03.10.2023 19:15
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

NieZmianowy
03.10.2023 18:49
Spokojnie, te 6000 odrobimy po wyborach przy dystrybutorze.

Rysiek_Wodzirej
03.10.2023 15:17
W Orlenie po 6000zl nagrody we wrześniu na święta Bożego Narodzenia dostali. Jaja jak berety

ubot
03.10.2023 13:42
W Tarnowie organizują sobie święto i wręczają medale.U nas władza przepycha się ze swoimi pracownikami.Nie ma nic do zaoferowania.

wombat
03.10.2023 12:06
pracus, co ty za głupoty piszesz? Melamina sprzedawana za cenę ponad 4krotnie wyższa niż mocznik, więc o jakim dokładaniu do interesu mówisz?

smageil
03.10.2023 11:06
A przecież można było oszczędzić Azoty, Orlen zarobiłby "nieco" mniej. Shock

pracus
03.10.2023 11:03
zapotrzebowanie melaminy duze tylko podobno cena poniżej kosztów produkcji. Teraz macie pretensje ale na prostest to nie chciało się przyjść

Azotowiec996
03.10.2023 10:50
6 tys. zł dla pracowników Orlenu jako premia świąteczna we wrześniu

Slawomir Wrega
02.10.2023 15:47
Dla Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach dużo. Właśnie przekazują zarządzanie inwestycjami do tarnowa.

ubot
02.10.2023 12:43
W tej firmie potrzebna jest dogłębna kontrola.Taki audyt rzetelny ze wskazaniem winnych zaniedbań. A jest ich bardzo dużo.

wombat
02.10.2023 12:24
Zapotrzebowanie melaminy duże. Mogły by pracować wszystkie 3. Zero decyzji. Nikt nic nie wie. Co ten zarząd w ogóle robi dla firmy?

Bibis
02.10.2023 12:07
Czy może ktoś się dowiedzieć dlaczego melamina 3 stoi jak dziś odesłano 9 samochodów z powodu braku produktu na magazynie

NieZmianowy
02.10.2023 09:00
Pytanie czy ten "inny" rząd też będzie sprowadzał nawozy od szwabów i kacapów? Co do obsady stołków to po 8 latach odstawienia od koryta jest to w zgodzie z obowiązującą zasada TKM.

aparat
02.10.2023 06:23
Ameryki nie odkryłeś

Wojsaletr1
01.10.2023 20:26
Przed wyborami nic nie będzie, Orlen też nie pomoże.Jak będzie inna władza to zarządy obsadzi swoimi ludźmi i negocjacje będą od nowa

iskra
01.10.2023 14:31
Nie zaglądałem na stronę tzw azotowej solidarności przynajmniej rok ale zachęciliście mnie i ostatni ich wpis jest znakomity.Lament świętokrzyski wprost z biegunką...

Archiwum shoutboksa
Sprawozdanie Zarządu ZZPRC
Związkowe

 

Sprawozdanie obejmuje okres od XVI Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 24 marca 2010 r. do 27 kwietnia 2011 r. W okresie sprawozdawczym w ścisłym zarządzie związku pracowali: Sławomir Wręga, Ryszard Szubstarski, Krzysztof Bohdan, Marek Goldsztejn oraz Andrzej Krakowiak.

Funkcję przewodniczących i wiceprzewodniczących oddziałowych organizacji związkowych pełnili:

Zakład Elektrociepłowni
Franciszek Klepacki – przewodniczący
Krzysztof Szymański – wiceprzewodniczący
Piotr Król – wiceprzewodniczący

Zakład Nawozów
Edward Chrzanowski – przewodniczący
Henryk Piecyk – wiceprzewodniczący

Zakład Melaminy
Mariusz Wróblewski – przewodniczący
Antoni Teodorowicz – wiceprzewodniczący
Jacek Nowacki – wiceprzewodniczący

Zakład Kaprolaktamu
Witold Głos – przewodniczący
Jacek Frycz – wiceprzewodniczący
Marek Goldsztejn - wiceprzewodniczący

Zakład Amoniaku
Marek Kozieł – przewodniczący
Artur Dudkowski – wiceprzewodniczący

Wydział Laboratoriów
Wiesław Gabrielski – przewodniczący
Bogdan Madej – wiceprzewodniczący
Edyta Dobosz – wiceprzewodnicząca
Weronika Wolska – wiceprzewodnicząca

Wydział Pakowni
Wiesław Wydra – przewodniczący
Ryszard Czarnecki – wiceprzewodniczący
Andrzej Guz – wiceprzewodniczący
Paweł Kusyk – wiceprzewodniczący

Wewnętrzna Służba Ochrony
Andrzej Nogal – przewodniczący

CTL KOLZAP
Zbigniew Matysiak – przewodniczący

Koło Związkowe
Zbigniew Cieślak – przewodniczący
Krzysztof Kamola – wiceprzewodniczący

DW „Jawor”
Iwona Sikora – przewodnicząca
Krystyna Błaszczyk – wiceprzewodnicząca

W Komisji Rewizyjnej związku pracowali: Stanisław Kosiewski, Krzysztof Cyfra i Jerzy Tokarzewski.

