27,297,564 unikalnych wizyt
BONUS DLA PRACODAWCÓW?
Pracownicze

Wprowadzenie nowego święta nie budziło większych kontrowersji. Legislator senacki zgłosił jedynie uwagę, że kwestia świąt regulowana jest m.in. konkordatem, dlatego ustanowienie Święta Trzech Króli należy uzgodnić z Kościołem. W odpowiedzi senator Jan Rulewski stwierdził, że jego zdaniem nie ma takiej potrzeby i zaproponował potraktowanie Święta Trzech Króli jako święta świeckiego.

W dalszej części wypowiedzi senator Rulewski odniósł się do proponowanych zmian w kodeksie pracy. Jego zdaniem w przepisach dotyczących czasu pracy panuje obecnie bałagan i ewentualne poprawki miałyby znaczenie porządkujące. Poparł go senator Stanisław Kogut (wywodzący się z PiS-u i „Solidarności” kolejowej). W podobnym tonie wypowiedział się reprezentant Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Swojego stanowiska nie przedstawiło natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Następnie przewodniczący komisji Mieczysław Augustyn zaprosił do zabrania głosu partnerów społecznych. Odniosłem wrażenie, że po wystąpieniu senatora Koguta przedstawiciele „Solidarności” nie mieli już ochoty wypowiadać się. Zaprezentowałem więc stanowisko Forum Związków Zawodowych.

Wprowadzenie Święta Trzech Króli opiniujemy oczywiście pozytywnie. Natomiast w kwestii zmian do kodeksu pracy poinformowałem, że ich skutkiem będzie praca przez 7-8 dodatkowych dni w roku (w zależności od układu kalendarza). Jest to wynik wyznaczania przez pracodawcę dni wolnych. Tak więc wprowadzenie zapisu, że dzień wolny przypadający w święto nie zmniejsza wymiaru pracy w danym tygodniu, doprowadzi do tego, że pracodawcy właśnie na ten dzień świąteczny, wypadający w innym dniu niż niedziela, wyznaczać będą dzień wolny, wynikający z normy pięciodniowego tygodnia pracy. Tym sposobem dwie normy ochronne: pięciodniowego tygodnia pracy i wolnych od pracy świąt będą mogły być zaspokojone jednym dniem wolnym.

Wprowadzenie takich przepisów doprowadziłoby do łamania lub wręcz wypowiedzenia konkordatu, a taką sytuację trudno sobie wyobrazić. Skutek będzie zatem taki, że norma pięciodniowego tygodnia pracy w niektórych tygodniach zostanie zamieniona na normę sześciodniową. To z kolei będzie ewenementem w skali Europy. Ponadto musimy pamiętać, że pięciodniowy tydzień pracy, formułowany początkowo jako „wolne soboty”, był jedynym uznawanym przez wszystkich, zrealizowanym postulatem Porozumień Sierpniowych. Wycofanie się państwa z normy pięciodniowej powoduje, że i ten postulat zostaje niespełniony.

Zwróciłem uwagę, że pracownicy za dodatkowo przepracowane dni w związku z powszechnością zryczałtowanego miesięcznego wynagrodzenia nie otrzymają dodatkowej płacy. Od tej pracy nie zostaną również odprowadzone podatki oraz składki na ZUS. Będzie to ogromny bonus dla pracodawców. Jaki duży? Można policzyć łatwo, mnożąc 15 milionów zatrudnionych przez 8 dni i przez 8 godzin oraz przez średnią wydajność pracownika na godzinę. Będzie to wielomiliardowy, niczym nieuzasadniony prezent dla pracodawców kosztem pracowników, Skarbu Państwa i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na koniec stwierdziłem, że według Forum Związków Zawodowych te zmiany nie mogą zostać przyjęte.

Po mojej wypowiedzi zapanowała konsternacja. Nikt się do niej nie odniósł. Natomiast przewodniczący komisji stwierdził, że wobec tak poważnych zarzutów nie można dalej procedować proponowanych zmian. Przerwał posiedzenie, dając czas na przemyślenie i przeanalizowanie problemu. Głosowanie przełożone zostało na następny dzień.


20 października o godz. 8.00 senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, nie dając możliwości zabrania głosu przedstawicielom partnerów społecznych, przegłosowała projekt zmian do kodeksu pracy.

 

SŁAWOMIR WRĘGA

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

ubot
26.06.2022 11:26
Nasze dzieci i rodziny pytają się czy nas jeszcze stać na godne życie.

Fair play
26.06.2022 10:12
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy skąd w Was tyle nienawiści? Czy "żywa gotówka" jest tego warta? To czytają nasze rodziny, dzieci. Jaki dajecie im przykład?

Azot07
25.06.2022 21:09
Przecież jak byk jest napisane ze od 1.06.2022. Czyli najbliższa wypłata będzie większa o 4,4%

Krzysiek pulawy
25.06.2022 20:22
aparat 24.06.2022 15:46:34 Ktoś sie orientuje w tym bur*elu całym ile i od kiedy te ochłapy? Co cię tak obchodzą te ochłapy? Nik tak nie pyta kiedy jak ty.

aparat
25.06.2022 15:45
Panie Sławku od kiedy podwyżki?

Najlepszy ZZ czlonek
25.06.2022 12:50
Czy czlonkowie Panie Kaminski Pana zwiazku sa zadowoleni ile zes Pan wynegocjowal i ze popierasz Pan takie podwyzki? I ze sam negocjuesz to znaczy bardziej sprzedajesz inne ZZ?

Argon
25.06.2022 10:39
Może jestem naiwny, ale żadne pieniądze nie są warte takiego zeszmacenia (choć przez 6 ostatnich lat standardy mocno poszły w dół).

Bogdanek
25.06.2022 10:19
Solidarność pasożycie,życzę Tobie żeby ten ciepły stolek zaczął tak cie palic w *kwiatek* żeby ci ją usmolił i żebyś trafil, iżebyś trafił na stanowisko gdzie na swoją pensję trzeba uczciwie zarobić a

GrzegorzMandziarz
25.06.2022 09:26
Kłamco Kamiński kiedy zobaczę przeprosiny na waszej stronie? I czy jak kłamałeś w jednej sprawie co jest bezsporne to kłamiesz również w innych?

solidarnosc
25.06.2022 09:18
Panie MamJużDość, sądząc po wcześniejszych wpisach, używa Pan słów których znaczeń Pan nie rozumie, a już na pewno nie stosuje. Bezradny

aparat
25.06.2022 08:55
Od kiedy podwyzki i ile?

MamJuzDosc
25.06.2022 00:11
Kamiński powiem Ci coś, o czym nie masz pojęcia. Godność jest więcej warta od pieniędzy. Przemyśl to przed snem.

iskra
24.06.2022 22:44
NSZZ Solidarność.Kamińs
ki myśli że jego działalność tu to oznaka słabości.Ale to zamierzone,ma się maksymalnie odsłonić.Kłam Pinokio kłam...

iskra
24.06.2022 22:41
Walić to że mdli.To trzeba powtarzać do znudzenia bo może nie wszyscy zrozumieli.To samozadowolenie "Kamiński vel solidarność" jest tu potrzebne aby skompromitować pseudozwiązek pod nazwą

solidarnosc
24.06.2022 22:34
Panie Radku może to ciąża? Czekania na Pana nagroda Rockefellera w wysokości 1 miliona dolarów Wink