê w II kwartale 2008. Najtrudniejszymy kwarta³em w chemii w UE by³ pierwszy kwarta³ tego roku. W III kwartale widaæ w unijnym przemy¶le chemicznej wychodzenie z do³ka. U nas mamy problemy - ocenia.

Za dalsza prywatyzacj± chemii optowa³ dr hab. Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha: niech koncepcja prywatyzacji siê zrealizuje. Chemia ma szczê¶cie do programów, nieszczê¶cie do ich realizacji. Najwa¿niejsze to sprzedaæ. Trzeba sprzedaæ. Co do oczekiwañ - kiedy¶ by³y wysokie oczekiwania co do stoczni. Je¿eli powtórzymy to w chemii skoñczy siê tak jak ze stoczniami - uwa¿a

- Byæ mo¿e trzeba siê popatrzeæ na wschód, bo tamci maj± gaz - dodaje Gwiazdowski.

- Jest determinacja by sprywatyzowaæ. Chcemy dokoñczyæ prywatyzacji. Problemy chemii to problemy taryfowe - wyja¶nia³ Skwarko.

Krzysztof Klamut partner w firmie doradczej KPMG: prywatyzacja chemii nie mia³a szczê¶cia, a w tym roku mamy kryzys. Kryzys przek³ada siê na sytuacje ekonomiczn±. Mamy rekordowy spadek liczby fuzji i przejêæ. Aktywno¶æ na rynku transakcyjnym jest na poziomie po³owy ubieg³ej dekady.

- Wcale nie wiemy jednak, czy prywatyzacja w innych warunkach oznacza³aby wiêksz± liczbê inwestorów. Co do perspektyw: trudno o nich mówiæ - powiedzia³ Klamut

Jak zaznaczy³, utrudnia prywatyzacjê to, ¿e wiele firm na ¶wiecie wystawia czê¶æ swojego maj±tku chemicznego na sprzeda¿.

Determinacje rz±du podkre¶la³ tak¿e wiceminister Leszkiewicz: Naszym priorytetem jest znalezienie jednego inwestora dla ZAK ZAT i Ciech. Nie zmniejszy³a siê nasza determinacja w sprawie drugiej grupy chemicznej. W grudniu doradcê dla II grupy chemicznej .

A co o sytuacji w bran¿y sadz± sami mened¿erowie. Prezes Zak³adów Azotowych Pu³awy Pawe³ Jarczewski - gdy s³yszê o problemach przypomina siê mi sytuacje Pu³aw przed kilkoma laty, zainwestowali¶my 600 mln z³ w dwie instalacje melaminy to przynios³o wymierne korzy¶ci. Sytuacja jest jednak trudna, ostatni kwarta³ to strata tak¿e na poziomie operacyjnym. 71 proc. Naszych kosztów to gaz ziemny i energia elektryczna. A przecie¿ jeste¶my stabilizatorem rynku gazowym. Co¶ z cenami gazu trzeba zrobiæ. Zdaniem Jarczewskiego widaæ ju¿ poprawê na rynku teraz konieczny jest powrót do lepszych mar¿.

Wed³ug dr Cezarego Mo¿eñskiego, dyrektora Instytutu Nawozów Sztucznych w Pu³awach: polska chemia musi sprostaæ sytuacji na szczê¶cie mamy dobre instalacje produkcyjne i powinni¶my wyj¶æ z trudno¶ci.

O trudnej sytuacji mówi³ tak¿e dr Tomasz Zieliñski wiceprezes Zak³adów Chemicznych Police - nasz firma mocno ucierpia³a z powodu za³amania cen. Jednak widaæ oznaki poprawy. Jednak wychodzenie z zapa¶ci mo¿e potrwaæ.

Wed³ug dr Wojciecha Lubiewy-Wiele¿yñskiego, prezesa Polskiej Izby Przemys³u Chemicznego, prywatyzacja jest potrzeba ze wzglêdu na konieczno¶æ przebudowy struktury produkcyjnej polskiej chemii. Musza byæ nowe inwestycje. Bez inwestycji powiêkszy siê deficyt w handlu chemikaliami.