W Komisji Socjalnej pracowali: Maria Rzeszut i Przemysław Mirończuk.

W Komisji Mieszkaniowej pracowali: Maria Rzeszut, Edyta Dobosz i Jerzy Tokarzewski.

W Komisji Płacowej pracowali: Marek Goldsztejn, Ryszard Szubstarski i Krzysztof Bohdan.

W Komisji BHP pracował Marek Goldsztejn.

Z ramienia naszej organizacji związkowej w Radzie Pracowników pracowały: Alicja Owczarz i Maria Rzeszut.

W omawianym okresie odbyły się dwa posiedzenia Poszerzonego Zarządu oraz dwadzieścia osiem posiedzeń Ścisłego Zarządu. Przez ostatni rok prace zarządu związku koncentrowały się m.in. na działaniach związanych z planowaną prywatyzacją Zakładów Azotowych „Puławy”, a także w obszarze płac, zaopatrzenia załogi w spełniającą wymogi bezpieczeństwa odzież roboczą i ochronną.

PŁACE I NOWY TARYFIKATOR
Od 1 stycznia br. uruchomione zostały 4-procentowe podwyżki dla pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA. Nie towarzyszyło im rozszerzenie tabeli płac, tak więc mimo że skromnie to jednak środki te przyczyniły do wdrożenia obowiązującego w firmie taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy. Również od 1 stycznia dodatki zmianowe wzrosły do kwot: 926,70 zł i 706,10 zł. Przez większą część roku trwały prace nad nowym taryfikatorem kwalifikacyjnym stanowisk pracy, a dokładniej – nad hierarchią tych stanowisk. Prowadziła je wynajęta firma – PSI Meritum przy współpracy zespołu konsultacyjnego, w którego pracach uczestniczyli również nasi przedstawiciele. Prace rozpoczęły się od metodologii i wyceny. Nie określono zakresu zadań dla wynajętej firmy, m.in. nie ustalono, kto podejmie decyzje o ilości kategorii w nowej tabeli oraz o rozpiętości płac. Nie zakończono również porozumieniem sporu o charakter dodatku zmianowego. Mimo wcześniejszych ustaleń przedstawiciele PSI Meritum nie zapoznali zespołu konsultacyjnego z wyceną punktową wartościowanych stanowisk, co uniemożliwiło jakąkolwiek kontrolę procesu hierarchizacji. To wszystko doprowadziło do opracowania hierarchizacji stanowisk niemożliwej do zaakceptowania przez ponad 90 proc. załogi – tylu zatrudnionych bowiem degraduje się o jedną, dwie lub trzy kategorie w stosunku do obowiązujących. Zyskuje jedynie grupa około 200 osób, posiadających już maksymalne stawki w grupach docelowych. Dlatego pod nową hierarchią zabrakło podpisu przedstawicieli naszej organizacji związkowej.

PRYWATYZACJA – SPÓŁKA PRACOWNICZA
15 lipca 2010 r. powstała w Zakładach Azotowych „Puławy” spółka pracownicza. Mogli do niej przystąpić pracownicy zakładów – byli i obecni, a także renciści i emeryci. 30 listopada Spółka Pracownicza Chemia-Puławy złożyła w Ministerstwie Skarbu Państwa wiążącą ofertę zakupu 50,7 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy. Z kolei na początku bieżącego roku spółka pracownicza „Chemia-Puławy” złożyła ministrowi skarbu państwa uzupełnienie wiążącej oferty na zakup Zakładów Azotowych „Puławy” SA, bowiem w połowie grudnia 2010 r. Ministerstwo Skarbu Państwa wezwało inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Puław i Polic do uzupełnienia ofert do 11 stycznia 2011 roku.
Do czasu złożenia uzupełnienia zarząd spółki przyjął uchwałę podwyższającą kapitał zakładowy do 117,5 tys. zł. Zwiększyła się także liczba udziałowców spółki. Obecnie Chemia-Puławy posiada 617 wspólników, z czego 59 osób posiada po 1 udziale spółki, a 558 osób po 2 udziały. Na terenie powiatu puławskiego nie ma drugiej firmy z taką liczbą współwłaścicieli. 14 stycznia Polska Agencja Prasowa opublikowała komunikat, w którym resort skarbu informuje o decyzji zamknięcia postępowania dotyczącego sprzedaży Zakładów Azotowych w Puławach oraz Zakładów Chemicznych w Policach bez rozstrzygnięcia. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział, że taka decyzja była rekomendowana przez doradcę prywatyzacyjnego. Po analizie ofert wiążących i ich uzupełnieniu ministerstwo doszło do wniosku, że proces ten w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych oraz wewnętrznych w tych spółkach należy zakończyć.

