28.03.2024 17:08
prywatyzacja
Z FirmyPrywatyzacja zakładów chemicznych jest nadal możliwa. W Polsce nigdy nie było na to dobrego czasu, słabe wyniki III kwartału nie powinny mieć na to wpływy - powiedział Wojciech Słowiński, dyrektor Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers podczas Konferencji: "Nafta/Chemia 2009". Udział w niej wzięło ponad 500 osób z branży, polityki oraz doradztwa.
Zdaniem wiceministra skarbu Adama Leszkiewicz sytuacja w branży się poprawia. - Martwi jednak w kontekście prywatyzacji ebitda (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków, deprecjacji i amortyzacji) na szczęście widać, że coś się ruszyło - przyznał Leszkiewicz.

Zdaniem wiceprezesa Nafty Polskiej Wiesława Skwarko - najgorsze już poza branżą. Skwarko przyznał jednak, że słabe rezultaty branży będą miały wpływ na prywatyzację.

Według Waldemar Preussner, Rady Administrującej PCC (bierze udział w prywatyzacji) - sytuacja chemii nie jest zła. - W Polsce największym problemem jest brak liberalizacji cen gazu. Gdyby rynek gazu był otwarty sytuacja branży w Polsce byłby znacznie lepsza. Obawiam się, że będzie bardzo duża różnica pomiędzy oczekiwaniami MSP a co do zaoferowanymi cenami - dodał Preussner.

Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby przemysłu Chemicznego ocenił, że kryzys w branży chemicznej przebiega w Polsc nieco inaczej. - Polsk chemia to 2,3 proc. Unijnej, gdy np. Niemcy to 25 proc. W UE chemii kryzys rozpoczął się w II kwartale 2008. Najtrudniejszymy kwartałem w chemii w UE był pierwszy kwartał tego roku. W III kwartale widać w unijnym przemyśle chemicznej wychodzenie z dołka. U nas mamy problemy - ocenia.

Za dalsza prywatyzacją chemii optował dr hab. Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha: niech koncepcja prywatyzacji się zrealizuje. Chemia ma szczęście do programów, nieszczęście do ich realizacji. Najważniejsze to sprzedać. Trzeba sprzedać. Co do oczekiwań - kiedyś były wysokie oczekiwania co do stoczni. Jeżeli powtórzymy to w chemii skończy się tak jak ze stoczniami - uważa

- Być może trzeba się popatrzeć na wschód, bo tamci mają gaz - dodaje Gwiazdowski.

- Jest determinacja by sprywatyzować. Chcemy dokończyć prywatyzacji. Problemy chemii to problemy taryfowe - wyjaśniał Skwarko.

Krzysztof Klamut partner w firmie doradczej KPMG: prywatyzacja chemii nie miała szczęścia, a w tym roku mamy kryzys. Kryzys przekłada się na sytuacje ekonomiczną. Mamy rekordowy spadek liczby fuzji i przejęć. Aktywność na rynku transakcyjnym jest na poziomie połowy ubiegłej dekady.

- Wcale nie wiemy jednak, czy prywatyzacja w innych warunkach oznaczałaby większą liczbę inwestorów. Co do perspektyw: trudno o nich mówić - powiedział Klamut

Jak zaznaczył, utrudnia prywatyzację to, że wiele firm na świecie wystawia część swojego majątku chemicznego na sprzedaż.

Determinacje rządu podkreślał także wiceminister Leszkiewicz: Naszym priorytetem jest znalezienie jednego inwestora dla ZAK ZAT i Ciech. Nie zmniejszyła się nasza determinacja w sprawie drugiej grupy chemicznej. W grudniu doradcę dla II grupy chemicznej .

A co o sytuacji w branży sadzą sami menedżerowie. Prezes Zakładów Azotowych Puławy Paweł Jarczewski - gdy słyszę o problemach przypomina się mi sytuacje Puław przed kilkoma laty, zainwestowaliśmy 600 mln zł w dwie instalacje melaminy to przyniosło wymierne korzyści. Sytuacja jest jednak trudna, ostatni kwartał to strata także na poziomie operacyjnym. 71 proc. Naszych kosztów to gaz ziemny i energia elektryczna. A przecież jesteśmy stabilizatorem rynku gazowym. Coś z cenami gazu trzeba zrobić. Zdaniem Jarczewskiego widać już poprawę na rynku teraz konieczny jest powrót do lepszych marż.