Tymczasem na zak³ady chemiczne nak³adane s± coraz wiêksze wymagania.

- UE obowi±zuje dwa tysi±ce ró¿nego rodzaju dyrektyw, w 2008 roku Europa straci³a palmê pierwszeñstwa w bran¿y chemicznej na rzecz Azji. Aby temu przeciwdzia³aæ musimy wiêcej przeznaczyæ na badania. Proporcje powinny byæ takiej jak w krajach starej Unii gdzie tylko trzecia czê¶æ ¶rodków daje pañstwo. Reszta pochodzi z firm - podkre¶la³ Lubiewa-Wiele¿yñski.

Jak zgodzili siê uczestnicy dyskusji byæ mo¿e konieczne jest zwrócenie wiêkszej uwagi na produkcje nisko tona¿ow±, konkurowaæ z krajami np. w produkcji nawozów, które maja w³asne gazowe zaplecze, nie jest bowiem mo¿liwe.

Kluczowe dla przysz³o¶ci chemii bêd± jednak decyzje polityczne w sprawie pakietu klimatycznego. Mo¿e siê bowiem okazaæ, ¿e nawet najlepsze firmy bêd± musia³y w³o¿yæ tak du¿e pieni±dze na rzecz ochrony ¶rodowiska, ze ich funkcjonowanie bêdzie w praktyce je¶li nie niemo¿liwe, to bardzo trudne.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
· WYBORY 2025
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andrzej By
11.07.2025 18:06
ProponujÄ™ taczkÄ™ z transparentem " Dyrektor Czopek"

Andrzej By
11.07.2025 14:29
Jak macie więcej takich dyrektorów to miej Boże w opiece Azoty

Andrzej By
11.07.2025 13:56
Ja grupa azoty majestatus dyrektorus Smiech za samo to taczka się należy

Slawomir Wrega
11.07.2025 10:55
Obraził się o taczkę. Twierdzą, że taczką dla dyrektora ugodziliśmy w ,,dobre imię grupy azoty". Ubaw po pachy.

realista
10.07.2025 22:31
Pomiary dobre,2,5kV.Tylko naoięcie 6KV...Ale co tam.W Policach nie takie awarie mają...Co z tą taczką dla dyrektora pionu energetycznego?!

realista
10.07.2025 22:24
"Mędrcy" w ZA wyłączają rezerwowe transformatory dla"oszczędności".St
are nawet na kablach olejowych...Przy próbie załączenia musi pieprznąć...W deszcz.

bonet
10.07.2025 19:57
To spytaj jutro kierownika po co uskutecznia takie nieprawidziwe biadolenie.

Ostro
10.07.2025 19:54
Bonet to nie są głupoty tylko dla informacja przekazana od kierownika. Dla potwierdzenia osobiście widziałem straż na sygnale obok rozdzielni przy bramie 5. Tam gdzie obsługuje dyspozycja mocy.

bonet
10.07.2025 19:29
Po co wy w ogole gadacie takie głupoty i rozsiewacie plotki? Pszemo i Ostro.

Argon
10.07.2025 16:44
Deszcz - ZAP 1:0.

Ostro
10.07.2025 14:57
Ja Z kolei słyszałem o spalonym transformatorze na dyspozycji przy bramie 5 . Stało tam też dużo straży o 21:30

Zwiazkowiec
10.07.2025 13:30
No jak padał deszcz to jest mokro logiczne

Slawomir Wrega
10.07.2025 13:18
Na nowej saletrze zalało rozdzielnię. Pytałem jak to się stało? okazuje się, że deszcz padał.

Pszemo
10.07.2025 11:40
Zalało rozdzielnie elektryczna na EC podobno

Maria
10.07.2025 09:15
Co to za awaria wczoraj była na zakładach?

Wygenerowano w sekund: 0.30 63,001,587 unikalnych wizyt