Obecnie spółka pracownicza przygotowuje się do udziału w kolejnym postępowaniu zbycia przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych „Puławy” SA.

UBRANIA ROBOCZE
W okresie sprawozdawczym kontynuowaliśmy działania zmierzające do poprawy systemu zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną i roboczą. Zgodnie z umową tzw. rentalu z 12 listopada 2010 r. między Zakładami Azotowymi Puławy a spółką CRL z Radomia dotyczącą najmu i serwisu odzieży roboczej oraz szaf odzieżowych rozpoczęła się ostatnia faza prac związanych z mierzeniem pracowników, dostarczaniem szaf i samej odzieży. Dokonano pomiaru pracowników, trwa dostawa szafek do poszczególnych zakładów. Miejmy nadzieje, że nasze wieloletnie boje o zapewnienie pracownikom bezpiecznej odzieży przyniosą oczekiwany efekt już w najbliższym czasie.

ZMIANY W ZAKŁADOWYM FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
Z początkiem 2011 roku wszedł w życie nowy „Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych”. Zakładowe organizacje związkowe w uzgodnieniu z pracodawcą wprowadziły kilka zasadniczych zmian dostosowując zasady przyznawania świadczeń do zapisów obowiązującej ustawy. I tak: w miejsce dotychczasowych trzech świadczeń tj.: dofinansowania zakupu wypoczynku na indywidualne zamówienie pracownika, wczasów turystycznych i bonów towarowych wydawanych np. z okazji świąt, powstało nowe świadczenie nazwane dofinansowaniem do indywidualnego wypoczynku pracowników. Jest ono uzależnione od dochodu i wynosi 800 zł oraz 1000 zł. Wprowadzona została też nowa procedura występowania, przyznawania i wypłaty tego świadczenia. Wiele kontrowersji wzbudziło wykreślenie z regulaminu bonów towarowych wydawanych pracownikom. Była to trudna decyzja, ale niestety konieczna.

OBSŁUGA PRAWNA
Współpracujemy z Kancelarią Radców Prawnych „Jurałowicz, Herman i Wspólnicy” z Poznania. Kancelaria prowadzi sprawy naszych członków dotyczące stosunku pracy w sądach pracy. W minionym okresie otrzymaliśmy kilkanaście opinii prawnych na piśmie i kilkadziesiąt konsultacji telefonicznych. Prawnicy kancelarii przygotowali i prowadzili siedem spraw przed sądem pracy.
Ponadto od 7 lat współpracujemy z Kancelarią Adwokacką – adwokat Rafał Bochniarz, który udziela porad prawnych, sporządza opinie prawne i pisze pisma procesowe. Od 16 października ub. roku dodatkowo występuje w charakterze pełnomocnika w sprawach z zakresu:
· prawa cywilnego (prawo osobowe, prawo rzeczowe, prawo kontraktowe, prawo spadkowe, postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające),
· prawa karnego i wykroczeniowego oraz z zakresu prawa karnego wykonawczego,
· prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli,
· prawa administracyjnego (z wyjątkiem spraw celnych i podatkowych), na terenie powiatu puławskiego, ryckiego, opolskiego i zwoleńskiego.

Ponadto występuje przed organami władzy publicznej przed: Sądem Apelacyjnym w Lublinie, Sądem Okręgowym w Lublinie (I Wydział Cywilny, II Wydział Cywilny – Odwoławczy, III Wydział Cywilny – Rodzinny). Obecnie adwokat Rafał Bochniarz prowadzi przed sądami 17 spraw. Pięć kolejnych już zakończył. Adwokat przyjmuje codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 8.00. Zainteresowanie usługami prawnymi jest duże – przeciętnie korzystają z nich dwie osoby dziennie.

POLITYKA INFORMACYJNA
W okresie sprawozdawczym kontynuowaliśmy wydawanie informatora „Nadchodzą Zmiany”. Prowadziliśmy stronę internetową związku z otwartym forum dyskusyjnym.

RAPORT O STANIE ZWIĄZKU
Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego ZAP jest członkiem Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego. Centrala ta zrzeszona jest z kolei w konfederacji – Forum Związków Zawodowych. Mamy swoich przedstawicieli we władzach obydwu tych central związkowych.
Czynnie uczestniczymy w gremiach dialogu społecznego wszystkich szczebli: od Powiatowej Rady Zatrudnienia przez radę wojewódzką, Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego po zespoły problemowe i branżowe Trójstronnej Komisji.

ZZPRC liczy obecnie 1200 członków, z których 225 to emeryci.

 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

29,683,573 unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.