Według dr Cezarego Możeńskiego, dyrektora Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach: polska chemia musi sprostać sytuacji na szczęście mamy dobre instalacje produkcyjne i powinniśmy wyjść z trudności.

O trudnej sytuacji mówił także dr Tomasz Zieliński wiceprezes Zakładów Chemicznych Police - nasz firma mocno ucierpiała z powodu załamania cen. Jednak widać oznaki poprawy. Jednak wychodzenie z zapaści może potrwać.

Według dr Wojciecha Lubiewy-Wieleżyńskiego, prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, prywatyzacja jest potrzeba ze względu na konieczność przebudowy struktury produkcyjnej polskiej chemii. Musza być nowe inwestycje. Bez inwestycji powiększy się deficyt w handlu chemikaliami.

Tymczasem na zakłady chemiczne nakładane są coraz większe wymagania.

- UE obowiązuje dwa tysiące różnego rodzaju dyrektyw, w 2008 roku Europa straciła palmę pierwszeństwa w branży chemicznej na rzecz Azji. Aby temu przeciwdziałać musimy więcej przeznaczyć na badania. Proporcje powinny być takiej jak w krajach starej Unii gdzie tylko trzecia część środków daje państwo. Reszta pochodzi z firm - podkreślał Lubiewa-Wieleżyński.

Jak zgodzili się uczestnicy dyskusji być może konieczne jest zwrócenie większej uwagi na produkcje nisko tonażową, konkurować z krajami np. w produkcji nawozów, które maja własne gazowe zaplecze, nie jest bowiem możliwe.

Kluczowe dla przyszłości chemii będą jednak decyzje polityczne w sprawie pakietu klimatycznego. Może się bowiem okazać, że nawet najlepsze firmy będą musiały włożyć tak duże pieniądze na rzecz ochrony środowiska, ze ich funkcjonowanie będzie w praktyce jeśli nie niemożliwe, to bardzo trudne.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

superpracus
28.03.2024 16:14
to dalej nie mamy prezesa.

Slawomir Wrega
28.03.2024 16:05
Do 10 kwietnia trzeba opublikować raporty.

Szary
28.03.2024 14:31
Przerwane z jakiego powodu?

Gazowiec
28.03.2024 14:16
Walne przerwane i przeniesione na 11 kwietnia.

Andrzej By
28.03.2024 12:30
Drugim celem , który powoduje, że jest jak jest , jest chęci posiadania władzy dla samej władzy

Andrzej By
28.03.2024 08:54
Porozumienie z bankami zawarte

Sylwek
28.03.2024 08:26
Gaz wg szlonych zieolny*kwiatek*es
t nie eko. Smile Polska wita

Slawomir Wrega
28.03.2024 06:29
Stan strategicznych rezerw gazu w naszym kraju spadł ostatniej doby do 44%.

heniek
27.03.2024 19:19
Hasła przedwyborcze to jest to co ludzie by chcieli a cel jest zupełnie inny koryto, koryto nachapać się upchnąć do korytek swoich

Andrzej By
27.03.2024 18:06
Jeżeli ktoś stawia sobie za cel nachapać się kasy to tak potem bywa

Radek
27.03.2024 18:04
Temat rzeka czy raczej czy nie raczej...

Andrzej By
27.03.2024 17:53
Raczej chodzi o cele z jakimi się identyfikują

Radek
27.03.2024 17:32
Nadzieję zawsze tworzą hasła przedwyborcze, a realizm ludzie, którzy tu przychodzą. Niestety najczęściej ci drudzy zawodzą...( gadzie mózgi???).

bosman
27.03.2024 00:19
Smageil, od początku istnienia serwisu. Smile

Najlepszy ZZ czlonek
27.03.2024 00:07
Dzieki pisowcom nad ktorymi 8 lat temu zachwycal sie nasz zwiazek to nie dali nic a do tego doprowadzili do ruiny

Wygenerowano w sekund: 0.14 30,238,538 unikalnych wizyt